Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 

Carti economie

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
DumitruAdelin

DumitruAdelin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.02.2012
Nu am fost pana de curand pasionat de economie, chiar daca ii constientizam importanta. Totusi, desi acest lucru s-a schimbat, un impediment a ramas - am fost la un profil de filologie in liceu, iar acum sunt la o facultate de stiinte politice, deci nu am cunostinte dezvoltate de matematica. Astfel, nu pot decat sa aprofundez cunostinte teoretice de economie, si ce sursa mai buna decat cartile? Am citit de curand Stiglitz - In cadere libera, si as dori sa stiu ce altceva imi puteti recomanda.

Drept post scriptum, v-as ruga sa ma lamuriti si de ce sunt cartile de la editura publica asa de scumpe!

#2
R_bogdan

R_bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2014
E foarte complicat să rezumi ani de facultate, în câteva cărți. O recomandare - evident subiectivă și asumată, pentru că sunt libertarian - o constituie site-ul http://mises.ro/. Găsești aici nu doar cărți pe care le poți citi în format electronic, ci și opinii actuale, seminarii la care poți participa,organizate de Mises Romania.
Depinde de ce parte a economiei te plasezi. Opinia mea este că, pentru a înțelege anumite fenomene, trebuie să găsești alternative de perspectivă. Toți economiștii de acum au preluat idei ale economiei clasice. Poate că și parcursul invers este destul de interesant: să citești o operă a unui contemporan și să vrei să înțelegi ce există în spatele unei teorii pe care o promovează.
Citește Walter Block, În apărarea indezirabilulor, pentru că este foarte actual și ușor de citit. La Mises vei ajunge, în cele din urmă, dar cred că trebuie să fii pregătit, pentru Acțiunea umană. Hayek e foarte asumat, în Drumul către servitute, din cuvântul înainte realizat pentru această carte.
Opinia mea și o chestiune observabilă clar este ca libertarienii sunt mult mai relaxați și vei găsi, în cadrul multor opere ale lor idei ale socialiștilor/intervenționiștilor, contrazise sau chiar, în unele cazuri, apreciate anumite aspecte ale lor.
Hayek chiar spune că nu consideră că imaginea pe care o vede el benefică pentru societate nu l-ar ajuta pe el mai mult decât pe restul. Iar "colegii" lui socialiști chiar îi spun că, în tipul de societate pe care ei îl susțin ar beneficia de o poziție privilegiată.
Succes!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate