Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

iTab 971

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#37
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005

View Poststarname81, on 06 decembrie 2012 - 22:50, said:

Tablet pc KD-1106,10.1 inchi,hdmi,capacitiv,10.1" TFT capacitive touch screen,1024*768(16:9) android 4.0,baterie 8000mah?
cauta pe net si o sa te convingi...si sunt multe altele.........
Ca sa incheiem ODATA aceasta discutie .... starname81 ma supar rau daca mai dezinformezi .... am cautat si scrie CLAR : KD-1106 are rezolutia 1024*600.
De acum inainte te rog sa te abtii de la afirmatii mincinoase .
Se pare ca au inceput sa apara tot felul de pareri nefondate despre hardware pe care nu-l detine cel in cauza.
Exista subiecte specializate si subiecte generale .
Aici e unul specializat pe iTab 971 dual core .
Daca vrei sa incarci subiectul , din varii motive , cu tot felul de generalitati .... rog un admin sa ia masuri.
Nici eu nu m-am nascut invatat , dar macar am bunul simt sa citesc cate ceva, inainte de a face afirmatii.

Edited by conu, 07 December 2012 - 09:56.


#38
alin2304

alin2304

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.12.2012
Am avut ocazia sa testez cateva minute tableta si mi s-a parut ca se misca foarte bine, ecranul luminos, wi-fi foarte bun.
Ma gandesc sa-mi cumpar un iTab, fie 971 fie 1011.

Acuma, 1011 are capac de plastic, fata de cel metalic al lui 971 (care mi s-a parut bine fixat, nu scartiie, nu misca nimic) dar are rezolutie mai buna (1280x800 fata de 1024x768) si versiune de 32GB (cam cu 100 RON mai scumpa).

Din cate am vazut, tabletele de la firmele mari au preponderent rezolutii de genul 1280x800.
Asta ma face sa cred ca multe aplicatii vor tinde sa fie optimizate spre astfel de rezolutii si ar putea avea probleme pe un format 4:3. Voi ce parere aveti?

#39
starname81

starname81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.03.2011

View Postconu, on 07 decembrie 2012 - 09:50, said:

Ca sa incheiem ODATA aceasta discutie .... starname81 ma supar rau daca mai dezinformezi .... am cautat si scrie CLAR : KD-1106 are rezolutia 1024*600.
De acum inainte te rog sa te abtii de la afirmatii mincinoase .
Se pare ca au inceput sa apara tot felul de pareri nefondate despre hardware pe care nu-l detine cel in cauza.
Exista subiecte specializate si subiecte generale .
Aici e unul specializat pe iTab 971 dual core .
Daca vrei sa incarci subiectul , din varii motive , cu tot felul de generalitati .... rog un admin sa ia masuri.
Nici eu nu m-am nascut invatat , dar macar am bunul simt sa citesc cate ceva, inainte de a face afirmatii.
nu te supara frate e o dezbatere publica aici si sper eu constructiva,toti au ceva de invatat din asta:
si sa stii ca tableta aia chiar rezolutia aia o are ! si  pot da o suta de exemple
nu mint pe nimeni nu am nici un interes!
http://www.dualstore...ie-8000mah.html
din cate ai sa vezi aspectul ratio este 16:9
de exemplu iTab 1011 are aspectul ratio 16:10 dupa datele producatorului dar folosesc termenul de 16:9 pentru cumparator (e mai usor sa faci sa se inteleaga ca tableta ofera un ecran HD) astea sunt afirmatii ale moderatorilor de la infotouch,intra pe forum sau pe mess la ei si ai sa te convingi.
un lucru trebuie sa recunosc si am gresit spunand ca ecranul cu diagonala de 9,7 inch(aspect ratio 4:3) este mai mare fizic decat decat 10,1 inch(16:9)
la itab 1011:ecranul de 10,1 inch este mai  mare fizic cu 94 cm2 decat itab 971
iar ppi(pixeli per inch ) =194 ceia ce duce la rezolutia de 1280 x 800px ceia ce e foarte bine pentru aceasta tableta!
http://www.hannstar....&tmid=3&modid=4
aceasta este pagina producatorului de ecrane o sa va convingeti !
..........................................................................................................
scrie sus in titlu: " pareri si opinii" ,da?
acesea sunt parerile si opiniile mele in legatura cu iTab 971 ,corect?!
cred ca ti-am dat prea multa atentie si ti s-a urcat la cap!
sa ma ameninti cu moderatorul tu pe mine....hai Posted Image !

#40
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View Poststarname81, on 07 decembrie 2012 - 16:07, said:

nu te supara frate e o dezbatere publica aici si sper eu constructiva,toti au ceva de invatat din asta:
si sa stii ca tableta aia chiar rezolutia aia o are ! si  pot da o suta de exemple
nu mint pe nimeni nu am nici un interes!
http://www.dualstore...ie-8000mah.html
din cate ai sa vezi aspectul ratio este 16:9
de exemplu iTab 1011 are aspectul ratio 16:10 dupa datele producatorului dar folosesc termenul de 16:9 pentru cumparator (e mai usor sa faci sa se inteleaga ca tableta ofera un ecran HD) astea sunt afirmatii ale moderatorilor de la infotouch,intra pe forum sau pe mess la ei si ai sa te convingi.
un lucru trebuie sa recunosc si am gresit spunand ca ecranul cu diagonala de 9,7 inch(aspect ratio 4:3) este mai mare fizic decat decat 10,1 inch(16:9)
la itab 1011:ecranul de 10,1 inch este mai  mare fizic cu 94 cm2 decat itab 971
iar ppi(pixeli per inch ) =194 ceia ce duce la rezolutia de 1280 x 800px ceia ce e foarte bine pentru aceasta tableta!
http://www.hannstar....&tmid=3&modid=4
aceasta este pagina producatorului de ecrane o sa va convingeti !
..........................................................................................................
scrie sus in titlu: " pareri si opinii" ,da?
acesea sunt parerile si opiniile mele in legatura cu iTab 971 ,corect?!
cred ca ti-am dat prea multa atentie si ti s-a urcat la cap!
sa ma ameninti cu moderatorul tu pe mine....hai Posted Image !
Vezi ca ai gresit ceva Posted Image

Edited by enoxcj, 07 December 2012 - 16:14.


#41
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Daca tot discutam de dimensiuni ... am gasit ca exista 10'' (1024x768) si 10.1'' (1280x800).
Avand in vedere cat de apropiate sunt valorile in inchi ........ eu n-o sa mai stau sa caut mai departe.
Ce am retinut eu .... exista standarde cu W in fata ( probabil de la wide).

Edited by conu, 07 December 2012 - 16:33.


#42
starname81

starname81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.03.2011

View Postenoxcj, on 07 decembrie 2012 - 16:14, said:

Vezi ca ai gresit ceva Posted Image
doar aprox. 24cm2 mai mare ,!nu am nici datele exacte
multumesc!

View Postconu, on 07 decembrie 2012 - 16:28, said:

(1024x768) si 10.1''
intelege ca exista tablete cu aceste valori!

#43
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Iar off topic :(

#44
emtr3s

emtr3s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.09.2010
frate mi-am luat tableta 971 ieri. deci conexiune wi-fi la foarte rapida si cu 2 liniute, se misca rapid, am un pic delay la 1080 daca nu e de pe card ci hard extern. poate sa-mi recomande cineva un player care are si diacritice? si in legatura cu bateria, o formatez sau doar o las sa se incarce?ieri s-a descarcat cam rapid dar am copiat cam multe date si presupun ca asta e cazul. vreau si eu niste tips daca aveti cum sa mentii longevitatea bateriei.

#45
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004
Mxplayer

#46
Kriss

Kriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.07.2005
Attached File  Mosuuu.jpg   232.79K   61 downloads
Am stat, am cugetat, m-am enervat ca toti va laudati jucariile noi... am pus picioru'n prag si m-am umprumutat, sa nu ma apuce craciunul fara jucaria pe care mi-o doream.
Cu vreo 1300 de ron mai putin (ca deh, tentatia mareee si cum sunt putin si mina sparta) si dupa ce am inotat prin zloata, pina la naiba in praznic la ei la sediu, m-au latrat ciinii, m-am ratacit pe acolo dar la final uite-ma acasa cu toate troacele intregi.
La naiba  cind vad ecranul ala (cica e LG, asa mi-au zis) imi vine sa dau foc la aia veche (window n101II).
Dadui cu destu' pe ecran si surpriza nu mai am lag, uraaaa!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Nu mai stiu cine zicea de boxele alea ca suna bine, am crezut ca face misto de noi da cind le-am ascultat am ramas masca, zbiriniia masa cu cutiuta aia si se aude de coma (am si pus una in punga)!
Gata ma duc sa le zapacesc ca nu mai am rabdare! root, teste, alea alea ca baietii Posted Image
Revin cu impresii calde, ca deh acu sunt si eu impresar!!!Posted Image

#47
ioan3

ioan3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 30.11.2012
Cat va tine bateria? Ma intereseaza acel screen-on time din battery stats. Multumesc!

#48
Kriss

Kriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.07.2005
Screen on? Asta inseamna cit a stat aprins ecranul... a mea e inca la incarcat, nu o jughinesc pina nu suge putin curent si ea si tastatura blustutz sunt descarcate!

#49
emtr3s

emtr3s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.09.2010
bateria tine cat o folosesti si cum o folosesti. reading: 13-15 ore
    game: 4-7 ore(depinde de joc)
    video: la fel ca si game(depinde de format)
Testata cu anumite programe arata ca ar tine chiar mai mult dar eu iti spun cam ce face a mea. Nu am de ce sa ma vait, din contra chiar e super. chiar face destul de multe pentru banii astia. Ar mai trebui totusi o husa care sa adapteze tableta in anumite unghiuri cand o folosesti. un sdhc micro de 32 pt ca adesea are lag can reda 1080 de pe hard extern, automat cablu mini hdmi si depinzand de utilizator un stylus pt ecran multitouch si da cam 2-300 de ron in plus dar chiar s-ar merita.

View Postxymzar, on 08 decembrie 2012 - 12:34, said:


foarte bun playerul. ms. bsplayer si vlc nu prea merg. imi poate spune si mie cineva care e limita maxima a unui fisier ce se poate pune pe memoria interna? nu ma lasa deloc sa adaug un 5.6gb.

#50
Kriss

Kriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.07.2005
Revin, cu informatii si o prima impresie.
Tableta:
Vine intr-o cutie subtirica cit o carte dar din carton foarte tare (cred ca merge de cadou daca iti permiti Posted Image ), tableta in sine e super OK, se misca natural, raspunde instant, nu am pixeli buliti, e eleganta si pare solida, spatele e metalic fara indoiala, vopsit mat-negru, ramin urme de la degete daca esti mai "slinos", folia cred ca e din aceea cu strat antireflex, are o tenta albastruie cind se reflecta lumina in ea, merge pen pentru ipad binisor.
Ecranul e incredibil de luminos si contrast foarte bun, nu stiu daca e intradevar LG dar are o claritate din clasa mama-mama, te uiti din ce parte vrei si nu trece pe imagine negativa ca la alte ecrane.
Touch-ul ARE 10 puncte pe senzor si raspunde perfect chiar si cu tableta la incarcat.
De baterie nu pot zice nimic acum, probabil am sa revin miine dupa ce o folosesc cit pot de mult.
M-a surprins sa vad ca au filtre pe cablu USB si OTG ceea ce da o impresie de produs de calitate, alimentatorul... un alimentator, chior si micut, se incalzeste binisor cind baga din greu la tableta dar nu exagerat, acesta nu m-a impresionat.
Mufele usb intrau ca naiba de greu, am apasat pe cirligele alea mici de pe mufa cu virful surubelnitei de citeva ori si acum intra lejer dar stau prinse suficient sa nu-mi pice cablul din tableta.
Aplicatii:
ANTUTU zice ca: 11468 puncte, eu zic ca e bine, cu peste 1400 de puncte mai mult decit pe n101II aia batrina.
O gramada de aplicatii prin market ori nu-mi apar ori cica nu sunt compatibile (wtf speedtest.net incompatibila?!), am sa studiez cum editez build.prop sa mai obtin ceva in plus si sa nu-mi mai trimit aplicatii pe mail din telefon.
Wireless 65mb/s conectat la un router TP-Link cu trei antene, semnal full si stabil (comparat cu tel galaxy S), merge streaming din retea prin share de windoze fara probleme cu es file explorer si mx player (mersi cui l-a recomandat), 1080p fara intreruperi, prin toata casa.
Butoanele de pe tableta par un pic aiurea puse, la fel si mufele dar ma obisnuiesc eu, macar nu au capac peste ele sa-ti rupi gherutele sa-l desfaci ca la tableta veche.
Camerele, nici acestea nu n-au impresionat fiind modeste si cam inutile pe tableta (parerea mea!).
Castile din pachet nu le-am desigilat si nici nu intentionez, nu folosesc d-astea cu sirme ca de obicei rup firele ori ma spinzur aiurea cu ele prin mijloacele de transport.
Modem-ul digi din poza nu merge direct, in schimb merge cu ppp widget dupa root (fara probleme dupa instructiunile de la ei de pe forum), in schimb la mine semnalul este de tot rahatul si de abea scot maxim 400k pe el (21 mega scrie pe el, doar reclama frate!)
Boxa: m-a spart cit de bine se aude Posted Image , are bass, are inalte, se poate conecta si cu fir si pe bluetooth, finisaj de exceptie, nu te tai in ea, nu se misca nimic, nu scirtiie, nu zbirniie, destul de grea, vine si cu un saculet de plush in care pui cablurile si obectu cind nu o folosesti, nu-mi pare rau de banii sparti azi pe ea! O sa-i fac un test sa vad cit tine acumulatorul real.
M-am uitat pe net dupa firma Avantree (asa scrie pe boxa), nu par vinzatori de chiftele si exporta in toata lumea, preturile ca la noi.
Am conectat-o pe tot ce am prin casa... merge si cu telefonul ala prost fara sistem de operare (lg gt505) si cu tableta veche si cu asta noua... dai de buton si astepti sa clipeasca rosu albastru.. .dai search si gata, ai sunet.
Review pozitiv la boxa pe net: http://wccftech.com/...ss-wired-sound/

Husa cu tastatura:
Acu sa nu zic ca am scapat ieftin, cu tastatura bluetooth am ghinion Posted Image  se pare ca e defecta si nu se incarca... se aprinde un led, sta 30 secunde si se stinge, nu o mai gasesc pe bluetooth.Posted Image
De bine, e frumos lucrata, clapeta e cu magnet, tableta sta binisor in ea. Husa este groasa si foarte tare ceea ce poate fi un plus daca o tii in fundul rucsac-ului ca mine.
Nu se potriveste perfect pe tableta asta, gaura la camera e pentru ipad, cele de la difuzor de asemeni tot pentru aia cu maru' cred, de altfel scrie peste tot pe cutie ipad...
Butoanele sunt de cauciuc moale, mai moale ca la cealalta tastatura (sper sa nu se stearga literele de la folosire) sunt placute la apasat dar nu ca la o tastatura obisnuita, daca avea si trackpad aveam laptop Posted Image
Deh, trebuie sa fac iar un drum prin nameti si ger, asa sunt eu "norocos" sau poate m-a deocheat careva cind am pus poza.Posted Image
Cred ca se sperie fetele alea de la vinzari cind dau buzna peste ei miine!

Concluzie: m-am invirtit de ceva datorii, mai string eu cureaua da jucaria imi place maxim si nu-mi pare rau de bani (mai putin de drumul ala groaznic inapoi cu tastatura).
Scuze ca am scris atita dar m-a luat valul, sper ca nu v-am plictisit si poate foloseste cuiva post-ul asta kilometric.

In alta ordine de idei, urit update au facut astia la youtube, este HIDOS si cu tema pe alb, il urasc!!!

Quote

imi poate spune si mie cineva care e limita maxima a unui fisier ce se poate pune pe memoria interna? nu ma lasa deloc sa adaug un 5.6gb.
nu poti pune fisiere mai mari de 4 Gb, este limitarea sistemului FAT32, pentru fisiere mai mari pui pe card sau usb stick format NTFS.

Edited by Kriss, 13 December 2012 - 01:30.


#51
emtr3s

emtr3s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.09.2010
ms frumos. banuiam dar nu eram sigur. mare dreptate  in ce ai scris. trebuie sa-mi iau cardu ala mai curand decat credeam. si eu sunt multumit de ea

#52
ejohnnydotnet

ejohnnydotnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.05.2010
Deci feedback-ul meu nu mai este necesar. Sper ca va este de folos acest topic si sper ca se vor gasi si alti posesori care sa va ofere informatiile necesare.

Deasemenea sper ca s-au lamurit cativa despre calitatea oferita de aceste tablete.

Edited by ejohnnydotnet, 13 December 2012 - 20:30.


#53
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004

View PostKriss, on 12 decembrie 2012 - 19:41, said:


La naiba  cind vad ecranul ala (cica e LG, asa mi-au zis) imi vine sa dau foc la aia veche (window n101II).
Dadui cu destu' pe ecran si surpriza nu mai am lag, uraaaa!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Nu mai stiu cine zicea de boxele alea ca suna bine, am crezut ca face misto de noi da cind le-am ascultat am ramas masca, zbiriniia masa cu cutiuta aia si se aude de coma (am si pus una in punga)!

View PostKriss, on 13 decembrie 2012 - 01:28, said:


Boxa: m-a spart cit de bine se aude Posted Image , are bass, are inalte, se poate conecta si cu fir si pe bluetooth, finisaj de exceptie, nu te tai in ea, nu se misca nimic, nu scirtiie, nu zbirniie, destul de grea, vine si cu un saculet de plush in care pui cablurile si obectu cind nu o folosesti, nu-mi pare rau de banii sparti azi pe ea! O sa-i fac un test sa vad cit tine acumulatorul real.
M-am uitat pe net dupa firma Avantree (asa scrie pe boxa), nu par vinzatori de chiftele si exporta in toata lumea, preturile ca la noi.
Am conectat-o pe tot ce am prin casa... merge si cu telefonul ala prost fara sistem de operare (lg gt505) si cu tableta veche si cu asta noua... dai de buton si astepti sa clipeasca rosu albastru.. .dai search si gata, ai sunet.
Review pozitiv la boxa pe net: http://wccftech.com/...ss-wired-sound/

Sa o stapanesti sanatos.
Simpatica foc prezentarea.
Intrebare, de ce nu ITab1011?

P.S. Si boxa.....offf, boxaPosted Image.

#54
Kriss

Kriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.07.2005
Pai am deja o tableta de 10, un yuandao N101II pe care o tavalesc de citva timp dar presimt ca nu o mai duce mult asa ca o sa o tin aproape de priza si o car p-asta dupa mine (19 ore de standby la prima incarcare si dea abea s-a dus un picut de baterie).
Azi am fost de mi-am schimbat tastatura bluetooth, asta merge dar nu-mi dau seama cum sa o setez sa-mi mearga functiile alea.
Mai am una  cu husa de samsung tab (imperecheata cu tableta de 10), are butoane diferite pentru android 3.0, dar majoritatea lor fac "ceva" la asta mi-a cerut cica layout-ul, i-am dat US english si cam atit.
Mai studiez Posted Image si revin.
Azi nu m-au mai fugarit ciinii pe la itab pe la sediu, poate s-au obisnuit cu mine Posted Image

PS ,boxa "aia mica de respira greu" Posted Image  m-a incintat cam 5 ore de muzica pe la juma de volum (prima incarcare cred) si cred ca mai tinea da m-a lasat telefonu si am taiat bluetooth sa am pina acasa, sa mor de nu o iubesc!

LE acu studiez cum sa schimb build.prop sa o fac compatibila cu mai multe aplicatii prin market!

Edited by Kriss, 13 December 2012 - 22:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate