Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Oportunitati pentru absolventii de facultati de profil uman

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 Audrey_bb, on 02 ianuarie 2013 - 20:00, said:

Profa mea de engleza face peste 200 milioane pe luna din pregatiri
Si marmota invelea ciocolata in staniol !

#20
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

 neagu_laurentiu, on 03 ianuarie 2013 - 08:22, said:

Si marmota invelea ciocolata in staniol !

lasa-l sa viseze
Daca aia nu preda 15 limbi straine nu cred ca poate face atatia bani. Cel putin nu din predat engleza
Chiar,ma intreb cati tineri fac meditatii la engleza in ziua de azi ... (cu netu )

Edited by thomas3333, 03 January 2013 - 11:53.


#21
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Daca vrei sa dai Cambridge-ul TOEFL si ce alte chestii or mai fi, ai nevoie de meditatii. Nu zic ca e o regula generala, dar in principal asa e.

#22
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

 flegma, on 03 ianuarie 2013 - 13:35, said:

Daca vrei sa dai Cambridge-ul TOEFL si ce alte chestii or mai fi, ai nevoie de meditatii. Nu zic ca e o regula generala, dar in principal asa e.
in cazul ala da dar nu cred ca de multe. Se presupune ca ai cateva nelamuriri care pot fi rezolvate in 2-3-5 ore zic eu. Adica pe bune,netul e plin de chestii in engleza,e greu sa nu o inveti

#23
Audrey_bb

Audrey_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 28.03.2010

 neagu_laurentiu, on 03 ianuarie 2013 - 08:22, said:

Si marmota invelea ciocolata in staniol !

Chiar am stat si-am calculat, cu 50 lei de elev, 6 zile pe saptamana, cam asa da. N-am niciun interes sa fabulez ca doar nu-i castig eu, sa ma laud. Iar aia cu inveti engleza de pe net ... pentru CAE, de exemplu, trebuie sa lucrezi numai de pe carti special concepute pentru examen, degeaba te apuci tu sa inveti engleza de pe net ca nu iei nici 10 puncte. Tipurile de exercitii trebuie sa le lucrezi cu un prof, sa-ti explice unde gresesti. La eseu, cine te corecteaza, cine iti zice ce tre' sa scrii si ce nu tre' sa scrii? Ce sa mai zic de Speaking, unde ai niste reguli de urmat, cu cine vorbesti tu in engleza, cu amicul tau din Turcia?

#24
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

 Audrey_bb, on 03 ianuarie 2013 - 19:10, said:

Chiar am stat si-am calculat, cu 50 lei de elev, 6 zile pe saptamana, cam asa da. N-am niciun interes sa fabulez ca doar nu-i castig eu, sa ma laud. Iar aia cu inveti engleza de pe net ... pentru CAE, de exemplu, trebuie sa lucrezi numai de pe carti special concepute pentru examen, degeaba te apuci tu sa inveti engleza de pe net ca nu iei nici 10 puncte. Tipurile de exercitii trebuie sa le lucrezi cu un prof, sa-ti explice unde gresesti. La eseu, cine te corecteaza, cine iti zice ce tre' sa scrii si ce nu tre' sa scrii? Ce sa mai zic de Speaking, unde ai niste reguli de urmat, cu cine vorbesti tu in engleza, cu amicul tau din Turcia?

hai meh cat de greu poate fi ? E engleza nu chineza si in timp ce pentru a vorbi cu adevarat bine ai nevoie de exercitiu si ceva vointa (daca nu esti obisnuit ) eu sunt destul de sigur ca nu e chiar asa de greu. Ma rog,nu sunt maestru la engleza da nu e mare branza sa traduci ceva/scri un amarat de text
La vorbit inteleg totusi problema

http://www.flo-joe.c...ts/pt1index.htm
daca e cum e acolo sincer,macar primele 4 linkuri sunt super usoare

Am facut linkul 5 fara nicio greseala desi tre sa recunosc ca daca nu esti obisnuit cu engleza cam dai de dracu. Eu de exemplu am ales tot dupa ureche (aproape ) dar n-as putea sa explic o singura alegere ...

Edited by thomas3333, 03 January 2013 - 21:56.


#25
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 flegma, on 03 ianuarie 2013 - 13:35, said:

Daca vrei sa dai Cambridge-ul TOEFL si ce alte chestii or mai fi, ai nevoie de meditatii. Nu zic ca e o regula generala, dar in principal asa e.

ba tocmai, că pt a da teste din astea standardizate e mai ales nevoie de hotărîre şi apoi de exersat din cărţile care se găsesc. Meditaţiile particulare sînt de obicei pt elevi dezinteresaţi care nu-s în stare să înveţe singuri/la şcoală şi sînt cerute/plătite de părinţi cu mentalitatea idioată că elevul are NEVOIE de aşa ceva... că altfel e în dezavantaj faţă de alţi elevi !

mai sînt şi cazuri "legitime" (curs de engleză/franceză/etc la copii mici, care încă nu fac limbile alea la şcoală...) dar în general meditaţiile pt adolescenţi sînt o problemă de mentalitate românească... începută pe vremea comunismului, cînd părinţii erau speriaţi că elevul nu intră la fac. dacă nu face meditaţii particulare. Uneori, elevul avea profesor mai bun la şcoală decît la meditaţii, în alte cazuri, elevul nu-şi mai făcea temele pt şcoală ca să facă pt proful care îl medita.

#26
Audrey_bb

Audrey_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 28.03.2010
@XON-XOFF, tu ai vreun examen de genul (CAE, CPE etc.) luat? Daca da, te-ai pregatit pentru ele singur acasa, sau ce faceai la scoala era deajuns?

#27
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@Audrey, recunosc că nu. Sînt convins însă că se poate, bazîndu-mă pe experienţa meditaţiilor pe care le-am făctut eu şi colegii mei pt admitere (matematică, fizică, etc) - şi mai ales la mate consider că le-am făcut degeaba, era mai bun proful de la clasă dar s-a considerat că aş fi "în inferioritate" dacă eu nu fac meditaţii şi toţi colegii mei fac. Acum depinde foarte mult de om, de voinţa sa, de cunoştinţele anterioare - eu am învăţat engleză şi franceză mai mult din cărţi, reviste şi filme decît de la şcoală, şi prin cărţi înţeleg multe cărţi, literatură, nu "învăţaţi engleza fără profesor".

Am intrat pe exemplele de teste CAE postate aici şi impresia mea e că în primul rînd trebuie să fii atent şi concentrat şi doar în al doilea rînd să înţelegi limba; şi dacă testul ar fi în lb. română, tot nu se face fără atenţie, să vezi ce paragraf se potriveşte unde, etc. Am mai dat o dată un test de engleză, şi tot aşa mi s-a părut, nu că nu ştiam engleză, pt că înţelegeam perfect tot ce era acolo, dar trebuia să le tot potrivesc între ele, ci că mai degrabă sînt testat ca la un test de IQ unde ţi se dă secvenţa 1,3,5,7,11 şi te întreabă dacă urmează 13 sau 15...

Pentru cineva care nu a învăţat mare lucru şi doreşte să corecteze rapid acest lucru pt un test standardizat este într-adevăr posibil ca meditaţiile să fie o opţiune preferabilă. De asemenea înţeleg că ca să intri la Arhitectură trebuie să faci meditaţii cu cineva de acolo, căci nu ai alte surse de informare...

Deci atenţie, eu mă refeream la meditaţii în general şi la faptul că, la nivelul României, ele sînt supra-apreciate faţă de cum ar fi normal. Nu este un topic specific CAE, Toefl etc.

#28
Audrey_bb

Audrey_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 28.03.2010
Da, asa e, in general meditatiile sunt cam degeaba, mai ales cand ai ocazia sa inveti tot ce-ti trebuie la scoala, dar trebuie sa stea cineva cu parul dupa tine ca sa te apuci serios de treaba.

Eu am dat un exemplu referitor la cat de bine castiga un absolvent de Limbi straine, avand in vedere ca pe aici ceilalti n-au crezut ca se poate ajunge la asemenea sume. In opinia mea, cea mai buna alegere pentru un absolvent de uman este tocmai facultatea asta, care ofera destule ocazii dupa sa lucrezi exact in domeniu si nu la mcdonalds. Mai ales daca faci o limba mai rara - araba, chineza, rusa, japoneza etc., oportunitatile cresc si sunt automat foarte bine platite. Adauga si posibilitatea sa pleci din tara, automat daca stii limba ai un avantaj fata de restul care sunt la nivel mediu sau n-o stiu deloc, posibilitate care mie mi se pare deosebit de importanta, pentru ca-ti ofera sanse mai mari la o viata de calitate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate