Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

iTab 971

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#19
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Pai, depinde de ce ai nevoie.
In opinia mea, husa este absolut necesara.Husa Pouch, este destul de simpla (si ieftina cred) dar este ok.Eu am ales husa de piele cu stand, intrucat mi s-a parut mai practica, chiar daca era mai scumpa (85 Lei).De 9,7` observ insa ca nu este pe site (au doar de 10,1`).
In alta ordine de idei, cu telefonul ala ai ce sa faci? Il dai unei rude de la tara de craciun? :)
P.S. De ce nu alegi iTab 1011?Are ecran mai mare, rezolutie mai buna (1280*800 si implicit 16:9) iar diferenta de pret este de....50 Lei.

#20
starname81

starname81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.03.2011

View PostTheGrudge, on 05 decembrie 2012 - 14:28, said:

Pai, depinde de ce ai nevoie.
In opinia mea, husa este absolut necesara.Husa Pouch, este destul de simpla (si ieftina cred) dar este ok.Eu am ales husa de piele cu stand, intrucat mi s-a parut mai practica, chiar daca era mai scumpa (85 Lei).De 9,7` observ insa ca nu este pe site (au doar de 10,1`).
In alta ordine de idei, cu telefonul ala ai ce sa faci? Il dai unei rude de la tara de craciun? Posted Image
P.S. De ce nu alegi iTab 1011?Are ecran mai mare, rezolutie mai buna (1280*800 si implicit 16:9) iar diferenta de pret este de....50 Lei.
total gresit ecranul cu diagonala de 10,1 este mai mic decat cel de 9,7 inch
http://www.displaywars.com/ calculeaza aici!
si va spun eu ,am vizitat cateva magazine de curand si am pus mana pe cateva tablete,ecranul cu diagonala de 9,7 inch este mai practic(mult)
nu degeaba iPad este fabricat asa!

View PostTheGrudge, on 05 decembrie 2012 - 14:28, said:

P.S. De ce nu alegi iTab 1011?Are ecran mai mare, rezolutie mai buna (1280*800 si implicit 16:9) iar diferenta de pret este de....50 Lei.
este si mai scumpa si mai "slaba"!

#21
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
9,9 = 9,9 ....... sunt la fel de ''grase'' amândouă Posted Image

Edited by conu, 05 December 2012 - 22:44.


#22
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Ce socoteli ai facut tu acolo?!
Mai simplu:
- cati pixeli sunt in cea de 10,1 (1280x800) = 1024000 pixeli
- cati pixeli sunt in cea de 9,7 (1024x768) = 768432 pixeli
- deci care e mai mare 768432 sau 1024000  ?! Posted Image   sper ca te razgandesti si recunosti ca 1024000 e mai mare decat 768432 Posted Image
Comparatia la display se face la numarul de pixeli nu la dimensiunea fizica, daca comparai procesorul nu comparai numarul de operatii pe secunda si nucleele, etc sau luai in calcul dimensiunea fizica a procesoarelor?!

Edited by KapitaK, 05 December 2012 - 23:39.


#23
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Comparatia la display se face la numarul de pixeli nu la dimensiunea fizica, daca comparai procesorul nu comparai numarul de operatii pe secunda si nucleele, etc sau luai in calcul dimensiunea fizica a procesoarelor?!

In plus, vizualizarea este net superioara in raportul 16/9 fata de 4/3, de ce toate display-urile (tv, smartphone, etc) au raportul asta? ...cate smartphone-uri ai vazut 4/3? Mai toate aplicatiile android sunt optimizate pe raportul 16/9!
Si cum e sa vezi un film HD sau FULL HD (asa cum se chinuie toti producatorii de tablete sa se laude) pe un display 4/3 ? Iti plac dungile orizontale sus/jos sau sa vezi imaginea 'tuguiata'?
Mai pe scurt, orice device e de recomandat (toate alea de top sunt 16/9 in afara de ipad care dupa mine e prea mult laudat fata de cat merita) sa fie 16/9

#24
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Explicatia, ti-a dat-o Kapitak mai sus, mai mult decat detaliat.Apoi, ipad nu este dumnezeul tabletelor, nu vad de ce tot e luat ca etalon.

#25
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Pentru ca a fost primul :).

#26
emtr3s

emtr3s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.09.2010
cand vezi filme prin hdmi pe plasma full hd mai are aspectul acela de 4:3 sau se vede normal full hd?

#27
ejohnnydotnet

ejohnnydotnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.05.2010

View Poststarname81, on 03 decembrie 2012 - 21:34, said:

sunt ineresat de conectivitatea wifi! cat de stabila si la ce distanta de router poate pastra conexiune,pana acum doar balarii! daca dovedesti contrariul mai vedem....
Daca sunt balarii nu inteleg de ce esti aici. Se presupune ca nu ai fi interesat.

View Postemtr3s, on 05 decembrie 2012 - 02:05, said:

Chiar imi doream un itab 971 si ma bucur ca pot sa vorbesc cu un posesor.
am inteles ca se incalzeste destul de puternic dupa cateva ore de folosire, e adevarat?
avand 1.6 ghz automat e peste evolio si allview dar e cumva un procesor overclockat de la 1.5?
are 2 sloturi pt usb si bluetooth si observ ca si android 4.1 recent.
fata de aria se merita pe termen lung sau nu?
astept cu nerabdare raspunsurile tale johnny... ms anticipat
Procesorul RK3066 este mult peste Amlogic 8726 MX si banuiesc ca din acest motiv cei de la iTab au ales sa il folosesasca. Personal n-am testat decat 971 Dual Core, insa nu se incalzeste nici dupa 6 ore de folosire intensa. Nici macar atunci cand se afla la incarcat.

View PostTheGrudge, on 05 decembrie 2012 - 10:50, said:

iTab are procesor RK3066 (Rockchip) in timp ce Evolio si Allview au Amlogic 8726 MX.
Majoritatea tabletelor care dispun de RK3066 ruleaza la 1,6 Ghz.
Totodata, la o cautare pe google, Rockchip-ul este cotat mai bine : http://bbs.1pad.cn/t...-45666-1-1.html ; http://tabletrepubli...ssors-1999.html ;
Eu utilizez iTab 1011 (serie noua - stoc dupa 15 noiembrie) si nu se incalzeste aproape deloc..
Ai perfecta dreptate. RK3066 este mult mai bine cotat si obtine rezultate in benchmarkuri superioare altor tablete.

View Poststarname81, on 05 decembrie 2012 - 22:06, said:

total gresit ecranul cu diagonala de 10,1 este mai mic decat cel de 9,7 inch
http://www.displaywars.com/ calculeaza aici!
si va spun eu ,am vizitat cateva magazine de curand si am pus mana pe cateva tablete,ecranul cu diagonala de 9,7 inch este mai practic(mult)
nu degeaba iPad este fabricat asa!


este si mai scumpa si mai "slaba"!
iPad nu este za big shit. Singurul avantaj al lor a fost popularitatea si calitatea ecranului care trebuie sa recunoastem, este superioara. Insa are o multime de probleme cu autonomia dintr-o multime de motive. Insa comparatia ta legata de diagonale este putin eronata.

#28
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
4:3 mai bine dc 16:9 ??? ha !!!! Tu de ce crezi ca au aparut tv urile wide? Si cine a zis ca tot ce e apple e bun , are multe chesti care il face mai prost dc rahatul turcesc  , s idaca vrei sa comparam ipad vs itab are trebui sa punem 1 ipad vs 3 itab , pentruy ca asta spune pretu ...si nu prea ai cum sa compari . Ultimile tv uri , telefoane etc .. sunt cu o latura mai mare dc cealalta , daca apple vrea sa le faca asa , asta e treaba lor poate urmatorul (poate ecranu se produce mai usor asa) gadget o sa fie icube cu toate laturile perfect egale...... Si DA daca vrei sa ii pupi in fundulet fa un topic si dai drumu , o sa te aplaudam de fiecare data ....

9.7 poate e mai mare daca adunam toti centimetri  , dar sa nu uitam rezolutia .

#29
starname81

starname81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.03.2011
oooo usor fratilor!!! m-am referit la postarea in care s-a spus ca ecranul este mai mare sau mai mic nu m-am referit la rezolutie!!!
cu rezolutia este alta mancare de peste rezolutia este data de numarul de pixeli!
si da poate exista ecran cu format 16:9 si sa fie o varza!
si in primul rand aici este vorba de ITab 971(mi-e chiar i-mi place modelul acesta) ,deci despre o tableta de 9,7 inch si format 4:3,adica nu este buna?
eu asta vreau sa aflu,
si da! ecranul de 4: 3, fizic , este mai mare,corect ,da?!ofera utilizatorului un ansablu al imagii superior,nu sta nimeni cu ochii la 3 cm de ecran sa numere pixelii....(sa-r pute sa fie si oameni  cu astfel de scopuriPosted Image )
si la 16:9 daca ecranul este cu o densitate mai mare a led-urilor atunci da este o experienta superioara pentru cel ce urmareste un film hd,fara borduri negre!

ejohnnydotnet faci reclama vreunei firme de vanzari.....sau te-am deranjat cu ceva...ai vreun interes? este un forum si opiinile sunt la liber.....si sunt interesat de acest subiect ,in felul acesta mai invatam si noi ceva,nu doar frustrarile altora!
esti de acord cu mine ca 80% din tabletele de pe piata sunt balarii?
eu vreu sa cumpar asa ceva si nu vreu sa fiu tepuitul cu numarul,eu stiu, un milion!
nu m-am referit dupa cum vezi la nici un model de tableta mai putin iPad pentru ca a fost "prima" si este folosit ca etalon,si iTab 971(din titlu) nu am folosit termenul in scop omercial!

View Postrazvan2k5, on 06 decembrie 2012 - 15:10, said:

9.7 poate e mai mare daca adunam toti centimetri  , dar sa nu uitam rezolutia .
eu credeam ca densitatea numarului deleduri face toata smecheria sa aiba o calitate a imagini ,deci o rezolutie cat mai buna!
pai mai sunt chinezarii(si de 10 si de 9,7, si de ..etc.) care au monitoare de vezi ledurile de sub sticla din clopotnitaPosted Image fara binoclu!
fiind vorba aici de iTab 971,e buna sau nu?,si sa nu incepeti iar cu :pai stii este alegerea ta,conteza ce-ti doresti,la ce o folosesti...bla bla bla!
e buna sau nu?

m-am exprimat cam aiurea dar nu conteaza!

#30
starname81

starname81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.03.2011
as vrea sa mai lamuresc cateva aspecte:
4:3 insena un aspect ratio de 1,33
16:9 insemna aspect ratio de 1,78(nu insemna o calitate mai buna a imaginii)
16:9 nu insemna un anumit numar de ppi(pixeli per inch) ci este raportul laturilor(L: l)
pentru acest format se intalnesc urmatoarele rezolutii in cadrul diagonalei de 10,1 inch:
1024x768; 1280x800; 1024x600; 800x480;(cu cat cifrele sunt mai mari cu atat mai bine)
asa ca mare bagare de seama cand achizitionati o tableta intrebati vanzatorul ,consultati eticheta si verificati dispoztivul!
multe tablete midle range vin cu ecran de 10,1 sau 10,2 inch ,au aspect ratio 1,73 si raportul laturilor 16:9 dar rezolutia! este 1024x768!
deci,mare atentie!
daca am scris ceva gresit corectati-ma!
cele mai bune ecrane le fac cei de la Samsung,si am auzit ca si firma lu' maru muscat tot de la ei se aprovizioneaza,alta firma ar fi benq,dar nu stiu sigur!
producatorii/distribuitorii de la noi nu specifica de cine este fabricat ecranul.
de exemplu ecranul tabletei din discutie "iTab" de cine este fabricat?

Edited by starname81, 06 December 2012 - 19:35.


#31
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postejohnnydotnet, on 06 decembrie 2012 - 14:47, said:

iPad [...] are o multime de probleme cu autonomia dintr-o multime de motive.

Ma scuzi, dar asta este total neadevarat.

View Poststarname81, on 06 decembrie 2012 - 19:23, said:

multe tablete midle range vin cu ecran de 10,1 sau 10,2 inch ,au aspect ratio 1,73 si raportul laturilor 16:9 dar rezolutia! este 1024x768!

Nu exista tablete cu aspect 16:9 cu rezolutia de 1024X768. Daca ar exista, pixelul nu ar avea forma patrata si atunci imaginile ar fi deformate. Si LG fae LCD-uri si chiar unele foarte bune. De exemplu monitoarele high-end de la Dell sau iMac-urile au panouri LG.

Edited by filip.serban, 06 December 2012 - 19:28.


#32
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
http://en.wikipedia....play_resolution ... asta ca stie toata lumea cu ce se mananca, poate se lumineaza si starname81 :)

View Poststarname81, on 06 decembrie 2012 - 17:32, said:

si da! ecranul de 4: 3, fizic , este mai mare,corect ,da?!
Aici are dreptate , ce-i ai lui e al lui :)

#33
starname81

starname81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.03.2011

View Postfilip.serban, on 06 decembrie 2012 - 19:25, said:

Nu exista tablete cu aspect 16:9 cu rezolutia de 1024X768. Daca ar exista, pixelul nu ar avea forma patrata si atunci imaginile ar fi deformate. Si LG fae LCD-uri si chiar unele foarte bune. De exemplu monitoarele high-end de la Dell sau iMac-urile au panouri LG.
dar asta ce e:Tablet pc KD-1106,10.1 inchi,hdmi,capacitiv,10.1" TFT capacitive touch screen,1024*768(16:9) android 4.0,baterie 8000mah?
cauta pe net si o sa te convingi...si sunt multe altele.........

Edited by starname81, 06 December 2012 - 22:51.


#34
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Poststarname81, on 06 decembrie 2012 - 22:50, said:

dar asta ce e:Tablet pc KD-1106,10.1 inchi,hdmi,capacitiv,10.1" TFT capacitive touch screen,1024*768(16:9) android 4.0,baterie 8000mah?
cauta pe net si o sa te convingi...si sunt multe altele.........


Cred ca e o gresala. La petardele astea nu m-ar mira.

#35
starname81

starname81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.03.2011

View Postconu, on 06 decembrie 2012 - 21:57, said:

http://en.wikipedia....play_resolution ... asta ca stie toata lumea cu ce se mananca, poate se lumineaza si starname81 Posted Image
foarte competent: deci pana la urma la tablete 16:10 au 1280x800px, iar cele 16:9 au rezolutia de 1280x720px
este un lucru important,foarte important care schimba complet situatia lucrurilor!
poate m-am luminat ,dar nu cred!Posted Image
nu vreu doar sa ma luminez ci vreu sa stiu !

#36
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Felicitari, puteai obtine informatiile astea mai rapid daca intrai pe un topic despre rezolutii display si te luminai puternic Posted Image  ...care situatie a lucrurilor o schimba?!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate