Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Taina Fericirii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1
itf_tkd

itf_tkd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.05.2005
"Un negustor oarecare si-a trimis fiul sa invete Taina Fericirii de la cel mai intelept dintre toti oamenii. Baiatul a umblat patruzeci de zile prin desert pana a ajuns la un frumos castel, in varful unui munte. Acolo traia Inteleptul pe care il cauta.

     Insa in loc sa intalneasca un sfant, eroul noustru s-a trezit intr-o incapere unde a vazut o vanzoleala extraordinara: era un du-te vino de negustori, oameni care stateau de vorba prin colturi, o mica orchestra canta melodii suave, si mai era si o masa plina cu cele mai alese bucate din acea parte a lumii. Inteleptul vorbea cu toata lumea, iar baiatul a trebuit sa astepte doua ore pana sa-i vina randul.

     Inteleptul asculta cu atentie motivul vizitei, dar ii spuse ca in acel moment nu avea timp sa-i explice Taina Fericirii. Ii sugera baiatului sa dea o raita prin palat si sa se intoarca peste vreo doua ore.

     - Dar pana atunci, vreau sa te rog ceva, a completat Inteleptul, dand baiatului o lingurita in care picura doi stropi de untdelemn. Cat mergi, poarta aceasta lingurita fara sa versi untdelemnul din ea.

     Baiatul a inceput sa suie si sa coboare scarile palatului, cu ochi atintiti la lingurita. Dupa doua ore, s-a prezentat iar in fata Inteleptului.

     - Vasazica, incepu Inteleptul, ai vazut tapiseriile persane din sufragerie? Ai vazut gradina care i-a luat Mesterului gradinar zece ani ca s-o creeze? Ai observat frumoasele pergamente din bibloteca mea?

     Rusinat, baiatul marturisi ca nu vazuse nimic. Singura lui preocupare fusese sa nu verse picaturile de untdelemn pe care i le incredintase Inteleptul.

     - Atunci intoarce-te si cunoaste minunile lumii mele, ii spuse Inteleptul. Nu poti avea incredere intr-un om daca nu-i cunosti casa.

     Mai linistit de aceasta data, baiatul lua lingurita si reincepu sa se plimbe prin palat, de data aceasta observand toate operele de arta care atarnau de tavane si pe pereti. A vazut gradinile, muntii din jur, gingasia florilor, rafinamentul cu care fiecare opera de arta fusese asezata la locul ei. Intors la Intelept, ii relata amanuntit tot ce vazuse.

     - Dar unde sunt cele doua picaturi de untdelemn pe care ti-am incredintat? a intrebat Inteleptul.

     Privind lingurita, baiatul a vazut ca o varsase.

     - Aceasta este singurul sfat pe care ti-l pot da, spuse Inteleptul Inteleptilor. Taina Fericirii sta in a privi toate minunile lumii si a nu uita niciodata de cele doua picaturi de untdelemn din lingurita."

#2
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
mda, foarte frumos.

o alta taina a fericirii e "sa bei pe banii tai"(vezi Moartea d-lui Lazarescu),dar inainte sa iei o lingurita de untdelemn sa nu te imbeti prea rau. :mellow:

Edited by kimi, 15 November 2005 - 05:18.


#3
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
inteleptul stia cel mai bine, daca avea o asemenea casa :))

#4
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
e o istorioara filosofica ce nu rezolva/spune nimic.
E ca si cum ai pune pansament pe tumoare maligna.

Asemanarea cu filosofiile new-age (=satanice) e ca alea inlocuiesc ideea de Dumnezeu cu nimic.

Cea mai mare fericire... heheiii
hm hm heh!

#5
Nebuchadnetar

Nebuchadnetar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 31.03.2005
Foarte interesanta aplicatia!!! Mi-a placut mult! Si ca sa fac si o aplicatie la credinta crestina, as spune ca palatul Inteleptului este creatiunea lui Dumnezeu, iar uleiul din lingurita este legea lui Dumnezeu pe care trebuie mereu sa o ai in gand si sa traiesti cu ea in inima (de la sine, daca pot sa spun asa), umbland prin lumea acestui "imens palat" care este in jurul nostru, in aceasta mare forfota. Foarte fain! Desigur, fiecare isi trage singur propria aplicatie practica pentru viata lui! Numai de bine!

Edited by Nebuchadnetar, 15 November 2005 - 10:25.


#6
itf_tkd

itf_tkd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.05.2005

 CataPro, on Nov 15 2005, 10:02, said:

e o istorioara filosofica ce nu rezolva/spune nimic.
E ca si cum ai pune pansament pe tumoare maligna.

Asemanarea cu filosofiile new-age (=satanice) e ca alea inlocuiesc ideea de Dumnezeu cu nimic.

Cea mai mare fericire... heheiii
hm hm heh!
eu nu vad nici o asemanare intre ce am citat eu mai sus si filosofiile new-age, cum spui tu, si aici nu se inlocuieste nimic cu nimeni. E vorba doar de a nu uita, observand lucrurile mari, intr-o anumita masura, de lucrurile mici care te inconjoara si invers.

PS: si asta poate fi o taina a fericirii si fiecare o vede si o intelege asa cum crede el de cuviinta.

Edited by itf_tkd, 15 November 2005 - 10:31.


#7
Bamberga

Bamberga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2005
Cred ca inteleptul mos il antrena pe tinarul invatacel pentru un numar de echilibristica existentiala...

#8
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005

 itf_tkd, on Nov 15 2005, 10:28, said:

eu nu vad nici o asemanare intre ce am citat eu mai sus si filosofiile new-age, cum spui tu, si aici nu se inlocuieste nimic cu nimeni. E vorba doar de a nu uita, observand lucrurile mari, intr-o anumita masura, de lucrurile mici care te inconjoara si invers.

PS: si asta poate fi o taina a fericirii si fiecare o vede si o intelege asa cum crede el de cuviinta.
si de ce as observa io nu stiu ce lucruri daca stiu ca ajung in mormant?
nu vezi ca filosofia asta e in aer?

Cam cat crezi tu ca o sa fii pe Pamant?
Iti fac o concesie necrestina. Sa zicem ca va exista posib. ca trupul sa nu moara, prin vreo revelatie a stiintei. Pana la urma o sa te saturi si va trebui sa-ti asumi riscul de a trece dincolo. Deci, oricum privim, lucrurile tale mici stau in aer.  Ce fericire e aia? Si zici "Taina fericirii"? Bai, lasa-ma.

a... acum zici "O taina"? nu "Taina"?

multe vorbe nu fac doi bani.

#9
catabit

catabit

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.04.2004
Dupa parerea mea, fericirea este punctul culminant al bucuriei... nu tine mai mult de cateva clipe, dupa care revi din nou la stadiul de bucurie, care, la randul ei, se va stinge....

#10
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
taina fericirii e canepa indiana

#11
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005

 denis.m, on Nov 15 2005, 11:59, said:

taina fericirii e canepa indiana
aha... un fel de onanie...

#12
itf_tkd

itf_tkd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.05.2005

 CataPro, on Nov 15 2005, 11:22, said:

si de ce as observa io nu stiu ce lucruri daca stiu ca ajung in mormant?
nu vezi ca filosofia asta e in aer?
e important sa stii sa traiesti, intelept si cat mai fericit, pana ajungi in mormant.
si aici nu e nimic in aer... este scris

 CataPro, on Nov 15 2005, 11:22, said:

Cam cat crezi tu ca o sa fii pe Pamant?
nu conteaza cat o sa fim pe Pamant conteaza in ce fel traim.. si cum irosim timpul pe care i-l avem dat...

 CataPro, on Nov 15 2005, 11:22, said:

Iti fac o concesie necrestina. Sa zicem ca va exista posib. ca trupul sa nu moara, prin vreo revelatie a stiintei. Pana la urma o sa te saturi si va trebui sa-ti asumi riscul de a trece dincolo. Deci, oricum privim, lucrurile tale mici stau in aer.  Ce fericire e aia? Si zici "Taina fericirii"? Bai, lasa-ma.
omul nu e vesnic ca trup si ca minte, totul e limitat la el, pana si viata. Si normal orice ai face ajungi la moarte, dar precum am mai spus conteaza mult cum traiesti si e important dupa mine sa-ti gasesti fericirea in viata...

 CataPro, on Nov 15 2005, 11:22, said:

a... acum zici "O taina"? nu "Taina"?
multe vorbe nu fac doi bani.
oameni diferiti, opinii diferite...

#13
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

Quote

si de ce as observa io nu stiu ce lucruri daca stiu ca ajung in mormant?

Pai tocmai de aia.Sau inchide ochii sa nu mai observi nimic, cum fac misticii budisti.
Cica merge si asa. Orice vindeca onania  e ok.

Edited by blimpyway, 15 November 2005 - 19:18.


#14
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
lasa ma ca stie el la ce ma refer. In legatura cu budistii... ia uita-te la semnatura LUI.
Filozofiile lor goale m-au facut sa-l combat...

#15
itf_tkd

itf_tkd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.05.2005

 CataPro, on Nov 15 2005, 21:32, said:

lasa ma ca stie el la ce ma refer. In legatura cu budistii... ia uita-te la semnatura LUI.
Filozofiile lor goale m-au facut sa-l combat...
...am impresia ca nu prea stii despre ce vorbesti. Ce am scris eu in semnatura mea, pt. ca vad ca de aia te legi, nu are nici cea mai mica legatura cu budistii de care mentionezi tu! Si, apropo, ce am spus eu nu este filosofie budista.

#16
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
crezi tu.

de curiozitate, TU ESTI fericit?

#17
itf_tkd

itf_tkd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.05.2005

 CataPro, on Nov 16 2005, 00:05, said:

crezi tu.
Te rog fii mai clar. Spune-mi cum ai dedus tu ca ce am spus eu e filosofie budista? Si chiar daca ar fi... stii cum se zice: Chiar si de la un prost poti invata cate-ceva bun.

 CataPro, on Nov 16 2005, 00:05, said:

de curiozitate, TU ESTI fericit?
Incerc sa-mi port lingurita cu untdelemn fara sa o vars si sa vad si lucrurile din jurul meu cat de atent pot eu... poate ca nu sunt complet fericit dar asta inseamna, probabil, ca nu m-am straduit indeajuns, si probabil va mai trebui sa dau cateva ture prin palat si sa fiu mai atent la cele din jurul meu... precum si la lingurita din mana mea...

#18
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 itf_tkd, on Nov 16 2005, 02:21, said:

poate ca nu sunt complet fericit dar asta inseamna, probabil, ca nu m-am straduit indeajuns, si probabil va mai trebui sa dau cateva ture prin palat si sa fiu mai atent la cele din jurul meu... precum si la lingurita din mana mea...
stii care-i culmea? cu cat te straduiesti mai putin, cu atat esti mai fericit, si mai putin constient de faptul ca esti fericit. :confuzzled:

Edited by bonobo, 16 November 2005 - 02:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate