Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Convertirea la iudaism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
286 replies to this topic

#235
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postabbulafia, on 29 decembrie 2012 - 20:40, said:

erau poame in minijupe....
De unde stii?
E drept ca in timp ce eu eram la cora tu erai la un bordel

#236
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012
ca reportera din partea Asociatiei Bunelor Moravuri

#237
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Se spune ca iudaismul nu este o religie misionara.
Desigur asa si este...doar ca ....
Doar ca atunci cand numarul evreilor comunitatii scade, scad si donatiile si nu e bine.

4000 de evrei au mai ramas in Romania.
Cu casatorii mixte cu tot.
In 1989 tot mai erau 20.000 evrei,dar parte au plecat in strainatate, in Israel, parte s-au asimilat.
Numarul mic, da dureri de cap conducatorilor comunitatii evreiesti din Romania,
care conducatori sunt de fapt unu: D-l deputat si presedinte FCER -Vainer.


Sa vedem intai partea plina a paharului:

"În acelaşi spirit de dialog interreligios a avut loc Micul Dejun al Grupului Ecumenic de Rugăciune la Parlamentul României. Din delegaţia F.C.E.R. au făcut parte dr. Aurel Vainer, Rabinul Rafael Shaffer şi directorul Cancelariei Rabinice, Edy Kupferberg. Discursul preşedintelui F.C.E.R. şi cel al Rabinului despre importanţa educaţiei religioase şi posibilitatea de a intra în contact direct cu reprezentanţi ai altor culte religioase s-au bucurat de mult interes.


Trioul Federatiei in prezentarea posibilitatii de dialog inter-religios.
Care este legatura cu convertirea ?
Legatura este rabinul Rafael Shaffer
El este responsabil cu convertirile si desigur este nedespartit de Dl Vainer.

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/shaffer_zps2a062c5b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desi este stiut ca in Romania nu se pot face convertiri, deoarece lipseste autoritratea rabinica care
sa certifice autenticitatea lor, domnul Rafael nu este impresionat.

Are casa mare si remuneratie mica.
Multe suflete de hranit, asa ca desi evreu ortodox....hmm....! cum sa zic ?
mai lasa de la el.
Ca in problema convertirilor.
La plecare din Israel, si-a aranjat in B'nei Brack unde locuieste, pe cineva sa-l ajute la convertiri, adica cu fleacurile alea de aprobari,formulare, certificate
iar azi,in birourile FCER da lectii de convertire tuturor crestinelor ce viseaza la pamantul sfant si la o casatorie cu un evreu bogat.
Probabil ca treaba merge, daca a fost nevoie de un ajutor.
Acesta a venit in persoana unui paznic de vaci dintr-un sat mic şi înapoiat din Israel, Haniel cu doar 800 suflete, care a fost trimis în Romania pentru afaceri cu lapte şi cu mulsul vacilor. Omul acesta se numeşte Tzvi Kfir, in varstă de 50 de ani,  se prezinta ca rabin al statului  Israel, dar niciodată nu a fost rabin, nu are nici o educatie evreiasca religioasa.

Acum, cu Bucurestiul s-a rezolvat.
Asteptam provincia


[ https://player.vimeo.com/video/34991929 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#238
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
iar azi,in birourile FCER da lectii de convertire tuturor crestinelor ce viseaza la pamantul sfant si la o casatorie cu un evreu bogat.


De ce, neconvertite nu se pot casatori sau care-i treaba?

#239
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Se spune :"Nascut evreu...evreu mori."

Ce se intampla insa cu evreii ce se convertesc la crestinism ?
Sau care odata convertiti vor sa revina la Iudaism ?
Ce se intampla cu crestinii convertiti la iudaism si care vor sa se intoarca la prima credinta ??

Si convertirea la iudaism este ireversibila ?

Da,Toti acei evrei care din motive diferite au trecut la crestinism raman evrei pana in ceasul mortii si dupa el.
Vezi acordul ce si l-au dat rabinii din Israel pentru asimilarea ca evrei a sute de Ethiopieni care din cauza prigoanei au trecut la crestinism.
Ei au ramas in totalitate evrei si ca evrei au venit in Israel.

#240
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostThinkAbout, on 30 octombrie 2013 - 17:36, said:

iar azi,in birourile FCER da lectii de convertire tuturor crestinelor ce viseaza la pamantul sfant si la o casatorie cu un evreu bogat.


De ce, neconvertite nu se pot casatori sau care-i treaba?

Se pot casatori dar puisorii ei vor fii goi.  Probabilitatea ca sa prinda un evreu batran bogat si foarte bolnav creste daca se convertesc fetele inainte  ca evreii vor copii baieti evrei ca numai ei pot zice rugaciuni  cand tata moare.

#241
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Lasa ca le da Asociatia "Caritatea" o plapuma sa nu fie goi

#242
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Dece sa se converteasca cineva la Judaism cand se poate scurta "birocratia"?  Am citit-o pe doamna Viorica si pe alte forumuri ca a anuntat reteta dumneaei cum sa devina un roman/ca crestina  evreica/u  fara sa invete si fara sa se chinuiasca cu religia evreilor. Poate este gata si aci sa desvaluiasca reteta dumneaei?

#243
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Reteta, daca vrei sa-i spui, ca nu chiar e reteta, am luat-o si eu de la alta doamna care bantuie pe aici, care zice ca cine se considera evreu, este evreu...

Un pas mic pentru mine, dar unul mare pentru iudaismm a fost cand am auzit ca e destul sa ai tata mozaic ca si tu sa fii mozaic.
Am tot testat la mama, dar ghinion, se pare ca am un singur tata si ala sholdovean...si nu-l cheama Smil.

Oricum, nu sunt sigura ca vreau sa "ma chinuiesc" cu religia evreilor...
Problema e in studiu.

Edited by vio69a, 05 November 2013 - 16:43.


#244
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
ai inteles bine madama
eu nu pot fi numai evreica cum nu pot fi numai crestina
asa ca sunt ambele.
in plus am fost onesta, nu mi-am falsificat diverse identitati functie de forumurile pe care bantuiam
sper ca aspectul cu onestitatea sa se prinda vreodata si la mneata.
stii...speranta moare ultima.

#245
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 05 noiembrie 2013 - 15:16, said:

Dece sa se converteasca cineva la Judaism cand se poate scurta "birocratia"?

Poate este gata si aci sa desvaluiasca reteta dumneaei?

Nu este nevoie de reteta, nu este nevoie de speraclu si nici de iarba fiarelor.
Lacatul este descuiat, poarta deschisa.

"Să iubiţi şi voi pe strain, că şi voi aţi fost straini în pământul Egiptului."

Sunt multi care dau o interpretare larga acestei expreii "strain", interpretare ce ajunge de la "pribeag" pana la "prozelit"

Dar sa lasam timpurile de demult apuse, sa vedem cum este astazi.
A trece la iudaism nu este de loc o problema cum crede D-l Edgar...
Nu mai trebuie sa umbli prin cimitire evreiesti sa cauti poze de familie sau daca nu de familie
macar cu nume asemanatoare.

Daca de ex doamna Popescu vrea sa fie evreica, se pozeaza langa mormantul D-lui Popescovici apoi
sustine ca e ruda cu raposatul si il mosteneste cu iudaism cu tot....

Stati linistit .... asta doar fantezia bogata si orientala prin alianta a d-lui Edgar poate gandi...

Azi e simplu.
Chiar statul Israel netezeste drumul convertirilor rapide si cu cat mai putine probleme.
Fostul ministru de externe, cercetat deocamdata pentru matrapazlacuri -Liberman- a fortat trecerea  legii care sa permita
trecerea la iudaism in mod accelerat.

Prin 2008 a aparut Comisia Halfon, urmare faptului ca in 2007 erau in Israel 300.000 cetateni in special proveniti din rusia care nu erau evrei.
Comisia a recomandat printre altele marirea numarului de daianimi la rabinaturile teritoriale si usurarea conditiilor
La prima vedere nu este o problema, sau mai bine zis de ce se face o problema din asta.
Caci drepturile sociale sunt egale si garantate.
Problema este pentru viitor,  pentru urmasi, pentru viitoarele casatorii care se fac la rabanut si cand o familie religioasa poate refuza un baiat sau o fata neevreica,la ocupare anumitor functii, in armata de exemplu.

Edited by vio69a, 06 November 2013 - 09:43.


#246
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postvio69a, on 31 octombrie 2013 - 18:58, said:

Ce se intampla insa cu evreii ce se convertesc la crestinism ?

unii ajung cardinali :)
[cazul cardina­lului  arhiepiscop al Parisului Aaron Jean-Marie Lustiger]

View Postvio69a, on 31 octombrie 2013 - 18:58, said:

Da,Toti acei evrei care din motive diferite au trecut la crestinism raman evrei pana in ceasul mortii

corect,identitatea iudaica nu se pierde

#247
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postvio69a, on 06 noiembrie 2013 - 09:40, said:

Problema este pentru viitor,  pentru urmasi, pentru viitoarele casatorii care se fac la rabanut si cand o familie religioasa poate refuza un baiat sau o fata neevreica,la ocupare anumitor functii, in armata de exemplu.
De ce ar face chestia asta in viitor daca in prezent nici macar druzilor nu le este refuzata functia de general in Tzahal?
Si de cand familiile religioase decid cine, ce functii sa ocupe in armata?

#248
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postpopascu, on 06 noiembrie 2013 - 10:24, said:


corect,identitatea iudaica nu se pierde

Nu, nu se pierde
De altfel evreii ii numesc pe cei ce trec la alte religii, "sac intors"...concludent, nu ?

De aceea este important pentru familiile care respecta preceptele religoase,
indiferent gradul de implicare in practica lor, sa casatoreasca copii tot cu evrei (evreice)
Ca urmare, majoritatea mamelor in special venite din fosta Uniune Sovietica se grabesc sa treaca la iudaism, pentru a nu pune frana viitorului
copiilor, fie ca e vorba de casatorie fei ca este vorba de anumite functii.
Ca aatre aceste usurari ale trecerii la iudaism s-au facut nu din convingere,sau modernizarea religiei ci ca targ politic...
Iti dau fonduri, imi dai votul...

#249
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postvio69a, on 05 noiembrie 2013 - 16:36, said:

Reteta, daca vrei sa-i spui, ca nu chiar e reteta, am luat-o si eu de la alta doamna care bantuie pe aici, care zice ca cine se considera evreu, este evreu...

Un pas mic pentru mine, dar unul mare pentru iudaismm a fost cand am auzit ca e destul sa ai tata mozaic ca si tu sa fii mozaic.
Am tot testat la mama, dar ghinion, se pare ca am un singur tata si ala sholdovean...si nu-l cheama Smil.

Oricum, nu sunt sigura ca vreau sa "ma chinuiesc" cu religia evreilor...
Problema e in studiu.

Scuza dar asta-i o versie care inca nu am citit-o de la dumneata. Interesant. Pana azi am stiut,cum ai publicat,  ca : Primul pas, mergi la un cimitir evreiesc si treci mormant-mormant pana gasesti o decedata  cu nume de famlie ca al tau ca exista asa nume. Al doilea pas, faci o vizita de "recunoastere" cum fac soldatii inainte de merg la razboi.Este recomandat sa te faci vazuta si sa  donezi cativa lei "pentru batrani". Cine te intreaba ceva,explica-i ca strabunica ta este ingropata la acel cimitir si nu ai gasit mormantul ei.  Al treilea pas,dupa ce acei de la comunitatea evreiasca au gasit pentru tine mormantul "bunicii",nu ar strica sa platesti la un rabin cativa lei ca sa se roage cum trebuie pentru sufletul "bunicii" tale.  Al patrulea,intrebi pe cei de la comunitate ce trebuie sa faci ca sa te unesti cu poporul tau in Israel ca ti sa urat sa traiesti in Romanica. Ei te ajuta ca stiu de "bunica "ta . Ei nu stiu smecheria.  Al cincilea pas, ambalezi cateva lucruri inclusiv pe barbatul tau  si ajungi pe socoteala fraierilor in  paradis.
Am omis ceva?  Toate ce am scris aci le-am citit scrise de tine ca indrumari la biete romancute care au vrut numai sa traiasca langa evrei. Ben Gal a scris o data ca taranii romani ziceau ca langa un evreu,niciodata nu o sa mori de foame. Asa se zicea in Moldova.

View Postvio69a, on 06 noiembrie 2013 - 09:40, said:

Nu este nevoie de reteta, nu este nevoie de speraclu si nici de iarba fiarelor.
Lacatul este descuiat, poarta deschisa.

"Să iubiţi şi voi pe strain, că şi voi aţi fost straini în pământul Egiptului."

Sunt multi care dau o interpretare larga acestei expreii "strain", interpretare ce ajunge de la "pribeag" pana la "prozelit"

Dar sa lasam timpurile de demult apuse, sa vedem cum este astazi.
A trece la iudaism nu este de loc o problema cum crede D-l Edgar...
Nu mai trebuie sa umbli prin cimitire evreiesti sa cauti poze de familie sau daca nu de familie
macar cu nume asemanatoare.

Daca de ex doamna Popescu vrea sa fie evreica, se pozeaza langa mormantul D-lui Popescovici apoi
sustine ca e ruda cu raposatul si il mosteneste cu iudaism cu tot....

Stati linistit .... asta doar fantezia bogata si orientala prin alianta a d-lui Edgar poate gandi...

Azi e simplu.
Chiar statul Israel netezeste drumul convertirilor rapide si cu cat mai putine probleme.
Fostul ministru de externe, cercetat deocamdata pentru matrapazlacuri -Liberman- a fortat trecerea  legii care sa permita
trecerea la iudaism in mod accelerat.

Prin 2008 a aparut Comisia Halfon, urmare faptului ca in 2007 erau in Israel 300.000 cetateni in special proveniti din rusia care nu erau evrei.
Comisia a recomandat printre altele marirea numarului de daianimi la rabinaturile teritoriale si usurarea conditiilor
La prima vedere nu este o problema, sau mai bine zis de ce se face o problema din asta.
Caci drepturile sociale sunt egale si garantate.
Problema este pentru viitor,  pentru urmasi, pentru viitoarele casatorii care se fac la rabanut si cand o familie religioasa poate refuza un baiat sau o fata neevreica,la ocupare anumitor functii, in armata de exemplu.


Paca-paca. Mai putin de 10% din ce ai scris este adevarat dar asta nu  ma mira ca-i vorba de norma la dumneata.

Te rog sa te referi la doamna Popascu cum se cuvine  .  Cand te vei referii la altii in discutie ca dumneaei, va venii desigur Mesiah. cel adevarat.

View PostThinkAbout, on 06 noiembrie 2013 - 13:25, said:

De ce ar face chestia asta in viitor daca in prezent nici macar druzilor nu le este refuzata functia de general in Tzahal?
Si de cand familiile religioase decid cine, ce functii sa ocupe in armata?
TA,  madam Viorica iar bate campii.   In armata israeliana avem unitati cu soldati druzi, care sunt recrutati ca evreii ,cerchezi  si arabi crestini care  se dau voluntari sa faca serviciu militar exact ca tinerii evrei cu care au copilarit si invatat impreuna.  In plus,avem si soldati beduini in unitatile care pazesc frontierele,multi din ei reangajati ca soldati de meserie.

In armata avem un general druz care este comandantul unei divizii in care majoritatea soldatilor sunt evrei.

View Postvio69a, on 06 noiembrie 2013 - 15:38, said:

Nu, nu se pierde
De altfel evreii ii numesc pe cei ce trec la alte religii, "sac intors"...concludent, nu ?

De aceea este important pentru familiile care respecta preceptele religoase,
indiferent gradul de implicare in practica lor, sa casatoreasca copii tot cu evrei (evreice)
Ca urmare, majoritatea mamelor in special venite din fosta Uniune Sovietica se grabesc sa treaca la iudaism, pentru a nu pune frana viitorului
copiilor, fie ca e vorba de casatorie fei ca este vorba de anumite functii.
Ca aatre aceste usurari ale trecerii la iudaism s-au facut nu din convingere,sau modernizarea religiei ci ca targ politic...
Iti dau fonduri, imi dai votul...
Doamne Sfinte. Dece minti? Nu am auzit niciodata  ca se numesc "sac intors "  convertitii.   Cine trece 7 iaduri  se converteste la judaism  si  reuseste sa treaca toate examenele, este socotit evreu ca mine si asa va ramane in veci.

#250
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 06 noiembrie 2013 - 17:08, said:

Doamne Sfinte. Dece minti? Nu am auzit niciodata  ca se numesc "sac intors "  convertitii.   Cine trece 7 iaduri  se converteste la judaism  si  reuseste sa treaca toate examenele, este socotit evreu ca mine si asa va ramane in veci.

Ca nu vorbesti bine romaneste se stie de ce.
Dar ca nu intelegi ce se scrie, e deja alta poveste....
Evreii trecuti la alta religie se numesc tot de catre evrei  sac intors.-adica indiferent pe ce parte este, tot sac ramane, deci tot evreu....
Mai clar acum ?
Sau vrei si poze ?

Faptul ca tu nu ai auzit -cam multe -lucruri nu inseamna ca nu exista....

View PostEdgaroropsitul, on 06 noiembrie 2013 - 17:08, said:

Te rog sa te referi la doamna Popascu cum se cuvine  .  Cand te vei referii la altii in discutie ca dumneaei, va venii desigur Mesiah. cel adevarat.


Iar esti greu la intelegere....
Dar nu stiu de ce  ma mir...
Popescu baiete, Popescu....nu Popascu....

View PostEdgaroropsitul, on 06 noiembrie 2013 - 17:08, said:

In armata israeliana avem unitati cu soldati druzi, care sunt recrutati ca evreii ,cerchezi  si arabi crestini care  se dau voluntari sa faca serviciu militar exact ca tinerii evrei cu care au copilarit si invatat impreuna.  In plus,avem si soldati beduini in unitatile care pazesc frontierele,multi din ei reangajati ca soldati de meserie.

In armata avem un general druz care este comandantul unei divizii in care majoritatea soldatilor sunt evrei.


Stiu...generalul asta l-ati mai vandut ca exemplu de cateva ori,

iar restul soldatilor , nu spun ca nu exista, spun ca mai mult de soldat, maxim caporal, un neevreu e mai greu sa avanseze.
Beduinii sunt buni cercetasi, druzii sunt incurajati si promovati ca sa ai ce exemplu sa-mi dai mie,
cei cativa arabi crestini ii numeri pe degetele de la doua maini....

hai, mai usor cu propaganda
La meniu esti mai tare

Edited by vio69a, 06 November 2013 - 19:09.


#251
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostEdgaroropsitul, on 06 noiembrie 2013 - 17:08, said:

TA,  madam Viorica iar bate campii.   In armata israeliana avem unitati cu soldati druzi, care sunt recrutati ca evreii ,cerchezi  si arabi crestini care  se dau voluntari sa faca serviciu militar exact ca tinerii evrei cu care au copilarit si invatat impreuna.  In plus,avem si soldati beduini in unitatile care pazesc frontierele,multi din ei reangajati ca soldati de meserie.

In armata avem un general druz care este comandantul unei divizii in care majoritatea soldatilor sunt evrei.
Stiu draga si ca bate campii si  stiu si despre Tzahal, doar sunt si libanezi care au plecat in israel si s-au inrolat ca piloti in Tzahal Posted Image

Edited by ThinkAbout, 06 November 2013 - 19:36.


#252
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postvio69a, on 06 noiembrie 2013 - 19:15, said:

Iar esti greu la intelegere....
Dar nu stiu de ce  ma mir...
Popescu baiete, Popescu....nu Popascu....

eu...eu cu ce-am gresit ?! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate