Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

achizitionare semanatoare de porumb cu fertilizator pe 4 randuri

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#37
catlin66

catlin66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.02.2009

 rand, on 17 aprilie 2013 - 20:48, said:

sunt alte discuri...  Sunt care au semanat si cu discuri de porumb. Cel mai important este sa reduci presiunea, sa nu le sufle din alveole.

Care ar fi presiunea optima pentru porumb si daca este aceiasi pentru samanta cumparata sau din coser

#38
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Nu detine nimeni Monosem? Sa ne spuna cum se comporta si ce probleme mai frecvente are?

#39
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

 paullosso, on 28 aprilie 2013 - 18:58, said:

Nu detine nimeni Monosem? Sa ne spuna cum se comporta si ce probleme mai frecvente are?
are un prieten care face numai chirii cu ea si cred ca seamana cu ea in jur de 50 de ha o are de 3 ani si vad ca nu zice nic si e destul de batrinioara .
si io ma uit dupa una

#40
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
stiti careva un site cu piese pentru semanatori?

#41
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008

 irimiaciprian1, on 28 aprilie 2013 - 19:24, said:


are un prieten care face numai chirii cu ea si cred ca seamana cu ea in jur de 50 de ha o are de 3 ani si vad ca nu zice nic si e destul de batrinioara .
si io ma uit dupa una
As vrea sa stiu pe ce sa merg, Monosem sunt relativ ieftine cu toate dotarile(microgranulator, tratament insecticid), dar mi-e ca nu sunt prea fiabile si asta ar fi rau. Becker sunt mai scumpe si au doar microgranulator, dar din poze arata mai sanatoase.

De aceea vin si intreb cam pe ce ati merge daca ar fi sa cumparati din nou o semanatoare. Rand din ce am citit pe forum esti multumit de becker-ul tau, ai avut ceva probleme cu el?, ai discuri pentru toate tipurile de seminte de cultura?, se gasesc usor discurile? Deci pana la urma nemtesti sau franceze?


#42
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Am doar discuri pentru porumb. Se poate semana si floarea soarelui cu ele, modificand presiunea.
Ca si constructie, Becker sunt facute solid, nu ruginesc, nu se rup etc. etc. Sunt daneze, la origine, nu germane. Sunt singurele semanatori cu presiune, nu cu depresiune.  Restul, inclusiv Monosem sunt cu depresiune. De aici apar diferente.
Probleme ar fi asa la Becker:
- nu poti ( sau nu e indicat) sa mergi cu samanta putina in cutii. Cel mai bine este sa ai cutiile macar un sfert pline.Altfel, exista riscul ca aerul iti sufle  boabele din alveola si raman goluri.
- trebuie atentie la reglajul presiunii la samanta de calibru mic. Anul asta am avut in cultura trei hibrizi. Am avut samanta cu boabe mari (sacul de 80k  boabe avea 30kg, medii , 80k = 25kg si mici 80k boabe cantareau 20kg. La primele doua a mers ca si pusa cu mana. Un bob in cuib, la distanta setata. Dar la samanta cu calibru mic a lasat in multe locuri doua sau trei boabe, pana am observat si am remediat problema Posted Image. M-a mai "ajutat" viermele sarma si am trecut si eu prin el si am smuls unde era prea des. Dar solutia este sa o reglezi bine Posted Image
- daca suflanta este decuplata si atingi cu rotile pe jos, se vor zdrobi seminte intre diuza prin care sufla aerul si disc. Resturile de samanta iti infunda diuza, si atunci nu vei avea destul aer, si raman cate doua sau trei boabe ( depinde de calibru) in alveola. Asa ca e bine ca la transport intre parcele sa scoti din viteza semanatoarea. Sau sa verifici diuzele sa fie ok.
Reglajul se face mai simplu la Becker cand treci la seminte de calibru diferit. Reglezi doar presiunea la suflanta. La cele cu vid, trebuie sa faci reglaj la razuitori pe fiecare sectie ca sa nu lase mai multe boabe in cuib.
Daca mergi cu priza decuplata, cele cu vid lasa randuri goale. Becker iti lasa cate 5-6 seminte in loc Posted Image. Ca si constructie, Beker este mai simpla, nu ai camere de vid, este mai putin pretentioasa, as zice.

Este greu de dat un verdict clar, ca x e mai buna ca y. La banii care ii ai, cumperi cel mai bun  exemplar care il gasesti atunci la vanzare. Piese gasesti si pentru becker si pentru monosem. Apoi, te obisnuiesti cu aia pe care o ai, inveti reglajele si dai bataie. Eu nu am luat Hassia pentru ca nu am gasit carte tehnica la ea. Am vrut sa iau un Monosem frumos, dar mi-a scapat ocazia. Asa ca am luat un Becker la fel de frumos Posted Image

Edited by rand, 09 July 2013 - 16:24.


#43
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008

 rand, on 09 iulie 2013 - 16:23, said:

Am doar discuri pentru porumb. Se poate semana si floarea soarelui cu ele, modificand presiunea.
Ca si constructie, Becker sunt facute solid, nu ruginesc, nu se rup etc. etc. Sunt daneze, la origine, nu germane. Sunt singurele semanatori cu presiune, nu cu depresiune.  Restul, inclusiv Monosem sunt cu depresiune. De aici apar diferente.
Probleme ar fi asa la Becker:
- nu poti ( sau nu e indicat) sa mergi cu samanta putina in cutii. Cel mai bine este sa ai cutiile macar un sfert pline.Altfel, exista riscul ca aerul iti sufle  boabele din alveola si raman goluri.
- trebuie atentie la reglajul presiunii la samanta de calibru mic. Anul asta am avut in cultura trei hibrizi. Am avut samanta cu boabe mari (sacul de 80k  boabe avea 30kg, medii , 80k = 25kg si mici 80k boabe cantareau 20kg. La primele doua a mers ca si pusa cu mana. Un bob in cuib, la distanta setata. Dar la samanta cu calibru mic a lasat in multe locuri doua sau trei boabe, pana am observat si am remediat problema Posted Image. M-a mai "ajutat" viermele sarma si am trecut si eu prin el si am smuls unde era prea des. Dar solutia este sa o reglezi bine Posted Image
- daca suflanta este decuplata si atingi cu rotile pe jos, se vor zdrobi seminte intre diuza prin care sufla aerul si disc. Resturile de samanta iti infunda diuza, si atunci nu vei avea destul aer, si raman cate doua sau trei boabe ( depinde de calibru) in alveola. Asa ca e bine ca la transport intre parcele sa scoti din viteza semanatoarea. Sau sa verifici diuzele sa fie ok.
Reglajul se face mai simplu la Becker cand treci la seminte de calibru diferit. Reglezi doar presiunea la suflanta. La cele cu vid, trebuie sa faci reglaj la razuitori pe fiecare sectie ca sa nu lase mai multe boabe in cuib.
Daca mergi cu priza decuplata, cele cu vid lasa randuri goale. Becker iti lasa cate 5-6 seminte in loc Posted Image. Ca si constructie, Beker este mai simpla, nu ai camere de vid, este mai putin pretentioasa, as zice.

Este greu de dat un verdict clar, ca x e mai buna ca y. La banii care ii ai, cumperi cel mai bun  exemplar care il gasesti atunci la vanzare. Piese gasesti si pentru becker si pentru monosem. Apoi, te obisnuiesti cu aia pe care o ai, inveti reglajele si dai bataie. Eu nu am luat Hassia pentru ca nu am gasit carte tehnica la ea. Am vrut sa iau un Monosem frumos, dar mi-a scapat ocazia. Asa ca am luat un Becker la fel de frumos Posted Image


Becker cu vid nu s-au fabricat? Intreb asta pentru ca din mesajul tau imi dau seama ca sunt mai pretentioase semanatorile cu suflanta. In principal as merge pe Monosem, dar ma sperie preturile care variaza foarte mult, in Romania am gasit preturi mai mici decat la una din afara din acelasi an. Si nu inteleg de ce, adica ei le iau si mai ieftin sau lucreaza in deficit. Oricum as prefera una de afara, pentru ca strainii intretin mai bine utilajele, parerea mea, si atunci ar trebui sa merg pe Becker care se gasesc usor in Germania, Franta ii prea mult transportu pentru ea. In Austria sau Ungaria iar mi-ar prinde bine, dar nu gasesc pe site-uri mai nimic, poate doar in parcurile agricole. Sunt indecis totusi in privinta marci.

Multumesc pentru raspuns!


#44
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Din ce am cautat Becker au decat un rand de discuri de distribuire seminte. Pot semana orice tip de seminte cu acelasi disc? Ca piese de schimb am gasit patine la preturi rezonabile, in rest alte piese nu am gasit. Daca stiti ceva site-uri cu piese pentru Becker, in special discuri pentru alte tipuri de seminte (daca exista macar teoretic) postatile aici Va rog!

#45
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
pentru diferite seminte se schimba discurile si ejectoarele. Vezi poza
Porumb
Floarea soarelui
Soia si Fasole
Sfecla
Legume

Asta e in table, in ordine

Attached Files


Edited by rand, 08 November 2013 - 21:10.


#46
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Daca doresc sa insamantez fasole, cartea recomanda distanta intre randuri 45÷50 cm, se poate modifica Beckerul de la 70÷75 cm la 45÷50 cm ?
Este relativ usor de modificat distanta sau complicat?

Inca un aspect marcatoarele de urma sunt hidraulice(la Becker ma refer), mecanice cu manivela sau semiautomate la ridicare trec pe neutru ca apoi la coborare sa treaca pe o parte, respectiv la urmatoarea ridicare-coborare pe partea cealalta?

Multumesc

#47
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
?

#48
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
distanta intre randuri se regleaza usor, ai doua bride pe o sectie. Discurile si ejectoarele se schimba realtiv usor, ai trei suruburi pe capacul de la disc si ai acces la disc. Cu cat este mai nou modelul, e mai usor de schimbat.
La Becker,legat de marcatoare, depinde de anul de fabricatie. Fie ai hidraulice, fie manuale pe care le lasi jos in tarla si mergi cu ele pe jos tot timpul. Ale mele sunt manuale, le las jos cand intru in parcela si le ridic cand intru pe drum.

Edited by rand, 19 November 2013 - 20:00.


#49
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008

 JFLagro, on 30 martie 2013 - 20:59, said:

SI UNDE AS PUTEA GASI SA IMI CUMPAR?
Imi poti spune cum ai gasit semanatoarea(site sau direct din parc agricol)? Vreau si au sa achizitionez una tot din Germania, Austria tot cu monitor dar nu stiu incotro sa caut.

 Estera_75, on 23 martie 2013 - 00:04, said:


Am modificat-o de la 75 la 70,pentru ca asa cer clientii.Nu am mai folosit-o ,acum am cumparat-o.Mi s-a spus ca e din 2004,dar nu cred. Am tot cautat anul pe ea ,dar cred ca  a fost luata placuta.Arata f. bine la prima vedere.I-am intins lanturile, care erau cam slabite, si am schimbat capacele acelea mici de plastic,pri care se vede samanta,acolo la vid.Ce mai trebuie tinut cont la Beker,atunci cand semeni,avand in vedere ca este alt sistem?E ceva diferit, inafara  de inchiderea ermetica a cutiilor cu samanta?Im poti da te rog  adresa de email ,ca sa pot sa-ti trimit poza?
         Mersi ca raspunzi  la  toate intrebarile ce ti se pun.Am vazut ca ai multi vizitatori pe sait.
Beckerul tau ii din tara sau de afara luat?

Edited by paullosso, 25 December 2013 - 14:38.


#50
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013
eu am luat-o din germania am gasit-o pe net si am trimis un prieten sa o ia,dar mio dat-o fara monitor ca prietenu meu nu o stiut,knd am aduso am vazut k lipseste si am sunat iaras in germania sa ii spun de monitor,intr-un final am trecut pe la firma respectiva si mi-o dat. dar nu am folosit inca monitoru la ia,o sa vad campania viitore

Attached Files


Edited by JFLagro, 25 December 2013 - 15:52.


#51
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
A ta ii in stare super buna. Banuiesc ca o folosesti pe un 445, se potrivesc bine sistemul de prindere, cardanul?  Si eu tot una pe patru randuri vreau sa iau dupa un 445, daca poti sa-mi spui pe ce site-uri ai gasito, pe mine ma apuca disperarea ca pe agriaffaires nu gasesc mai nimic cu monitor si campania se apropie cu pasi marunti dar siguri.

#52
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
nu merge pe 445 decat cu greutati serioase pe fata. Am folosit-o pe MF3050 si pe dealuri eram la antiaeriana :)

#53
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013

 paullosso, on 25 decembrie 2013 - 23:17, said:

A ta ii in stare super buna. Banuiesc ca o folosesti pe un 445, se potrivesc bine sistemul de prindere, cardanul?  Si eu tot una pe patru randuri vreau sa iau dupa un 445, daca poti sa-mi spui pe ce site-uri ai gasito, pe mine ma apuca disperarea ca pe agriaffaires nu gasesc mai nimic cu monitor si campania se apropie cu pasi marunti dar siguri.
Daca te uiti mai bine la prima imagine ai sa vezi de pe ce site a gasit-o.

#54
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Mersi SaS, nu observasem.
Rand cred ca te referi la cele care au cutii de tabla, am vazut ca sunt modele cu cutii de plastic, care mi se par mai usoare si d.p.d.v constructiv.
Din date tehnice am observat ca sunt la 700-800 kg fara seminte, ingrasaminte. Deocamdata nu imi fac griji pe partea asta, am avut un disc purtat in X cu 6 talere pe o latura fiind lung imi muta centrul de greutate mult in spate, dar nu ma supara foarte rau, mai mult imi era de sistemul hidraulic de aia am scapat de el, dar semanatoarea nu imi pare foarte lunga deci inclin sa cred ca nu o sa ma salte foarte rau. Daca o sa fie rau imi caut greutati, multumesc de sfat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate