Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Dieta ketogenica

- - - - -
  • Please log in to reply
1540 replies to this topic

#55
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Întrebarea e ce faci după ce ajungi la 90 ? :)

#56
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
Trebuie să continue!

#57
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Toată viața ?

#58
nandrolon

nandrolon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 18.04.2010
:) Well, o sa vad.
Momentan, vreau sa ajung la 90 de kg. Cert e ca nu-mi mai arde de dulciuri si nici macar de ciocolata. Cola 0 pare sa fie solutia pentru pofta de dulciuri si din cate vad, ajuta si la digestie.
O sa verific ph-urinei zilele viitoare sa vad cum stau, caci mi se pare ca in dieta asta creste aciditatea din mediul intern destul de mult.

#59
robyroy

robyroy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.06.2007
@nandrolon, cateva info faine despre dieta keto gasesti si aici. Atentie, procentul ideal de carbohidrati ar trebui sa fie un maxim 5% din dieta zilnica.
Vis a vis de pasiunea ta pentru Cola 0, sfatul meu prietenesc e sa o faci uitata. Am fost si eu mare fan pana mi-a fost intr-o zi rau de am capiat. Atunci am pus stop. Mi-am luat in schimb un saculet de lamai si ma adap toata ziua cu limonada. Fara zahar, of course.

Edited by robyroy, 08 February 2013 - 23:20.


#60
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,999
  • Înscris: 03.12.2005
Si in urma caror teste ai concluzionat ca strict de la cola ti-a fost rau? Te intreb ca unul care bea de hat-hat, respectiv zero de vreo 2 ani si n-are nici pe dracu.

#61
robyroy

robyroy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.06.2007

 sebulbus, on 10 februarie 2013 - 13:16, said:

Si in urma caror teste ai concluzionat ca strict de la cola ti-a fost rau? Te intreb ca unul care bea de hat-hat, respectiv zero de vreo 2 ani si n-are nici pe dracu.
Bre, iti dai seama ca nu am facut teste specifice. Pur si simplu am renuntat la ea si a disparut si starea de rau. Nu cred sa fi fost doar o simpla coincidenta.

#62
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,999
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt destui oameni carora le-a fost rau intr-o zi fara sa fi vazut cola la culoare. La fel de bine, sunt diverse combinatii de diverse treburi care-s ok fiecare separat, dar nu impreuna.

#63
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Si sper ca iti dai seama ca, daca tie nu ti-a fost rau niciodata desi bei de doi ani cola 0, asta nu inseamna ca altuia nu i-ar putea fi.

#64
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,999
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt sigur ca faptul ca raftul de la supermarket se goleste nu se datoreaza doar mie. Pentru fiecare ins care spune ca l-a demolat cola (si pe urma trece pe alt suc carbogazos, care-i acelasi lucru mai putin colorantul si aroma) sunt cel putin 2-3 care se servesc din raftul respectiv si n-au nimic major.

Da, or sa rasara unii care or sa zica imediat ca da, cola iti uzeaza mai repede dintii, si e adevarat. Dar problema asta nu e izolata la cola, acidifiantul acid carbonic se gaseste in mai toate sucurile carbogazoase.

De fapt, simplu aritmetic, simpla diferenta intre sifon si cola zero e data de indulcitori, aspartam, ciclamat si acesulfam de potasiu. Si da, se zice ca-s primii doi rai si asa si pe dincolo, dar pentru diabetici sunt una din putinele optiuni disponibile si nu i-au omorat inaintea diabetului, cel putin.

#65
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Hai ca am dat search dupa low carb si am gasit doar offtopicuri pe alte topicuri, nu cred ca e vreunul pentru el, asa ca am sa postez in varu-so.

Atentie pentru diorama si cine mai incearca sa duca un stil de viata low carb, chit ca e ketogenica dieta sau nu. Am descoperit o pizza epica si puteti s-o faceti sa devina chiar si ketogenica, daca sunteti in faza aia.

Ma rog, crusta e epica, in rest ce topping va place voua, treaba voastra. ( incercati totusi sa nu puneti juma' de kil de ananas Posted Image )
Am avut mari reticente in a o face, amintindu-mi de un experiement totalmente esuat acum vreo 2 ani cand nu mai stiu ce naiba am folosit, faina de soia si alte fainuri si a iesit cel mai dezgustator si imputit maclavais cleios si umed si cu gust de bebelusi morti si am aruncat-o pe toata dupa ce aproape sau chiar am plans de nervi, ca nu mai stiu sigur.

Aveti nevoie de:
Faina de cocos ( 2 linguri de alea doamne ajuta, cu varf )
Milled flax seed ( multumesc enigel ca m-a iluminat ca ar fi vorba de graunte de in ) - tot 2 linguri cu varf
vreo 250 de grame de cascaval ras
3 oua
si io am pus o lingurita de praf de copt
+sare
+ ce naiba va trece prin cap ca si condiment, mi-ar fi placut sa folosesc niste praf de usturoi dar am uitat sa iau, asa ca am pus doar patrunjel si piper pe langa sare.

Se amesteca tot maclavaisul, trebuie sa se faca o treaba nelipicioasa si consistenta, din care puteti face 2 baloane si sa le pisati in tava.
Io am facut 2 blaturi mari, deci din blatul asta mancati 2 porci ( io si iubi ) sau 3-4 oameni normali.
Sa incercati sa-l intindeti cam mai subtire, cred ca am meu am reusit sa-l intind in tava sa fie de vreo 3 mm? Ma rog, va dati seama cat puteti sa abuzati de intins, nu de alta, da' pe la margini incepe sa crape, da'-l fixati la loc.
L-am lasat in cuptor la 175 de grade vreo 15 minute pana a ajuns sa arate crocant si apetisant.

Intre timp, io am pregatit niste pepperoni, masline negre taiete, sunca, ciuperci taiate foarte subtire, goat cheese ( ador chestia asta pe pizza ) si rucola ( pe care iar o ador )
Am scos blatul de la cuptor, le-am intors ( devin constistente si nu se rup, merg intoarse usor ) le-am stropit cu ketchup ( cei care vor sa minimizeze carbohidratii probabil sa evite, da' cat naiba puteam sa pun, cat de 3-4 g de carbo pe toata portia sau nici atat ) si am pus peste ele ingredientele.
Am mai bagat totul la cuptor pentru inca 7-9 minute si am scos dracia.
Foarte buna.
Adica m-a surprins, ma asteptam sa iasa ceva mediocru si sa-l mai salveze toppingul, da' a iesit ceva bun de tot.
Tip: faceti crusta cat mai crocanta, sa nu va fie teama. Iese pe la margini mega crocant, dar nu o chestie care sa se sfarame si inauntru e mai moale, dar nu umed sau cleios sau dezgustator cum am observat ca ies niste treburi cand incerci sa inlocuiesti faina de grau cu alte dracovenii.

Edited by FCBK, 28 May 2013 - 22:23.


#66
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Megatare, nici n-am stiut ca exista faina de cocos!!!!! Cu semintele alea de in (care bag seama ca-s macinate) o scot la capat usor, se gasesc peste tot. Ce-i drept, faina de cocos nu am vazut, dar gasesc eu online (poate chiar pe iherb dot com). Multam!

#67
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Io am gasit-o aici foarte usor, intr-un "plafar" de langa lucru.

http://www.superalim...-1000-g-2365325
Vad ca exista si pe situri, poate parea mai scumpa la juma' de milion, da' are un KG. Pobabil iti ajunge 2 ani. Posted Image
Da, semintele de in sunt macinate.
In afara de chestia asta de cocos care totusi banuiesc ca o gasesti si-n plafare, toate restu' sunt foarte usor de procurat si si blatul se face in 2-3 minute, cat iti ia sa amesteci toate ingredientele.

Edited by FCBK, 28 May 2013 - 22:42.


#68
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Merge sa faci pizza cu faina de cocos? :D

#69
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Da. Oricum pui doar 2 linguri pline de faina de cocos. De gustat nu am gustat-o ( faina ) dar mirosul e mai mult mai vag decat al cocosului macinat, imi imaginez ca si gustul.
Crusta coapta nu avea gust de cocos.

#70
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 FCBK, on 29 mai 2013 - 19:34, said:

Da. Oricum pui doar 2 linguri pline de faina de cocos. De gustat nu am gustat-o ( faina ) dar mirosul e mai mult mai vag decat al cocosului macinat, imi imaginez ca si gustul.
Crusta coapta nu avea gust de cocos.


Am facut-o si eu azi, e foarte, foarte buna si se face mai usor decat pizza clasica, pentru ca blatul e foarte simplu de facut (daca nu luam in calcul raderea cascavalului :D)
Nu am gasit faina de cocos la plafarurile de langa mine, dar am luat fulgi de cocos de la Sanovita, care au fost mai uscatei asa si au mers foarte bine, nu miroase pizza a cocos in niciun caz.
Tava mea de aragaz e mare, a iesit un blat subtire din cantitatile puse de Judith, dar parca as incerca data viitoare fara praf de copt, am senzatia ca ar iesi si mai bun.

Deci, hai, curaj, faceti si voi!

#71
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Chiar iese cu 2 linguri o pizza cat tava de la aragaz??? Adica cam 30-50g de faina de cocos???

Edited by echo3, 31 May 2013 - 18:10.


#72
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Da, pentru ca tu nu iei in calcul si cascavalul si si ouale si mie-mi iese o tava.
la mine merge si mai usor ca io iau cascavalul gata ras, de fapt asa mi-a venit ideea ca ar merita s-o incerc.A
Am mai facut si ieri si am pus si mozzarela ca si topping, mie mi s-a parut mai buna ca multe pizze din restaurante.

Acum 2 zile am facut un fel de "nutella" low carb, doar ca nu-i cu nuci ci cu gust de cacao si nu-i chiar nutella, da' nu stiu cum sa-i zic, crema de ciocolata misto? azi mai fac, daca intereseaza pe careva reteta
A iesit foarte buna, atat de buna incat am mancat mult prea mult si mi s-a facut rau, normal. Posted Image

Alta chestie low carb ce merge facuta super rapid si fara sa murdaresti multe:

vreo 2-300 de grame de fasole verde, io iau de alea subtiri si uniforme, banuiesc ca merge si cu pastai
3-400 de grame de bacon
1 ceapa mica
ciuperci la alegere
parmezan
Smantana la alegere

Fierb fasolea, in timp ce calesc ceapa, baconul si ciupercile. Le arunc pe toate intr-o tava si pun peste parmezanul. Mai las vreo 15 minute la cuptor sa se topeasca parmezanul. Cred ca daca esti mare fan smantana, poti sa pui si de ala cand e gata, mie nu mi s-a parut necesar.
Asta am facut alaltaieri pe langa crema si niste vita maturata.

Edited by FCBK, 31 May 2013 - 18:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate