Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Romtelecom-IpTV

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
943 replies to this topic

#19
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

 jurasic, on Nov 15 2005, 21:15, said:

blackcat, ai dreptate suta la suta! Chiar am studiat ofertele din Franta in ultimele 3 luni(eram si personal interesat de un abonament ADSL in orasul Sochaux) si am ramas efectiv socat de diferenta uriasa intre furnizorii francezi si Romtelecom. Pai Romtelecom ofera 1 Mb/sec la 46 de euro iar francezii au oferte de 20Mb/sec la 15 euro! .Plus ca exista oferte de 30 euro pe luna cu Internet ADSL la 20Mb/sec, telefonie nelimitata si 100 posturi TV incluse in acesti bani!

Atunci de ce nu le studiezi si pe cele din Germania? Sau Germania nu-i tara ce sa fie luata in calcul? In Germania abia acum parca, parca (si asta doar in Berlin) au inceput cu ADSL2, si doar de vreo 3-4 luni au binevoit sa creasca viteza standard la 6 mbps, asta fara TV si alte chestii incluse.

Anyway, uita-te si la Spania unde au ramas aia agatati in viteza de 512 kbps si pe la preturi gen 24 euro/luna.

Bai baieti, de ce nu comparati cat costa o bere intr-un Pub din Paris si cat costa una din Fire Club sau in Club A.

Eh, bine e sa fii in Romania cand vine vorba sa bei in oras :)

#20
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

 cmidp, on Nov 15 2005, 22:26, said:

In Germania abia acum parca, parca (si asta doar in Berlin) au inceput cu ADSL2, si doar de vreo 3-4 luni au binevoit sa creasca viteza standard la 6 mbps, asta fara TV si alte chestii incluse.

Dar e si doar 35 Euro/Monat cu totul inclus si fara limita de trafic. Daca reuseste Romtelecom o oferta identica, eu ma declar multumit si nici macar nu cer salariu ca in Germania...

Salutari,
Andrei

Edited by Amyd, 15 November 2005 - 22:52.


#21
marian1976

marian1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.05.2005

 jurasic, on Nov 15 2005, 21:15, said:

blackcat, ai dreptate suta la suta! Chiar am studiat ofertele din Franta in ultimele 3 luni(eram si personal interesat de un abonament ADSL in orasul Sochaux) si am ramas efectiv socat de diferenta uriasa intre furnizorii francezi si Romtelecom. Pai Romtelecom ofera 1 Mb/sec la 46 de euro iar francezii au oferte de 20Mb/sec la 15 euro! .Plus ca exista oferte de 30 euro pe luna cu Internet ADSL la 20Mb/sec, telefonie nelimitata si 100 posturi TV incluse in acesti bani!


Stii de cand au francezii ADSL??? Stii cat timp le-a luat sa treaca de la o tehnologie ADSL la alta??? Stii cati clienti are France Telecom???? Stii ca ei spun la Internet ceea ce spunem noi la Metro??? Stii ca UPC cu ale lor pachete noi spun la Internet de fapt reteaua UPC si Astral??? Stii ca acel 2Mbps la ADSL Express este pana in state/franta/oriunde pe glob??? Stii ca Romtelecom are peste 95% din clientii care au contractat serviciile ADSL foarte multumiti???

...nu cred ca stii...

#22
calin1

calin1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.03.2005

 blackcat, on Nov 15 2005, 17:56, said:

Rtc este inca o companie bolnava. Am avut un sentiment de usurare cind am renuntat la serviciile lor tarifate cu nesimtire. Daca nu ar fi fost RDS si Astral Rtc si acum ar fi oferit doar dial-up, la fiecare scumpire anuntind la TV cu nesimtire ca iar s-au ieftinit abonamentele (o inovatie Rtc: sa te lauzi ca ai ieftinit in timp ce scumpesti tot mai mult).
Nu vreau servicii proaste la preturi mici. Vreau doar servicii ca in Franta la preturile lor. Imi permit sa dau 19 eur pe luna. Dar vreau sa primesc ceea ce primeste un francez. Poate Rtc sa ne ofere asa ceva? Nu cred ca o vor face in urmatorii 5 ani. Atunci ma voi abona din nou la ei, desi nu prea cred.


Ohohooooooooooooooooooooooooooooo. Sefu esti far away. Si nu vreau sa incerc sa te aduc in zona si sa-ti spun de ce. De cit timp da Astral si RDS internet? parerea mea ca da de vreo 5-6 ani. Pina anul trecut Rtc dadea spre marea masa de public (e adevarat) numai dial-up si ISDN . Si atit. Deci hai sa nu ii mai ridicam pe altii in slavi de pomana. RDS si ASTRAL au avut in bussinesul plan al lor parte acu netul. ROMTELECOM a bagat asa ceva in strategia lor acum 1 an.deci sa fim seriosi .

A ca fapt divers ai auzit de firmele Logic, Euroweb, E-quant(parca asa se scrie)? stii de ce intreb ? caci eu furnizau Net inainte de aparitia lu RDS si ASTRAl. Deci nu ii promova pe acesti doi ca fiind deschizatori de drumuri.

PArerea mea

#23
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 Amyd, on Nov 15 2005, 22:51, said:

Dar e si doar 35 Euro/Monat cu totul inclus si fara limita de trafic. Daca reuseste Romtelecom o oferta identica, eu ma declar multumit si nici macar nu cer salariu ca in Germania...

Salutari,
Andrei
A reușit deja. Vezi clickent express.

#24
marian1976

marian1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.05.2005

 blackcat, on Nov 15 2005, 17:56, said:

Rtc este inca o companie bolnava. Am avut un sentiment de usurare cind am renuntat la serviciile lor tarifate cu nesimtire. Daca nu ar fi fost RDS si Astral Rtc si acum ar fi oferit doar dial-up, la fiecare scumpire anuntind la TV cu nesimtire ca iar s-au ieftinit abonamentele (o inovatie Rtc: sa te lauzi ca ai ieftinit in timp ce scumpesti tot mai mult).
Nu vreau servicii proaste la preturi mici. Vreau doar servicii ca in Franta la preturile lor. Imi permit sa dau 19 eur pe luna. Dar vreau sa primesc ceea ce primeste un francez. Poate Rtc sa ne ofere asa ceva? Nu cred ca o vor face in urmatorii 5 ani. Atunci ma voi abona din nou la ei, desi nu prea cred.

Averea, miercuri 16.11.05, www.averea.ro

ComunicaTii. Lipsa concurentei naste lipsa de respect pentru clienti

Aroganta cablistilor

Monopolul operatorilor de cablu creeaza momente neplacute pentru clienti
  
Numarul de romani care folosesc Internetul de mare viteza este in crestere. Fie ca e vorba de clienti care-l folosesc pentru activitatea zilnica, fie de mici firme care au nevoie de comunicatii pentru treburile zilnice, numarul de conexiuni de banda larga este in crestere.

O arata statisticile publicate ieri de Autoritatea Nationala de Reglementare in Comunicatii (ANRC). Doritorii de Internet de mare viteza nu prea au insa de unde alege.

Cei mai mari furnizori de Internet de banda larga sunt cablistii. La fel ca si in cazul serviciilor video, si serviciile de Internet prin cablu sunt sub monopolul a doua firme. Lipsa de concurenta are insa consecinte negative in ce priveste calitatea serviciilor prestate de cablisti. Numarul de abonati la cablul TV a crescut de la 2.808.049, la mijlocul anului 2004, la 3.324.094 la 30 iunie 2005. In acelasi rastimp, numarul de conexiuni dedicate in banda larga a crescut de zece ori, de la 20.099 la 200.176. Dintre acestea, 159.161 sunt conexiuni prin cablu coaxial si 10.206 prin fibra optica.

Spre exemplu, conexiunile prin xDSL au ajuns doar la 4.574. Piata de Internet prin cablu este dominata, arata datele ANRC, de doi operatori care ofera 99% din conexiunile de acces la Internet prin banda larga.

Este vorba despre UPC Romania/Astral si RCS &RDS.

Dar, serviciile oferite de cei doi operatori de cablu sunt inca departe de exigentele consumatorilor.

Am primit la redactie sesizari ale unor proaspeti abonati ai RCS&RDS, care au optat pentru serviciile de Internet si telefonie ale acestei firme. In momentul in care au incheiat abonamentul li s-au dat garantii ca in cel mult 30 de zile de la semnarea contractului vor avea Internet acasa. Increzatori in aceasta promisiune, ei au renuntat la fostul frunizor de Internet. La aproape doua luni de la semnarea contractului cu RDS, noii clienti ai firmei nu au parte de conectare la Internet. Pentru unii, existenta Internetului in casa este vitala, pentru ca isi desfasoara activitatea zilnica utilizand acest mijloc de comunicare.

Contractul semnat cu RCS&RDS prevede ca „termenul de punere in functiune a serviciului este de 60 de zile de la semnarea contractului, acesta putand varia in functie de volumul de instalari ai societatii“. „Termenul este de 45 de zile, din cate stiu eu. Si asa este prea mult. Noi incercam sa impunem ca ritmul de conecare sa nu depaseasca o saptamana“ ne-a asigurat cu seninatate directorul general al RCS&RDS, Alexandru Oprea.

Dar aceasta problema nu este singura semnalata de catre cititori vizavi de serviciile firmelor de cablu. „Am avut pana de curand un abonament de internet la RDS, pe care am fost nevoit sa-l reziliez, deoarece dumnealor isi lansau faimosul serviciu de Cable Link in zona in care aveam eu o retea. Practic, mi-au intrerupt functionarea serviciului si, la repetatele mele solicitari de remediere (telefonice, scrise) nu au putut sa gaseasca pe cineva disponibil“, ne-a scris Codrut Dumitrescu. „RDS ofera serviciu de Internet non-stop, care se intrerupe zilnic fara nici o explicatie. Serviciul tehnic RDS suna in permanenta ocupat“, spune Dorel Damian.

„Din punct de vedere tehnic, marile companii sunt la nivel european, dar exista o problema reala a personalului care lucreaza cu publicul. In societatea noastra nu exista o cultura a lucrului cu publicul, iar noi ne alegem oamenii din aceasta societate“, se scuza directorul general al RCS &RDS, Alexandru Oprea.

„Respectati consumatorul!“, un indemn fara urmari

Problemele cu personalul sunt reclamate de catre toate firmele de cablu. „Pentru anul viitor avem in vedere investitii de 6-7 milioane de euro pentru imbunatatirea departamentului de relatii cu clientii, pentru instruirea personalului si modernizarea centrelor de colectare si a casieriilor“, a aratat directorul general al UPC Romania/ Astral, Richard Anderson. Presedintele Asociatiei de Comunicatii prin Cablu, Radu Petric, spune ca o buna parte din problemele reclamate de consumatori (lipsa calitatii semnalului, pierderea acestuia) se datoreaza conectarilor ilegale. „Peste 80% din intreruperile de transmisie sunt cauzate de interventii ilegale pe cablurile la vedere. Trebuie sa investim foarte mult pentru a ascunde aceste cabluri si, de asemenea, in personal pentru a evita aceste intreruperi si pentru a oferi servicii de calitate“, a mai precizat Patric. „Trebuie sa civilizam abonatul la cablu“, spune Radu Petric. Civilizarea inseamna si intrarea in vigoare a unor prevederi din Codul Penal care pedepesesc conectarile ilegale. Observatorii pietei comunicatiilor considera ca operatorii de calbu trebuie sa-si rezolve problemele, inainte de a da vina pe clienti.

„Existenta operatorilor dominanti pe piata duce la o competitie nu tocmai fair. Operatorii de cablu trebuie sa tina cont ca vor aparea retelele metropolitane, care reprezinta cu adevarat o competitie pentru ei, daca nu intra pe aceasta piata. Acestea sunt retele locale, care ofera Internet din surse alternative, intrand in competitie cu cablistii. Fenomenul este similar cu ceea ce s-a intamplat in Europa, unde operatorii dominanti au incercat zadarnic sa opreasca dezvoltarea acestor retele“, este de parere Varujan Pambuccian, presedintele Comisiei de IT din Camera Deputatilor. El crede ca firmele de cablu nu trebuie sa uite ca dezvoltarea lor s-a datorat cererii consumatorilor, si ca trebuie tinut cont de cererea acestora in continuare.

„Exista o impresie, primim numeroase plangeri la CNA, ca oamenii sunt la cheremul operatorilor de cablu. Deocamdata, relatia operatorilor de cablu cu consumatorii nu s-a schimbat prea mult“, afirma si presedintele CNA, Ralu Filip. (A.N.)

Romtelecom ieftineste Internetul

Principalul operator de telefonie fixa din Romania, Romtelecom, ofera, incepand de ieri, Internet prin conexiune ADSL la un pret de 25 euro (fara TVA). Fata de abonamentul existent pana acum, de 35 euro ( fara TVA), noua oferta asigura viteze injumatatite de download (512 kbit/s) si de upload (128 kbit/s).Daca se face un

abonament pe un an de zile se platesc doar 22 euro (TVA inclus), respectiv 31 de euro

(TVA inclus).

#25
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 marian1976, on Nov 15 2005, 23:31, said:

Stii ca Romtelecom are peste 95% din clientii care au contractat serviciile ADSL foarte multumiti???

...nu cred ca stii...
Nu știu cîți clienți sunt mulțumiți (pentru asta ar trebui făcut un studiu de piață), dar cunosc persoanal 3 clienți mulțumiți. IMHO, cea mai deșteaptă chestie a celor de la rtc este că au angajat și angajează oameni care știu meserie.

#26
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Mie RDS îmi dă impresia de „reţea de cartier” ceva mai mare. Suni la relaţii cu clienţii, „este o problemă în zonă”; angajaţii au acasă viteze astronomice (şi mai dau şi pe la prieteni uneori); mergi în sediul lor şi baţi la o uşă greşită şi deschizi – în interior angajaţii se joacă scoţând fibra optică din switch şi băgându-şi-o în nas (probabil ca să-şi lumineze creierii). Te mai miri că nu-ţi merge netul.

Sper ca odată cu apariţia concurenţei să-şi mai bage minţile în cap.

Edited by evilone, 16 November 2005 - 13:04.


#27
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

 mufă, on Nov 16 2005, 12:41, said:

A reușit deja. Vezi clickent express.

Really? Poti sa bagi un link catre oferta Romtelecom Clicknet Express unde primesc ADSL 6 Mbps, la un pret final end-user (TVA inclus) de 35 Euro, fara limitari de trafic de tipul FUP?

Mersi,
Andrei

#28
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 Amyd, on Nov 16 2005, 13:10, said:

Really? Poti sa bagi un link catre oferta Romtelecom Clicknet Express unde primesc ADSL 6 Mbps, la un pret final end-user (TVA inclus) de 35 Euro, fara limitari de trafic de tipul FUP?

Mersi,
Andrei
Sorry, credeam că vorbeşti de ADSL1, nu 2

Edited by mufă, 16 November 2005 - 13:48.


#29
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Uneori ma intreb de ce atunci cand iti exprimi dorinta de a beneficia de servicii de calitate la pret CORECT. trebuie sa apara cineva si sa iti dea peste nas spunand ca nu stii pe ce lume traiesti , ca vrei prea multe, ca visezi...

In primul rand NOI CLIENTII suntem cei care DICTAM politica unor companii. Atat timp cat vom consuma servicii proaste la un suprapret si ne vom impaca cu acest gand ca daca vrei mai bun trebuie sa platesti si mai mult, furnizorii de astfel de servicii vor fi incurajati sa isi continue practicile.

Rog unele persoane sa nu faca confuzii. Cand am spus ca dau 400.000 /luna si am si cablu (nu de la rds), am si telefon mobil, am si internet, am lasat sa se inteleaga ca sunt MULTUMIT de serviciile respective si mai ales de PRET. In calitate de client si beneficiar al acestor produse ma simt foarte bine  platind un asa pret. It's fair.
Nu a spus nimeni ca romanul vrea moca. Dar nici nu a spus nimeni ca romanul are salariile din UE. Avem salarii de Romania, de ce sa nu fie si pretul serviciilor adaptate tarii noastre si respectiv veniturilor romanilor?

Ca RomTelecom vrea sa lanseze produse noi abonatilor (care fug pe rupte de ei), e un lucru bun. Dar mai intai de toate ar trebui sa stopeze deconectarile. Ori ei nu fac acest lucru. In continuare sunt preturi EXAGERATE. Practic isi dau cu stangul in dreptul.

Concurenta intotdeauna face bine clientului, dar in conditiile actuale RomTelecom mai are multe de invatat pentru a fi un concurent REAL. Deocamdata e inca la mentalitatea de MONOPOLIST.

Cat despre articolul din AVEREA ar trebui sa fie CEL PUTIN EVIDENT ca e platit de RomTelecom, cu toate ca situatia prezentata exista in realitate. De ce? Pentru  ca sunt atacati operatorii de cablu ca mai apoi, la urma sa fie pus intr-o lumina pozitiva tocmai RomTelecom fara nici o alta referire si la bubele lui. Nu luati totul de-a gata. Unele informatii mai trebuie trecute si prin "filtru".

Vorbeam de mediul concurential. Firma  de cablu la care sunt abonat a scazut pretul abonamentelor in momentul in care a aparut RDS, pentru a putea face fata. Si vad ca se descruca excelent. Au reactionat prompt si nu si-au pierdut multi abonati. Cu toate ca la mine pe scara e prezenta reteaua RDS, nu a renuntat nimeni la firma de cablu locala care ofera un pret mult mai avantajos. Asta inseamna sa te misti repede intr-un mediu concurential. Daca reactionezi tarziu s-ar putea sa fie... PREA TARZIU.

#30
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002

 Airwaves, on Nov 16 2005, 15:39, said:

Uneori ma intreb de ce atunci cand iti exprimi dorinta de a beneficia de servicii de calitate la pret CORECT. trebuie sa apara cineva si sa iti dea peste nas spunand ca nu stii pe ce lume traiesti , ca vrei prea multe, ca visezi...

In primul rand NOI CLIENTII suntem cei care DICTAM politica unor companii. Atat timp cat vom consuma servicii proaste la un suprapret si ne vom impaca cu acest gand ca daca vrei mai bun trebuie sa platesti si mai mult, furnizorii de astfel de servicii vor fi incurajati sa isi continue practicile.

Rog unele persoane sa nu faca confuzii. Cand am spus ca dau 400.000 /luna si am si cablu (nu de la rds), am si telefon mobil, am si internet, am lasat sa se inteleaga ca sunt MULTUMIT de serviciile respective si mai ales de PRET. In calitate de client si beneficiar al acestor produse ma simt foarte bine  platind un asa pret. It's fair.
Nu a spus nimeni ca romanul vrea moca. Dar nici nu a spus nimeni ca romanul are salariile din UE. Avem salarii de Romania, de ce sa nu fie si pretul serviciilor adaptate tarii noastre si respectiv veniturilor romanilor?

Ca RomTelecom vrea sa lanseze produse noi abonatilor (care fug pe rupte de ei), e un lucru bun. Dar mai intai de toate ar trebui sa stopeze deconectarile. Ori ei nu fac acest lucru. In continuare sunt preturi EXAGERATE. Practic isi dau cu stangul in dreptul.

Concurenta intotdeauna face bine clientului, dar in conditiile actuale RomTelecom mai are multe de invatat pentru a fi un concurent REAL. Deocamdata e inca la mentalitatea de MONOPOLIST.

Cat despre articolul din AVEREA ar trebui sa fie CEL PUTIN EVIDENT ca e platit de RomTelecom, cu toate ca situatia prezentata exista in realitate. De ce? Pentru  ca sunt atacati operatorii de cablu ca mai apoi, la urma sa fie pus intr-o lumina pozitiva tocmai RomTelecom fara nici o alta referire si la bubele lui. Nu luati totul de-a gata. Unele informatii mai trebuie trecute si prin "filtru".

Vorbeam de mediul concurential. Firma  de cablu la care sunt abonat a scazut pretul abonamentelor in momentul in care a aparut RDS, pentru a putea face fata. Si vad ca se descruca excelent. Au reactionat prompt si nu si-au pierdut multi abonati. Cu toate ca la mine pe scara e prezenta reteaua RDS, nu a renuntat nimeni la firma de cablu locala care ofera un pret mult mai avantajos. Asta inseamna sa te misti repede intr-un mediu concurential. Daca reactionezi tarziu s-ar putea sa fie... PREA TARZIU.

Eu nu inteleg o chestie. De ce nu se dezvata lumea de a mai ataca atat fostele companii monopol de stat? De ce nu critica doar constructiv, ci o fac cu atata ura? E vina Romtelecom pentru ce s-a intamplat in Romania in ultimii zeci de ani sau a sistemului?
De un an au inceput sa puna cu adevarat pret pe servicii si clienti, hai sa vedem cum evolueaza. Nu ne plac tarifele lor, nici o problema, exista concurenta. Dar de aici si pana la a face afirmatii aberante e cale lunga si nu serveste nimanui.
Omule, tu vrei servicii conforme cu salariile din Romania? Tu stii ce anume dicteaza preturile? Lucrurile care sunt considerate cu adevarat o necesitate pentru ca omenirea sa existe: petrolul, gazele si electricitatea. Ce pretentii ai tu la de serviciile de telecomunicatii cand platim benzina aproape la fel ca in UE? Cum sa fie restul mai ieftin?

#31
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

 Apollo, on Nov 16 2005, 16:21, said:

Eu nu inteleg o chestie. De ce nu se dezvata lumea de a mai ataca atat fostele companii monopol de stat? De ce nu critica doar constructiv, ci o fac cu atata ura? E vina Romtelecom pentru ce s-a intamplat in Romania in ultimii zeci de ani sau a sistemului?
sa stii ca sunt destule persoane (inca) traumatizate de facturile romtelecom de acu 4-5 ani, de pe vremea dialup-ului

#32
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

Quote

Eu nu inteleg o chestie. De ce nu se dezvata lumea de a mai ataca atat fostele companii monopol de stat?
Poate pentru 'fostele' au ramas cu aceleasi mentalitati si atitudini fata de client ca si pe vremea cand nu erau 'foste'? Sau pentru nu pot si/sau nu vor sa-si repare imaginea?  Parca da.

#33
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002

 tiff, on Nov 16 2005, 17:55, said:

Poate pentru 'fostele' au ramas cu aceleasi mentalitati si atitudini fata de client ca si pe vremea cand nu erau 'foste'? Sau pentru nu pot si/sau nu vor sa-si repare imaginea?  Parca da.

Serios? Doar fostele? Dar mobilicii? In cazul lor de ce trebuie sa platim mai mult decat se plateste in afara? Sunt companii infiintate dupa revolutie. De ce trebuie sa platesc 35000 lei pe benzina, la fel ca in Italia spre exemplu?

Mi se pare aberant ca la 15 ani de la revolutie sa mai mergem pe ideea de mentalitate comunista si de monopol. La noi e aberant sistemul, cadrul legislativ cretin si asa mai departe.

Romtelecom va muri pe mana ei daca nu are un management corect. Nu cred insa ca la momentul actual stau mai rau decat RDS sau Astral. Si cand spun asta, ma refer la acoperire.

#34
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Apollo, nu vreau sa ma lansez intr-o polemica.Stai linistit, ai vazut ca nici preturile la carburanti nu sunt corecte ci UMFLATE ARTIFICIAL pentru a ingrosa buzunarele unor actionari.

Vorbeam de tarifare CORECTA. Despre asta era vorba.
Nu da vina pe sistem, pentru ca RomTelecom este de multa vreme o companie PRIVATA. E a grecilor mai precis.Nu statul le-a dictat politica de preturi si nici nu au aplecat urechea la puterea financiara a abonatilor si la ceea ce cerea piata.

Spui ca de un an au inceput sa puna cu adevarat "pret pe servicii si clienti".? Imi permit sa te intreb, de ce nu au facut-o pana acum? Au vazut ca le-a ajuns cutitul la os si abia acum si-au calcat pe suflet ca doar doar se vor mai salva?

  De acord, hai sa vedem cum evolueaza, dar de la a sta si a vedea pana la a te implica in calitate de client al lor e un drum cu ceata pentru multi utilizatori persoane fizice.

Ceea ce ai sesizat tu ca fiind "ura" era de fapt o analiza scurta la ceea ce a facut RomTelecom pana acum, adica mai nimic la preturi uriase. Consider ca RomTelecom si-a pierdut increderea multor clienti de-a lungul timpului, au pierdut exact un capital (increderea) care conteaza foarte mult.

Poate cineva care nu a fost client RomTelecom le mai poate acorda un vot de incredere , insa.. "traumatizatii" vor sti ca "dincolo de cuvinte" se cam ascund aceeasi oameni care au condus si pana acum destinele RomTelecom. Eu nu am vazut pana acum lup care sa isi schimbe si naravul, dar mai stii ? Poate da Dumnezeu si ma insel.

Ca sa parafrazez un alt user de pe aici de pe forum, RomTelecom plateste acum pentru greselile din trecut, pentru inflexibilitatea sa, pentru tarifele sale nejuste si practicate in regim de monopol, samd. Stii tu vorba aia," nici o greseala nu ramane nepedepsita". Intr-un fel sau altul fiecare trebuie sa isi "achite datoriile".

RT are cam multe "datorii" fata de actualii si fostii abonati. Dupa tine RomTelecom nu a fost vinovat cu nimic, pentru ca preturile la carburanti si electricitate era prea ridicat. Probabil pe explicatia aceasta au mizat si ei.
Din pacate, ocupati cu explicatiile referitoare la cresterea tarifelor,cei de la Romtelecom sau vazut depasiti de operatorii de telefonie mobila care le-au luat fata trecand in mare viteaza pe langa ei.

Ar trebui sa vezi faptul ca RomTelecom incearca sa se reprofileze pentru ca e EVIDENT faptul ca au pierdut cursa telefoniei fixe in defavoarea celei mobile si a celei oferite de operatorii alternativi.
Oricum, traisca mediul concurential !  ;)

#35
marian1976

marian1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.05.2005

 Airwaves, on Nov 16 2005, 15:39, said:

Cat despre articolul din AVEREA ar trebui sa fie CEL PUTIN EVIDENT ca e platit de RomTelecom, cu toate ca situatia prezentata exista in realitate. De ce? Pentru  ca sunt atacati operatorii de cablu ca mai apoi, la urma sa fie pus intr-o lumina pozitiva tocmai RomTelecom fara nici o alta referire si la bubele lui. Nu luati totul de-a gata. Unele informatii mai trebuie trecute si prin "filtru".

Exact, Romtelecom i-a platit pe: Alexandru Oprea, Dorel Damian, Radu Petric, Varujan Pambuccian si pe Pilif cu bani grei sa declare ceea ce au declarat.



 Apollo, on Nov 16 2005, 16:21, said:

Eu nu inteleg o chestie. De ce nu se dezvata lumea de a mai ataca atat fostele companii monopol de stat? De ce nu critica doar constructiv, ci o fac cu atata ura? E vina Romtelecom pentru ce s-a intamplat in Romania in ultimii zeci de ani sau a sistemului?
De un an au inceput sa puna cu adevarat pret pe servicii si clienti, hai sa vedem cum evolueaza. Nu ne plac tarifele lor, nici o problema, exista concurenta. Dar de aici si pana la a face afirmatii aberante e cale lunga si nu serveste nimanui.
Omule, tu vrei servicii conforme cu salariile din Romania? Tu stii ce anume dicteaza preturile? Lucrurile care sunt considerate cu adevarat o necesitate pentru ca omenirea sa existe: petrolul, gazele si electricitatea. Ce pretentii ai tu la de serviciile de telecomunicatii cand platim benzina aproape la fel ca in UE? Cum sa fie restul mai ieftin?


good thing!

#36
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Mi-e greu sa iert facturile dubioase,preturile ridicate si toate mizeriile de pe vremea dial-up-ului.
Si ce ma enerveaza la rtc e ca vrea sa scoata un ban si din nimic.Adica,ia un serviciu,il imparte in 80 si ti-l vinde cu tot atatea 'abonamente'.
Exemplu:pana si banalul caller-id.Nu-i costa nimic sa-l dea gratis.Toti il dau gratis.La ei e 1 euro!Nu sta romtelecom in euro-ul respectiv,dar de ce sa nu mai traga un euro de la oameni...ca doar 'calitatea costa'!Sic!

Later edit: nu ma mai enervez sa ma gandesc la miracolul descoperirii tarifarii la minut!Ca doar e telefonie fixa bre,aia costa!!!Aia e scumpa.Aia e calitate,nu ca la mobil.

Edited by holmes, 16 November 2005 - 22:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate