Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

achizitionare semanatoare de porumb cu fertilizator pe 4 randuri

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#73
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013
o sa ii fac si eu putina revizie k anu trecut am cumparato si direct in camp am bagato
acuma o sa vad cum fac cu monitorul, am rezolvat o priza care se pune la tractor in care se pune mufa mica de la monitor
oare daca il bagi la priza de la tractor ar trebui sa se aprinda monitoru?

colegu rand cat o fost semanatoarea ta,cat ai dat pe ia?

#74
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
nu mai stiu pretul exact... dar in jur de 2000 de EUR a fost in Germania. Pe 4 randuri.
Merita sa schimbi lanturile alea mici, care antreneaza discul. De obicei ruginesc de la substantele de tratamentul semintei.

Edited by rand, 26 January 2014 - 22:57.


#75
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Ai putea sa-mi spui cam câte pinioane lipsesc in total si cu câți dinți sunt pinioanele lipsa? La fertilizator ca in poze sta treaba, cumva pinioanele de la fertilizator sunt cele lipsa din cutia de viteze pentru semințe? Se montează ușor pinioanele in cutia de viteze pentru semințe?


Banuiesc ca din parc agricol ai luat-o cu prețul acesta.

Edited by paullosso, 26 January 2014 - 23:09.


#76
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
La fertilizare lipseste un pinion, ca sunt 6 pinioane pe care le combini. Dar te poti descurca lejer cu ce ai.
La seminte, ar trebui vazut exact ce pinioane ai. Daca poti semana intre 15 si 30 cm nu cred ca ai nevoie de altele.

#77
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
cred ca am nevoie de toate pinioanele la semințe, vreau sa seamăn fasole si sorg cu ea si asta implica si alte pinioane cred.
Pe axul de jos are numai un pinion si ăla cred ca ii cel mai mic, iar sus trei pinioane din care 2 mie mi se par ca au același diametru.

#78
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
la ce pret este? Este serie mai noua decat a mea. Poate merita sa cumperi pinioanele separat.

#79
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
2500€ , se gasesc si separat pinioane?

#80
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
http://www.agrinet.r...1461&language=1

#81
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postpaullosso, on 27 ianuarie 2014 - 12:33, said:

2500€ , se gasesc si separat pinioane?
pinioane gasesti la diverse firme. De ex. PowerBelt in Cluj si Bucuresti   http://powerbelt.ro/contact.cfm
Se cumpara de la ei si apoi se prelucreaza butucul ca sa potriveasca.

Edited by rand, 03 February 2014 - 17:34.


#82
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Am sa vad ce pot face. Mulțumesc mult de tot.

@JFLagro  al tău Becker a mers bine in primăvară trecuta? Ai întâmpinat ceva probleme?

#83
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postpaullosso, on 27 ianuarie 2014 - 12:33, said:

2500€ , se gasesc si separat pinioane?
pretul e bun... daca negociezi 1-200 de euro pentru pinioane, e ok. Dar sa fie buna si in rest :)
Neaparat sa ii faci test cu samanta pe care o ai de semanat. Poate sa mearga perfect cu un calibru si sa dea dubluri la seminte mici. Avantajul este ca nu ai de reglat razuitori la fiecare sectie, ci reglezi doar presiunea de la suflanta. Un singur reglaj pentru toate sectiile. Dar sa il faci :)
Cutiile sa fie inchise perfect in timpul semanatului.
Nu decuplezi priza de putere la intoarceri.
Ideal este sa mergi cu turatie constanta, la cat ai reglat presiunea.
Recomand un test asa cum am zis cu cateva posturi in urma si dupa parcurgerea a 5-6 interval de semanat, sau de cateva ori in timpul zilei, daca nu ai monitor. Daca se intampla ceva, e mai bine sa fixezi problema cat de repede, sa nu mergi cu multe gresuri.
De exemplu, mie mi s-a rupt anul trecut o za de imperechere si nu imi mergea o sectie de pe margine. Daca am oprit la timp sa verific, am ramas doar cu un rand lipsa, golul format de la urmatoarele treceri l-am acoperit la timp. A fost singura defectiune in Campania de primavara.

#84
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013

View Postpaullosso, on 04 februarie 2014 - 15:42, said:

Am sa vad ce pot face. Mulțumesc mult de tot.

@JFLagro  al tău Becker a mers bine in primăvară trecuta? Ai întâmpinat ceva probleme?

Tin sa te anunt k am aduso din germania chiar inainte de campanie si nu am avut timp sa ma uit la ia numa am uns putin lanturile si ata. si am semanat aprope 30 ha fara nici o problema

#85
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna la toata lumea.Eu am luat anul trecut un IMP(sârbească,licența Becker).Am demontat-o toata si curata,gresată si schimbat rulmenții la suflantă si bucsile de la rotile de tasare,cauciucurile sunt bune,plazuri bune(sper ca m-am exprimat corect).Numai bine!!!

#86
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Pana la urma am luat-o. Are toate pinioanele la fertilizare, la semințe sus sunt toate, jos numai un pinion(la voi sunt mai multe?) am observat ca mai are si după aparatoarea din dreapta a rotii conducătoare 4 pinioane între care poți jongla. Din cate am inteles mai pot schimba pinioanele de la roata si ma intreb daca se pot pune cele de la fertilizare. Distanta între rânduri este 70 cm, cred ca o sa rămână așa. Am unele nelamuriri: de unde reglez presiunea de lucru? pentru distanță la marcatoare după ce calculez cu formula de calcul, trebuie măsurat de la brazdarul din lateral si pana la vârful conului de la marcator, dar conul este prins pe o țeavă care are joc in prinderea de pe țeavă pătrată, deci cum se procedează?


JFLagro    ce tip de monitor are a ta, cumva "Becker Seeder Control 950 e" ? Am văzut ca ai o mufa cu multe lamele, in partea cealaltă este doza unde intra toate firele de la senzori?  Mie îmi lipsește monitorul, dar nu am mufa cu fir ca a ta, la mine din doza de ceramica unde intra firele de la senzori pleacă un fir gros di lung la capătul căruia am o cutie de tabla roșie, pe acea cutie este dispusă mufa la a mea, dacă as știi tipul monitorului poate as găsi unul.

#87
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013

View Postpaullosso, on 28 februarie 2014 - 22:17, said:

Pana la urma am luat-o. Are toate pinioanele la fertilizare, la semințe sus sunt toate, jos numai un pinion(la voi sunt mai multe?) am observat ca mai are si după aparatoarea din dreapta a rotii conducătoare 4 pinioane între care poți jongla. Din cate am inteles mai pot schimba pinioanele de la roata si ma intreb daca se pot pune cele de la fertilizare. Distanta între rânduri este 70 cm, cred ca o sa rămână așa. Am unele nelamuriri: de unde reglez presiunea de lucru? pentru distanță la marcatoare după ce calculez cu formula de calcul, trebuie măsurat de la brazdarul din lateral si pana la vârful conului de la marcator, dar conul este prins pe o țeavă care are joc in prinderea de pe țeavă pătrată, deci cum se procedează?


JFLagro ce tip de monitor are a ta, cumva "Becker Seeder Control 950 e" ? Am văzut ca ai o mufa cu multe lamele, in partea cealaltă este doza unde intra toate firele de la senzori?  Mie îmi lipsește monitorul, dar nu am mufa cu fir ca a ta, la mine din doza de ceramica unde intra firele de la senzori pleacă un fir gros di lung la capătul căruia am o cutie de tabla roșie, pe acea cutie este dispusă mufa la a mea, dacă as știi tipul monitorului poate as găsi unul.

A meu ii beker control 1000
asa scrie pe el,trebe sa il fac si eu k anu trecut am mers fara el

#88
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
pe lângă cele de mai sus mai am încă o nelamurire, adâncimea de semănat se reglează din roata de tasare din spate pentru fiecare secție sau?
rând dacă mai intri sa ma lamuresti. mulțumesc anticipat

#89
danut1993

danut1993

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2014
Cine imi poate da niste detalii pareri despre Semanatoare de porumb nodet gaugis pneumasem II. cum se regleaza, daca este buna semanatoarea. As vrea sa cumpar una, e mecanica, pe 4 randuri cu fertilizator

#90
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
pneumasem e cu exhaustor.

View Postpaullosso, on 03 martie 2014 - 20:42, said:

pe lângă cele de mai sus mai am încă o nelamurire, adâncimea de semănat se reglează din roata de tasare din spate pentru fiecare secție sau?
rând dacă mai intri sa ma lamuresti. mulțumesc anticipat
se regleaza de la roata de tasare. AI o rigla cu gradatii la fiecare roata. Sau un sector cu gradatii, la unele modele.
Presiunea o reglezi cu prize de putere cuplata, cu motorul la turatia de lucru, sa ai macar 500 rpm la priza. Pe tubul care vine de la filtrul de aer la turbina ai o table cu niste orificii. Deschizi cate orificii e necesar ca sa ai preiunea dorita.

Edited by rand, 18 March 2014 - 12:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate