Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Comanda Amazon.de

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
clauscdi

clauscdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 26.07.2007
insista la posta, sunt ametiti rau angajatii aia; deh salarii mici, program lung, servicii pe masura; sunt curios cum ai platit comanda de pe amazon (paypal sau western union)?

#20
blu3boy73

blu3boy73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.12.2007
Visa electron

#21
blu3boy73

blu3boy73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.12.2007
Incredibil! Comanda scria pe site ca trebuie sa ajunga in data de 26 noiembrie. Azi am vazut ca am primit biletul pentru a ridica acel colet (nu stiu daca azi l-am primit) SI SCRIA CA DIN DATA DE 26 POT SA RIDIC COLETUL. Alta e problema: eu din data de 26 am sunat in fiecare zi sa verific daca nu am primit vre-un colet, in data de 29 am fost personal sa intreb, raspunsul fiind negativ. Sper ca nu l-au trimis inapoi, ca se lasa cu scandal.

#22
Eugen007

Eugen007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.09.2007
Salutare, as vrea sa stiu cum sa trec adresa mea pentru destinatar la contul de Amazon, adica trebuie sa scriu adresa in romana sau in english?

Eventual as ruga un user sa ii trimit adresa mea si sa o adapteze pentru Amazon. Totusi inca nu mi-am facut card dar m-am informat ca Visa Electron
facut la BCR ar fi cea mai buna varianta pentru PayPal.

Ceea ce vreau sa comand este un ceas Wenger 72915.

Mai am o problema. Pe Amazon USA ceasul costa $75 (260 RON) http://www.amazon.co...c/dp/B001870UYK,
iar pe Amazon UK costa £90 (500 RON) http://www.amazon.co...m=ATTR51N5RH1EV

Diferenta de 240 LEI pentru ce este??? :(. Daca as comanda din USA ar fi transportul 240 Lei?
Scuze de postul lung.

#23
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Treci adresa in romana. Daca e scris Romania, e de ajuns ca sa ajunga in tara. Dar aici dai peste vreun prost/proasta la posta si nu intelege engleza.
Daca ai comanda din USA ar trebui sa platesti vama. Si platesti vama la toata valoarea, adica pret+transport. Fa-ti calculele si vezi cum iesi mai bine.

#24
blu3boy73

blu3boy73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.12.2007
Azi am ridicat produsul. Problema a fost ca nu l-am primit normal, la ghiseul la care se primesc coletele, ci la altul, si de fiecare data cand sunam vorbeam cu cine era la ghiseul unde se primesc colete, nu de unde l-am ridicat eu.
@eugen, cum a spus si sorin, adresa o scrii in romana, si nu iti recomand sa comanzi din america, pentru ca trebuie sa platesti si tva-ul (24% e la noi). Eu iti recomand sa comanzi de pe amazon.de sau .fr poate gasesti preturi mai ok in euro.
Cont  Pay Pal nu trebuie sa iti faci, cel putin eu cand am facut comanda, nu mi-a trebuit.

Edited by blu3boy73, 03 December 2012 - 16:13.


#25
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Va rog sa ma ajutati cu o informatie:

Am incercat sa comand un Kindle pe amazon.de si co.uk si ambele ma directioneaza spre amazon.com, caci din UK si DE "nu livreaza in Romania".
Avand in vedere faptul ca e o comanda pe internet si nu depaseste 90 USD, voi plati vama si TVA?

Merci.

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Da, Kindle-ul de pe .com te ajunge $137 (poti sa testezi, mergi cu comanda pana aproape de final).

#27
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Multumesc mult ptr. raspuns, Don!

In cazul asta nu se merita... poate doar daca vine un prieten din SUA, si il aduce ca fiind obiect de uz personal...

Merci.

Dan

PS. Pentru un laptop trimis din NZ de prietenul meu (luat din magazin, cu factura, echivalent de aprox. 1.000 lei) voi plati ceva in afara de TVA?
M-am uitat pe site-ul vamii RO si se pare ca taxele vamale sunt zero...

Edited by dan_slack, 03 January 2013 - 19:17.


#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Tot ce trece de 150€ si nu provine din uniunea europeana, vine cu plata TVA si plata vamii. Plata tva 24% din transport+laptop, iar vama nu stiu exact trebuie sa te uiti peste codurile de produse.

#29
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postdan_slack, on 03 ianuarie 2013 - 18:43, said:

Va rog sa ma ajutati cu o informatie:

Am incercat sa comand un Kindle pe amazon.de si co.uk si ambele ma directioneaza spre amazon.com, caci din UK si DE "nu livreaza in Romania".
Avand in vedere faptul ca e o comanda pe internet si nu depaseste 90 USD, voi plati vama si TVA?

Merci.
sa-mi spui si mie cat platesti pt kindle pana la urma, ca sunt curios.
eu am cautat inainte si gasisem un site care calcula taxele pt aducerea produselor si mare diferenta pt kindle intre eu si us nu era. credeam ca amazon.de livreaza in romania.. hmm..

mai ales ca aici vad la ei pe site ca livreaza in ro: http://www.amazon.de...170100#Zone2_EU

#30
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View PostLL13G, on 04 ianuarie 2013 - 17:00, said:

sa-mi spui si mie cat platesti pt kindle pana la urma, ca sunt curios.
eu am cautat inainte si gasisem un site care calcula taxele pt aducerea produselor si mare diferenta pt kindle intre eu si us nu era. credeam ca amazon.de livreaza in romania.. hmm..

mai ales ca aici vad la ei pe site ca livreaza in ro: http://www.amazon.de...170100#Zone2_EU
Poate livreaza alte produse, dar nu Kindle. La fel si amazon.co.uk!
Cel mai convenabil e sa vorbesc cu cineva sa mi-l aduca din SUA, ca fiind obiectul lui, si atunci nu plateste nimic in plus. Ca sa fie crezut, o sa vina eventual fara cutia originala...

Edited by dan_slack, 04 January 2013 - 18:14.


#31
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Este cineva din Pitesti sau imprejurimi care sa ma ajute sa fac o comanda de pe amazon.de ? Pot folosi un card Visa Electron in lei ? Nu ma descurc sa bag datele deloc.

#32
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eventualul binefacator poate fi si din Bucuresti.

#33
blu3boy73

blu3boy73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.12.2007
Da, poti sa folosesti Visa electron in lei. Incearca sa facii aceeasi pasi si pe www.amazon.co.uk , sunt cam aceeasi , e intuitiv, + google translate

#34
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Cum pot plati prin pay pal de pe amazon.uk. Cand sa cumpar apare doa plata prin card.

#35
SGFlorin

SGFlorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.12.2012
in mare parte am aflat ce vroiam . ms de comentatiile tuturor.

#36
codrut_1987

codrut_1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2013
Salut! As dori sa stiu si eu cum pot comanda si eu o imprimanta de pe amazon.fr., amazon.de, pentru ca nu-mi finalizeaza comanda?

La penultima faza inainte de a finalize comanda nu imi accept cardul.
Apropo de card eu am un MASTERCARD PAYMENT de la BRD, este bun sau nu pentru comenzi online?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate