Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

(B84JMY) Casa 2013 Buftea

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
837 replies to this topic

#19
alexandracod

alexandracod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.11.2012
in niciun caz nu vreau sa intru in polemici, am dorit decat sa va dau o parere.
puteti accesa prima casa daca:
  • nu exista in proprietate un imobil
  • sunteti proprietar, insa suprafata utila a apartamentului nu este mai mare de 50 mp.
Asa este, au fost putine solicitati de prima casa constructie, intrucat "fiecare cui este trecut pe factura", dar daca gasiti o firma dispusa sa semneze un contract de antrepriza+grafic lucrari+deviz detaliat nu este imposibil de finantat.
ulterior se intocmeste un raport de evaluare pe devizul estimativ si daca este realist totul merge bine.

#20
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Tot de pe site-ul tau, eu zic sa studiezi si varianta asta:
E cu etaj, dar partial, cu suprafete ok, si mai mic si ieftin de realizat.

#21
alexandracod

alexandracod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.11.2012
etaj- imi place, parerea mea este ca satisface nevoile a 4 persoane la un nivel de confort optim.
sunt de aceeasi parere cu Radu V. in privinta etajului si nu mansarda sau etaj mansardabil.
in privinta baii de 7mp (parca asa e) mi se pare ok, aerisit. puteti intra intr-o baie de 5 mp si o sa observati ca este destul de mica.
parter- puteti renunta la birou, am multi prieteni care au birou la parter si au intrat de f putine ori in el :)
daca activitatea profesionala presupune lucrul de acasa, atunci e justificat.
in cazul in care renuntati, cred ca puteti iesi in consola cu jumatate din etaj, cred ca ar da o volumetrie frumoasa la casa.
la living il puteti face semi-deschis adaugand un dinning.

#22
jidanu2006

jidanu2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.10.2012

View Postalexandracod, on 09 ianuarie 2013 - 21:12, said:

pot spune ca am experienta de cativa ani buni in domeniul bancar si va asigur ca s-a terminat perioada comisioanelor gen risc, et "recuperare/c.
Multi ani inainte sa activati in domeniul bancar dar sunteti sigura ca s-a terminat perioada comisioanelor si nu au fost REDENUMITE? Eu am ,,auzit'' altceva si am mai ,,auzit'' cum ca salariatii unor banci,din lipsa de clienti si cu sabia concedierii deasupra capului isi cauta clienti pe forumurile de constructii,amenajari etc(nu e cazul ,dvs sunt sigur)apropo de banciPosted Image

#23
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Greu de mobilat livingul ala. Ai usi si ferestre pe toti cei 4 pereti. Multe usi si ferestre.

Edited by feitosak1, 09 January 2013 - 22:00.


#24
alexandracod

alexandracod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.11.2012
nu contest de spuneti, totul este posibil, nu ma mai mira nimic. Insa in 6 ani am detinut mai multe pozitii in cadrul aceleasi banci, care a ramas singura care din pacate pentru angajati nu acorda comisioane consilierilor care acordau credite.
lucrez la o banva care nu a facut concedieri din front office si nici nu a inchis din cele aprox 1000 de sucursale din Romania.
eu urmaresc jurnale ptr simplul motiv ca din primavara o sa ne apucam de construit.

apropo fatada casei mele viitoare este exact cea atasata la profil :)
puteti sa va dati cu parerea, acum glumesc desigur :)
o sa va invit la pareri in scurt timp, astept si structura de rezistenta.

#25
jidanu2006

jidanu2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.10.2012
La ce suma v-ati gandit ca va este necesara pt ridicarea la rosu si la gata?Posted Image

#26
B84JMY

B84JMY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 01.07.2007
Buna dimineata,

Pai inca nu stim preturile pentru o astfel de constructie, asteptam planurile finale si cele de rezistenta.

Noi ne gandeam ca undeva la 60K sa luam de la banca creditPosted Image, pentru a face macar parterul la cheie si etajul partial, eu stiu poate lasam o baie nefinisata si mansarda.
Mai mult inseamna automat o rata mai mare, iar in vremurile astea...mai ales ca vrem sa ne facem si urmasi, deci automat salariul sotiei va fi diminuat!


Nu stim daca e mult sau putin, sau daca ne va ajunge pentru la cheie, oricum asteptam oferte de la constructori seriosiPosted Image Posted Image  Deci, daca stiti oferte pentru acest an, let me know!!

#27
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Referitor la planuri - s-a tinut cont de asezarea camerelor/ferestrelor fata de punctele cardinale?

Stict ca opinie personala, pentru ca o casa in primul rand o gandesti in functie de nevoile tale - numar de persoane, varsta, posibilitati de finantare, costuri ulterioare de intretinere, stil de viata etc. :

-  eu as renunta la balcon (eu stau la casa si am 2 balcoane si am folosit doar unul pe vremea cand fumam pentru ca imi era lene sa cobor - in rest sunt niste suprafete care costa bani sa le faci si sa le intretii si de care te bucuri foarte putin sau deloc). Trebuie izolat, trebuie usa, trebuie balustrada. In timp au nevoie de intretinere. Eventual poti opta pentru un balcon "frantuzesc" daca arhitectura fatadei e ciuntita fara acest element;

- as face o bucatarie mai mare.  Acum tu stii daca doamna casei este pasionata de gatit si are loc pentru toate oalele si ulcelele sau nu sau daca aveti/planuiti unul sau mai multi urmasi si vreti sau nu vreti sa va intinda mancarea prin tot livingul. La fel si CT/camara.

- si poate as face un dressing mai mare. Acum am un dressing fix cat ala din planurile tale si pentru 2 persoane + 1 puradel e umplut pana la refuz.

Referitor la finantare - asteapta si modificarea programului prima casa. Cine stie, poate, poate.

#28
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Mie nu-mi place ușa de acces în living: Dacă e deschisă, îți blochează ușa culisabilă de la bucătărie. Și ar mai fi holul acela lung și îngust de la parter. Un cuier de haine, unde-l mai pui?

#29
B84JMY

B84JMY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 01.07.2007
Am modificat putin parterul, am eliminat o usa, intre living si bucatarie.

Este cuier, de fapt un fel de dulap am vrea sa fie, imediat dupa ce intri in hol, "ciupim" din livingPosted Image

Holul are 1,2-1,3 latime...eu zic ca e suficient de lat.

Bucataria va avea 10,5 mp+acea camera tehnica de 3mp, pe care sotia o va folosi si pe post de depozitare muraturi, gemuri,etc
Ne-am tot gandit la impartirea parterului, avand in vedere simetria de sus...

Va atasez planul parterului modificat de minePosted Image

Attached Files


Edited by B84JMY, 10 January 2013 - 20:50.


#30
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
In ce latime vrei sa te incadrezi cu viitoarea constructie? Vad ca incerci sa cam inghesui constructia pe lungime. Daca am inteles bine care e parcela ta ai ~18m frontul stradal. Daca lasi 2m intr-o parte (ca sa poti avea geamuri respectand codul civil) si 4m in cealalta parte pt masina iti raman 12m latime. Nu stiu cat are acum latime ce ai desenat tu dar imi pare mai mic de 12m.Posted Image

CT-ul e cam mic. Daca vrei sa pui centrala acolo trebuie sa respecti niste reglementari care te obliga sa ai minim 18mc (daca tin bine minte). La o inaltime de 2,6-2,7 rezulta ca ar trebui sa aiba macar 7mp.
Bucataria as pozitiona-o in asa fel incat sa ai acces din ea pe terasa. Macar un geam inspre terasa as pune.
Livingul e imens raportat la celelalte incaperi. Celelalte le-ai inghesuit dar livingul l-ai lasat de 30mp Posted Image
Mai studiaza niste proiecte de pe internet ca sa-ti mai vina idei de compartimentare.

Cel mai bine ar fi sa mergi la un arhitect, dar probabil ca mai toti de pe sectiunea asta (inclusiv eu) nu te poti abtine sa nu incerci sa desenezi. Posted Image Incearca si cu Google Sketchup pt 3D Posted Image

Spor!

Edited by lowpy, 10 January 2013 - 21:11.


#31
B84JMY

B84JMY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 01.07.2007
Momentan nu ma gandesc sa pun masina in curte...sau daca vreodata o parcam in curte, eventual va fi si un garaj dar nu lipit de casa.

Intre timp, si la sugestia arhitectei, am lasat totusi acea usa dintre dinning si bucatarie, ca sa nu ocoleasca sotia pentru a ajunge la dinning sau la terasa. Am pus si geam pentru vedere catre terasaPosted Image

CT-ul este ok cu 3mp, am intrebat, nu mai este nevoie de un minim pentru centralele murale, mai ales daca faci si aerisire afaraPosted Image

Attached Files



#32
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012

View PostB84JMY, on 10 ianuarie 2013 - 22:36, said:

Momentan nu ma gandesc sa pun masina in curte...sau daca vreodata o parcam in curte, eventual va fi si un garaj dar nu lipit de casa.
Si atunci de ce nu labartezi putin casa?

View PostB84JMY, on 10 ianuarie 2013 - 22:36, said:

Intre timp, si la sugestia arhitectei, am lasat totusi acea usa dintre dinning si bucatarie, ca sa nu ocoleasca sotia pentru a ajunge la dinning sau la terasa. Am pus si geam pentru vedere catre terasa
Pai ai arhitecta si desenezi singur? Cum vine asta? Posted Image
Eu de geam ziceam ca mai poti sa dai pe el o farfurie sau ceva.

View PostB84JMY, on 10 ianuarie 2013 - 22:36, said:

CT-ul este ok cu 3mp, am intrebat, nu mai este nevoie de un minim pentru centralele murale, mai ales daca faci si aerisire afaraPosted Image
Si daca e ok asa sa fie CT mica eu tot as face-o putin mai mare si as mai reduce din living Posted Image

#33
B84JMY

B84JMY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 01.07.2007
Desenez din placere, sa-mi dau seama de volumetrie. Arhitecta ne-a dat schitele dupa ce i-am zis ce vrem si apoi noi sa studiem ce a iesitPosted Image La faza asta e chiar ok, mai ales ca la 3 zile dupa ce ne-am vazut si am discutat cam ce si cum sta treaba cu casa, ne-a si trimis tema de gandirePosted Image

Nu vreau sa ma labartez prea mult, ne-am impus niste limite, plus ca vrem sa ne ramana si spatiu in curte, terenul avand 450mp utili.
Acum stam intr-un living de 20 mp, de aceea am zis ca cel putin 30mp va avea asta, plus ca include si locul de luat masa, eliminat din bucatarie.

#34
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Eh, glumeam si eu. E ok ca desenezi si tu. Si eu am desenat si consider ca m-a ajutat sa-mi dau seama mai bine de diverse lucruri legate de compartimentare.
In ceea ce priveste livingul pana la urma e si chestie de gusturi, deci daca v-ati propus sa-l faceti de 30 go for it.:)
Etaj nu ai desenat inca?

#35
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
salve
mie mi se pare holul din mijlocul casei cam aiurea, sunt pierduti cca 11mp aproape inutil

daca ai muta bucataria pe partea stanga in prelungirea sufrageriei,s-ar putea face accesul mai usor catre "dining"
nu ar fi mai frumos un open-space (eliminand holul) ?

#36
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
intrarea in casa si holul de distributie sunt ciudate. biroul, la fel... ciudat rau...
pe cat de aerisit si judicios gandit mi se pare a fi etajul, pe atat de alambicat si "secretos" mi se pare a fi gandit parterul... serios! parterul tau imi aduce a "institutie publica"... primarie, administratie financiara, politie...Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate