Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Are vreo legatura Cabbala cu iudaismul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

Poll: Are vreo legatura Cabbala cu iudaismul? (7 member(s) have cast votes)

....

  1. Da, face parte din aceasta religie (4 votes [57.14%])

    Percentage of vote: 57.14%

  2. Nu face parte din iudaism, dar exista o legatura intre cele doua (2 votes [28.57%])

    Percentage of vote: 28.57%

  3. Nu, n-au nicio legatura/sunt diferite. (1 votes [14.29%])

    Percentage of vote: 14.29%

Vote Guests cannot vote

#37
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

View Postdianalady, on 05 decembrie 2012 - 22:25, said:



Dar pe tine, cine te vrea?

vad ca te tot bagi in treaba
vrei sa fii cu elita?
ce stii sa faci?

#38
dianalady

dianalady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.10.2012

View PostBluebrain, on 05 decembrie 2012 - 22:49, said:

vad ca te tot bagi in treaba
vrei sa fii cu elita?
ce stii sa faci?


care elita?

ce stiu eu sa fac, nu vei sti tu, niciodata;

#39
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

View Postdianalady, on 05 decembrie 2012 - 22:54, said:



care elita?

ce stiu eu sa fac, nu vei sti tu, niciodata;

acum nu avem trebuinta de cadre noi
incearca la vara

#40
dianalady

dianalady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.10.2012

View PostBluebrain, on 05 decembrie 2012 - 23:04, said:

acum nu avem trebuinta de cadre noi
incearca la vara


O sa incerc;

Tu da-te la o parte ca te maninc!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3cjV5dTaE6U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postabbulafia, on 05 decembrie 2012 - 16:29, said:

<p>
MONOPAUZA usoara si fara dureri de cap

Dupa cate stiu eu ,tocmai dumneata esti in acest sezon si nu domnul.In tot cazul,domnul aminteste ca are multe mai importante de facut decat sa-ti dea lectii gratuite in toate domenile.  Eu il inteleg dar si dumneata ai fii trebuit sa-l intelegi ca dupa cum ai scris,ai doi copii la scoala,pisica,caine si sot. De totii trebuie sa ai tu grija. Din aceasta cauza tu traiesti in tara evreilor si nu in Romania.

#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Si iata inca un topic despre evrei facut praf chiar de catre evrei... Interesant mecanism aveti.Posted Image

#43
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View Postmario_bril, on 04 decembrie 2012 - 14:37, said:

Un lucru curios: toti evreii sunt extrem de vocali cand e vorba de antisemitism si tac ca pestii cand vine vorba de Kabbalah.
tac pentru ca nu cunosc mai multe despre Kabbakah decat stim si noi :)

#44
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostFrom 06 decembrie 2012 - 15:00:


Dupa cate stiu eu ,tocmai dumneata esti in acest sezon si nu domnul.In tot cazul,domnul aminteste ca are multe mai importante de facut decat sa-ti dea lectii gratuite in toate domenile.  Eu il inteleg dar si dumneata ai fii trebuit sa-l intelegi ca dupa cum ai scris,ai doi copii la scoala,pisica,caine si sot. De totii trebuie sa ai tu grija. Din aceasta cauza tu traiesti in tara evreilor si nu in Romania.

eu traiesc dupa unde ploua mai multe zile  pe an, asa ca n-ai ghicit...
Dupa mataluta.... doi copii la scoala,pisica,caine si sot nu poti sa ai decat in tara evreilor......mesteci gat sau ce ????

Edited by abbulafia, 06 December 2012 - 17:57.


#45
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postabbulafia, on 06 decembrie 2012 - 17:55, said:

eu traiesc dupa unde ploua mai multe zile  pe an, asa ca n-ai ghicit...
Dupa mataluta.... doi copii la scoala,pisica,caine si sot nu poti sa ai decat in tara evreilor......mesteci gat sau ce ????

Tu tii sa public adresa ta inclusiv numarul de telefon? Pai am vorbit la telefon putin cu sotul tau. Ai dat kiks cu planul tau de a te ascunde dupa o identitate fantezista numai ca ti-a fost frica ca vei fii ambalata si trimeasa acasa la Moldova ta.  Fiecare are dreptul de a nu publica unde traieste insa nu are dreptul de a mintii. Asa fac numai excrocii si acestia nu sunt bineveniti la un forum care se respecta,doamna Abulafia (nume arab).
Cat despre ploaie,vorbeste cu cel cae locuieste un etaj mai sus ca tine sa nu atarne rufele la uscat asa ca sa-ti picure la tine in casa.
Nu am scris ca "doi copii ..." s a m d  ci am scris ca numai in Israel poti sa-i tii pe socoteala statului (a impozitelor mele). Numai in Israel alcolistii sunt socotiti ca invalizi si ca invalizi,primesc pensie,asa pensie ca un biet roman care munceste greu 50 de ani si iese la batranete la pensie primeste cam o cincime din ce primeste betivul-invalid in Israel. Apropo, si narcoticii la fel.

#46
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postperpetumobile, on 07 decembrie 2012 - 14:32, said:

Tu tii sa public adresa ta inclusiv numarul de telefon? Pai am vorbit la telefon putin cu sotul tau. Ai dat kiks cu planul tau de a te ascunde dupa o identitate fantezista numai ca ti-a fost frica ca vei fii ambalata si trimeasa acasa la Moldova ta.  Fiecare are dreptul de a nu publica unde traieste insa nu are dreptul de a mintii. Asa fac numai excrocii si acestia nu sunt bineveniti la un forum care se respecta,doamna Abulafia (nume arab).
Cat despre ploaie,vorbeste cu cel cae locuieste un etaj mai sus ca tine sa nu atarne rufele la uscat asa ca sa-ti picure la tine in casa.
Nu am scris ca "doi copii ..." s a m d  ci am scris ca numai in Israel poti sa-i tii pe socoteala statului (a impozitelor mele). Numai in Israel alcolistii sunt socotiti ca invalizi si ca invalizi,primesc pensie,asa pensie ca un biet roman care munceste greu 50 de ani si iese la batranete la pensie primeste cam o cincime din ce primeste betivul-invalid in Israel. Apropo, si narcoticii la fel.
Sa nu spui ca le-ai aflat cu ajutorul Kabbalei... Sau tu vrei neaparat sa arati cat poti fi de off-topic?

Edited by mario_bril, 07 December 2012 - 14:59.


#47
Ascary

Ascary

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 16.01.2007

View Postperpetumobile, on 07 decembrie 2012 - 14:32, said:


Tu tii sa public adresa ta inclusiv numarul de telefon?
Mai daca ai intradevar nr lu' abbu sa mi-l dai si mie pe privat ca vreau sa o intreb de o reteta de varza calita la cuptor. Daca nu-l ai ,totusi mi-l poti da pe al tau ca sa am pe cine a ma descarca cand mi se arde mancarea.

View Postmario_bril, on 07 decembrie 2012 - 14:37, said:

Sa nu spui ca le-ai aflat cu ajutorul Kabbalei... Sau tu vrei neaparat sa arati cat poti fii de off-topic?
fiti va rog intelegator,la varsta dumnealui eu sunt surprins ca mai poate scrie.

#48
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostAscary, on 07 decembrie 2012 - 14:46, said:

Mai daca ai intradevar nr lu' abbu sa mi-l dai si mie pe privat ca vreau sa o intreb de o reteta de varza calita la cuptor. Daca nu-l ai ,totusi mi-l poti da pe al tau ca sa am pe cine a ma descarca cand mi se arde mancarea.


fiti va rog intelegator,la varsta dumnealui eu sunt surprins ca mai poate scrie.


Numarul meu de telefon il poti gasi in fiecare carte de telefon. Cauta   Munteanu  Cornel.

Ma  Ascary,ma emotioneaza pana la lacrami  cat ai tu grija de mine si de sanatatea mea si asta dupa ce te-am facut sa "zbori" de la acel forum. Ti-as prupune sa recitesti moto-ul meu si sa-l aplici: " Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata sa aiba grija sa c..pe tanar."   Inteleg ca si dumneata nu esti prea tanar dar inca poti sa c..pi daca nu vrei sa ajungi la varsta mea. Eu mi-am trait viata si o mai traiesc din plin. Am nevasta ,trei copii si 8 nepotei/le. Traiesc pe "picior mare" si totii prostii care ma invideaza sa "c..pe  de necaz". Amin

Edited by perpetumobile, 07 December 2012 - 15:08.


#49
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postperpetumobile, on 07 decembrie 2012 - 15:07, said:

Ma  Ascary,ma emotioneaza pana la lacrami  cat ai tu grija de mine si de sanatatea mea si asta dupa ce te-am facut sa "zbori" de la acel forum. Ti-as prupune sa recitesti moto-ul meu si sa-l aplici: " Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata sa aiba grija sa c..pe tanar."   Inteleg ca si dumneata nu esti prea tanar dar inca poti sa c..pi daca nu vrei sa ajungi la varsta mea. Eu mi-am trait viata si o mai traiesc din plin. Am nevasta ,trei copii si 8 nepotei/le. Traiesc pe "picior mare" si totii prostii care ma invideaza sa "c..pe  de necaz". Amin

Domnul cere cabala pentru aiurelile ce ni le debiteaza?

View Postperpetumobile, on 07 decembrie 2012 - 15:07, said:

Traiesc pe "picior mare" si totii prostii care ma invideaza sa "c..pe  de necaz". Amin

Ai masurat cizma,sau piciorul...??

#50
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmario_bril, on 06 decembrie 2012 - 16:12, said:

Si iata inca un topic despre evrei facut praf chiar de catre evrei... Interesant mecanism aveti.Posted Image
Topicul este despre kabbalah, nu despre evrei
Un topic despre evrei risti sa nu-l termini niciodata
Kabbalah este finita, se termina cand epuizezi tot ce stii legat de eaPosted Image

#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostThinkAbout, on 07 decembrie 2012 - 16:31, said:

Topicul este despre kabbalah, nu despre evrei
Un topic despre evrei risti sa nu-l termini niciodata
Kabbalah este finita, se termina cand epuizezi tot ce stii legat de eaPosted Image
Deocamdata in afara catorva consideratii generale despre Kabbalah facute de tine si a recunoasterii Pisei ca habar nu are, nu am vazut altceva si am trecut deja de post-ul numarul 50. :nonobad:

#52
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postperpetumobile, on 07 decembrie 2012 - 15:07, said:

Numarul meu de telefon il poti gasi in fiecare carte de telefon. Cauta   Munteanu  Cornel.

Roman deci?

#53
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmario_bril, on 07 decembrie 2012 - 16:58, said:

Deocamdata in afara catorva consideratii generale despre Kabbalah facute de tine si a recunoasterii Pisei ca habar nu are, nu am vazut altceva si am trecut deja de post-ul numarul 50. Posted Image
Pai nu ne pricepem
Eu am mai citit din pura curiozitate
Inca mai studiez despre Sephirot ca-i interesant, vorbim de flilosofia lui Isaac Luria secol 16.
Insa multe chestiuni ma depasesc.

#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostBilly, on 07 decembrie 2012 - 17:01, said:

Roman deci?
Se referea la Ascary... Ca pe el il cheama altfel.

View PostThinkAbout, on 07 decembrie 2012 - 17:03, said:

Pai nu ne pricepem
Eu am mai citit din pura curiozitate
Inca mai studiez despre Sephirot ca-i interesant, vorbim de flilosofia lui Isaac Luria secol 16.
Insa multe chestiuni ma depasesc.
Am citit undeva de curand o extindere a universalitatii formarii alfabetului ebraic. Ceea ce ma duce cu gandul ca nici macar Kabbalah nu descrie totul ci numai o parte, criptata de altfel.

Edited by mario_bril, 07 December 2012 - 17:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate