Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Alegere SSD

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3782 replies to this topic

Poll: Nota: (51 member(s) have cast votes)

Inainte de a pune intrebari la care deja poate s-a raspuns:

  1. Cititi primul post - contine linkuri utile. (10 votes [19.61%])

    Percentage of vote: 19.61%

  2. Cititi si ultimele 2-3 pagini - pot contine informatii actualizate. (41 votes [80.39%])

    Percentage of vote: 80.39%

Vote Guests cannot vote

#73
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
Multumesc mult, din cate am vazut si la intel se poate face update la firmware cu ajutorul softurilor disponibile la ei pe site.
Pana la urma cred ca o sa merg pe intel din seria 330...cred ca merita sa mizez pe viteza atata timp cat softul se poate gasi pentru a face exact ceea ce face si cel inclus de la samsung.
Acum nu inteleg cum se poate face micsorarea/marirea partitiei sistem de la instalare lasand spatiu nepartitionat, si nici ce face functia TRIMM mai exact.
M-am intrebat de ce Intel are 60Gb si nu 64 precum Samsungul - vorbesti de acest "OP", insa eu nu prea stiu ce inseamna. Sorry...se pare ca mai am multe de invatat. Multumesc pentru informatii si sugestii!

Edited by atheus24, 19 December 2012 - 21:00.


#74
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
OP = Over Provisioning (nu folosesti tot spatiul de pe SSD, pentru a facilita diversele operatii de intretinere specifice SSD-urilor).

Daca folosesti WinXP si un SSD Samsung, poti face TRIM cu utilitarul de la Samsung (Magician Software). Posibil ca si alti producatori de SSD sa aiba utilitare similare.

#75
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostSeb, on 19 decembrie 2012 - 21:05, said:

Daca folosesti WinXP si un SSD Samsung, poti face TRIM cu utilitarul de la Samsung (Magician Software). Posibil ca si alti producatori de SSD sa aiba utilitare similare.
Nu e chiar TRIM, ci ceva similar - dar ptr asta trebuie rulat zilnic tool-ul Optimize SSD. Windows 7 da comanda automat de cate ori "stergi" un fisier.

De OP am mai scris deja in doua posturi anterioare, incepand cu cel in care am zis ca eu am facut partitia de 50 Gb, si am mai dat ceva linkuri si in alte topice.
Uite aici unul - http://forum.softped...8#entry12366493

#76
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Posteiffel, on 20 decembrie 2012 - 10:09, said:

Nu e chiar TRIM, ci ceva similar
Eu stiu ca Performance Optimization din Magician Software face "Garbage Collection", adica exact ceea ce face comanda Trim.

#77
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai am explicat mai sus ce se intampla. Fac acelasi lucru, dar nu la fel.

L.E. Ptr initiator - sper ca nu l-ai comandat de la PC Garage. La emag doar cu 20 ron in plus e la 120 Gb - http://www.emag.ro/i...5/pd/E67STBBBM/

Edited by eiffel, 20 December 2012 - 16:38.


#78
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
Nu, inca nu am facut comanda...cred ca am sa astept sa treaca sarbatorile, febra asta a lor aduce si scumpiri, parerea mea! :P
Am inteles acum cum e si cu OP - vag. E spatiul ce ramane nepartitionat atunci cand folosesti un HDD sau un SSD nou, right?! Acum la ce se foloseste, e putin mai complex pentru un necunoscator ca si mine. Oricum, cand am timp ma voi documenta mai mult, si dupa sarbatori voi decide ce anume sa iau.

Puteti lasa acest topic ca unul general pentru viitorii interesati (eventual sa-l evidentiati - cred ca pe viitor SSD-urile vor inlocui HDD-urile deja old si mult prea mecanice)

#79
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Topicul oricum ramane, pe langa cele deja existente.
Oricum, de sarbatori o sa incerc sa fac un tutorial desptre SSD-uri si montarea lor, cu setarile obligatorii sau optionale. Timp sa am.

Da, ala e spatiul. Si se foloseste ptr a micsora "amplificarea scrierii" - primul link din linkul dat mai sus.
Cat despre preturi, probabil dupa sarbatori vor stationa. Scaderile masive au fost in special in ultima luna.

Edited by eiffel, 20 December 2012 - 16:57.


#80
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postatheus24, on 20 decembrie 2012 - 16:50, said:

Oricum, cand am timp ma voi documenta mai mult

Presupunand ca te descurci cu limba engleza, daca vrei sa te documentezi despre SSD-uri poti incepe cu articolul asta:
Solid-state revolution: in-depth on how SSDs really work

#81
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
Multumesc eiffel si  Seb - astept cu nerabdare acel tutorial, si da ma descurc cat de cat cu engleza, timp sa am. Oricum, mai astept...sa vad ce se intampla, poate mai scad dupa sarbatori.

#82
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postdriftking91, on 19 decembrie 2012 - 15:59, said:


Vorbeşti prostiiiiiiiiiiii.

crezi?

hmmm... la cate samsung s a stricat controllerul inhouse? si la cate ocz , kingston , ETC s a stricat mizeria de controller sandforce?

samsung au propriile controllere NON sandforce.
si sandforce = mizerie.

#83
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
@eiffel - la un SSD Intel de 120 Gb cam cat spatiu trebuie alocat pentru OP?! Am inteles ca la intel deja au OP facut, asadar se adauga acel spatiu (pe care il aflu de unde si cum?) si se calculeaza procentajul de 20% din total (valoarea scrisa+spatiul alocat OP facut de intel?). Dupa care poti sa-mi spui te rog cum ar trebui sa-l partitionez?!
Aceeasi proportie de 20 % trebuie respectata si la HDD-uri?! adica daca am un HDD de 500 GB ar trebui sa calculez procentajul din total sau din valoarea care-mi apare la setup (~460 Gb) ?

Edited by atheus24, 02 January 2013 - 15:14.


#84
va_cristi

va_cristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 02.01.2011
"LA MULTI ANI 2013!"
Am si eu o intrebare:
Am o placa de baza mai veche, 6 ani dar are SATA.
Pot folosi SSD cu SATA-III.

Edited by va_cristi, 02 January 2013 - 20:06.


#85
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postva_cristi, on 02 ianuarie 2013 - 20:05, said:

"LA MULTI ANI 2013!"
Am si eu o intrebare:
Am o placa de baza mai veche, 6 ani dar are SATA.
Pot folosi SSD cu SATA-III.

daca ssd ul e "backwards compatible" atunci DA. dar vezi exact ce compatibilitate are ssd ul respectiv. de obicei au pentru toate sata.

#86
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
@va_cristi - nu stii cum se numeste placa?

In mod normal este compatibila, insa nu vei beneficia de viteze de citire/scriere optime daca nu are suport SATA III, iti va functiona in schimb pentru versiunea SATA pe care o suporta placa ta...DAR vitezele vor fi mai mici - insa chiar si asa sunt peste HDD.

Edited by atheus24, 03 January 2013 - 12:19.


#87
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postatheus24, on 02 ianuarie 2013 - 15:08, said:

@eiffel - la un SSD Intel de 120 Gb cam cat spatiu trebuie alocat pentru OP?! Am inteles ca la intel deja au OP facut, asadar se adauga acel spatiu (pe care il aflu de unde si cum?) si se calculeaza procentajul de 20% din total (valoarea scrisa+spatiul alocat OP facut de intel?). Dupa care poti sa-mi spui te rog cum ar trebui sa-l partitionez?!
Aceeasi proportie de 20 % trebuie respectata si la HDD-uri?! adica daca am un HDD de 500 GB ar trebui sa calculez procentajul din total sau din valoarea care-mi apare la setup (~460 Gb) ?

120 Gb inseamna cam ceav mai putin de 110 Gb afisati. Daca adaugam cei 8 Gb care sunt folositi ca OP dar nu apar ( SSD-ul are de fapt 128 ) ai pe undeva pe la 17-18% ( nu stau sa fac calculele acum ) OP la el ,din fabrica. Acel 20% e doar o recomandare, unii recomanda 10%, iar la SSD-urile Enterprise se poate ajunge si la 100% OP din fabrica !!!
Deci in final tu vei decide cat vrei sa aloci. Cu cat aloci mai mult va tine mai mult acel SSD si viteza la scriere va fi imbunatatita - nu foarte mult dupa ce depasesti 20-30%. Dar pierzi spatiu.
ca partitionare - dorr o singura partitie ( Windows 7 sau 8 vor face automat si partitia de boot ). Cred ca daca lasi pe undeva la 90-100Gb ar fi ok. Sau daca in mod normal nu folosesti asa mult spatiu poti pune mai putin. ce ramane nealocat creste OP-ul.

La HDD-uri nu exista OP. Ala e spatiul aferent si atat. Daca lasi spatiu nealocat pur si simplu va fi spatiu pierdut, nimic mai mult.

#88
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
Bun...deci sa las SSD-ul master (C:) cu sistemul de operare - 90 Gb, iar restul nealocati. Apoi HDD-ul de 500 sa-l partitionez dupa bunul plac. Ok, dar as avea o intrebare - procedez gresit daca fac 2 partitii? una de 50/60 Gb si cealalta de 40/30 Gb. Mi se par cam multi 90 Gb totusi numai pentru partitia sistem - (C:).
A 2-a intrebare - pe HDD voi putea instala/executa jocuri/programe si/sau voi putea reda/vizualiza filme/poze/melodii, sau HDD va fi numai pentru stocare?

Edited by atheus24, 03 January 2013 - 22:06.


#89
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu prea vad de ce ai mai face inca o partitie, mai ales ca la crearea de noi partitii vei avea cativa MB ocupati de fisierele de partitie.
Daca nu ai nevoie de 90 GB de ce nu iti iei mai bine un SSD de 60?Este mai mult decat suficient pt. Windows + programe.
Da vei putea folosi in continuare si HDD-ul la fel ca si pana acum, pt. instalat programe, etc.

#90
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postatheus24, on 03 ianuarie 2013 - 12:17, said:

In mod normal este compatibila, insa nu vei beneficia de viteze de citire/scriere optime daca nu are suport SATA III, iti va functiona in schimb pentru versiunea SATA pe care o suporta placa ta...DAR vitezele vor fi mai mici - insa chiar si asa sunt peste HDD.
oameni buni (si rai :P)
ssd iti iei NU pentru viteza, ci pentru timpul de raspuns foarte mic.
spre exemplu:
Intel SSD 320 series 80gb: viteza medie 170Mb/s(pentru 5gb cititi) - timp de acces 0.114ms
Seagate Barracuda 2TB 7200rpm: viteza medie 165Mb/s - timp de acces 6.6ms
asadar, VITEZA e aceiasi, asadar e IRELEVANT daca folosesti sata 1, 2 sau 3

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate