Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Star Wars: Episode VII (2015).

- - - - -
  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#127
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
LoL ! da-mi-as un cap in gura, nu stiu  Posted Image
Intr-o alta ordine de idei, mersi de sfat.

#128
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

View Posttom_1133, on 16 aprilie 2015 - 20:11, said:

Am asteptat o ora si ceva sa vad, dar la final nu au dat trailerul  Posted Image
Dar vazandu-i pe actorii din primele episoade (IV, V si VI) mi-am amintit de vremurile cand le-am vizionat pe caseta VHS  Posted Image


L-au lansat la cateva secunde dupa ce s-a terminat panelul Posted Image
A fost misto de tot streamu'.

Edited by djswoop, 16 April 2015 - 21:30.


#129
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Nu-s rele imaginile.

#130
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Nu inteleg care-i treaba cu negru ala...parca clonele erau facute dupa Jango Fett
[ http://img1.wikia.nocookie.net/__cb20130112154930/es.starwars/images/1/17/Temuera-Morrison-as-Jango-Fett-in-the-Star-Wars-saga._article_story_main.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#131
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postbadsica, on 17 aprilie 2015 - 12:53, said:

Nu inteleg care-i treaba cu negru ala...
Dacã te uiþi la secþiunea de comentarii, vei vedea cã nu eºti singurul care pune la îndoialã prezenþa negrului în film:
Attached File  Untitled.png   14.5K   39 downloads

I-am dat şi eu un Like... :lol:

#132
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

View Postbadsica, on 17 aprilie 2015 - 12:53, said:

Nu inteleg care-i treaba cu negru ala...parca clonele erau facute dupa Jango Fett
[ http://img1.wikia.nocookie.net/__cb20130112154930/es.starwars/images/1/17/Temuera-Morrison-as-Jango-Fett-in-the-Star-Wars-saga._article_story_main.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aia a fost cu 30 de ani inainte de The Force Awakens.
Avand in vedere ca Imperiul nu mai e ce a fost pe vremea lui Palpatine si Vader, personalul pentru trupele imperiale este recrutat ca si in armata, adica civili care vor sa slujeasca imperiul ... pe credite (salariu) Posted Image
Negroteiu ala, o sa fie o surpriza placuta - sau neplacuta pentru unii - in film.

Si niste imagini, courtesy of TDFN.

[ http://4.bp.blogspot.com/-zjZc-An9Psc/VS_4TtPdwlI/AAAAAAAAVPM/1d-S1ibHwCQ/s1600/star-wars-the-force-awakens-the-new-cast.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://2.bp.blogspot.com/-G_8zBW-Fobc/VS_4Tk3cINI/AAAAAAAAVPI/pZwP3poGKEs/s1600/star-wars-the-force-awakens-daisy.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://1.bp.blogspot.com/-jKW6bzn6sOg/VTATWVVZfsI/AAAAAAAAVQU/ppJGYDEQDkE/s1600/tdfn-star-wars-the-force-awakens-al-doilea-trailer-han-solo-chewie.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://3.bp.blogspot.com/-EQY71zKftnc/VTATWO7W86I/AAAAAAAAVRQ/9cTnE65d8lM/s1600/tdfn-star-wars-the-force-awakens-al-doilea-trailer-imperial-agent.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://3.bp.blogspot.com/-hYEtZ0Bibs0/VTATYf_pCEI/AAAAAAAAVQs/SeEUFCePKEA/s1600/tdfn-star-wars-the-force-awakens-al-doilea-trailer-tie-fighter-pilot.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://1.bp.blogspot.com/-xT4XGvkxjV4/VTATWZ-a18I/AAAAAAAAVQQ/E89pmStrcTU/s1600/tdfn-star-wars-the-force-awakens-al-doilea-trailer-empire-crashed-ship.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#133
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da ce-aveti cu negrii fratilor ?
Ca si-n seria originala au fost.

#134
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

View Posteiffel, on 17 aprilie 2015 - 14:53, said:

Da ce-aveti cu negrii fratilor ?
Ca si-n seria originala au fost.

Iese frustrarea din ei, nu uita ca vorbesti de  comentatori care merg la un film sa vada cgi si explozii.

Inca mai traiesc si oameni care vor sa vada actori care stiu interpreta si dezvolta un rol fara sa se uite cine e actorul si ce culoare are.

#135
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007
Battlefront  anyone? Posted Image
Arata bestial jocul !!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZwWLns7-xN8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#136
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Vrei sa zici reclama. Despre jocuri pe aria dedicata, aici vorbim de film :P

#137
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Armata din Imperiul Galactic a avut la baza clonele, realizate dupa Boba Fett, plus cei care se inrolau de buna voie, acestia provenind din toate colturile galaxiei.

Nici eu nu am fost de acord initial cu aparitia unui soldat de culoare, dar dupa am studiat problema si am vazut cum stau lucrurile. La fel si cu sabia laser prezentata in primul teaser: aceasta are o forma speciala pentru a preveni taierea mainii celui care o manuieste (cum au patit Anakin si Luke).

Cel mai mult m-am bucurat la ultima faza din trailer, cand Han spune ,,Chewie, we are home". Replica aceasta a avut ceva aparte si sunt sigur ca intreaga scena are ceva special.

Ca tot se vorbea mai devreme despre ordinea de vizionare a filmelor din saga Star Wars. Citeam pe net ca cea mai buna ar fi aceasta: IV, V, II, III, VI. Aceasta este recomandata in primul rand celor care-l vizioneaza prima oara, astfel trecand peste dezastruosul episod I (cu al sau personaj hulit Jar-Jar Binks), intelegand mai bine firul narativ si pastrand suspansul catre sfarsit (mai ales cele doua mari twist-uri.

Cat despre coruperea lui Anakin, aceasta a avut loc din doua motive:
- el nu a fost antrenat de catre consiliul Jedi, ci de catre Obi_Wan in particular. Consiliul il considera prea mare, chit ca era copil, pentru a-l antrena in caile Fortei, iar Obi-Wan si-a luat angajamentul (la rugamintea fostului sa mentor Qui-Gon) ca-l va pregati. Senatorul Palpatine (viitorul Lord Sidious), cunoscand aceasta s-a folosit sa-l intoarca pe Anakin impotriva Consiliului (fiind senator, le avea cu schemele politice), astfel scazandu-i increderea pe care consiliul i-o acorda.  
- l-a facut pe Anakin ,,purtatorul lui de cuvant" in Consiliu (pentru a-i castiga increderea), iar apoi afland despre cosmarurile acestuia privnd-o pe Padme, i-a oferit o cale de a o salva. Neavand parte de antrenament, Anakin nu a stiut sa faca diferenta dintre bine si rau, astfel intunericul corupandu-l.

Nu stiu cat de verosimila este teoria potrivit careia Palpatine ar fi tatal lui Anakin, primul avand deja in jur de 50 ani la nasterea lui Anakin. Nu cred ca ar mai fi riscat sa astepte 20 - 30 ani pana acesta ajungea la maturitate pentru a castiga puterea in fosta Republica.
Cat derspre teoria ca Darth Plagueis este tatal lui Anakin, aceasta mi se parte cea mai intreresanta: de la Darth Bane a aparut doctrina Regulii celor Doi: doar un maestru si un ucenic Sith in acelasi timp. Avand in vedere coruperea din cadrul Ordinului Sith si intoarcerea ucenicului impotriva maestrului, a zis ca manipuland midiclorienii pentru a crea viata, va putea domni linistit peste galaxie. Numai ca, fix ucenicul, i-a dat planurile peste cap.
Totusi, cred ca cea mai plauzibila teorie privind originea lui Anakin este cea a Consiliului Jedi.

#138
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostLordRevan, on 20 aprilie 2015 - 13:35, said:

aceasta are o forma speciala pentru a preveni taierea mainii celui care o manuieste (cum au patit Anakin si Luke).

Pai nu stiu ce ai vazut tu in filme, dar nu si-au taiat mana singuri ci le-a fost taiata in lupta , de catre adversar...

View PostLordRevan, on 20 aprilie 2015 - 13:35, said:

Totusi, cred ca cea mai plauzibila teorie privind originea lui Anakin este cea a Consiliului Jedi.
Si tocmai consiliul se mira de existenta lui si de ntmarul mare de midicloriene din el ??

#139
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

View Posteiffel, on 20 aprilie 2015 - 14:31, said:


Pai nu stiu ce ai vazut tu in filme, dar nu si-au taiat mana singuri ci le-a fost taiata in lupta , de catre adversar...


Si tocmai consiliul se mira de existenta lui si de ntmarul mare de midicloriene din el ??

1. N-am zis ca ei singuri si-au taiat mainile, ci adevarsarii lor le-au taiat-o. Daca nu m-am exprimat cum trebuie, vina mea.
2. Asta nu inseamna ca erau obligati sa si creada profetia. Fa o analogie si cu Isus ;).

#140
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostLordRevan, on 20 aprilie 2015 - 13:35, said:

Spoiler
1.Parerea mea e ca vizionand cronologic episoadele I-VI are mai mult sens.

2.Aici inclin sa iti dau putin dreptate.

3.Aici consider ca una din teoriile de mai jos are mai mult sens:
prima teorie, povestea ar suna cam asa
Spoiler

a doua teorie, povestea ar putea fi extrem de fantezista, dar si cea mai corecta/logica
Spoiler

Edited by tom_1133, 20 April 2015 - 18:55.


#141
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Eu zic ca cel mai bine va uitati la ele in ordinea aparitiei: 4, 5, 6, 1, 2, 3.
Pt. ca tehnologia si efectele speciale au evoluat din anii 70' si asta se vede in filme. Iar coregrafia primei trilogii este mult inferioara astora noi.
Daca treci de la cele noi la cele vechi, poate ca te bucuri de o calitate superioara a naratiunii si personajelor, dar o sa fii dezamagit de calitatea imaginii, efectelor si a coreografiei. Asa ca mai bine le vezi in ordinea in care au fost produse.

Edited by Genjurooo, 21 April 2015 - 14:39.


#142
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pai, noi vorbeam despre firul narativ al filmului.

#143
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde, oarecum mie imi par mai buen efectele din trilogia veche, remasterizata.
In cea noua se vde grafica de calcualtor totusi - in priam erau machete la scara, papusi, etc - deci ceva mai real. Iar remasterizarea a umplut unele "goluri" din efecte cu grafica pe calculator asa ca pare mult mai real.

#144
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Hmm, eu nu am vazut episoadele remasterizate (IV, V si VI) deci nu-mi da cu parerea despre calitatea superioara a naratiunii si personajelor la cele remasterizate.
Insa eu m-am referit strict la firul naratiunii.

Daca urmaresti episoadele in mod cronologic, povestea are sens, se leaga/incheaga Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate