Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Convertirea la iudaism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
286 replies to this topic

#253
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
является карнавал?

#254
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postbarbu78, on 06 noiembrie 2013 - 21:49, said:

является карнавал?


Adica ?

#255
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postvio69a, on 06 noiembrie 2013 - 19:15, said:

vreii trecuti la alta religie se numesc tot de catre evrei  sac intors.-adica indiferent pe ce parte este, tot sac ramane, deci tot evreu....
Mai clar acum ?
Sau vrei si poze ?

Nu am auzit in viata mea expresia "sac intors". Sursa?

View Postvio69a, on 06 noiembrie 2013 - 19:15, said:

Stiu...generalul asta l-ati mai vandut ca exemplu de cateva ori,

iar restul soldatilor , nu spun ca nu exista, spun ca mai mult de soldat, maxim caporal, un neevreu e mai greu sa avanseze.
Beduinii sunt buni cercetasi, druzii sunt incurajati si promovati ca sa ai ce exemplu sa-mi dai mie,
cei cativa arabi crestini ii numeri pe degetele de la doua maini....

Citi ani ai petrecut in armata, ca sa vorbesti cu atita siguranta despre ce se intimpla sau nu cu recrutii ne-evrei?

De gemenii arabi (crestini) Adham si Amg'ad si-dumnezeu-stie-cum-se-scrie-numele-de-familie-cu-litere-latine, ambii voluntari, ambii ofiteri in armata israeliana, nu ai auzit pare-se. Uite-i:

[ http://img.mako.co.il/2013/04/24/349172.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Probabil ca nici numele Ala Wahiv nu-ti spune nimic, din moment ce este arab musulman si ofiter superior in IDF, din aia care nu ar trebui sa existe.

Colonelul druz Rassan Alian - dintre druzii aia care nu au nici o sansa sa devina ofiteri - a fost numit de seful Marelui Stat Major comandant al unitatii de elita Golani ("golani' nostri nu sint golanii romanilor - aviz amatorilor de glume proaste).

Si da, avem si caporali, precum Elinor Joseph, prima parasutista araba, in unitatea mixta combatanta Caracal.

Sa-mi spui daca vrei mai multe poze...

#256
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostPisa4you, on 06 noiembrie 2013 - 22:30, said:

Nu am auzit in viata mea expresia "sac intors". Sursa?


Sursa ?
bunica...

intreb-o ...dar sa tipi tare, ca are un metru jumatate de pamant pe ea.

Edited by vio69a, 06 November 2013 - 22:39.


#257
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Accelerarea si extinderea procesului  de convertire in societatea israeliana a cuprins si ....armata.....

(Apropo Pisa, mersi pentru exemplele, de fapt exceptiile care confirma regula)

Deci nici mai mult nici mai putin in armata, unde numarul sodatiilor neevrei se apropie de 9000 !!

Ca atare a aparut actiunea "Calea", curs initiat in 2003 de gen maior Elazar Stern, impreuna cu institutul de studii iudaice...
Convertirea a inclus desigur si circumcizia.
Soldatii neevrei dupa halaha, au primit o scrisoare in care li se recomanda ca pentru a beneficia din plin de avantajele sociale si religioase, se recomanda trecerea la iudaism.
Desigur daca isi dau acordul
Cursul de initiere dureaza 7 saptamani.
in anul 2008, s-au convertit 460 soldati, apoi 900 in 2009 si asa mai departe, de la inceputul proiectului s-au convertit la iudaism in armata 4200 soldati neevrei.

Desigur cercurile religioase au aspre critici la aceasta practica prescurtata .
Mai mult, afirma ca convertirea in armata nu este convertire propriuzisa..

Dar actiunea continua si datorita succesului ei armata a hotarat sa fie extinsa si la rezervisti...


surse
www.d-naSmilovici
http://www.inn.co.il...ews.aspx/216105
http://www.nrg.co.il...S2/079/456.html

si cel mai important
http://www.nativhagiur.org.il/

Edited by vio69a, 06 November 2013 - 23:48.


#258
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Crestinii israelieni dupa ce au vazut cum sunt macelariti fratii lor in tot orientul mijlociu se inghesuie sa se inroleze in Tzahal.
Bravo fratilor, pentru atitudine.
E vremea sa ne descotorosim de minciunile jegoase ale propagandei extremiste islamice la pachet cu crestinii ce s-au lasat cumparati pe bani de acestia.

“When I wanted my son to join the army we decided to create a forum for Christian enlistment. We also invited priests from the church to a conference we held in Nazareth Illit. One of them is the Church patriarch, Father Gabriel Nadaf [who has drawn the ire of Arab MKs recently for encouraging Christian Arab youth to join the IDF], who preferred [our way] and said we were right.”
Today Shlayan’s nephew is a major in a combat unit. (WOW)
Because he publicly backed enlistment for Israel’s 130,000 Christian Arab citizens, Father Nadaf was “banned from entering Nazareth’s Church of the Annunciation, and was threatened with being fired from his position in Yafia. The tires of his car were punctured and a rag with bloodstains was laid at his doorstep,” writes the Times of Israel.
The Jerusalem Post reported that two Arab Members of Knesset (MKs) Bassel Ghattas and Haneen Zoabi wrote to the Greek Orthodox Church’s Patriarch Theophillis III demanding that Father Nadaf stop supporting Christian Arab enlistment or be fired from serving as priest in the town of Yafia in the Galilee near Nazareth.
“It’s unacceptable that Arab MKs should think that they can be Trojan horses in the Knesset and send letters of incitement against a Christian priest who encourages young Christians to enlist in the IDF,” Member of Knesset Miri Regev said in response.
Christian party founder Shlayan draws a comparison with the United States, saying, “You need to be like any citizen. If you were in America, you wouldn’t be an American? At least in Israel, those who stayed here [after the 1948 independence war] have been given the right to be a citizen and to integrate. But Israel’s first demand, which I support – and which needs to be understood – is that Israel is the home of the Jewish people.”

Edited by ThinkAbout, 07 November 2013 - 01:21.


#259
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postvio69a, on 06 noiembrie 2013 - 22:35, said:

Sursa ?
bunica...

intreb-o ...dar sa tipi tare, ca are un metru jumatate de pamant pe ea.

Ai vre-o problema sa-ti schimbi mormantul bunicii cu unu mai aproape de poarta? Nu de alta dar si schimbata este bunica ta  la fel ca si prima.

View Postpopascu, on 06 noiembrie 2013 - 19:41, said:

eu...eu cu ce-am gresit ?! Posted Image
  

Viorico, da mai putin cu berea ca prea o dai in bara aci.  Doamna se cheama Popasca si nu cum vrei tu.  Doamna Popasca,avem aci de afacere cu cineva care trage in toate directile  cand are nervi. Nu o lua in seama.

#260
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
In regula domnule Edgar,asa am sa fac.

#261
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
[ http://media.i24news.tv/upload/cache/front_article/upload/image/1385149_609183089128212_578676150_n31184e482.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Comandantul druz a diviziei Golani din armata israeliana.

#262
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Seamana putin cu Bruce Willis :)
Carisma,hotarat,asa cum ii sta bine unui militar de cariera.

#263
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Vrei iudeu, faci soldat!

Edited by barbu78, 07 November 2013 - 13:54.


#264
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Legatura druzilor cu evreii israelieni este ceva care a inceput inainte cu mai mlt de 100 de ani. In timpul razboiului de independenta a Israelului,in 1947 cand 5 armate arabe au navalit sa arunce "evreii in mare"  ,cu toate astea druzii au fost de partea evreilor si au luptat sau sprijinit fortele evrteiesti/israeliene.  Druzii si-au legat soarta cu evreii israelieni si in continuare cu Statul Israel.  Conducatorii druzilor au cerut ferm ca tinerii druzi sa faca serviciu militar obligatoriu exact ca si evreii israelieni.

Interesant este faptul ca religia druzilor care este o religie secreta cum pretind,le cere printre altele ca intotdeauna sa se supuna total la cei care stapanesc tara in care traiesc druzii asa ca druzii israelieni ,este posibil ca se vor lupta contra armatei siriene in care si in ea se afla druzi sirieni.
Alt  lucru este ca druzii se casatoresc numai intre ei si este imposibil sa gasesti o pereche in care numai o parte este druza.

View Postbarbu78, on 07 noiembrie 2013 - 13:42, said:




Te-ai intors de la nunta?  Nu se intelege ce scrii. Poate lasi replicele pana maine?   "Vrei iudeu, faci sldat!"

#265
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbarbu78, on 07 noiembrie 2013 - 13:42, said:

Vrei iudeu, faci soldat!
Posted Image

Edited by barbu78, 07 November 2013 - 13:55.


#266
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Sa nu arunci sticlele goale ca se dau inapoi.

#267
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Slab ghiseft!

#268
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 07 noiembrie 2013 - 14:00, said:

Sa nu arunci sticlele goale ca se dau inapoi.

dece ?
mai bine vinde-le si cu banii... te duci si tu ca baietii...

uite, eu din sticle goale mi-am zugravit apartamentul.
adevarat ca doar 3 camere.

Edited by vio69a, 07 November 2013 - 18:26.


#269
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
daca apartamentul este in buricul targului,3 camere nu sunt de colea :)

#270
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postvio69a, on 07 noiembrie 2013 - 18:24, said:

dece ?
mai bine vinde-le si cu banii... te duci si tu ca baietii...

uite, eu din sticle goale mi-am zugravit apartamentul.
adevarat ca doar 3 camere.

Dupa cum stiu eu,tu din sticlele goale ale tale ai fi putut sa zugravesti toata casa de trei etaje, de doua ori.

Cat despre sticlele goale ale mele,deoarece am numai de ulei de masline o sa-mi cumpar o lumanare care o sa pastrez pentru tine. Eu cu baietii merg sa joc bridge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate