Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

achizitionare semanatoare de porumb cu fertilizator pe 4 randuri

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#109
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Cred ca nu m-am exprimat corect, cartea recomanda schimbarea discurilor si a ejectoarelor("cutitele" care merg prin mijlocul discului si care au rol de eliminare a eventualelor seminte blocate in alveole), drept urmare pentru fiecare tip de cultura de insamantat exista tipul de disc necesar precum si ejectorul aferent discului. Tabelul cu tipul discului + ejectorul necesar fiecarei culturi in parte este postat la pagina 3, postul cu numarul #45. Si eu am vrut sa achizitionez discurile pentru soia, dar pretul care mi-l cerea un distribuitor local (800 ron un disc) m-a facut sa renunt cel putin deocamdata la acea idee. Ideal si normal ar fii sa folosesti discurile recomandate de producator, dar dupa cum au mai spus si altii se poate merge si cu cele de porumb, cum am spus in postul anterior eu am pus cu cele de porumb si alte culturi.

Referitor la controlul electronic aceeasi situatie ii si la mine, are senzorii, cablajele si unitatea unde se intalnesc toate, dar am lipsa monitorul. Credeam ca ai sistemul complet si ma ajutai cu tipul/denumirea monitorului care imi lipseste mie. O sa fac o poza la unitatea unde se intalnesc toate informatiile si la mufa care o are, poate gasesc pe cineva cu model asemanator.

#110
sorinlazau

sorinlazau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.12.2014
ok mersi mult deci in concluzie ai semanat floarea ca si porumb la aceeasi dencsitate cu distanta intre randuri de 75 si la turatie l-ai tinut undeva sa ai 120-140mbar.Nu era prea deasa pe rand fiindca la porumb imi face densitate ok?

#111
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Distanta intre boabe o modifici din cutia de viteze si obtii densitatea dorita, daca te referi la faptul ca presiunea o sa fie prea mica si o sa lase 2 boabe in cuib floarea este mai usoara si daca ai presiune mai mare de 140 mbar poate sa iti sufle boabele din alveole si iti lasa goluri.

#112
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Dupa cum spuneam Beckerul meu are control electronic, dar ii lipseste partea de afisare(monitorul). Intrucat nu am gasit mare lucru despre acest sistem electronic atasez cateva poze cu ce am pe semanatoare si sper ca cineva cu sistem asemanator cu al meu sa ma ajute cu tipul monitorului care imi lipseste, pentru a avea un punct de plecare in cautarea tipului de monitor lipsa.
La semanatoarea mea firele de la senzori ajung intr-o doza dispusa pe cadrul semanatorii, apoi din doza ajung in cutia(de tabla) rosie pe care nu scrie nimic. Pe cutie am mufa unde cred ca vine monitorul, tot din cutia rosie imi iese si alimentarea de la priza electrica a tractorului. Tractorul meu nu are asemenea mufa, daca stie cineva tipul mufei este bine, daca nu o sa fie schimbata cu una obisnuita care se conecteaza la priza tip bricheta.
Daca cineva are ceva asemanator sa imi spuna si mie tipul monitorului.

Attached Files



#113
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 paullosso, on 15 decembrie 2014 - 23:39, said:

Dupa cum spuneam Beckerul meu are control electronic, dar ii lipseste partea de afisare(monitorul). Intrucat nu am gasit mare lucru despre acest sistem electronic atasez cateva poze cu ce am pe semanatoare si sper ca cineva cu sistem asemanator cu al meu sa ma ajute cu tipul monitorului care imi lipseste, pentru a avea un punct de plecare in cautarea tipului de monitor lipsa.
La semanatoarea mea firele de la senzori ajung intr-o doza dispusa pe cadrul semanatorii, apoi din doza ajung in cutia(de tabla) rosie pe care nu scrie nimic. Pe cutie am mufa unde cred ca vine monitorul, tot din cutia rosie imi iese si alimentarea de la priza electrica a tractorului. Tractorul meu nu are asemenea mufa, daca stie cineva tipul mufei este bine, daca nu o sa fie schimbata cu una obisnuita care se conecteaza la priza tip bricheta.
Daca cineva are ceva asemanator sa imi spuna si mie tipul monitorului.
este eficenta o semanatoare de 4 randuri dupa u 650 dpdv consun si suprafata

#114
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Nu se merita SPC 4 dupa 650 din cauza consumului de motorina,prinzi putin numa 4 randuri nu 6 multa intorsatura.Poti cumpara un spc 6 si fara fertilizator si ala il cumperi ulterior daca nu gasesti echipata cu totul la un pret rezonabil.

#115
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Sau spc 8

#116
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 special_murinio, on 25 decembrie 2014 - 11:55, said:

Sau spc 8
spc 8 iii prea mare. dar spc-ul ii cam depasit .sar lanturi ....   am vaz variantele astea becker carraro kuhn de 4 randuri . au transmiisii cardanice fertilizare.. de 6 randuri nu am acuma bani .

 TudorCJ, on 24 decembrie 2014 - 15:44, said:

Nu se merita SPC 4 dupa 650 din cauza consumului de motorina,prinzi putin numa 4 randuri nu 6 multa intorsatura.Poti cumpara un spc 6 si fara fertilizator si ala il cumperi ulterior daca nu gasesti echipata cu totul la un pret rezonabil.
ce consum e la spc 6 la semanat ?

#117
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Eu o am dupa un 445 si consum 3l/ha. Daca nu ai suprafete mari(nu pot sa dau un numar de ha) te poti descurca cu 4 randuri(fostul proprietar o avea dupa 650, motivul pentru care o vindea era ca s-a extins si nu mai facea fata cu 4 randuri). Parerea mea e ca decat un spc pe 6 mai bine un Becker sau Monosem pe 4, preturile cel putin la cele pe 4 randuri sunt aceleasi dar calitatea face diferenta(jocul la sectii o sa il intalnesti la toate spc, pe cand la cele straine poate doar la cele foarte obosite).

#118
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Ce patete aveti despre acest SPC?  Vad ca arata bine.  functioneaza ok vidul prin cadru? Ce este acea piesa cu pini de pe exhaustor?

Attached Files


Edited by rionut83, 26 December 2014 - 22:02.


#119
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Eu as cam merge pe SPC.
Motivul: piese la dispozitie la orice ora, reparare rapida.
Am citit acest topic si am observat ca sunt mai multe pareri contra decat pro.
La aprox. acelasi pret am mai gasit si Beker, Monosem si Gaspardo. Acel Beker Aeromat pare interesant. Chiar nu stiu pe ce sa dau banii. Cunoscatorii ce parere au? Una dintre acestea patru tot o cumpar.

Attached Files



#120
mecanick

mecanick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.12.2011
monosem 4 randuri se merita pentru un inceput in agricultura ? din cate am citit spc6 nu il recomandati

#121
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Nici SPC nu merge rau daca ii intretinuta si gresata la timp,schimbat piesele uzuale la timp,iar despre saritul lanturile sunt bune intinzatoarele si arcurile nu prea sar numa daca o scapi destul de mult in spate de aceea iti trebuie si frane bune la tractor.Anu asta un prieten o semanat 20 hectare cu spc 4 fara probleme numa gresaj.Eu astept anul ce vine sa o bag si eu pe amea in paine,cum o zis si el vezi ca la SPC gasesti de toate dar la straina pe  comanda si nu prea gasesti si pretul pe masuri.Eu nu tin tare sa luati SPC fiecare cumpara ce crede ca ii bine si ce ii place.

#122
marian1984

marian1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 02.08.2013
la ce pret ati gasit SPC cu 6 randuri si fertilizare, noua?

#123
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Depinde gasesti la 200 230 milioane vechi noua dar poti gasi pe la 150 aproape noua adica intretinuta fara rugina,sparturi,lipsuri toata treaba ii sa ai timp si sa fii la momentul potrivit la locul potrivit ca iti gasesti piesa buna la bani decenti tu pana la urma vrei SPC sau straina?

#124
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Monosem. Recomand. Ff bune.

#125
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Maine dimineata plec pe traseul Ungheni-Cuci-C.Turzii-Tureni-Cluj N.
Am cateva variante. Sper sa iasa treaba buna.

#126
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
70% sunt sigur ca alegi SPC...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate