Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Are vreo legatura Cabbala cu iudaismul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

Poll: Are vreo legatura Cabbala cu iudaismul? (7 member(s) have cast votes)

....

  1. Da, face parte din aceasta religie (4 votes [57.14%])

    Percentage of vote: 57.14%

  2. Nu face parte din iudaism, dar exista o legatura intre cele doua (2 votes [28.57%])

    Percentage of vote: 28.57%

  3. Nu, n-au nicio legatura/sunt diferite. (1 votes [14.29%])

    Percentage of vote: 14.29%

Vote Guests cannot vote

#1
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Eram doar curios...

#2
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011
Blacky, ce ai zice daca as intreba daca este vreo legatura intre crestinism si cruce?
Comparatiile nu sunt niciodata perfecte, dar cam acesta ar fi logica intrebarii tale din sondaj.
Nu te osteni sa-mi replici, pentru ca eu intru foarte sporadic pe forum si ma iau de cate o perla ca sa-mi fac "good time".

#3
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

View Postblacktiti89, on 04 decembrie 2012 - 00:53, said:

Eram doar curios...

da

#4
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Un lucru curios: toti evreii sunt extrem de vocali cand e vorba de antisemitism si tac ca pestii cand vine vorba de Kabbalah.

#5
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012
sigur e o conspiratie...

#6
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postmario_bril, on 04 decembrie 2012 - 14:37, said:

Un lucru curios: toti evreii sunt extrem de vocali cand e vorba de antisemitism si tac ca pestii cand vine vorba de Kabbalah.

Ne-ai prins ,aaaaa?  Nu ne-a ajuns Talmudul cu acele explicatii cum sa ne purtam cu crestinii,am inventat si Kabala-ua in acelas scop.
Chestia merge si reuseste asa ca fiecare evreu mananca doi-trei cretini pe saptamana.  Nu nu am facut gresala de ortografie. Am scris cretini si nu crestini ca cum sa mancam noi evreii ,crestini? Suntem canibali? Noi mancam numai mancare cusher. Mamifere cusere la evrei sunt numai cele care rumega si au copita despartita in doua. Cretinii care cred ca Kabalaua si Talmudul sunt  o conspiratie se potrivesc exact la ce se cere de la animalele care sunt permise a se manca de evrei.
Asa ca feriti-va voi cei care rumegati asa subiecte. S-ar putea sa terminati aci discutia ca salamuri afumate.

Edited by perpetumobile, 04 December 2012 - 16:39.


#7
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postperpetumobile, on 04 decembrie 2012 - 16:38, said:

Ne-ai prins ,aaaaa?  Nu ne-a ajuns Talmudul cu acele explicatii cum sa ne purtam cu crestinii,am inventat si Kabala-ua in acelas scop.
Chestia merge si reuseste asa ca fiecare evreu mananca doi-trei cretini pe saptamana.  Nu nu am facut gresala de ortografie. Am scris cretini si nu crestini ca cum sa mancam noi evreii ,crestini? Suntem canibali? Noi mancam numai mancare cusher. Mamifere cusere la evrei sunt numai cele care rumega si au copita despartita in doua. Cretinii care cred ca Kabalaua si Talmudul sunt  o conspiratie se potrivesc exact la ce se cere de la animalele care sunt permise a se manca de evrei.
Asa ca feriti-va voi cei care rumegati asa subiecte. S-ar putea sa terminati aci discutia ca salamuri afumate.
Nu te-ai prins. De fapt faci pe prostul. Nu e de mirare.

#8
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

View Postmario_bril, on 04 decembrie 2012 - 14:37, said:

Un lucru curios: toti evreii sunt extrem de vocali cand e vorba de antisemitism si tac ca pestii cand vine vorba de Kabbalah.

Am scris "da" - adica inteleg ca este curios.
Oricum, initiatorul nu a rugat sa stie ce inseamna Kabbalah.
Specific ca cei care studiaza Kabbalah au implinit 40 de ani si au trecut cu succes un examen care verifica cunostiintele candidatului in ale Torei. Deobicei, cei care nu au studiat rabinatul, pica la examen.

Next

#9
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postnazdaq, on 04 decembrie 2012 - 16:23, said:

sigur e o conspiratie...

Si iata ca am in sfarsit si template-ul / schita unui anumit mod de gandire cu care, recunosc, nu eram cine stie ce la cureant pana in acest sfarsit de 2012 ...

#10
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postmario_bril, on 04 decembrie 2012 - 14:37, said:

Un lucru curios: toti evreii sunt extrem de vocali cand e vorba de antisemitism si tac ca pestii cand vine vorba de Kabbalah.

Mult mai curios ar fi daca evreii laici care se invirt pe Softpedia ar fi toba de Kabbalah. Am mai citit cite ceva despre Kabbalah, am o idee vaga, dar ca sa ma apuc serios de studiu ar trebui sa trec citiva ani printr-o scoala religioasa, sa-mi incarc creierasul cu Tanach, Talmud, Tosaphot si alte d-astea, si daca rezist pina la capat e ca si cum n-as fi invatat nimic, ca o iau de la inceput cu Kabbalah care rastoarna totul cu susul in toate partile. Mersi, si nu mersi.

View PostBilly, on 04 decembrie 2012 - 20:45, said:


Si iata ca am in sfarsit si template-ul / schita unui anumit mod de gandire cu care, recunosc, nu eram cine stie ce la cureant pana in acest sfarsit de 2012 ...

Mai scoate si tu nasucul de pe Softpedia, si vei intelege imediat cui apartine anumitul mod de gindire. In mod automat, pe site-urile pro-palestinene sau de extrema dreapta, orice este false flag-CIA-Mossad-siincacevapreasinistrupentruafiamintit. Am intrat pe un site norvegian, se discuta acolo despre forma nasului lui Breivik, cam coroiat dupa parerea lor...nu, nu glumesc, chiar despre asta discutau. Am intrat pe site-ul Maan News (ziar din West Bank) imediat dupa atentatul de la Burgas, deja era plin de comentarii de genul "false flag", "we know whodunnit". Citeste comentarii la CNN sau Comment Is Free. Nazdaq doar a ironizat aceasta mentalitate, de care se pare ca nu scapa nici mario.

#11
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPisa4you, on 05 decembrie 2012 - 12:20, said:

Nazdaq doar a ironizat aceasta mentalitate, de care se pare ca nu scapa nici mario.
In ce sens nu scap, draga mea Pisa?

#12
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postmario_bril, on 05 decembrie 2012 - 12:44, said:

In ce sens nu scap, draga mea Pisa?

Nu sint foarte sigura, ca ai tu un stil oleaca mai ermetic, dar am impresia ca crezi intr-un fel de conspiratie a evreilor mai puternici - fie ca e vorba de marile finante, fie de domeniul religios. Scuza-ma daca ma insel, oricum nu cred ca esti in general un adept al teoriilor conspiratiei.

Ai un piculet tendinta sa generalizezi - mie nu mi se pare curios daca un catolic nu cunoaste scrierile lui D'Aquino, de exemplu. Kabbalah nu este indispensabila vietii de zi cu zi chiar in medii super-ultra-ortodoxe. In fond, este mistica iudaica, si se poate trai de la binisor la excelent fara ea.

#13
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPisa4you, on 05 decembrie 2012 - 13:17, said:

Nu sint foarte sigura, ca ai tu un stil oleaca mai ermetic, dar am impresia ca crezi intr-un fel de conspiratie a evreilor mai puternici - fie ca e vorba de marile finante, fie de domeniul religios. Scuza-ma daca ma insel, oricum nu cred ca esti in general un adept al teoriilor conspiratiei.

Ai un piculet tendinta sa generalizezi - mie nu mi se pare curios daca un catolic nu cunoaste scrierile lui D'Aquino, de exemplu. Kabbalah nu este indispensabila vietii de zi cu zi chiar in medii super-ultra-ortodoxe. In fond, este mistica iudaica, si se poate trai de la binisor la excelent fara ea.
Ceva, ceva zici tu aici... As inclina sa fiu de acord cu ceea ce spui. Singurul lucru cu care nu sunt de acord este ca nu cred ca un evreu care se preocupa de spiritualitate si care este realmente interesat (pentru ca altfel nu ar mai posta pe aceasta arie in definitiv), nu este preocupat nici macar cat negru sub unghie de Kabbalah. Stiu ce inseamna studiul ei efectiv, dar nu la asta ma refeream. Totusi a patrunde in conceptele acesteia prin studiu individual nu este chiar mare lucru. Nu este prima oara cand ma confrunt cu acest lucru pe SP. Sunt evrei extrem de vocali (se stiu ei prea bine) care intra in crestinism, il contrazic cu tot felul de argumente dar cand am adus aminte de Kabbalah au tacut brusc. Deci ii intereseaza mai degraba crestinismul desi sunt de alta religie decat religia proprie. Este interesant, nu gasesti?

#14
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmario_bril, on 05 decembrie 2012 - 13:26, said:

Sunt evrei extrem de vocali (se stiu ei prea bine) care intra in crestinism, il contrazic cu tot felul de argumente dar cand am adus aminte de Kabbalah au tacut brusc. Deci ii intereseaza mai degraba crestinismul desi sunt de alta religie decat religia proprie. Este interesant, nu gasesti?
Exact cum te intereseaza pe tine iudaismul cand interpretezi Vechiul Testament ca un crestin, negand dreptul evreilor la propria interpretare
Kabbalah, nu-i mare lucru, nu-i nici macar ocultata, poti sa te inscri la orice scoala on line de studiu kabbalah
Kabbalah este o altfel de restructurare a Torei, kabbalisti cred ca Tora este un soft spiritual care ruleaza pe o matrice biodegradabila cum este omul printre altele
Kabbalistii incearca sa-l abordeze altfel pe Dumnezeu, universul si omul, intr-o serie de principii care explica ordinea creatiei trecerea de la dezordine la ordine, atributele lui Dumnezeu, atributele umane, legatura dintre Dumnezeu si om.
Kabbalistii crezand ca Tora este un soft chiar au abordat-o din acest punct de vedere, explorand-o pe baza de codificare, unde codificarea se refera la un cod numeric, numit gematria si unde ipoteza luata in analiza tine de reprezentarea fiecarui numar in acceptiunea Torei
Mesajul kabbalistilor a fost ca Mesiah are codul de decriptare
Adica cam ce credea toata lumea.

Edited by ThinkAbout, 05 December 2012 - 15:10.


#15
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011

View Postmario_bril, on 05 decembrie 2012 - 13:26, said:

Ceva, ceva zici tu aici... As inclina sa fiu de acord cu ceea ce spui. Singurul lucru cu care nu sunt de acord este ca nu cred ca un evreu care se preocupa de spiritualitate si care este realmente interesat (pentru ca altfel nu ar mai posta pe aceasta arie in definitiv), nu este preocupat nici macar cat negru sub unghie de Kabbalah. Stiu ce inseamna studiul ei efectiv, dar nu la asta ma refeream. Totusi a patrunde in conceptele acesteia prin studiu individual nu este chiar mare lucru. Nu este prima oara cand ma confrunt cu acest lucru pe SP. Sunt evrei extrem de vocali (se stiu ei prea bine) care intra in crestinism, il contrazic cu tot felul de argumente dar cand am adus aminte de Kabbalah au tacut brusc. Deci ii intereseaza mai degraba crestinismul desi sunt de alta religie decat religia proprie. Este interesant, nu gasesti?
Brill, tata, da-mi voie sa--ti spun ca nu stii desprece vorbesti.
Iaca afla, daca nu stiai, ca majoritatea absoluta a evreilor care se ocupa de spiritualitate n-au habar de Kabala, maximum cunosc denumirea ei si ca e un domeniu extrem de complicat pentru cine vrea s-o studieze. Ea nu poate fi studiata cu adevarat fara a cunoaste in prealabil in mod temeinic exact ce a scris Pisa, adica  toate celelalte carti ale religiei iudaice. Exista cursuri populare light-light de Kabala care sunt frecventate si de neevrei, chiar si in alte limbi (e absurd in alte limbi, caci se bazeaza numai pe cunoasterea perfecta a scrierii ebraice si a limbii biblice).
Probabil ca iti inchipui tot felul de grozavii despre Kabala, de ex. ca ar fi vreo stiinta oculta de stapanire a lumii. Pur si simplu, bulshit.
Omule, incearca sa-ti scoti aceste prostii din cap.

Si acum de ce tac participantii la forum evrei cand e vorba de Kabala?
Iarasi simplu. Pentru ca nu o cunosc de fapt si nu stiu sa raspunda la intrebari.
Mai mult, nu cunosc in general nici Talmudul, care este si el o lucrare gigantica pentru care trebuie ani de studiu dedicat.
Crede-ma, Brill, un om care studiaza si cunoaste macar ceva din Kabala, nu  si-ar pierde vremea cu gargariselile interminabile si sterile de pe acest forum.
Apropo, personal nu am luat in discutie crestinismul. Iar crestinismul nu are o lucrare atat de complexa precum Kabalaua.

Iarasi, nu voi urmari replicile, pentru ca intru sporadic pe forum. Si nu pentru ca as invata Kabala, ca sa stapanesc lumea... Posted Image
Mai sunt si alte lucruri de facut decat blabla toata ziua.

View PostThinkAbout, on 05 decembrie 2012 - 15:10, said:

Exact cum te intereseaza pe tine iudaismul cand interpretezi Vechiul Testament ca un crestin, negand dreptul evreilor la propria interpretare
Kabbalah, nu-i mare lucru, nu-i nici macar ocultata, poti sa te inscri la orice scoala on line de studiu kabbalah
Kabbalah este o altfel de restructurare a Torei, kabbalisti cred ca Tora este un soft spiritual care ruleaza pe o matrice biodegradabila cum este omul printre altele
Kabbalistii incearca sa-l abordeze altfel pe Dumnezeu, universul si omul, intr-o serie de principii care explica ordinea creatiei trecerea de la dezordine la ordine, atributele lui Dumnezeu, atributele umane, legatura dintre Dumnezeu si om.
Kabbalistii crezand ca Tora este un soft chiar au abordat-o din acest punct de vedere, explorand-o pe baza de codificare, unde codificarea se refera la un cod numeric, numit gematria si unde ipoteza luata in analiza tine de reprezentarea fiecarui numar in acceptiunea Torei
Mesajul kabbalistilor a fost ca Mesiah are codul de decriptare
Adica cam ce credea toata lumea.
Solsi, crezi ca a inteles?

#16
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostThinkAbout, on 05 decembrie 2012 - 15:10, said:

Exact cum te intereseaza pe tine iudaismul cand interpretezi Vechiul Testament ca un crestin, negand dreptul evreilor la propria interpretare
Eu nu neg dreptul nimanui de interpretare. Eu doar constat anumite interpretari excentrice.

View PostThinkAbout, on 05 decembrie 2012 - 15:10, said:

Kabbalah, nu-i mare lucru, nu-i nici macar ocultata, poti sa te inscri la orice scoala on line de studiu kabbalah
Si atunci de ce niciun evreu nu este interesat macar sa vada ce si mai ales la ce se refera? In schimb sunt interesati de crestinism de islamism de orice numai de spiritualitatea proprie, nu.

View PostThinkAbout, on 05 decembrie 2012 - 15:10, said:

  • Kabbalah este o altfel de restructurare a Torei, kabbalisti cred ca Tora este un soft spiritual care ruleaza pe o matrice biodegradabila cum este omul printre altele

  • Kabbalistii incearca sa-l abordeze altfel pe Dumnezeu, universul si omul, intr-o serie de principii care explica ordinea creatiei trecerea de la dezordine la ordine, atributele lui Dumnezeu, atributele umane, legatura dintre Dumnezeu si om.

  • Kabbalistii crezand ca Tora este un soft chiar au abordat-o din acest punct de vedere, explorand-o pe baza de codificare, unde codificarea se refera la un cod numeric, numit gematria si unde ipoteza luata in analiza tine de reprezentarea fiecarui numar in acceptiunea Torei
  • Nu cred ca e chiar o restructurare ci mai degraba o criptare a Torah pe care Kabbalah incearca sa o descifreze.

  • Si nu este extrem de interesant asta? Nu modul de percepere a lui Dumnezeu, modul de creatie a Lui si creatia efectiva ar trebui sa ne preocupe? Nu trebuie sa plecam de la asta? Pentru ca fara acestea, constatam ca Torah devine apa de ploaie.

  • Gematria este doar o metoda numerologica a Kabbalei. Nu este insasi Kabbalah.

View PostThinkAbout, on 05 decembrie 2012 - 15:10, said:

Mesajul kabbalistilor a fost ca Mesiah are codul de decriptare
Adica cam ce credea toata lumea.
Eu nu cred asta. Altfel ar insemna ca noi nu avem deloc acces la informatii si ca atare Kabbalah insasi este fara rost. Sau este vorba de cabalistii crestini, cumva care il vad pe Iisus ca fiind Mesia?

View PostACorneliu, on 05 decembrie 2012 - 15:22, said:

Brill, tata, da-mi voie sa--ti spun ca nu stii desprece vorbesti.
Bineinteles ca nu. Sunt convins ca intreaga cunoastere este la voi.

View PostACorneliu, on 05 decembrie 2012 - 15:22, said:

Iaca afla, daca nu stiai, ca majoritatea absoluta a evreilor care se ocupa de spiritualitate n-au habar de Kabala, maximum cunosc denumirea ei si ca e un domeniu extrem de complicat pentru cine vrea s-o studieze. Ea nu poate fi studiata cu adevarat fara a cunoaste in prealabil in mod temeinic exact ce a scris Pisa, adica  toate celelalte carti ale religiei iudaice. Exista cursuri populare light-light de Kabala care sunt frecventate si de neevrei, chiar si in alte limbi (e absurd in alte limbi, caci se bazeaza numai pe cunoasterea perfecta a scrierii ebraice si a limbii biblice).
Orice domeniu este complicat ca sa il studiezi in amanunt. Asta nu il vad ca pe un impediment.
Kabbalah se refera la Torah si nu are legatura cu Talmudul. Si nu presupune cunoasterea limbii ebraice neaparat.

View PostACorneliu, on 05 decembrie 2012 - 15:22, said:

Probabil ca iti inchipui tot felul de grozavii despre Kabala, de ex. ca ar fi vreo stiinta oculta de stapanire a lumii. Pur si simplu, bulshit.[/font]
Omule, incearca sa-ti scoti aceste prostii din cap.
Probabil ca nu. In general imi place sa vorbesc documentat. Deci am studiat cat de cat Kabbalah.

View PostACorneliu, on 05 decembrie 2012 - 15:22, said:

Si acum de ce tac participantii la forum evrei cand e vorba de Kabala?
Iarasi simplu. Pentru ca nu o cunosc de fapt si nu stiu sa raspunda la intrebari.[/font]
Mai mult, nu cunosc in general nici Talmudul, care este si el o lucrare gigantica pentru care trebuie ani de studiu dedicat.[/font]
Crede-ma, Brill, un om care studiaza si cunoaste macar ceva din Kabala, nu  si-ar pierde vremea cu gargariselile interminabile si sterile de pe acest forum.[/font]
Apropo, personal nu am luat in discutie crestinismul. Iar crestinismul nu are o lucrare atat de complexa precum Kabalaua.[/font]
Deci ceea ce presupuneam. Dintr-o ignoranta totala si o lipsa de interes privind spiritualitatea in general. In schimb le plac polemicile. Mai ales cele antisemite.

Edited by mario_bril, 05 December 2012 - 15:56.


#17
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostBilly, on 04 decembrie 2012 - 20:45, said:

Si iata ca am in sfarsit si template-ul / schita unui anumit mod de gandire cu care, recunosc, nu eram cine stie ce la cureant pana in acest sfarsit de 2012 ...

ooo, billy, si eu care credeam ca am facut o impresie buna...

nu, acum...pe bune, postul meu a fost ironic. nu cred ca in spatele oricarui eveniment sta un evreu/reptilian/iluminati mic gata sa manipuleze.

Edited by nazdaq, 05 December 2012 - 15:57.


#18
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmario_bril, on 05 decembrie 2012 - 15:54, said:

Eu nu neg dreptul nimanui de interpretare. Eu doar constat anumite interpretari excentrice.
Let it be,  au fost excentrici la vremea lor, niciodata nu se mai auzisera o asa compozitie pasionala de sunete.
Doar Dumnezeu poate stabili ce este excentric, tu poti face altceva, poti sa-ti manifesti fericirea fara a o incalca pe a altora

View Postmario_bril, on 05 decembrie 2012 - 15:54, said:

Si atunci de ce niciun evreu nu este interesat macar sa vada ce si mai ales la ce se refera? In schimb sunt interesati de crestinism de islamism de orice numai de spiritualitatea proprie, nu.
Ha  ha  ha
Nici un evreu...mai Mario, doar evreii au pus bazele stiintei numita kabbalah deci sunt interesati.

View Postmario_bril, on 05 decembrie 2012 - 15:54, said:

Nu cred ca e chiar o restructurare ci mai degraba o criptare a Torah pe care Kabbalah incearca sa o descifreze    Si nu este extrem de interesant asta? Nu modul de percepere a lui Dumnezeu, modul de creatie a Lui si creatia efectiva ar trebui sa ne preocupe? Nu trebuie sa plecam de la asta? Pentru ca fara acestea, constatam ca Torah devine apa de ploaie
Gematria este doar o metoda numerologica a Kabbalei. Nu este insasi Kabbalah.
Ne opintim in cuvinte neesentiale.
Si eu am spus acelasi lucru, doar ca am folosit alte cuvinte.

View Postmario_bril, on 05 decembrie 2012 - 15:54, said:

Eu nu cred asta. Altfel ar insemna ca noi nu avem deloc acces la informatii si ca atare Kabbalah insasi este fara rost. Sau este vorba de cabalistii crestini, cumva care il vad pe Iisus ca fiind Mesia?
Isus nu a fost Mesiah in opinia ta?
Hai ca asta-i indedit, Isus nemantuitorul, o fi o denominatie crestina noua si tu faci parte din ea
Povesteste-mi te rogPosted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate