Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Alegere SSD

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3782 replies to this topic

Poll: Nota: (51 member(s) have cast votes)

Inainte de a pune intrebari la care deja poate s-a raspuns:

  1. Cititi primul post - contine linkuri utile. (10 votes [19.61%])

    Percentage of vote: 19.61%

  2. Cititi si ultimele 2-3 pagini - pot contine informatii actualizate. (41 votes [80.39%])

    Percentage of vote: 80.39%

Vote Guests cannot vote

#109
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
Au am un SSD OCZ Vertex4 de 128GB - doua partitii 50gb pt win si 70gb pentru rulare de calcule automate de structuri ... a indurat saracul sute de rulari care creaza  de zeci de giga de fisiere (mii de fisiere, insumate in zeci de giga) ... are 4 luni si inca functioneaza fara probleme :)
(cumparat de la sigmanet impreuna cu restul sistemului, pret 570 parca)

#110
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nota - am unit 3 topice in care s-a discutat in mare cam tot ce e mai important in materie de SSD.
In consecinta unele raspunsuri e posibil sa fie usor intercalate. Dar ideea ar fi ca a devenit necesar un topic dedicat acestora.

#111
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007

View Postunckle, on 16 ianuarie 2013 - 23:21, said:

Au am un SSD OCZ Vertex4 de 128GB - doua partitii 50gb pt win si 70gb pentru rulare de calcule automate de structuri ... a indurat saracul sute de rulari care creaza  de zeci de giga de fisiere (mii de fisiere, insumate in zeci de giga) ... are 4 luni si inca functioneaza fara probleme Posted Image
(cumparat de la sigmanet impreuna cu restul sistemului, pret 570 parca)

Mi se pare normal sa functioneze bine dupa doar 4 luni

#112
cod_7even

cod_7even

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.01.2008
salut. azi am achizitionat un ssd kingmax 120gb v 300, sata 3. ce parere aveti despre el.avea o reducere de 50euro. l-am prins la 86 euro.
http://www.eprice.it...GSTON/d-4698633
cine ma poate ajuta cu un link despre instalarea lui? cum sa fac sa-l instalez impreuna cu hdd? am citit pe forum si nu inteleg cum sa mut paging file si temp-urile sa le mut pe hdd...si sa opresc hibernarea.
multumesc.

#113
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
Dezactivare hibernation
http://www.sevenforu...le-disable.html

Mutare pagefile
http://social.techne...63-7337f1c09084

Edited by lenux, 28 January 2013 - 21:36.


#114
cod_7even

cod_7even

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.01.2008
Mersi lenux.
Mai are cineva acest tip de ssd?  Cu ce vine în pachet? Mai tb să achiziționez altceva, soft de optimizare?

#115
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007

View Postlenux, on 28 ianuarie 2013 - 18:47, said:

Mi se pare normal sa functioneze bine dupa doar 4 luni

Ar fi fost grav sa nu functioneze bine dupa doar 4 luni. Vroiam doar sa atrag atentia asupra faptului ca l-am folosit mult peste ceea ce inseamna o utilizare normala, acasa. Faptul ca rulez calculele alea pe el duce la rescrierea celor 70GB alocati ce cateva ori pe zi - lucru ce nu se intampla cand ai pe el windowsul si ceva programe, majoritatea actiunilor fiind de citire a datelor. La SSD mai vechi umbla "mitul" mortii subite in urma atingerii limitei de rescrieri posibile ale celulelor ... multi inca nu au aflat ca astea noi pot pot sa functioneze milioane si milioane de ore / rescrieri.

@cod_7even : in mod normal un SSD este vazut de calculator ca orice alt drive si nu ar trebui sa ai nevoie de altceva. Exista diverse programe si programele care sunt doar optionale ... din popor se aude cum ca ar fi bine sa nu il umpli la 99% din capacitate, cica ar dauna. Tot prin popor, dar si demonstrat prin masuratori, umbla vorba ca, dupa cateva "umpleri" incepe sa-si piarda din performante - aici intervine functia TRIM integrata in Windows7/8  http://en.wikipedia.org/wiki/TRIM .

#116
neohq

neohq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.03.2009
Daca asa sta treaba cu durata de viata la un SSD asta este.
Eu zic ca cel care si-a permis acuma un SSD isi permite inca unul dupa 3-4 ani sau cat il tine cel actual.

#117
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
@Neohq - din pacate HDDurile cu platane au inceput sa cada "pe capete" in ultima vreme ... nu mai tin ca cele de acum 10 ani (dovada fiind si garantia de 12luni practicata de mai toti producatorii).

... din "fericire" producatorii SSDurilor mai pun ceva spatiu pe ele si il rezerva pentru a inlocui celulele moarte astfel incat tu sa nu pierzi date ... dar nici la SSDuri nu iti garanteaza nimeni ca nu ti se prajeste vre-un chip etc.

Durata de viata estimata este mai mare la SSD decat la HDD ... durata de viata reala este o "loterie" dupa incetarea garantiei.

(eu sper ca SSdurile mele nu or sa pice asa repede ... iar HDDurile ma chinui sa le tin pline de lucruri care au back-up pe dvd in caz ca sunt importante)

#118
neohq

neohq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.03.2009
Asa este. Am un HDD care are 29045 ore (3 ani +) de functionare, functioneaza bine inca iar pentru stocare de date ii foarte bun deocamdata.
Am si unul mai nou, is curios daca o sa tina cel putin cat asta vechi.
Eu la SSD am 3 ani garantie, daca vrea sa moara sa o faca pana atunci.

Edited by neohq, 13 February 2013 - 11:21.


#119
tiuvitalie

tiuvitalie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare la cei care mai sunt vii pe acest topic.
Iata vreau si eu sa-mi procur un SSD, si as dori un pic de ajutor. Buget ~ 650 RON

Intii daca poate cineva sa ma lamureasca mai bine cu privire la caracteristicile pe care le poate avea un SSD, diferenta dintrie ele, si plusurile
Deci, am opservat ca unele au controler care lucreaza bine cu fisiere Compresive doar, altele pot lucra si cu si fara compresieve. Am opservat ca mai au unele RAM, sau poate la celante nu e specificat (ma refer la Plextor). Sunt sincrone, si a syncrone, sau ceva de genul asta.

Eu doresc sa-l folosesc strict doar pentru Sistema, iar pe HDD voi tine restu (video, foto, jocuri...), respectiv ma intereseaza ca viteza de citire sa fie cit mai mare (pentur a avea mai rapid aces la resursele PC)
Dar cel mai important sa fie Fiabil, si sa nu ma intorc peste 1 saptamina cu el.

In dependenta de cele zise sus ma uitam la:
1. SSD Plextor M5 Pro 128GB - ma atrage acesta foarte mult, are o durata de viate de >2,400,000 hours, doar viteza Write e cam mica. Am o intrebare, e singurul la care am vazut ca are memorie RAM, pentru ce ii trebuie? sau pur si simplu la celante nu este indicat. Link:http://www.plextor-digital.com/index.php/en/M5-Pro/m5-pro.html
2. Samsung 840 PRO
un buget putin mai scazut
3. SSD A-Data XPG SX900, 128GB SATA3   sau
4. SSD Kingston HyperX 3K 2.5 SATA3 120GB  - imi doream la iinceput acest model, dar am citit comentarii de pe PCGARAGE, si citiva se jelueau ca au fost nevoiti sal returneze, unul din ei i lau schimbat, si oricum a crapat.
si alta varianta mult mai ieftina, dar nu numai decit cea mai rea
5. Kingston SSDNow V300 - il lauda ca e rapid si foarte ieftin.

Ce parere aveti, se face de dat 650 Roni un Plextor, sau e doar abureala cu caracteristicele lui, si foarte bine ar merge la cerintele mele si un V300 (in caz ca e foarte fiabil, si nu trebuie sa bat pe la usi)

Plextor  lam inclus, dupa ce am citit: http://www.overclock...-120gb-any-good si http://www.overclock...recommendedSSDs

#120
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai probabil daca citeai un pic acest topic - n-are inca prea multe pagini te lamureai cu privire la multe.

Toate au RAM, ca si HDD-urile. E pe post de Buffer. In rest eu nu recomand decat Intel sau Samsung. Motivele le-am explicat deja.

Plextorul nu e Plextor. Ei nu mai fabrica nimic de ani de zile. Pur si simplu e altceva rebranduit. Posibil un A-Data, dar nu sunt sigur.

#121
Succubus17

Succubus17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 07.03.2013
Cand ai bani de Samsung 840 Pro, nu te mai poti gandi si la alte ssd-uri. Puru' adevar si totusi, e un lucru trist, fara concurenta, 840 Pro costa cam mult, dpmdv.

#122
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Posteiffel, on 26 martie 2013 - 09:50, said:

Pai probabil daca citeai un pic acest topic - n-are inca prea multe pagini te lamureai cu privire la multe.

Toate au RAM, ca si HDD-urile. E pe post de Buffer. In rest eu nu recomand decat Intel sau Samsung. Motivele le-am explicat deja.

Plextorul nu e Plextor. Ei nu mai fabrica nimic de ani de zile. Pur si simplu e altceva rebranduit. Posibil un A-Data, dar nu sunt sigur.

Aplici aceeasi logica ca aia ce isi iau placa amd pt ca au proc amd sau placa de baza intel ca au proc intel Posted Image)

ON: mergi pe samsung PRO

Edited by AMETHIST, 26 March 2013 - 10:58.


#123
broink

broink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2004

View Posttiuvitalie, on 25 martie 2013 - 19:09, said:

Salutare la cei care mai sunt vii pe acest topic.
Iata vreau si eu sa-mi procur un SSD, si as dori un pic de ajutor. Buget ~ 650 RON

De ce nu Intel 520 120Gb? Are 5 ani garantie.

#124
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
intel 520 are 5 ani garantie, pe cand samsung pro are doar 60 luni. intr-adevar nu am luat asta in considerare cand am recomandat samsung pro.

#125
broink

broink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2004
60 de luni = 5 ani :)

#126
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
pe bune? nu m-as fi gandit

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate