Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Adresare formală în email

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostAdiJapan, on 21 decembrie 2012 - 05:46, said:

De unde vine impresia asta că scrisul prin e-mail trebuie să fie mai colocvial decît scrisul pe hîrtie?!
Deoarece nu e o echivalenţă de 1:1 între o scrisoare şi un email din punct de vedere situaţional; adică nu toate situaţiile în care trimit email sunt echivalente cu situaţii în care aş fi trimis scrisoare dacă nu ar fi existat email.
De exemplu ca student trimit un email unui profesor în două situaţii:
1. Pentru a întreba dacă o anumită parte din materie e pentru examen;
2. Pentru a-l invita la banchetul organizat cu ocazia absolvirii.
Prima situaţie nu e echivalentă cu a doua; dacă nu ar fi existat email nu aş fi trimis scrisoare ci probabil l-aş fi căutat direct pe profesorul respectiv pentru a-l întreba de materie. A doua în schimb e echivelantă, deoarece o scrisoare ar fi fost trimisă dacă n-ar fi existat email (probabil se trimite şi acum, chiar dacă există email).

De aceea consider că adresarea „Stimate Domnule... ” trebuie pusă doar când conţinutul este cât de cât formal/important substituibil cu o scrisoare propriu-zisă. În schimb dacă există un conţinut trivial se poate trage concluzia că adresarea cu „Stimate Domnule X” e pusă cu formă de ironie (asta probabil şi de la Caragiale, cu „stimabile”).
Ce aş fi vrut să ştiu e o adresare respectuoasă pentru un email trivial, iar „Bună ziua, ” pare cea mai bună alegere din câte am văzut până acum.

De asemenea mai e difernţă prin faptul că un email poate avea mai mulţi destinatari care pot fi şi diferenţiaţi (în funcţie de To, CC sau BCC) fapt ce nu are echivalent în scrisoarea clasică, dar asta nu are relevanţă în acest context.

View Postmoftware, on 20 ianuarie 2013 - 21:12, said:

Editorul de texte permite o formatare mult mai buna, incluzand antet oficial fara efort. Se poate lucra cu versiuni, se poate refolosi mult mai usor continutul ...
Clienţii moderni de email permit o formatare aproape la fel de bună cu cea a editoarelor de text.

View Postblack_dizzy, on 03 februarie 2013 - 12:01, said:

Dar cand scrieti e-mailuri de cateva ori pe zi acelorasi colegi, incepeti mereu cu o formula de adresare sau de salut uzuala? Pe de o parte mi se pare cam lipsit de respect sa trantesti direct cererea sau intrebarea, pe de alta parte si sa saluti de o mie de ori pe zi aceeasi persoana e cam aiurea...
Dacă e un thread lung de reply-uri care are mai mulţi destinatari (eventual un grup) şi la care răspund mai mulţi, saluţi în prima ta contribuţie. Cât despre respectul arătat rămâne un "Regards, X" sau „Toate cele bune, X” + ce-o mai fi în semnătură.

#38
digitalage

digitalage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.01.2007
Chiar daca e un thread vechi, ar fi util celor ce cunosc engleza urmatoarele linkuri:
http://www.wikihow.c...-a-Formal-Email
https://elt.oup.com/..._pre_emails.pdf

Ele pot fi usor adaptate in romana. Sper sa fie de folos cititorilor care ajung ca mine, si dupa 2 ani, pe aces thread! :)

#39
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Salutare. Trebuie sa trimit un email unui medic care este și cadru universitar. Probabil mailul nu o să-l citească el ci rezidentii lui dar as vrea sa mă adresez corect totuși. Vreau un sfat. Mă gândesc să-i scriu
"Stimate Domnule Popescu" ca sa evit polologhia de genul "Stimate Domnule Conferențiar Universitar Doctor". Să fiu sincer eu ii zic față în față "domnule doctor".  Restul am văzut că-i zic "conferențiar".. Mulțumesc

#40
dextercioby

dextercioby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.04.2017
Probabil că-ntre timp l-ai scris, dar merge „Stimate domnule Popescu,” și continui cu ce vrei să-i scrii pe al doilea rînd. Cum scriseși tu nu era bine („Domnule” în loc de „domnule”).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate