Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

achizitionare semanatoare de porumb cu fertilizator pe 4 randuri

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#91
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 danut1993, on 18 martie 2014 - 12:21, said:

Cine imi poate da niste detalii pareri despre Semanatoare de porumb nodet gaugis pneumasem II. cum se regleaza, daca este buna semanatoarea. As vrea sa cumpar una, e mecanica, pe 4 randuri cu fertilizator
daca vrei semanatoare cumpara una de precizie , pneumatica. nu cumpara tot fieru vechi ce aduc crocodilii astia in tara.

#92
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Foloseste cineva SPC 4 mecanica cu fertilizator.Cu exhaustor tot am vazut pentru 4 randuri,dar mecanica nu prea am vazut nici la lucru nici pe net nu sunt sfaturi sau pareri.

#93
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
ghici de ce nu se mai fac :) Mai ales ca ar fi mai ieftine.

#94
ioansibiu

ioansibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.12.2012
ce puteti spune de  pigoli. pe 4 randuri cu aspiratie  .

#95
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013

 rand, on 18 martie 2014 - 12:38, said:

pneumasem e cu exhaustor.


se regleaza de la roata de tasare. AI o rigla cu gradatii la fiecare roata. Sau un sector cu gradatii, la unele modele.
Presiunea o reglezi cu prize de putere cuplata, cu motorul la turatia de lucru, sa ai macar 500 rpm la priza. Pe tubul care vine de la filtrul de aer la turbina ai o table cu niste orificii. Deschizi cate orificii e necesar ca sa ai preiunea dorita.

roata de tasare sta putin in aer cand semanatoarea ii pusa pe un loc drept(beton), la mine nu are gradatii numa o tablita am langa surubul de reglaj. la tine rand cati cm are tablita iesita in spate?sau cati cm  ii ridicata roata de sprijin? k anu trecut nu am reglato si nu o intrat numa 4 cm samanta, acuma as vrea sa intre 6, 7 cm

Attached Files


Edited by JFLagro, 06 April 2014 - 15:45.


#96
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013
buna ziua stimati domni,

doresc si eu o semanatoare de porumb becker si am gasit modelul acesta http://www.tocmai.ro...r-17093032.html, pe tocmai.ro si as dori sa o vad in realitate, respectiv sa o cumpar si as dori niste sfaturi pertinente de la dvs, cei care sunteti patiti si lucrati cu as asa ceva
va multumesc

#97
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Modelul care vrei sa il achizitionezi este cam vechi si dupa poze(unde sunt 2 semanatori) nu are fertilizator, pretul este putin cam mare. Eu zic sa cauti una cu fertilizator, iar modelele cat de cat mai noi au cutiile pentru seminte din material plastic. Cu ajutorul acestui topic am achizitionat si eu o semanatoare Becker, de care pot spune ca sunt multumit pana acum(la toamna se numara bobocii) si le multumesc celor care m-au ajutat si au raspuns la intrebarile mele, unele idioate. Asa ca un prim sfat ar fi sa citesti toate postarile si daca mai vrei sfaturi sa postezi.

#98
I_Adrian

I_Adrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2013
Am achzitionat un Monosem pe 4 randuri, stie cineva cum se regleaza? Multumesc anticipat

#99
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Daca tot am achizitionat si eu ceva sa pun 2 3 poze cu ea.Acuma are o nuanta de albastru mai deschis capace samanta rosii,capace azot rosii,aparatoare cardan,fulie exaustor rosie si marcatoare rosii.

Attached Files



#100
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008

 I_Adrian, on 14 octombrie 2014 - 12:09, said:

Am achzitionat un Monosem pe 4 randuri, stie cineva cum se regleaza? Multumesc anticipat
Din cutia de viteze reglezi distanta dintre boabe mutand lantul intre pinioane.Pe interiorul capacului trebuie sa aiba lipit un stiker cu diferite combinatii ale pinioanelor si distanta dintre boabe corespunzatoare.
Adancimea o reglezi ridicand sau coborand rotile de tasare din spate la fiecare sectie in parte, daca ridici roata mai sus patina intra mai adanc.
Sectiile au pozitie de transport si de semanat, au acolo o piedica care le tine sus.Poti verifica cum baga samanta asa, mergi pe un loc drept fara iarba cu sectiile ridicate pe pozitia de transport
In fata patinei are un cutit in V care face un mic sant si inlatura bulgarii , acestea le poti ridica sau cobori dupa nevoie, eu le-am ridicat sus ca prea lasau rigole dupa ele.
Pt a verifica camera de depresiune,discurile, trebuie sa slabesti un surub din varful patinei apoi patina culiseaza si ai acces la capacul camerei.
La fiecare sectie are dedesubt o clapeta foarte utila pe unde poti goli cutiile.

#101
I_Adrian

I_Adrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2013
Mersi mult Ragabader pentru informatii, intre timp am gasit cartea tehnica, am totusi o nelamurire, se poate semana floare cu discurile de porum la monosem, daca nu, de unde pot procura discuri de floare?

#102
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008

 I_Adrian, on 18 octombrie 2014 - 19:51, said:

Mersi mult Ragabader pentru informatii, intre timp am gasit cartea tehnica, am totusi o nelamurire, se poate semana floare cu discurile de porum la monosem, daca nu, de unde pot procura discuri de floare?
Trebuie alte discuri la floare, incearca aici http://www.agrix.ro/...emanatoare.html

#103
I_Adrian

I_Adrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2013

 ragabader, on 18 octombrie 2014 - 20:11, said:

Trebuie alte discuri la floare, incearca aici http://www.agrix.ro/...emanatoare.html
Multumesc, am sa incerc

#104
sorinlazau

sorinlazau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.12.2014
salutare va rog daca ma puteti ajuta am un becker aeromat pe 6 randuri care se inpacheteaza hidraulic la transport si as vrea sa seaman floarrea soarelui cu ea anul viitor ,trebuie facute ceva modificari la ea sau schimbate discurile sau alte reglaje? am semanat doar porumb cu ea de 2 ani .Multumesc !

#105
cornel1111111

cornel1111111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.11.2010
Am avut monosem pe 4 randuri. Doar cuvinte de lauda. Am prins anii secetosi cu ea. Cei care semanau cu SPC, nu le-a iesit bine deloc.
Am schimbat-o cu o semanatoare Nodet-6 randuri. Prin comparatie, cred ca Monosem sunt mai bune. Nici Nodet nu e rea, dar nu face diferenta de bani.
Am avut doar SPC, Monosem, Nodet.
SPC, oribile, in comparatie cu astea doua. De restul, nu cunosc prea multe

Edited by cornel1111111, 03 December 2014 - 23:30.


#106
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
cu Beckerul meu pe 4 randuri am semanat de toate(fasole, soia, sorg) cu discurile de porumb, am reglat doar presiunea si am mai umblat la densitate. Teoretic se poate pune si cu dicurile de porumb floarea, densitatile sunt aceleasi la ambele culturi, presiunea este cea care conteaza. Maine ma uit in cartea masini si iti spun ce presiune trebuie sa ai pentru floare si alte reglaje daca este cazul.

#107
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Cartea recomanda presiunea de 120 - 140 [mbar] pentru floarea soarelui, in functie de marimea bobului si MMB specific.  Beckerul tau are control electronic?

#108
sorinlazau

sorinlazau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.12.2014
Multumesc de raspuns Nu am control electronic la ea desi are cablajele, senzorii si priza de legatura daar nu am gasit monitorul .Am aici o imagine cu modelul .Alte reglaje zici ca nu se fac pentru floarea soarelui (schimbare de discuri sau altceva?
[ http://az650504.vo.msecnd.net/deimages/f3da7934-cfda-cd85-e402-47837807f81b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate