Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Facultate de foto jurnalist si cameraman

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
TheGod

TheGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.06.2005
Salut .. urmeaza sa dau la fac si am ales 2 fac in special . pt foto jurnalist sau cameramant  ssau  arhitectura !
Intrebarea mea este daca se merita sa urmez fac de foto jurnalist  .. si sa incep sa fac meditatiile pt ea ? ( ma refer la meditatii constand in tehnici photo .. etc )  ?
Eventual cine stie niste fac la stat sau private ! ?

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
nu SE merita.

#3
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Fa omule arhitectura si continua fotografia ca si hobby.
Si dup-aia vezi tu.

#4
TheGod

TheGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.06.2005
ok :) continui in arhitectura:P daca ma primeste la meditatii :)

#5
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Nu te apuca de foto. E o nenorocire. Fa arhitectura. Te va ajuta infint mai mult sa faci fotografii mai bune decat daca ai da la imagine.

#6
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Si vei castiga mai bine...

#7
PASVANTE

PASVANTE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.09.2005
Dar exista in Romania o facultate care "creaza" fotoreporteri? Nu cred. Poate prin Franta sau Belgia. Pana la urma banii conteaza, asa ca arhitectura este mult mai profitabila. Dar nu usoara.

#8
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Plus...ca fotograf nu da nimeni doi bani pe munca ta...o mai si fura cu nesimtire. Ca arhitect, mai greu.

#9
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 TheGod, on Nov 14 2005, 08:55, said:

ok :) continui in arhitectura:P daca ma primeste la meditatii :)
Eu zic sa faci ceea ce-ti place cel mai mult. Facultatea de arhitectura e una lunga (6 ani) si grea daca n-ai pe cineva sa te ajute (parinti arhitecti e preferabil). Si scumpa. O sa bagi o multime de bani in echere, teuri, rotringuri, foi de desen, mai tarziu bani cu gramada pt plotare.
Le ai cat de cat cu desenul? Cu vederea in spatiu? Geometria?
Iti spun toate asea ca sa nu bagi o multime de bani si timp in meditatii, iar prin anul 2 sa-ti sai seama ca nu-ti place deloc.
Cat despre legatura cu fotografia ... pot sa-ti spun ca meditatiile te vor ajuta mai mult decat facultatea :)

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Parca mai facut unu' facultatea de fotografie, ermm... Ilfoveanu? Cum il chema? ...de'si vindea tablourile lui fotografice miscate si centrate la sute de euroi. :D

#11
KIKO

KIKO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.08.2005

 TheGod, on Nov 14 2005, 07:27, said:

Eventual cine stie niste fac la stat sau private ! ?
afară de Regie şi Imagine la ATF sau la MediaPro, mai ştiu că la Cluj, la Babes-Bolyai este FACULTATEA DE FOTOGRAFIE, CINEMATOGRAFIE, MEDIA, cu  secţie de FOTOGRAFIE, CINEMATOGRAFIE, MEDIA (PROGRAME AUDIO- VIZUALE)

info:

4 ani, zi)- linie de studiu: română

Criterii de selecţie:
Etapa I
    * eliminatorie (se notează cu calificativul admis/respins)
    * Test de cultură generală (teatru, film, media, fotografie, literatură română şi universală, muzică, plastică, etc).

Etapa II (Se notează cu note de la 1 la 10).
proba I. - oral.
    * Analiza unei emisiuni TV. Cu pondere de 35% în media finală.

proba II . - scris/practic.
    * Conceperea, realizarea şi susţinerea în faţa comisiei a unui scenariu al unei posibile emisiuni tv. (dramatice sau non- dramatice), cu pondere de 50% în media finală
    * Media de la bacalaureat, cu pondere de 15% în media finală.

Criteriu de departajare:
Nota obţinută la proba a II-a, etapa a II-a.

Criterii de selecţie pentru licenţiaţi  :
    * Proba de aptitudini  : Conceperea, realizarea şi susţinerea în faţa comisiei a unui scenariu al unei posibile emisiuni tv. (dramatice sau non- dramatice), cu pondere de 85% în media finală 85%
    * Media de la examenul de licenţă, cu pondere de 15% în media finală

Criteriu de departajare pentru licenţiaţi  :
Nota obţinută la proba de aptitudini .

Linia de studiu maghiară

Criterii de selecţie :

    * Test de cultură generală (teatru, film) prin prezentarea unei motivaţii serioase şi pertinente (probă orală), cu pondere 70% în media finală,
    * Media de la bacalaureat, cu pondere 30% în media finală.

Criteriu de departajare:
Nota obţinută la testul de cultură generală.

 mr.fred, on Nov 14 2005, 09:30, said:

Nu te apuca de foto. E o nenorocire. Fa arhitectura. Te va ajuta infint mai mult sa faci fotografii mai bune decat daca ai da la imagine.
păi da, nu vezi cum a ajuns Henesi? :)

Edited by KIKO, 14 November 2005 - 14:03.


#12
TheGod

TheGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.06.2005
din cate stiu mai e hyperion ! in sectia arte !! dar na .. am ramas pe Arhitectura .. :P

#13
Ddf_eu

Ddf_eu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 18.11.2004
Nu e lunga si nici grea facultatea de arhitectura (trebuie doar sa inveti). Tu vei face doar 4 ani! Spor la invatat si bafta la admitere.

#14
TheGod

TheGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.06.2005
Multumesc :P

#15
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 Ddf_eu, on Nov 14 2005, 22:29, said:

Nu e lunga si nici grea facultatea de arhitectura (trebuie doar sa inveti). Tu vei face doar 4 ani! Spor la invatat si bafta la admitere.
Despre ce vorbesti tu aici?  :w00t:
"trebuie doar sa inveti" man, tu ai idee ce se face la arhitectura? sau ai facut particulara? sau vorbesti din auzite?
The god, ca om care am terminat fac de arh.  iti spun : daca nu ai pe cineva sa te ajute o sa-ti fie extrem de greu. Cel putin in primii ani ... (vorbesc aici de mincu, nu alte particulare).
Iar durata studiilor e tot de 6 ani (chiar daca acum au denumit-o pompos licenta si master integrat...)
Oricum arunca si tu o geana pe http://www.iaim.ro

Edited by renderman, 15 November 2005 - 00:05.


#16
TheGod

TheGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.06.2005
Prietenul sorei mele a terminat arhitecutra sau e in ultimul an ceva de genu asta ! El ma va ajuta oleaca . .dar cursurile sper sa le fac cu Domnul Oprea !

P.S. hai sa terminam discutiile:P ca suntem la categoria foto :D si se pare ca nu  voi continua cu fac de cameraman si foto jurnalist :P
eventual daca o sa am intrebare osa te intreb pe pm :P

Edited by TheGod, 15 November 2005 - 12:15.


#17
theKittie

theKittie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.02.2007
:worthy: helou there ! Daca tipul de mai devreme nu stia daca sa faca arhitectura sau fotografie, eu m-am hotarat.Ideea e ca nu stiu ce pregatire si unde anume trebuie sa fac pentru facultatea de media-fotografie de la Cluj.
Si mai am o problema...daca as putea sa fac si o a doua facultate,cam in acelasi domeniu,ce mi-ati recomanda?

:notangel:  :peacefingers:

#18
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
asa, ca o curiozitate, ai vorbit cu studenti de la facultatea asta? ce materii fac, daca au legatura cu fotografia? sa stii ca in majoritatea facultatilor nu prea faci materii pe care te-ai aseptat sa le faci. de ex la electronica si telecomunicatii faci de-a matematica si de-a fizica ca iti vine sa vomiti cand vezi vreo integrala pe strada :) si cam 3/4 din materiile astea is cam pe langa, is de umplutura si la practica e bataie de joc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate