Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Star Wars: Episode VII (2015).

- - - - -
  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#109
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postbadsica, on 13 martie 2015 - 17:09, said:

Imi zice si mie cineva care-i ordinea in care trebuiesc vazute filmele? Mersi Posted Image

Unii zic ca de la inceput catre sfirsit. Dar de fapt nu conteaza prea mult. Cel mai important e sa stii ca lista aia de la sfirsit sunt numele actorilor din film - aia e partea cel mai greu de priceput, pentru ca in filme nu se explica.

#110
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postbadsica, on 13 martie 2015 - 17:09, said:

Imi zice si mie cineva care-i ordinea in care trebuiesc vazute filmele? Mersi Posted Image
IV, V, VI, I, II, III.
Dar daca vrei sa trisezi, poti sa le vezi si asa: I, II, III, IV, V, VI. :)

#111
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Din pacate ultima e ordinea logica. In ordinea cronologica e greu de inteles de ce Palpatin e atit de siret. Daca le vezi insa in ordinea aparitiei pricepi imediat.

Plus ca mai e o chestie: cele 2 serii sunt total diferite ca filme. Prima (4-6) e basm, a doua (1-3) e Telenovela Stelelor, cum se dau aia cu capul de pereti din cauza sentimentelor pe care le nutresc unii fata de altii... Dar prima e poveste cu zmei si sandokani.

Tare-s curios ce iese cu a treia serie: telenovela, poveste sau altceva?

#112
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View PostDihorul Razboinic, on 13 martie 2015 - 23:45, said:

Unii zic ca de la inceput catre sfirsit. Dar de fapt nu conteaza prea mult. Cel mai important e sa stii ca lista aia de la sfirsit sunt numele actorilor din film - aia e partea cel mai greu de priceput, pentru ca in filme nu se explica.

[ http://www.quickmeme.com/img/cb/cbd3519d3d2f14e9cb91cda418f25f5d97accdb5c619d16fadcd311d140d59f5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#113
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
StarWars fost gandit din start ca 3 trilogii.
Prima - Ep 4,5,6
A doua - Ep 1,2,3
A treia - Ep 7,8,9

Ideea a fost ca in a treia sa revina actorii din prima, mult mai batrani acum. Cam ce se si intampla.

De vazut puteti sa vedeti filmele in ce ordine vreti, atat cat pastrati ordinea din trilogia respectiva.

Personal prefer sa le vad in viziunea creatorului George Lucas. Adica asa cum au fost facute.

#114
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Da, dar ar avea mai mult sensa sa le vezi in ordine cronologica  :)

#115
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Poate, dar numai dupa ce il vezi in ordinea aparitiei macar odata.

Alfel se "rupe" tot filmul. Exista destule filme la Hollywood in care la un moment dat actiunea se intoarce in trecut ptr a lamuri niste aspecte din prezent iar apoi revine la zi. Cam asat e ideea si in trilogiile astea, dar ca filme separate.

Daca vezi intai a doua trilogie, cand o vezi pe prima, faptul ca Luke e copilul lui Darth Vader, si ca Leia e sora lui nu mai sunt surprize. Ori unele scene din filme sunt bazate pe surpriza asta. Dupa ce l-ai vazut deja si stii continutul poti sa-l vezi si in ordinea "episoadelor".

#116
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Gata, le-am vazut pe toate in ordinea aparitiei lor.
Nu inteleg ce-i toata agitatia asta mondiala privind filmele astea..dar ma rog, fiecare cu gusturile lui. Ma gandesc in aceea perioada erau deja aparute 2001: A Space Odyssey, Alien, Close Encounters of the Third Kind si altele...
Posted Image

#117
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

Quote

Nu inteleg ce-i toata agitatia asta mondiala privind filmele astea...
Seria Star War este o poveste/un basm SF ce acapareaza mai multe genuri de oameni.

Eu sunt genul SF, insa nu imi este rusine sa recunosc ca Star War este un film cu o poveste (d.p.meu.d.v) captivanta  :)

#118
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbadsica, on 16 martie 2015 - 09:25, said:

Gata, le-am vazut pe toate in ordinea aparitiei lor.
Nu inteleg ce-i toata agitatia asta mondiala privind filmele astea..dar ma rog, fiecare cu gusturile lui. Ma gandesc in aceea perioada erau deja aparute 2001: A Space Odyssey, Alien, Close Encounters of the Third Kind si altele...
Posted Image
SW la vremea lui a facut ravagii. Copii care la vremea respectiva au vizionat filmul au ramas fani, chiar eu revad filmele o data la cativa ani.
Tu in schimb ai vazut filme care s-au inspirat din SW unele reusite, altele nu. De aceea nu ti se pare ca e mare scofala. Si cand te gandesti ca efectele speciale din filmele originale erau mai proaste.

#119
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
M-a pus curiozitatea si am (re)vazut Episode III: Revenge of the Sith (2005).

Stiti ce am (remarcat) inteles eu din din partea a-III-a ?
Spoiler


#120
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006
Chestia asta cred că e lăsată la interpretarea/discreţia fiecăruia. Au fost nenumărate discuţii pe tema asta, formîndu-se 3 teorii principale: (1) Darth Sidious/Palpatine e tatăl lui Anakin; (2) Darth Plagueis e responsabil de apariţia lui Akanin şi (3) Anakin a fost creat chiar de Forţă, de midicloriene. Profeţia Jedi spunea că Anakin era cel ce urma să echilibreze balanţa Forţei, aşa că ultima teorie pare cea mai plauzibilă. Sau poţi încheia orice discuţie, spunînd simplu că George Lucas e creatorul/tatăl lui Anakin.

Edited by hai_hui, 21 March 2015 - 10:22.


#121
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Corect Posted Image
Insa intriga din saga Star War poate orbita doar in jurul primei si a doua teori.

La prima teorie, povestea ar suna cam asa
Spoiler

Iar la a doua teorie, povestea ar putea fi extrem de fantezista, dar si cea mai corecta/logica
Spoiler

Vorba aia, cand matematica zice ca 1+1=2, pai asa este  Posted Image

#122
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007
Noul trailer STAR WARS: THE FORCE AWAKENS, va avea premiera la convenția Star Wars Celebration, care se desfășoară între 16 şi 19 Aprilie.

#123
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostDihorul Razboinic, on 14 martie 2015 - 12:43, said:


1Plus ca mai e o chestie: cele 2 serii sunt total diferite ca filme. Prima (4-6) e basm, a doua (1-3) e Telenovela Stelelor, cum se dau aia cu capul de pereti din cauza sentimentelor pe care le nutresc unii fata de altii... Dar prima e poveste cu zmei si sandokani.

2Tare-s curios ce iese cu a treia serie: telenovela, poveste sau altceva?
Cam as ceva...
Io nu-s chiar deloc curios.
Cu mici exceptii am iesit din lumea filmelor, si a astora cu atat mai mult.

#124
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007
The Force Awakens Panel LIVE from Star Wars Celebration Anaheim.

Pentru cei ce vor sa vada live, incepe aproximativ intr-o ora.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3bZUUfW6FvE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#125
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Am asteptat o ora si ceva sa vad, dar la final nu au dat trailerul  :(

Dar vazandu-i pe actorii din primele episoade (IV, V si VI) mi-am amintit de vremurile cand le-am vizionat pe caseta VHS  :)

#126
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Posttom_1133, on 16 aprilie 2015 - 20:11, said:

Am asteptat o ora si ceva sa vad, dar la final nu au dat trailerul
lol, tu nu ştii să dai cu youtube?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ngElkyQ6Rhs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate