Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Convertirea la iudaism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
286 replies to this topic

#19
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Deoarece eu sunt maestru in convertiri a crestinilor la Judaism,am sa explic eu cum este situatia.
Sa incepem de la inceput ca asa se recomanda .
Titlul "convertirea crestinilor la Judaism" este de fapt numai o perdea care ascunde adevaratuul titlu care ar fi trebuit sa fie: Dece multe femei romance vor  sa se converteasca la Judaism cu toate ca sunt de fapt crestine de cand se stiu  ?   Aci sunt doua raspunsuri:
1. este vorba de fiinte sarmane care li sa urat sa traiasca in mizerie si saracie. Au auzit de la altele ca daca se casatoresc cu un evreu chior,sciop ,batran dar bogat,li se termina problemele dar... Aci un mare dar ca evreii nu prea se inghesuie sa se insoare cu o crestina care o sa-i faca  mititei crestini si intentia nu este la mititei care se mananca ci acei care nu te lasa noaptea sa dormi,au nevoie de scutece si ce nu?   Atuncia Maria face mare eforturi,invata Judaismul,trece examene daca reyseste si la urma este acceptata sa fie evreica cu basma sau tunsa ras.Cu rochie lunga si fara decolteu. Din maini i se vede numai palmele mainilor,asta ca sa poata pocni din cand in cand un copil care o enerveaza, mostenire din educatia crestina.  Maria devine Miriam   si Luminita Orit s a m d .  Doamna traieste printre evrei si totii se belesc unde merge ,cu cine ci ce a zis "shiksa"  (asa numesc evreii o fata crestina tanara si frumusica dar de multe ori este  vorba numai de o femeie crestina uneori nu frumoasa  si alte ori nu asa de tanara.
2.In aceste cazuri este vorba de femei care au aflat ca fiind convertite la Judaism,au dreptul legal sa emigreze la Israel,tara care pentru ele este cea mai apropiata de paradis. Daca in continuare poate pescuii si un barbat evreu care nu bea,nu risipeste banii lui la carciume, cineva care nu o bate  (ca primul sot crestin) si  care   se refera la ea ca un om,merge in fiecare zi la lucru ,ce poate asa o doamna sa ceara mai mult? Ca o cheama azi Hana si nu Ana sau   Shoshana si nu Roza,asta nu doare si nici nu se umfla.

Asta este ca sunt femei care vor mai mult  mai mult. Femei cu ochii mari mosteniti din familie ,femei care vor toatele dar fara sa se schimbe. Uneori nu schimba nici sotul care cu apa numai se spala. Uneori. Nici la muncit nu poate sa se oboseasca prea mult. Mama ei de femeie sa se duca in m...la lucru ca nu are bani de tigari si bautura...
Bine.Sa explic eu primul :  Femeia aude de la altele cat de bine este sa fii evreica  dar pe ea  o intereseaza numai versia  "instant evreica" care are rezultate remarcabile.  Afacerea este asa cum am citit ca o asa doamna a indrumat cel putin doua romancute ,pe doua forumuri diferite, "ce sa faca ca sa se prefaca in evreice-instant si ca asa sa poate emigra la tara noilor stramosi a lor".   Noilor stramosi?  Asa:   "dute la un cimitir evreu si treci printre toate mormintele. Cauta  o batrana care are un nume ca al tau (ca in Romania si evreiiau avut de multe ori un nume roman ca Lupu,Cojocaru sau altele ) . Vezi ca data mortii sa ti se potriveasca ca si cum sa fie stramoasa ta. Scrie-ti toate numele si datele ca la evrei,pe morminte se amintesc  de multe ori alti membrii a familii. Dupa asta du-te la comunitatea evreiasca din orasul apropiat ,si vaitate ca strabunica ta nu nse simte asa de bine. Uneori, putina "pomana"  ajuta ca batranul de 99 de ani sa-ti dea o scrisoare ca ai o strabuna evreica cu care el na fost la gradinita. Cu aceasta scrisoare mergi la Bucuresti,nu uita sa te imbraci ca o evreica, direct la Agentia evreiasca care se ocupa cu emigrarea evreilor la Tara Sfanta.  In continuare se ambaleaza zdrentele,icoana si barbatul.Cainele si pisica sunt exclusi din familie .In continuare la Tara Aleasa sunt repartizati la un oras din nordul tarii. Primesc casa si masa ,ajutor financiar si ce nu...caine si pisica noua, evrei, au primit de la un vecin  Deacuma cam 20 de ani !  Doamna se cam plictisestetoata ziua pe Internet. Vrea ceva agitatii ca barbatul ei nu mai este ceva. Doamna publica la forumuri ca locuieste in Bucuresti Romania ca sa poata varsa toata fierea antisemita care a tinut in inima si nu i-a fost usor  sa o ascunda asa de mult timp. Nici numele nu si-a schimbat. A fost Dana si a ramas Dana. La forumuri si-a ales un nume arab ca sa nu se banuiasca cine este de fapt.Rade de prostia evreilor. Rade tot drumul la banca de unde primeste pensie azi la cam 60 de ani..

Doamna nu sa convertit niciodata. Inca mai merge din cand in cand la biserica cica  "cu barbatul ei crestin".  Sa-i fie de bine dar la multi asta face greata.

Daca cineva din doamnele forumului sunt interesate de cum se face chestia asta pot sa intrebe pe doamna Abulafia.

#20
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 perpetumobile, on 21 noiembrie 2012 - 18:06, said:

Aci un mare dar ca evreii nu prea se inghesuie sa se insoare cu o crestina
Statistica te cam contrazice. Ai exemple chiar aici pe forum.

Edited by Megs, 21 November 2012 - 18:59.


#21
hopa_sus

hopa_sus

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 758
  • Înscris: 04.11.2012

 Megs, on 21 noiembrie 2012 - 18:59, said:




Megs, esti tributara si insistenta.

#22
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 perpetumobile, on 21 noiembrie 2012 - 18:06, said:

Deoarece eu sunt maestru in convertiri a crestinilor la Judaism,am sa explic eu cum este situatia.
Ah, maestre... Luminatia-ta, de ce nu mi te-ai revelat si mie ca sa ma pot converti si ma lasi sa plutesc in bezna nestiintei spirituale?

Penibil! Cand te gandesti ce merite isi aroga unii... :thumbdown:

#23
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Asadar sunt trei feluri de convertiri (ortodoxa,reformata,conservatoare ),sau trei nuante ale aceleasi singure convertiri?

sa vedem:
Convertirea ortodoxa:
Se apreciaza ca fiind posibila intr-un interval de timp de 1.5 pana la 2 ani
-candidatul trebuie sa creada in unicitatea lui dumnezeu si in Tora ca o carte sfanta,
sã respecte toate poruncile -Mitzvot- in numar de 613 ;sa respecte shabatul si kashrutul.
-Candidatul trebuie sa faca baia rituala la un loc special numit Mikve
-Candidatul trebuie sa fie circumcis.

Convertirea conservatoare:
Se apreciaza ca fiind posibila intr-un interval de timp de cam 9 luni.
-Candidatul trebuie sa cunoasca Calendarul evreiesc,istoria evreilor,filosofia si teologia evreiasca.
-Candidatul trebuie sa faca baia rituala la un loc special numit Mikve
-Candidatul trebuie sa fie circumcis.

Convertirea reformata:
Se apreciaza ca fiind posibila intr-un interval de cam 3 luni
-Candidatul primeste o introducere in iudaism,elemente de baza ale religiei si practicii evreiesti
-Candidatul trebuie sa faca baia rituala la un loc special numit Mikve
-Candidatul trebuie sa fie circumcis.


Interesant.diferenta intre convertireacele 3 curente principale ale Iudaismului
consta in exigenta privind prescriptiile vechi de 3000 de ani,prescriptii care iata in america,
la cele doua curente afara de ortodox sunt mai elastice,mai moderne.

In Israel, fiindca conducerea religioasa apartine exclusiv curentului ortodox,este valabila numai aceasta convertire

Edited by abbulafia, 22 November 2012 - 00:53.


#24
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 abbulafia, on 22 noiembrie 2012 - 00:50, said:

Asadar sunt trei feluri de convertiri (ortodoxa,reformata,conservatoare ),sau trei nuante ale aceleasi singure convertiri?

sa vedem:
Convertirea ortodoxa:
-Candidatul trebuie sa fie circumcis.

Convertirea conservatoare:
-Candidatul trebuie sa fie circumcis.

Convertirea reformata:
-Candidatul trebuie sa fie circumcis.

Interesant. diferenta intre convertire acele 3 curente principale ale Iudaismului

La urma urmei, este vreun geschaft circumcizia asta?

#25
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 abbulafia, on 19 noiembrie 2012 - 18:46, said:

Aceasta mica introducere, pentru care m-am inspirat din site-ul Dvar Tora,ma aduce la subiectul ce vreau sa-l deschid,
adica Convertirea.
Au aparut numeroase aspecte legate de identitate evreiasca a copiilor cu descendenta evreiasca paterna, caci desi s-au convertit la iudaism,doar in cazul cand si mama este evreica, copii au identitate evreiasca.
Se pun cateva intrebari
-Numai convertire ortodoxa ? adica numai conform halacha ?
-Convertirea reformata este acceptata in Israel?
-Convertirea pe terotoriul Israelului difera de convertirea in diaspora ??
-Cat dureaza procesul convertirii,cum se stabileste pregatirea candidatului pentru finalizarea convertirii
-Convertirea impune obligatoriu circumcizia ?
-Femeile ce se convertesc trebuie sa se tunda si sa poarte peruca ?
-Convertirea este ireversibila ??Cum este considerat un convertit reintors la crestinism ??

Nu am raspuns la toate intrebarile. Ei au:
http://www.asktherabbi.org/

Stiu ca este permisa convertirea reforma. De exemplu, sint in armata tineri din alte tari care se inroleaza in IDF si doresc sa treaca la iudaism, dar aleg o forma neortodoxa. Au fost certuri si discutii pe tema asta, dar ortodocsii au pierdut batalia. Convertirea neortodoxa este recunoscuta oficial de stat.

Femeile nu sint obligate sa se tunda si sa poarte peruca decit daca aleg sa urmeze o forma ultra-ortodoxa de iudaism. Nu toate femeile relgioase poarta peruca, multe se multumesc sa isi acopere capul, altele nici atit.

Nu exista aici nici o lege contra apostaziei, asa ca oricine are dreptul sa renunte la practicile relgioase, sau sa adopte alta relgie.

 abbulafia, on 19 noiembrie 2012 - 21:33, said:

De fapt trecerea la iudaism apare ca uin fapt foarte contradictoriu.Pe de o parte candidatul este inconjurat cu dragoste si caldura pentru ca vrea sa-si lase religia,pe de alta parte este primit cu un fenomen de respingere caci evreii nu accepta usor convertire.
Tot timpul planeaza asupra lui intrebarea:"oare o face din convingere ? sau are anumite interese..."

Abbu, este exact invers. Candidatul este cintarit si masurat din toate partile, pina ce rabinul se convinge ca respectivul este cinstit in primul rind fata de el insusi (in ceea ce priveste motivatia relgioasa). Abia dupa aceea se aproba convertirea. Din momentul in care s-a convertit, este considerat evreu kasher si tratat ca atare.

#26
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 Billy, on 22 noiembrie 2012 - 08:11, said:


La urma urmei, este vreun geschaft circumcizia asta?

Nu,este o practica,mai complicata sau mai putin, dupa cum este curentul iudaismului la care te aliniezi.Sunt evrei nascuti ortodocsi, care  brit mila,Barmitzva sau Batmitzva prefera sa le faca in forma reformatam cei mai multi sau conservatoare.Atmosfera este mai destinsa,mai libera.Restrictiile mai putine.
La ortodocsi de exemplu nu poate fi o femeie rabin,la reformati da.La ortodocsi femeile nu se pot ruga la Kothel citind din carte,la reformati da.
Gheseftele-domnule Billy sunt pe topicul "Antisemitismul si ce vrea el "

 perpetumobile, on 21 noiembrie 2012 - 18:06, said:

Asta este ca sunt femei care vor mai mult  mai mult.

Topicul este despre importanta,tehnica,rolul circumciziei azi,insemnatatea ei pentru a raspunde intrebarii :"Cine e evreu"
Pentru vise erotice, aveti domnule draga alte arii -interzise sub 16 ani

 Pisa4you, on 22 noiembrie 2012 - 09:37, said:

Abbu, este exact invers. Candidatul este cintarit si masurat din toate partile, pina ce rabinul se convinge ca respectivul este cinstit in primul rind fata de el insusi (in ceea ce priveste motivatia relgioasa). Abia dupa aceea se aproba convertirea. Din momentul in care s-a convertit, este considerat evreu kasher si tratat ca atare.

Ceea ce lipseste lipseste in fraza mea este "Pe timpul convertirii" Acum putem fi de acord.

Edited by abbulafia, 22 November 2012 - 10:10.


#27
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 Megs, on 21 noiembrie 2012 - 18:59, said:

Statistica te cam contrazice. Ai exemple chiar aici pe forum.
Care exemple doamna? Eu cunosc numai un exemplu de cineva care a devenit antisemita,asa cum ea sa spovedit in urma faptului ca prietenul ei evreu a parasit-o...Cam straniu dar asta ce a scris o data doamna. Tu tocmai o cunosti.

 mario_bril, on 21 noiembrie 2012 - 20:09, said:

Ah, maestre... Luminatia-ta, de ce nu mi te-ai revelat si mie ca sa ma pot converti si ma lasi sa plutesc in bezna nestiintei spirituale?

Penibil! Cand te gandesti ce merite isi aroga unii... Posted Image

Dupa cum stii dumneata,evreii sunt o rasa inferioara care prefera sa nu sa-si strice rasa cu alta rasa mai inferioara asa ca ,virgula,convertirea la Judaism este aproape imposibila. Cand este posibila ia  anii de zile si nenuarate examene,pana rabinii sunt convinsi de adevarata dorinta a tipului sa se converteasca la Judaism.
Primii care sunt respinsi sunt aceia care pretind ca le-a venit in vis un inger,Moise sau chiar Dumnezeu si le-a poruncit..... Altii sunt aceia care au probleme psihologice/psihiatrice.  Tocmai multi urmasi germani a parintilor nazisti si chiar criminali au cerut sa se converteasca si dupa anii au reusit. Daca asa, si dumneata ai avea sansa sa te convertesti.

 Billy, on 22 noiembrie 2012 - 08:11, said:


La urma urmei, este vreun geschaft circumcizia asta?

Un bun ghesheft pentru cei care fac circumcizii dar  ca circumcis nu -ti amintesti daca te-a durut ca se face la varsta de 8 zile.

 abbulafia, on 22 noiembrie 2012 - 00:50, said:

Asadar sunt trei feluri de convertiri (ortodoxa,reformata,conservatoare ),sau trei nuante ale aceleasi singure convertiri?

sa vedem:
Convertirea ortodoxa:
Se apreciaza ca fiind posibila intr-un interval de timp de 1.5 pana la 2 ani
-candidatul trebuie sa creada in unicitatea lui dumnezeu si in Tora ca o carte sfanta,
să respecte toate poruncile -Mitzvot- in numar de 613 ;sa respecte shabatul si kashrutul.
-Candidatul trebuie sa faca baia rituala la un loc special numit Mikve
-Candidatul trebuie sa fie circumcis.

Convertirea conservatoare:
Se apreciaza ca fiind posibila intr-un interval de timp de cam 9 luni.
-Candidatul trebuie sa cunoasca Calendarul evreiesc,istoria evreilor,filosofia si teologia evreiasca.
-Candidatul trebuie sa faca baia rituala la un loc special numit Mikve
-Candidatul trebuie sa fie circumcis.

Convertirea reformata:
Se apreciaza ca fiind posibila intr-un interval de cam 3 luni
-Candidatul primeste o introducere in iudaism,elemente de baza ale religiei si practicii evreiesti
-Candidatul trebuie sa faca baia rituala la un loc special numit Mikve
-Candidatul trebuie sa fie circumcis.


Interesant.diferenta intre convertireacele 3 curente principale ale Iudaismului
consta in exigenta privind prescriptiile vechi de 3000 de ani,prescriptii care iata in america,
la cele doua curente afara de ortodox sunt mai elastice,mai moderne.

In Israel, fiindca conducerea religioasa apartine exclusiv curentului ortodox,este valabila numai aceasta convertire

Bla bla bla..
Femei crestine,in special unele romamce vad posibilitatea de a trai in Israel ca cetatene israeliene ca ,culmea la ce si-ar dorii. Asa ca sa se bucure de toate  conditile sociale care nu le gasesc deloc in tara lor,inclusiv asigurare   sociala si medicala deplina.   Sunt care  ocolesc convertirea,cum am scris si induc in eroare Israelul pretinzand "ca strabunica era evreica"  si dumneata stii la cine ma refer,asa primesc statutul de emigrante inclusiv toate bonusurile care primesc noii emigranti .
Nu toate femeile sunt in stare sa faca asa ci numai cele escroace de meserie care au cele mai josnice calitati.

 abbulafia, on 22 noiembrie 2012 - 10:06, said:

Topicul este despre importanta,tehnica,rolul circumciziei azi,insemnatatea ei pentru a raspunde intrebarii :"Cine e evreu"
Pentru vise erotice, aveti domnule draga alte arii -interzise sub 16 ani


I-mi pare rau sa te contrazic.  Circumcizia unui ovreias nu am vazut-o niciodata ca ceva erotic. Mai de graba ia vezi mata, daca la varsta de 60 de ani asa iti amintesti erotica,  te compatimesc.

#28
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 perpetumobile, on 22 noiembrie 2012 - 11:47, said:

Care exemple doamna? Eu cunosc numai un exemplu de cineva care a devenit antisemita,asa cum ea sa spovedit in urma faptului ca prietenul ei evreu a parasit-o...Cam straniu dar asta ce a scris o data doamna. Tu tocmai o cunosti.
Mataluta creata, constat ca in cazul dumitale varsta isi spune cuvantul. Ar fi cazut sa faci un drum la medic pentru consult.
Nu esti in stare nici sa citesti corect romaneste si nici sa intelegi, ba mai ai si halucinatii si auzi voci.
Spuneam ca statistica te contrazice, adica sunt foarte multe cazuri de barbati evrei casatoriti cu crestine si ai un exemplu chiar aici pe forum.

Daca vrei sa insinuezi ca eu as fi devenit antisemita dupa ce m-ar fi parasit prietenul, apoi ma confunzi cu mata.
Nu sunt nici antisemita, nu am avut si nici nu am prieten cu membrul belit-ciuntit si nici nu am povestit eu vreodata asa ceva.

PS. Esti agramat rau de tot.

 abbulafia, on 22 noiembrie 2012 - 00:50, said:

Convertirea ortodoxa:
-Candidatul trebuie sa fie circumcis.

Convertirea conservatoare:
-Candidatul trebuie sa fie circumcis.

Convertirea reformata:
-Candidatul trebuie sa fie circumcis.
Dar intreaga nu le-o pot lasa? Trebuie neaparat sa-i coafez?

Edited by Megs, 22 November 2012 - 12:01.


#29
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 perpetumobile, on 22 noiembrie 2012 - 11:47, said:

  • Dupa cum stii dumneata,evreii sunt o rasa inferioara care prefera sa nu sa-si strice rasa cu alta rasa mai inferioara asa ca ,virgula,convertirea la Judaism este aproape imposibila. Cand este posibila ia  anii de zile si nenuarate examene,pana rabinii sunt convinsi de adevarata dorinta a tipului sa se converteasca la Judaism.

  • Primii care sunt respinsi sunt aceia care pretind ca le-a venit in vis un inger,Moise sau chiar Dumnezeu si le-a poruncit..... Altii sunt aceia care au probleme psihologice/psihiatrice.  Tocmai multi urmasi germani a parintilor nazisti si chiar criminali au cerut sa se converteasca si dupa anii au reusit. Daca asa, si dumneata ai avea sansa sa te convertesti.
  • Se pare ca nu cunosti limba romana. Inferior, ca si superior de altfel, nu are grade de comparatie. Ca atare nu exista in limba romana expresia mai inferior. Asta in primul rand. Restul ce ai vrut sa spui, numai tu stii. Eu unul nu am inteles nimic.

  • Multumesc, dar oricat de tentanta ar fi oferta voastra, ma vad nevoit sa o refuz. Nu vad de ce as trece de la o religie, recte crestinism, la alta inferioara.

Edited by mario_bril, 22 November 2012 - 12:39.


#30
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 perpetumobile, on 22 noiembrie 2012 - 11:47, said:

Dupa cum stii dumneata,evreii sunt o rasa inferioara care prefera sa nu sa-si strice rasa cu alta rasa mai inferioara asa ca ,virgula,convertirea la Judaism este aproape imposibila.
Mitul rasei este un mit si atata tot.
Sotia lui Moise, Tzipora era din Ithro prin urmare ce-i aia rasa?
Sunt casatorii interreligioase foarte multe si copii isi iubesc ambele radacini.
Convertirea la iudaism pentru copiii proveniti din casatorii mixte este foarte usoara.
Chabad-ul se ocupa cu asa ceva, identificand mladitele lui Israel si convertind in US destui de multi copiii ajunsi adulti ai caror tati sunt evrei, mamele neevreice.
Chestia este ca exista dualism, atata timp cat poporul evreu se identifica in sens national atunci toti copiii proveniti din tata evreu atunci in baza lui jus sangvis sunt evrei si personal mi se falfaie de ce spun rabini.
Radacinile le dobandesti prin nastere, le cultivi prin cunoasterea istoriei si esti si evreu national fara a practica iudaismul.
Obisnuiti-va cu asta ca s-a identificat o forma de a nu te topi in masa umanitatii si a ramane national si evreu.

 Megs, on 22 noiembrie 2012 - 12:02, said:

Dar intreaga nu le-o pot lasa? Trebuie neaparat sa-i coafez?
In Orientul Mijlociu de acum cateva mii de ani, circumcizia era o forma de higiena.
Si musulmanii o practica si se cearta savantii intre ei, la evrei porunca este la 8 zile fix cum a fost circumcis Isak iar la musulmani este cand a fost convertit Ishmaeel, una din variante, cand este copilul mic alta varianta, cand le vine pe chelie alta varianta si reducand la absurd, circumcizia fiind obligata la noii convertiti atunci, aia la 8 zile suporta exceptii, iar daca mergi pe exceptii admise ajungi sa te doara capul.
Prin urmare, este chestie de higiena a celor de acum 3500 de ani, avand in vedere temperaturile ridicate, lipsa apei si a hartiei ori a frunzelor, curatarea zonei nu se facea cum trebuie si dadea nastere la posibile complicatii.

Edited by ThinkAbout, 22 November 2012 - 12:40.


#31
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Punctul central in convertire este dorinta sibcera a candidatului in aceasta actiune.
Acesta este si motivul ca intai se invata,apoi se face convertirea propriuzisa.
Timp de aproape un an candidatul este testat nu atat pentru cunostiintele dobandite cat pentru
persistenta de a urma hotararea initiala.
Caci odata evreu-totdeauna evreu.
Asa cum a fi evreu este posibil doar pe linie materna.
Nici un alt subterfugiu si exercitiu "halahic" nu sta in picioare.
Caci nu te poti casatori sau divorta la rabanut,iar copii sunt "mamzeri" adica ilegali,pana in clipa cand ei insusi trec la iudaism
De aceea la ortodocsi sunt necesarri minimum trei rabini ai tribunalului rabinic care sa analizeze evolutia candidatului pe perioada studiilor,il verifica acasa daca respecta cu adevarat toate interdictiile impuse,in special separarea mancarii si respectarea Shabatului.
El este nevoit sa aiba figidere,vase,chiuveta separata pentru carne si lactate.

Lectiile se iau cu un rabin si de regula aceste este schimbat pentru a nu se creea cumva o legatura de simpatie care sa scada exigenta lui.

#32
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 ThinkAbout, on 22 noiembrie 2012 - 12:45, said:

In Orientul Mijlociu de acum cateva mii de ani, circumcizia era o forma de higiena.
Si musulmanii o practica si se cearta savantii intre ei, la evrei porunca este la 8 zile fix cum a fost circumcis Isak iar la musulmani este cand a fost convertit Ishmaeel, una din variante, cand este copilul mic alta varianta, cand le vine pe chelie alta varianta si reducand la absurd, circumcizia fiind obligata la noii convertiti atunci, aia la 8 zile suporta exceptii, iar daca mergi pe exceptii admise ajungi sa te doara capul.
Prin urmare, este chestie de higiena a celor de acum 3500 de ani, avand in vedere temperaturile ridicate, lipsa apei si a hartiei ori a frunzelor, curatarea zonei nu se facea cum trebuie si dadea nastere la posibile complicatii.
Stiu istoricul.
Insa tocmai s-a spus ca circumcizia e practicata la evrei din motive religioase si nu de igiena.

Idem interdictia de consumare a carnii de porc a fost din motive religioase.

Demonstratie anti-circumcizie la San Francisco in 2008

Attached File  Anti_circumcision.jpg   2.89MB   11 downloads

Edited by Megs, 22 November 2012 - 13:35.


#33
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Cicumcizia,dar nu ca parte din convertire este criticata si in Israel si sunt familii care nu o mai practica.
Desigur ca familii ateiste,desigur ca familii moderne.

#34
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Megs, on 22 noiembrie 2012 - 13:12, said:

Stiu istoricul.
Insa tocmai s-a spus ca circumcizia e practicata la evrei din motive religioase si nu de igiena.

Idem interdictia de consumare a carnii de porc a fost din motive religioase.
Este incrisa in Tora, ei o iau ca obligatie religioasa tocmai din acest motiv.
Isi circumcid baietii.

#35
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009
Da' femeile ce părere au despre circumcizia bărbaţilor? Se bucură că văd marfa şi evită surprize?Posted Image

#36
mojo-jojo

mojo-jojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 25.09.2012

 perpetumobile, on 22 noiembrie 2012 - 11:47, said:

Primii care sunt respinsi sunt aceia care pretind ca le-a venit in vis un inger,Moise sau chiar Dumnezeu si le-a poruncit..... Altii sunt aceia care au probleme psihologice/psihiatrice.  Tocmai multi urmasi germani a parintilor nazisti si chiar criminali au cerut sa se converteasca si dupa anii au reusit. Daca asa, si dumneata ai avea sansa sa te convertesti.

Ciudata adunatura roieste in jurul talmudismului.

Ca mustele...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate