Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Oportunitati pentru absolventii de facultati de profil uman

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
ThugMuzik

ThugMuzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 06.10.2010
Exista oportunitati reale pentru absolventii de facultati de profil uman? Ma refer la facultatile de istorie,RISE,litere,etc.
Impresia mea este ca cererea este mica sau nula.De exemplu,de la Relatii Internationale si Studii Europene ce iesi? In afara de diplomat,dupa cum se zicea pe forum? Cine are nevoie de cunostintele mele ca absolvent de RISE?
Sau,iti place foarte mult literatura si te inscrii la facultate de Litere.Ca absolvent de Litere,unde ai putea profesa,in afara de invatamant unde salariu de debutant este 1067 leuti,am i right? Sigur,daca faci ce iti place banii sunt doar un aspect secundar, insa nu poti sa vizitezi Praga sau Parisul dintr-un salariu de 200e.

Nu vreau s-o dau in patetic, dar in acest secol pare sa nu mai fie nevoie de absolventi de Istorie sau de Litere.Cu toate acestea,sunt atatia ce vor sa urmeze aceste facultati.Oare cu ce sperante/consolari urmeaza aceste facultati?

si da,sunt clasa a xii-a si ma simt frustrat "cuprins de un zbucium launtric".Mergi la Drept ca faci bani,mergi la Litere ca iti place...

#2
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Astea-s facultăți care sună bine și atât. După ce termini rise ce scrie pe diplomă?
Și faza că ajungi diplomat e muci în hățuri, prosteală pentru proști.

Din punctul meu de vedere tot facultățile din care ieși cu o meserie sunt mai bune.
Dar totuși și facultățile astea au rolul lor. Din punctul meu de vedere o fi util ca pe lângă drept de exemplu să faci și rise.

#3
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008

 ThugMuzik, on 30 decembrie 2012 - 18:47, said:

Ca absolvent de Litere,unde ai putea profesa,in afara de invatamant unde salariu de debutant este 1067 leuti,am i right? Sigur,daca faci ce iti place banii sunt doar un aspect secundar, insa nu poti sa vizitezi Praga sau Parisul dintr-un salariu de 200e.

Nu are sens sa faci ceea ce nu iti place
Iar salariul pentru un debutant in invatamant tocmai a crescut la 1193 brut, adica 827 net Posted Image

#4
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Poi ce sa faci? daca toata lumea a ajuns sa faca o facultate, stai linistit inca nu te-ai lovit cu adevarat de viata, o sa vezi dupa ce termini 1 sau 2 facultati si ajungi sa lucrezi in alt domeniu. Ca bonus o sa ai colegi care sunt sub media de inteligenta a unui om normal si o sa ajunga intr-un post bine platit iar tu care inveti si incerci sa faci ceva ramai pe dinafara.
Solutia: Daca esti destept si ambitios PLECA DIN TARA si urmeaza o facultate care o sa-ti recunoasca munca!

Succes!

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 ThugMuzik, on 30 decembrie 2012 - 18:47, said:

Impresia mea este ca cererea este mica sau nula.
Si a mea.

 ThugMuzik, on 30 decembrie 2012 - 18:47, said:

Oare cu ce sperante/consolari urmeaza aceste facultati?
Aceleasi pe care le-ai avut si tu cand ai dat la un asemenea profil de liceu.

 ThugMuzik, on 30 decembrie 2012 - 18:47, said:

Nu vreau s-o dau in patetic, dar in acest secol pare sa nu mai fie nevoie de absolventi de Istorie sau de Litere.
E nevoie dar nu sunt profile cu o rata mare de absorbtie a absolventilor.

 ThugMuzik, on 30 decembrie 2012 - 18:47, said:

Exista oportunitati reale pentru absolventii de facultati de profil uman? Ma refer la facultatile de istorie,RISE,litere,etc.
In general nu.
Da, daca te duci la o facultate (unde teoretic pe viitor ai acces la o meserie cautata) ce se intra pe baza de dosar (ca la examen nu poti concura cu cei de la real), intri si aici recuperezi tot unde ai lipsuri ca sa poti face fata exigentelor.

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2012 - 19:23.


#6
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

 ThugMuzik, on 30 decembrie 2012 - 18:47, said:

insa nu poti sa vizitezi Praga sau Parisul dintr-un salariu de 200e.

de aia si traiesc cehii si francezii bine. ei fac umanistica pentru ca altii sa se duca la ei sa cheltuie banii. vine oare francezul in Romania sa viziteze mormantul lui Eminescu? in schimb ei sunt vestiti cu lakeii lor, va servesc bine la masa iar cand nu-i auziti va injura ca cica au venit si puturosii astia de tiganoi. asa ca poti sa faci orice scoala dar din tiganoi nu vei iesi.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 HDDGuru, on 30 decembrie 2012 - 19:26, said:

asa ca poti sa faci orice scoala dar din tiganoi nu vei iesi
Egal cu zero ce barfesc unii la colt. Nu-i egal cu zero cand te vrea angajatorul strain la el, tu fiind un bun meserias (si-s destui din astia in diferite sectoare economice).

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2012 - 19:39.


#8
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Daca esti fata si ai si "aptitudini" facultatile alea sunt exact ce trebuie.
Daca nu.... in general, in liceu la profilele umane freci menta la maxim si utilizarea neuronilor poate tinde spre 0. Acum nu zic ca la profilele de real sunt cei mai inteligenti, da' acolo este macar 1 profesor care te freaca la cap cu matematica/fizica/chimie/informatica unde trebuie sa gandesti logic, spre deosebire de romana/istorie/geografie/latina/engleza unde sunt.... lalaieli fara substanta.

Edited by opop, 30 December 2012 - 20:00.


#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
@opop de ce gandesti asa?Eu am fost la chimie-biologie dar niciodata nu am dat cu piciorul in cei de la uman.Mi se pare de bun simt sa ai o incarcatura literara in spate,limba straina mai mult,iar daca nu stii istorie si geografie esti degeaba...

#10
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 xeleron, on 30 decembrie 2012 - 21:11, said:

@opop de ce gandesti asa?Eu am fost la chimie-biologie dar niciodata nu am dat cu piciorul in cei de la uman.Mi se pare de bun simt sa ai o incarcatura literara in spate,limba straina mai mult,iar daca nu stii istorie si geografie esti degeaba...
Nu dau cu piciorul in nimeni, si mie chiar imi plac istoria si geografia(si mi-ar fi placut sa am mai multe ore de istorie chiar, ca geografia din liceu e tampita rau), da' in ultima perioada vad tot mai multe discutii de genul "facultatea de profil uman x nu te invata nimic". Si limba engleza o inveti pentru ca vrei, nu pentru ca ti se preda la scoala (textele pe care cica ar trebui sa inveti sunt imbecile chiar), e pe toate gardurile, incepand cu windows si continuand cu filmele si wikipedia, "intensiv engleza" sau "bilingv engleza" sunt doar titluri pompoase, in realitate pentru diplome care sa-ti ateste cunostiintele tot trebuie sa dai examene platite, altfel esti ca orice alt elev care nu a absolvit un profil de genul.

Edited by opop, 30 December 2012 - 22:41.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 ThugMuzik, on 30 decembrie 2012 - 18:47, said:

Exista oportunitati reale pentru absolventii de facultati de profil uman? ..........

da, exista. e drept ca recent Burger King a inchis, dar McDonalds si KFC se extind in continuare. nemaivorbind ca de curand a intrat in Romania si Subway si probabil ca vor dori sa se extinda destul de mult.

#12
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 ThugMuzik, on 30 decembrie 2012 - 18:47, said:

Exista oportunitati reale pentru absolventii de facultati de profil uman?

@Thug, trebuie să încerci să priveşti situaţia mai în ansamblu, mai "din avion". Există ingineri, medici, arhitecţi, etc, bun, asta ştim. Dar există nenumărate firme la care nenumăraţi angajaţi sînt absolvenţi de ASE şi alte profile de genul ăsta. Ba chiar sînt mai mulţi decît inginerii luaţi la un loc, decît doctorii luaţi la un loc, etc. Şi vorbim de oameni care nu-s explicit contabili ci au tot felul de joburi cu denumiri mai vagi, mai cuprinzătoare...

Şi nu, nu sînt de acord cu afirmaţiile de genul că facultatea de profil X nu te învaţă nimic. Nu trebuie să te aştepţi să te scoată expert, dar vor fi 3-4 ani de studiu în plus faţă de liceu, care îţi vor deschide noi orizonturi, vei afla de domenii şi subdomenii care acum nici nu ştii că există, va fi în acelaşi timp o experienţă de viaţă, alături de celelalte... şi îţi vor ridica statutul social de la "absolvent de bac" la "absolvent de studii superioare".

Mai departe nimeni nu-ţi poate spune ţie unde vei fi peste 10 ani, peste 20 sau peste 30. Nici Bill Gates cînd intra ca student la Harvard în anul 1 nu se gîndea/nu visa că va ajunge cel mai bogat om din lume, şi cu atît mai puţin că va renunţa de bună voie la facultate (şi nu orice facultate) peste 2 ani. Şi nici Băsescu cînd era elev la şcoala de marină şi freca puntea nu se gîndea la prea multe (nu că îl consider pe Băse un ideal dar înţelegi ideea). Fiecare se întîlneşte cu oportunităţile sale, şi aici intervine în mare parte norocul personal. Sigur că depinde şi de "cît de bun eşti" dar este o limită de cît de "bun" poţi fi ca absolvent de profil umanist, fără experienţă. De altfel nici ca absolvent de inginerie nu te ia nimeni ca project manager pt windows 9. Nu-ţi "forţa" însă norocul băgîndu-te într-un domeniu care nu te atrage de loc (chiar dacă nu ştii exact ce te atrage, cred că ştii ce NU te atrage....) şi nici făcînd faculltatea la mişto, chiulind mai mult decît învăţînd...

Aşa că, alege o facultate, ţine-te de ea, nu-ţi bate joc de ea pt că este o bună sursă de relaţii sociale, poate peste 10 ani un fost coleg de facultate te va chema la firma lui sau te va recomanda într-o poziţie bună. Şi mai departe... ne scrii peste 20 de ani, dacă o mai exista Softpedia Posted Image

#13
Audrey_bb

Audrey_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 28.03.2010

 ThugMuzik, on 30 decembrie 2012 - 18:47, said:

Sau,iti place foarte mult literatura si te inscrii la facultate de Litere.Ca absolvent de Litere,unde ai putea profesa,in afara de invatamant unde salariu de debutant este 1067 leuti,am i right? Sigur,daca faci ce iti place banii sunt doar un aspect secundar, insa nu poti sa vizitezi Praga sau Parisul dintr-un salariu de 200e.

Nu stiu ce sa zic, castigi bine tare din meditatii. Daca esti de engleza/franceza/germana etc, adica limbi straine care sunt foarte cautate si care se cer intr-o masura mai mare la scoala, cu meditatii castigi cat sa n-ai ce face cu banii. Profa mea de engleza face peste 200 milioane pe luna din pregatiri, e drept ca munceste de dimineata pana seara, da' ii place si la drept vorbind, nu e chiar munca fizica, sa te solicite peste masura. Ca ea sunt multi si eu sunt dintr-un oras relativ mic, iti dai seama in Bucuresti, automat creste pretul. Plus ca, un profesor are o gramada de zile libere, vacante, e si asta un avantaj.

#14
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 Audrey_bb, on 02 ianuarie 2013 - 20:00, said:

Nu stiu ce sa zic, castigi bine tare din meditatii. Daca esti de engleza/franceza/germana etc, adica limbi straine care sunt foarte cautate si care se cer intr-o masura mai mare la scoala, cu meditatii castigi cat sa n-ai ce face cu banii. Profa mea de engleza face peste 200 milioane pe luna din pregatiri, e drept ca munceste de dimineata pana seara, da' ii place si la drept vorbind, nu e chiar munca fizica, sa te solicite peste masura. Ca ea sunt multi si eu sunt dintr-un oras relativ mic, iti dai seama in Bucuresti, automat creste pretul. Plus ca, un profesor are o gramada de zile libere, vacante, e si asta un avantaj.
Profa ta nu are 23 de ani cat are un debutant, pana sa ajungi sa iti faci clientela si faima cineva trebuie sa te sustina.

Edited by opop, 02 January 2013 - 20:05.


#15
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Acuma vorbind la modul general..

[ http://global3.memecdn.com/scumbag-employers_o_1021460.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Audrey_bb

Audrey_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 28.03.2010

 opop, on 02 ianuarie 2013 - 20:04, said:

Profa ta nu are 23 de ani cat are un debutant, pana sa ajungi sa iti faci clientela si faima cineva trebuie sa te sustina.

Ai putea sa faci niste compromisuri, gen faci facultatea in orasul tau sau stai cu bani mai putini la camin, iti iei un job, chestii de genul. Ca la urma urmei, daca nu te pricepi la nimic tehnic si nici nu vrei sa te chinui pe la economie/ase/finante blabla, ce poti face? Nu putem fi toti ingineri si IT-isti.

#17
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 Audrey_bb, on 03 ianuarie 2013 - 00:08, said:

Ai putea sa faci niste compromisuri, gen faci facultatea in orasul tau sau stai cu bani mai putini la camin, iti iei un job, chestii de genul. Ca la urma urmei, daca nu te pricepi la nimic tehnic si nici nu vrei sa te chinui pe la economie/ase/finante blabla, ce poti face? Nu putem fi toti ingineri si IT-isti.
pai era vorba dupa ce termini facultatea, cand trebuie sa fii sustinut, nu poti trai din salariul de profesor debutant
si uite asa nu e nici o diferenta intre un profesor debutant si un lucrator la mcdonalds, ba chiar daca te tii de treaba, esti promovat mai repede la mcdonalds
uite asa in 10 ani (poate) ajungi manager/sef mai mic/ceva acolo sau (poate) iti faci clientela pentru orele in particular

e mai credibila prima

Edited by opop, 03 January 2013 - 00:13.


#18
Audrey_bb

Audrey_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 28.03.2010
Da, super. Faci o facultate ca sa lucrezi dupa 10 ani la mcdonalds :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate