Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

iTab 971

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
ejohnnydotnet

ejohnnydotnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.05.2010
Deschid acest topic deoarece exista deja unul pentru tableta iTab 1011 si cred ca este necesar un topic separat in care putem discuta doar despre iTab 971 si iTab 971 Dual Core. Nu sunt un expert in tablete sau un wannabe, sunt doar un prospat posesor extrem de multumit. Daca sfaturile si parerile mele pot ajuta pe cineva, de ce sa nu le ofer?

Am sa sar peste toate detaliile tehnice si am sa va ofer un link catre producator: http://www.itab.ro/itab-971-dual-core

Personal am fost placut impresionat de calitatea ecranului, autonomia extrem de mare si rapiditatea cu care executa cam orice.

Pana acum n-am intalnit nici o aplicatie care sa nu functioneze corespunzator, nici un bug si nici o problema in functionalitatea acesteie. Daca exista alti posesori care au probleme cu aceste tablete, ii rog sa scrie aici.

#2
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
Prea scump pentru ce ofera . In afara de portabilitate nu vad nici un avantaj fata de ceva de genul : http://www.emag.ro/n...5/pd/EJMSTBBBM/

#3
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
sa-mi fie cu iertare daca gresesc dar:
1. nu cred ca ei o produc, poate o distribuie
2. e ceva care nu-mi place la seo ala
inca odata scuze daca o iau razna

#4
Kriss

Kriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.07.2005
Ai vazut vre-o fabrica in romania de tablete? M-ar mira, toate sunt produse in afara, ca daca le-am produce noi romanii ar avea 40 kile si ar costa de 3 ori mai mult din cauza taxelor si impozitelor Posted Image
Ontopic: Tableta nu este laptop... este un device portabil cu sistem integrat, laptopul nu poate fi comparat.
Din ce vad este identica cu altele de pe piata si pretul e corect pentru dotarile oferite dupa mine.
Site-ul nu ma impresioneaza si chiar nu ma intereseaza, nu ma duc acolo sa ma uimesc cu webdesignul, ma uit la tablete si gata.
De obicei cele mai elaborate tepe se bazeaza pe un webdesign beton si te trezesti ca in 2 zile nu mai exista site-ul si nici firma aia "super tare".

Sa revin la tableta, are sau nu are carcasa metalica, daca e metalica nu influenteaza w-fi? La N101II ma scoate teribil din fire calitatea legaturii wi-fi cind sunt cu "tabla" spre router...

Edited by Kriss, 30 November 2012 - 16:59.


#5
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Ati luat chestia cu producatorul roman mult prea ad litteram si va indepartati de scopul deschiderii topicului. Vorbim de o firma romaneasca si de un produs banduit de aceasta firma. Cand va cumparati iphone va ganditi ca de fapt cumparati foxconn ? Ca eu nu stiu ca apple sa aiba fabrica proprie  ( in america sau china ).

#6
Kriss

Kriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.07.2005
Am uitat sa intreb de root... are?
Eu nu concep tableta fara root Posted Image  si am vaz ca la aia de 10 vine cu root deja cu toate ca nu specifica pe nicaieri.
Urasc reclamele, cu toate ca ajuta programele free in ultima vreme au devenit chiar suparator de mari si apar cind nu te astepti.

#7
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postprisonbreak, on 30 noiembrie 2012 - 17:04, said:

Ati luat chestia cu producatorul roman mult prea ad litteram si va indepartati de scopul deschiderii topicului. Vorbim de o firma romaneasca si de un produs banduit de aceasta firma. Cand va cumparati iphone va ganditi ca de fapt cumparati foxconn ? Ca eu nu stiu ca apple sa aiba fabrica proprie  ( in america sau china ).


E o mica diferenta intre Apple si producatorii romani: Apple isi proiecteaza singuri dispozitivele. Foxconn le construiesc dupa specificatiile si standardele de calitate Apple. Producatorii romani aleg Dintre cateva 10 de modele, dau comanda de branduiere la 1000 de bucati si aia e...

#8
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004

Quote

Am sa sar peste toate detaliile tehnice si am sa va ofer un link catre producator
fail
nu ma uitam la webdesign, am citit pe site si mi-a "sarit in ochi" de vreo 15 ori cuvantul tableta, m-am uitat si pe la keywords, jos la linkuri o gramada de *itab* ...

#9
Kriss

Kriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.07.2005
Mda m-am uitat si eu prin info, poate de aia nu apar daca cauti tablete prin google dar vad ca urca binisor in alexa de cind cu razboiul asta pe tablete Posted Image .
Hai sa nu poluam threadul cu discutiile noastre si sa ne obtinem informatiile care le vrem si gata.
johnny a zis ca ne da raspunsuri le asteptam Posted Image
LE sunt de asemeni curios de ce ai ales tableta asta cind mai erau si altele identice la configuratie si mai ieftine...

Edited by Kriss, 30 November 2012 - 17:37.


#10
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

View Postfilip.serban, on 30 noiembrie 2012 - 17:21, said:

E o mica diferenta intre Apple si producatorii romani: Apple isi proiecteaza singuri dispozitivele. Foxconn le construiesc dupa specificatiile si standardele de calitate Apple. Producatorii romani aleg Dintre cateva 10 de modele, dau comanda de branduiere la 1000 de bucati si aia e...

Stiu asta. Am exagerat intentionat, am incercat sa scot in evidenta inutilitatea discutiilor pe marginea producatorului roman/chinez.

#11
ejohnnydotnet

ejohnnydotnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.05.2010

View Postchflorin, on 30 noiembrie 2012 - 16:01, said:

Prea scump pentru ce ofera . In afara de portabilitate nu vad nici un avantaj fata de ceva de genul : http://www.emag.ro/n...5/pd/EJMSTBBBM/
Comparatia cu un laptop este extrem de deplasata. Fiecare gadget are sectorul lui pe piata si ar fi bine sa nu le incurcam.

View PostAlucard, on 30 noiembrie 2012 - 16:05, said:

sa-mi fie cu iertare daca gresesc dar:
1. nu cred ca ei o produc, poate o distribuie
2. e ceva care nu-mi place la seo ala
inca odata scuze daca o iau razna
iTab 971 Dual Core cat si restul tabletelor iTab sunt realizate in fabrici din PRC (Asia) din motive strict economice. Statul roman nu incurajeaza productia locala, insa InfoTouch, compania care administreaza itab.ro este si producator si integrator de solutii in afara tabletelor.

View PostKriss, on 30 noiembrie 2012 - 16:49, said:

Ai vazut vre-o fabrica in romania de tablete? M-ar mira, toate sunt produse in afara, ca daca le-am produce noi romanii ar avea 40 kile si ar costa de 3 ori mai mult din cauza taxelor si impozitelor Posted Image
Ontopic: Tableta nu este laptop... este un device portabil cu sistem integrat, laptopul nu poate fi comparat.
Din ce vad este identica cu altele de pe piata si pretul e corect pentru dotarile oferite dupa mine.
Site-ul nu ma impresioneaza si chiar nu ma intereseaza, nu ma duc acolo sa ma uimesc cu webdesignul, ma uit la tablete si gata.
De obicei cele mai elaborate tepe se bazeaza pe un webdesign beton si te trezesti ca in 2 zile nu mai exista site-ul si nici firma aia "super tare".

Sa revin la tableta, are sau nu are carcasa metalica, daca e metalica nu influenteaza w-fi? La N101II ma scoate teribil din fire calitatea legaturii wi-fi cind sunt cu "tabla" spre router...

Ai perfecta dreptate. Pretul este unul corect raportat la caracteristicile tabletei. Carcase este metalica si nu influenteaza cu nimic semnalul Wifi. Banuiesc ca tu ai tableta YuanDao N101 II, pentru care nu ai service in Romania.

De aceea terminalele iTab au un mare plus in fata altor tablete. Compania este romaneasca iar service-ul este in tara. Cum a spus si filip.serban, Apple isi proiecteaza produsele iar Foxconn le executa. Cu alte cuvinte nici Apple nu au fabrici proprii.

#12
Kriss

Kriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.07.2005
Bine ca-mi aduci aminte de service... cica daca imi crapa tre sa o trimit in china, ghici pe cheltuiala cui... bine ca momentan mai merge dar din cauza lagului de pe touchscreen vreau sa-mi iau altceva fara sa fiu nevoit sa "donez" un rinichi.

Stiti bancul cu chinezul si americanul:
Stateau si se uitau la steagul american fluturind in vint...
Chinezul: Ma trece un fior nestavilit de patriotism cind vad steagul asta...
Americanul: Cum? E steagul american!
Chinezul: Uita-te pe eticheta, Made in China!

#13
Kriss

Kriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.07.2005
Johnny, te rog sa verifici daca are 10 puncte touch pe ecran si daca are problemele din postul asta: http://forum.softped...8#entry12316675
90% cred ca de pe aici apar diferentele de pret.
In setari dezvoltator ai optiunea de afisare locatie touch, pune si un screen eventual.
Hehe, daca e ceea ce cred, luni ma duc sa o iau ca tare ma maninca!

#14
ejohnnydotnet

ejohnnydotnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.05.2010
Raspune la cele 10 puncte simultan si nu are probleme ca in postul respectiv. Actually, in afara de semnalul wifi nu ma dezamageste cu nimic. Pe wifi merge ok pana la 20 ~ 25 metri de router, la o distanta mai mare ii scade din viteza. Insa nu apar deconectari.
O sa urc o poza cat de curand.

#15
starname81

starname81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.03.2011

View Postejohnnydotnet, on 03 decembrie 2012 - 10:44, said:

Raspune la cele 10 puncte simultan si nu are probleme ca in postul respectiv. Actually, in afara de semnalul wifi nu ma dezamageste cu nimic. Pe wifi merge ok pana la 20 ~ 25 metri de router, la o distanta mai mare ii scade din viteza. Insa nu apar deconectari.
O sa urc o poza cat de curand.
sunt ineresat de conectivitatea wifi! cat de stabila si la ce distanta de router poate pastra conexiune,pana acum doar balarii! daca dovedesti contrariul mai vedem....

#16
emtr3s

emtr3s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.09.2010
Chiar imi doream un itab 971 si ma bucur ca pot sa vorbesc cu un posesor.
am inteles ca se incalzeste destul de puternic dupa cateva ore de folosire, e adevarat?
avand 1.6 ghz automat e peste evolio si allview dar e cumva un procesor overclockat de la 1.5?
are 2 sloturi pt usb si bluetooth si observ ca si android 4.1 recent.
fata de aria se merita pe termen lung sau nu?
astept cu nerabdare raspunsurile tale johnny... ms anticipat

#17
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
iTab are procesor RK3066 (Rockchip) in timp ce Evolio si Allview au Amlogic 8726 MX.
Majoritatea tabletelor care dispun de RK3066 ruleaza la 1,6 Ghz.
Totodata, la o cautare pe google, Rockchip-ul este cotat mai bine : http://bbs.1pad.cn/t...-45666-1-1.html ; http://tabletrepubli...ssors-1999.html ;
Eu utilizez iTab 1011 (serie noua - stoc dupa 15 noiembrie) si nu se incalzeste aproape deloc..

#18
emtr3s

emtr3s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.09.2010

View PostTheGrudge, on 05 decembrie 2012 - 10:50, said:

iTab are procesor RK3066 (Rockchip) in timp ce Evolio si Allview au Amlogic 8726 MX.
Majoritatea tabletelor care dispun de RK3066 ruleaza la 1,6 Ghz.
Totodata, la o cautare pe google, Rockchip-ul este cotat mai bine : http://bbs.1pad.cn/t...-45666-1-1.html ; http://tabletrepubli...ssors-1999.html ;
Eu utilizez iTab 1011 (serie noua - stoc dupa 15 noiembrie) si nu se incalzeste aproape deloc..

multumesc mult pentru raspuns. de unde imi recomanzi sa cumpar? pe cel.ro la itab 971 primesti un telefon de vreo 90 de lei iar pe itab primesti o husa pouch.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate