Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

ACVAPONIE

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
domnule sturio v-am scris prin 2009 despre intentia de face un astfel de sistem dar nu ati mai continuat discutia nu stiu din ce motive,de asemenea v-am mai intrebat si in topicul despre cresterea racilor din import daca

Quote

ma gandesc daca se permite cresterea altor specii de rac(din cele rentabile) in sistem total inchis in bazine de beton fara scurgere
daca am scris asa ceva inseamna ca sunt si capabil sa fitrez toata apa aia fara primenire..biologic..dar asta pe hartie binenteles.

o sa incerc sa raspund intrebarilor dvs pe cat posibil..datorita ajutorului pe care si dvs. il dati altor persoane.
- cresterea pentru comercializare directa a plantelor in sistem aquaponics fara adaos de chimicale nu este posibila sau mai precis fara a folosi adaos de minerale(sa nu vina vre-un cititor de reviste sau privitor de filmulete youtube sa inflameze. informatia e bruta luati-o ca atare) cresterea ca hobby ca sa avem rosii si capsuni sa papam este altceva.prima carenta de mineral care se va manifesta in toate conditiile din tara noastra este fierul.
- din cercetarile mele intensive la acea perioada privind sistemele aquaponics mai toate firmele si-au inceput activitatea cu o cultura hidroponica apoi au facut cultura combinata pesti-plante-aquaponics apoi au ramas pe pesti renuntand la cultura plantelor si aici vorbim de firme din zone climatice mult mai acceptabile acestui tip de cultura.
- sistemul este extrem de dificil de stabilizat si poate dura ani de zile pana se va stabiliza si se va face legatura directa intre cultura plantelor si pesti (referitor la volumul pestilor,marimea lor,numarul plantelor,peroada de fotosinteza etc.).
- pentru a avansa cat mai rapid in aquaponics este necesar ca "curajosul" sa detina aparate portabile de masurare a temperaturii apei,Ph,EC,DO cat si aparate de analiza a apei (Fotocolorimetre acestea fiind cele mai accesibile ca pret)
- la plante in cultura hidroponica anionii si cationii trebuie sa fie in echilibru principala problema este ca nu stii ce-ti ofera pestii decat prin analiza apei.
- salata de 150g creste fara probleme de la aceasta greutate insa incep problemele..salata pentru comercializare trebuie sa cantareasca cel putin 300g (la supermarket) la piata este altceva
- in functie de sistem ,de constructia si tipul serei,de aerisire, la salata s-ar putea sa fie nevoie de fungicide iar in perioada mai-septembrie sigur insecticide
- se pot crea sisteme pentru toate tipurile de culturi castraveti,rosii, etc. principala problema fiind oxigenul la radacina.
- cum a si specificat si @trestie (multe cunostinte respectele mele.. dar si mult prea arogant pentru mine) problema cea mai mare este ca pestii iti ofera flux constant de ingrasaminte pe cand tu depinzi de lumina de afara...fie suplimentezi la simplu ori filtru la pesti sau lumina artificiala la salata, ori la dublu si lumina si filtru. lumina la salata este rentabila numai ca trebuie calculata.
- in floating sistem nu se pot creste radacinoase ,morcov ,telina etc.
- sera in cauza este prea mica pentru un experiment edificator(parerea mea)
- din ce am vazut in foto radacinile nu au oxigen sau posibil oxigen si fier in foto au culoare maro ..daca in realitate au culoare alba atunci este ok ... la frunze nu ma pricep de ce arata asa @trestie a spus de la nitriti nu stiu ce sa spun da nici nu-l contrazic..arsurile pe margine este lipsa de potasiu ar mai fi dar nu sunt sigur imaginile nu sunt clare pentru mine.

cam atat deocamdata daca aveti intrebari incerc sa va ajut.

later edit: nu incerc sa demoralizez ..o sa incerc sa ajut intr-o limita de informatii cum o faceti si dvs. de altfel nu este imposibil dar este foarte greu iar rezultatele nu vor aparea maine.

Edited by scuterone, 03 April 2013 - 17:05.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna seara!Am si eu o curiozitate cu privire la acest sistem.Bazinele cu pesti nu miros urat,a peste?Plantele cultivate in acest sistem,hranite cu apa de la pesti,nu au un gust diferit...fata de cele crescute normal in pamant,pe camp?

#39
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
@scuterone:
va rog dati-mi un link la discutia din 2009...
Intr-adevar acvaponia este la inceput, si va mai trece ceva vreme pina sa devina 100% fiabila. Dar ca orice inceput, trebuie continuat.
Eu personal pina nu am incercat cu mina mea nu eram prea convins de succes. Treaba cu fierul e relativa. In zona noastra cel putin, apele subterane au exces de fier.
si ca sa raspund si lui @dilimandri: oare legumele crescute in spatele unui grajd sau cocina, unde ajung cantitati uriase de urina si dejectii de porc/vaca au gustul acestor dejectii? Va spun tot din experienta ca mie mi se pare ca au un gust minunat. Dar nu insist asupra gusturilor, fiindca tot eu am incercat sa calmez niste spirite in legatura cu gustul (unor rosii).

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststurio, on 05 aprilie 2013 - 13:21, said:

@scuterone:
va rog dati-mi un link la discutia din 2009...
Intr-adevar acvaponia este la inceput, si va mai trece ceva vreme pina sa devina 100% fiabila. Dar ca orice inceput, trebuie continuat.
Eu personal pina nu am incercat cu mina mea nu eram prea convins de succes. Treaba cu fierul e relativa. In zona noastra cel putin, apele subterane au exces de fier.
si ca sa raspund si lui @dilimandri: oare legumele crescute in spatele unui grajd sau cocina, unde ajung cantitati uriase de urina si dejectii de porc/vaca au gustul acestor dejectii? Va spun tot din experienta ca mie mi se pare ca au un gust minunat. Dar nu insist asupra gusturilor, fiindca tot eu am incercat sa calmez niste spirite in legatura cu gustul (unor rosii).
Ai dreptate in privinta gustului.Si probabil nici aerul nu va avea aroma de peste daca se are grija de bazin.
Multumesc!

#41
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Poststurio, on 05 aprilie 2013 - 13:21, said:

oare legumele crescute in spatele unui grajd sau cocina, unde ajung cantitati uriase de urina si dejectii de porc/vaca au gustul acestor dejectii? Va spun tot din experienta ca mie mi se pare ca au un gust minunat.
Trebuie sa ma autocitez si sa imi fac autoironia Posted Image E absolut hilar !!!
Ma refeream ca imi plac gustul produselor din acvaponie, desi nici prima varianta nu cred ca e incorecta...

#42
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
@sturio n-am avut nici o discutie .... am scris doar ce vroiam sa fac, m-ati felicitat dar cand am intrebat ce specii se preteaza la acest sistem v-ati oprit nu stiu din ce motiv..

Quote

Eu personal pina nu am incercat cu mina mea nu eram prea convins de succes. Treaba cu fierul e relativa. In zona noastra cel putin, apele subterane au exces de fier.

pai nici acum vad ca nu sunteti convins..cand va spun ca pot face un sistem prin care nu este nevoie de primenire decat  ce se evapora si ce consuma planta ma priviti de parca vin de pe Marte lol.vedeti dvs. in cultura hydroponica sunt multe calcule de facut daca se merita sau nu din punct de vedere financiar o anumita actiune sau nu, care este cel mai profitabil set-up in privinta economiei de energie (care este ce-l mai important factor) etc.
in primul rand inceputul e gresit ...va trebui sa separati pestii de plante
metoda standard in acvaponie este:  bazine pesti-eliminarea solidelor-filtru biologic-degazare(""Continuous degassing of methane, CO2 , H2S, N2"")-plante-rezevor comun tratare apa, retur bazine pesti
metoda high-end in acvaponie este:  bazine pesti -eliminarea solidelor - bio-reactor (solide +lichide = fertilizer solid,fertilizer lichid,gaz metan,apa curata) - plante si retur bazine pesti. asta ca sa aveti motive sa va chinuiti Posted Image
daca apa de intrare in sistem o tratati cu UV nu stiu cat din fieru''ala mai ramane acolo si daca aveti si Mn si ala se duce pe copca.
la orice sistem acvaponic este nevoie de adaos de fier chiar daca dvs spuneti ca nu...si nu orice fier ci fier chelat special pentru ape alkaline binenteles ca nu gasiti in Ro dar va pot trimite si din ala (momentan nu am) in caz ca va lamuriti cu fieru' pana la urma.Desi daca faceti primenirea apei in permanenta s-ar putea sa treaca ceva fier de UV-ul acela ..daca aveti posibilitate faceti o analiza a apei pe Fe..un fotocolorimetru pentru Fe costa putin puteti sa si va procurati unu'.

Edited by scuterone, 09 April 2013 - 18:57.


#43
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Va cred pe cuvant si stiu ca e nevoie de fier chelatat (in special). Am facut si eu odata solutia respectiva , cu edta.
Stiu ca pestii se separa de plante, stiu toate astea, dar chestia ca UV inlatura fierul nu o stiam. Mai studiez.
Oricum, acvaponia fata de hidroponie e foarte diferita dpdv al gradului de intensificare a productiei vegetale. Putem face o compartie: ca in acvacultura semiintensiva (cresterea crapului in sistem tradutional) si cea in sisteme recirculate (stuioni, salau, anghile, etc la densitati uriase). Hidroponia e clar orientata spre masa vegetala mare, pe cand acvaponia ajuta doar acvacultura aducand si ceva beneficii din plante.

#44
ionutzx1

ionutzx1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.04.2013

Buna ziua. Nu de mult am instalat un sistem acvaponic intr-un solar .Toate bune si frumoase pana ce am pus pestii ( specia caras) intr-un vas de 1000l tip IBC, cum am vazut prin diferite videouri. Problema a aparut a doua zi cand toti pestii au murit. Temeratura in solar este destul de mare, avand in vedere ca afara sunt 28 de grade. Prima idee care mi-a venit a fost ca au murit din cauza temperaturii, fiind foarte cald in interiorul solarului.Acum am decupat de folia solarului tocmai pentru a lasa o aerisire mai mare si mai buna pentru interior. As vrea sa va intreb , cum ar trebui sa procedez la crearea mediului pestilor, ce sisteme se folosesc si ce alte idei ati avea pentru a-mi tine pestii in viata.. As fi foarte interesat sa vizitez daca cineva detine deja un asttfel de sistem acvaponic intr-o sera sau solar, etc. Va multumesc frumos


#45
ZXMYST

ZXMYST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.04.2012
Felicitari pentru topic!

Edited by ZXMYST, 01 June 2013 - 01:04.


#46
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

View Postionutzx1, on 22 mai 2013 - 17:50, said:

Buna ziua. Nu de mult am instalat un sistem acvaponic intr-un solar .Toate bune si frumoase pana ce am pus pestii ( specia caras) intr-un vas de 1000l tip IBC, cum am vazut prin diferite videouri. Problema a aparut a doua zi cand toti pestii au murit. Temeratura in solar este destul de mare, avand in vedere ca afara sunt 28 de grade. Prima idee care mi-a venit a fost ca au murit din cauza temperaturii, fiind foarte cald in interiorul solarului.Acum am decupat de folia solarului tocmai pentru a lasa o aerisire mai mare si mai buna pentru interior. As vrea sa va intreb , cum ar trebui sa procedez la crearea mediului pestilor, ce sisteme se folosesc si ce alte idei ati avea pentru a-mi tine pestii in viata.. As fi foarte interesat sa vizitez daca cineva detine deja un asttfel de sistem acvaponic intr-o sera sau solar, etc. Va multumesc frumos

Cantitatea de oxigen in apa este invers proportionala cu temperatura apei. Daca ai reusit sa omori carasii din lipsa de oxigen, cred ca apa aia avea vreo 40C. Solutia ar fi sa ingropi vasul in pamant pt a mentine apa sub 27C ( pestii se hranesc optim pe la 18-22 C temperatura apei ).

#47
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015

View Postionutzx1, on 22 mai 2013 - 17:50, said:

... As vrea sa va intreb , cum ar trebui sa procedez la crearea mediului pestilor, ce sisteme se folosesc si ce alte idei ati avea pentru a-mi tine pestii in viata..
cumpara-ti un acvariu mic! ... invata si experimenteaza ! ...
sunt o gramada de lucruri de invatat despre calitatile apei, despre filtrare, lumina, despre hranirea si comportamentul
pestilor, controlul algelor, bolile pestilor ... etc !
yo am acvariu cu pesti de cca 40 de ani ! ... din pasiune ! ... eh, vreau sa spun ca as avea probleme
cu mentinerea acestui ecosistem la scara mare ! ... :)

#48
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View PostBARUluMARIA, on 13 octombrie 2015 - 10:16, said:

... eh, vreau sa spun ca as avea probleme
cu mentinerea acestui ecosistem la scara mare ! ... :)
Din propria experienta iti spun va e mai usor de mentinut un ecosistem la scara mare decat unul cu 40 de litri.
Scaderea/cresterea PH-ului sau duritatea apei, a temperaturii apei se face mult mai repede in volume mici cum e la tine

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Urmaresc video-uri pe youtube de vreo cativa ani legate de aquaponie, personal am sa o fac odata si odata pentru ca e pasiune prea mare sa nu fie facuta, atat pentru pesti cat si pentru plante. Spatiul limitat al curtii mele mi-a oferit totusi un 4 m x 1 m cu beton capabil sa suporte multe tone deci nu mai pot ingropa bazinul de pesti asa ca va trebui sa il construiesc la suprafata si acum vor aparea si problemele, ce facem vara ? ca iarna pot sa le ofer o caldura si o oxigenare corespunzatoare  insa vara doar cu aer conditionat ? Ce metode de racire a apei ati recomanda pe perioada verii. Ca si specie de pesti doar caras am sa pun. Cea mai economica racire mi se pare cu apa rece de fantana (problema e cu apa mea de la fantana ca are arsenic), insa cand vor fi 40 de grade afara mi-e ca nu va functiona la o scara atat de mica, am vazut acest sistem la o scara mare, unde spatiul de crestere avea aer mai mult si era inclusiv racit de apa din bazinele de crestere, cresteau pastrav si afara erau 40 de grade fara niciun aer conditionat.

#50
Haotik

Haotik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.12.2004
Mai sunt oameni care se joaca cu astfel de sisteme, am un mic sistem dar parca nu e chiar ca pe internet, rosile nu s-au bucurat de prea multa apa in schimb castravetii par fericiti...salata de asemenea nu prea pare sa aprecieze desi parea prima care s-ar adapta usor la sistemul cu apa.

#51
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
La sistemul asta de filttare a apei din cresterea superintensiva a pestelui m-am gandit si eu, habar nu aveam ca se numeste asa. Dar nu sa fac legume de consum, pur si simplu biomasa.

#52
Haotik

Haotik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.12.2004
E buna si biomasa pentru ca curata apa din iaz/piscina/bazine... deci o folosesti ca filtru.

#53
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Ideea de iaz de filtrare ma gandesc sa o folosesc si pe post de fosa septica. In zonele rurale unde nu e canalizare si nu ai densitate prea mare de case, ar fi o solutie fiabila, zic eu. Decat multe fose fara fund betonat ca acuma, unde apa percoleaza in panza freatica, mai bine asa.

#54
Haotik

Haotik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.12.2004
Eu raman la ideea cu pestii si legume :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate