Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Convertirea la iudaism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
286 replies to this topic

#1
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Am sa incep prin a aminti ca in iudaism religia unui copil depinde de religia mamei si nu (si) de cea a tatalui.
Teologic - putem spune spune ca daca un evreu ("fiul tau") s-ar casatori cu o neevreica ("fata lor"), el ar fi cel care "s-ar abate de la Dumnezeu". Reciproca nu este specificata de catre Tora, care nu spune "ar abate de la Mine pe fiicele tale", ci numai pe "fiii tai".
Din acest verset, rabinii au dedus faptul ca religia intregii familii (implicit si cea a copiilor) este determinata de catre femeie, de catre mama.

Inaintea primirii Torei de catre Moise,copii tatilor erau evrei.
Dupa primirea Torei insa, transmiterea religiei a incetat sa mai urmeze linia paterna, determinanta fiind religia mamei.
Este evreu este orice persoana nascuta dintr-o mama evreica sau orice persoana convertita la iudaism conform conditiilor specificate de halaha. Daca lasam insa legea mozaica deoparte aflam ca in timpurile moderne,mai ales odata cu infiintarea Statului Israel,lucrurile s-au simplificat, orice persoana cu ascendenta evreiasca (cel putin o ruda de sange de nationalitate evreiasca) este considerata evreu.

Legea Reintoarcerii, promulgata sub administratia lui David ben Gurion, mentiona ca orice evreu are dreptul de a veni in Israel si de a dobandi automat cetatenia israeliana. Deoarece la momentul promulgarii, legea nu prevedea conditiile in care o persoana era considerata de etnie evreiasca (oricine se declara evreu putea beneficia de aceasta prevedere), Legea Reintoarcerii a fost modificata in repetate randuri.

Astazi, pot solicita si obtine cetatenia Israelului,afara de descendentii pe linie materna si persoanele care au cel putin un bunic evreu.

Aceasta mica introducere, pentru care m-am inspirat din site-ul Dvar Tora,ma aduce la subiectul ce vreau sa-l deschid,
adica Convertirea.
Au aparut numeroase aspecte legate de identitate evreiasca a copiilor cu descendenta evreiasca paterna, caci desi s-au convertit la iudaism,doar in cazul cand si mama este evreica, copii au identitate evreiasca.
Se pun cateva intrebari
-Numai convertire ortodoxa ? adica numai conform halacha ?
-Convertirea reformata este acceptata in Israel?
-Convertirea pe terotoriul Israelului difera de convertirea in diaspora ??
-Cat dureaza procesul convertirii,cum se stabileste pregatirea candidatului pentru finalizarea convertirii
-Convertirea impune obligatoriu circumcizia ?
-Femeile ce se convertesc trebuie sa se tunda si sa poarte peruca ?
-Convertirea este ireversibila ??Cum este considerat un convertit reintors la crestinism ??

#2
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Intereseaza pe cineva convertirea la iudaism ori convertirea in general, in ziua de azi?

Just curious ...

Edited by Billy, 19 November 2012 - 18:55.


#3
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012

 abbulafia, on 19 noiembrie 2012 - 18:46, said:

Dupa primirea Torei insa, transmiterea religiei a incetat sa mai urmeze linia paterna, determinanta fiind religia mamei.
Daca acest sujet se bazeaza pe zisa aceasta, atunci mai bine e sa incepi de la inceput.
Traditia [in Tanach nu scrie nimic despre "cine este evreu"] de a numi evreu dupa linia materna, exista din timpurile caderii celui de al II-lea Templu - cca 1500 de anisori dupa Moise.

 Billy, on 19 noiembrie 2012 - 18:55, said:

Intereseaza pe cineva convertirea la iudaism ori convertirea in general, in ziua de azi?

Just curious ...
numai in masura in care citim chestiuni amuzante

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
de ce sa te mai convertesti la iudaism cand deja esti crestin, nu e tot aia?

#5
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Nu am deschis acest topic pentru a tine o dizertatie caci nu am aceste cunostiinte,ci pentru a puncta cateva intrebari.
Daca nu intereseaza, nici-o problema,se poate sterge.

interesant insa de stiut cat de complicata este procedura,apoi faptul ca in Romania,Federatia evreiasca nu are autoritatea convertirii,desigur si alte aspecte.

#6
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Billy, on 19 noiembrie 2012 - 18:55, said:

Intereseaza pe cineva convertirea la iudaism ori convertirea in general, in ziua de azi?

Just curious ...

Cica daca vrei sa te mariti cu un evreu trebuie sa te convertesti...

... in caz ca esti de alta religie, bineinteles.

#7
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 karuna, on 19 noiembrie 2012 - 20:26, said:


Cica daca vrei sa te mariti cu un evreu trebuie sa te convertesti...

... in caz ca esti de alta religie, bineinteles.

Din ce stiu eu te poti casatori civil daca esti crestina cu un evreu fara problema.Daca insa vrei si religios, iar preotul il accepta in biserica (lucru de mirare) va puteti cununa si religios in rit ortodox.
Dar daca vreti sa va cununati la sinagoga,e mai complicat ,mireasa trebuie sa treaca la Iudaism,asta pentru ca si copii sa fie evrei.
Dureaza circa un an sub stricta supraveghere religioasa,si chiar dupa convertire pot fi controale inopinate pentru a vedea daca se respecta prescriptiile mai ales interdictiile.

vreau sa mentionez ca postarile mele se bazeaza doar pe oarecare cultura generala si experiente ale cunostiintelor.Ca atare corectati-ma !

 rich1974, on 19 noiembrie 2012 - 20:03, said:

de ce sa te mai convertesti la iudaism cand deja esti crestin, nu e tot aia?

Ma gandeam ca -virgula -crestinii au aparut ceva mai tarziu...Dar daca dumneavoastra ziceti ca e totuna asa sa fie.

Edited by abbulafia, 19 November 2012 - 20:43.


#8
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012

 rich1974, on 19 noiembrie 2012 - 20:03, said:

de ce sa te mai convertesti la iudaism cand deja esti crestin, nu e tot aia?
just
ramai acasa

#9
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 abbulafia, on 19 noiembrie 2012 - 20:41, said:


Dar daca vreti sa va cununati la sinagoga,e mai complicat ,mireasa trebuie sa treaca la Iudaism,asta pentru ca si copii sa fie evrei.


Pai in ideea asta mi-am imaginat si eu ca ar exista amatori, amatoare mai curand, de a se converti.... ca era Billy nedumerit... Ca daca evreul vrea sa se cunune religios la sinagoga, pai n-are mireasa incotro... Ori se supune procedurilor ori renunta... De Raduleasca parca am auzit ca s-a convertit... O fi adevarat, n-o fi... eu habar n-am...

#10
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012

 karuna, on 19 noiembrie 2012 - 20:49, said:

Pai in ideea asta mi-am imaginat si eu ca ar exista amatori, amatoare mai curand, de a se converti.... ca era Billy nedumerit... Ca daca evreul vrea sa se cunune religios la sinagoga, pai n-are mireasa incotro... Ori se supune procedurilor ori renunta... De Raduleasca parca am auzit ca s-a convertit... O fi adevarat, n-o fi... eu habar n-am...
Raduleasca a absolvit examenul de rabineasa

#11
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Ceea ce mi se pare interesant este ca in Israel este valabila numai convertirea la iudaism ortodoxa.Cea conservatoare si reformata nu sunt admise,desi se urmeaza aceleas proceduri practice si se invata acelas material.

#12
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012

 abbulafia, on 19 noiembrie 2012 - 20:59, said:

Ceea ce mi se pare interesant este ca in Israel este valabila numai convertirea la iudaism ortodoxa.Cea conservatoare si reformata nu sunt admise,desi se urmeaza aceleas proceduri practice si se invata acelas material.
serios?
si ce facem acum?

#13
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Valon_345, on 19 noiembrie 2012 - 20:58, said:

Raduleasca a absolvit examenul de rabineasa

Macar stii despre cine vorbim?

 abbulafia, on 19 noiembrie 2012 - 20:59, said:

Ceea ce mi se pare interesant este ca in Israel este valabila numai convertirea la iudaism ortodoxa.Cea conservatoare si reformata nu sunt admise,desi se urmeaza aceleas proceduri practice si se invata acelas material.

Adica e un fel de dictatura religioasa?...

#14
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012

 karuna, on 19 noiembrie 2012 - 21:07, said:


Macar stii despre cine vorbim?

frumoasa aia

 karuna, on 19 noiembrie 2012 - 21:07, said:




Adica e un fel de dictatura religioasa?...
Raduleasca a anuntat ca va modifica chestiunea

#15
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Valon_345, on 19 noiembrie 2012 - 21:12, said:

frumoasa aia

Raduleasca a anuntat ca va modifica chestiunea


Valoane, daca tot te bagi in vorba, zi-mi si mie la cat a fost evaluat, si, respectiv, s-a platit pentru un evreu statului roman, ca pe celalalt topic cred ca n-ai observat intrebarea mea...

#16
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
De fapt trecerea la iudaism apare ca uin fapt foarte contradictoriu.Pe de o parte candidatul este inconjurat cu dragoste si caldura pentru ca vrea sa-si lase religia,pe de alta parte este primit cu un fenomen de respingere caci evreii nu accepta usor convertire.
Tot timpul planeaza asupra lui intrebarea:"oare o face din convingere ? sau are anumite interese..."

Edited by abbulafia, 19 November 2012 - 21:35.


#17
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 abbulafia, on 19 noiembrie 2012 - 21:33, said:

De fapt trecerea la iudaism apare ca uin fapt foarte contradictoriu.Pe de o parte candidatul este inconjurat cu dragoste si caldura pentru ca vrea sa-si lase religia,pe de alta parte este primit cu un fenomen de respingere caci evreii nu accepta usor convertire.
Tot timpul planeaza asupra lui intrebarea:"oare o face din convingere ? sau are anumite interese..."


Pfui, ca sa vezi cat fanatism...

#18
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012

 abbulafia, on 19 noiembrie 2012 - 21:33, said:

evreii nu accepta usor convertire.
si ce te faci acum?

 karuna, on 19 noiembrie 2012 - 21:28, said:



Valoane, daca tot te bagi in vorba, zi-mi si mie la cat a fost evaluat, si, respectiv, s-a platit pentru un evreu statului roman, ca pe celalalt topic cred ca n-ai observat intrebarea mea...
mult prea putin

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate