Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Star Wars: Episode VII (2015).

- - - - -
  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#145
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Si eu sustin sa le vezi in ordinea aparitiei, primele episoade sunt de-a dreptul jenante..jocul actorilor, replici, decor, efecte..erau anii 70-80 dar tot nu e o scuza.
Astea mai noi sunt cat de cat mai ok, cu actori in firea lor.

Oricum dupa parerea mea, seria Star Wars nu mai are farmec in zilele noastre, decat pentru nostalgici.

#146
artanix

artanix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.11.2007
Eu sustin machete order. 451236, sau 45236 pentru cei care urasc din adins Phantom Menace. Este o ordine optima pentru a pastra plot twist-ul din 5, si ofera backstory inainte de final (jedi).

http://www.nomachete...-viewing-order/

Edited by artanix, 21 April 2015 - 15:42.


#147
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
"Machete order" e un talmes-balmes !

Ori vizionezi filmele in ordinea aparitiei, ori in ordine cronologica  Posted Image

#148
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,512
  • Înscris: 30.10.2003
Doar daca vrei sa vezi Star Wars in genul Pulp Fiction poate. Numai ca Tarantino a fost genial acolo, nu poti face asa ceva cu filme intregi.

#149
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Daca vizionezi filmele in ordinea cronologica, twist-urile din ep. 5 si 6 nu vor mai avea acelasi impact.
Daca le vizionezi in ordinea aparitiei, finalul ep. 6 va fi unul ambiguu, in el aparand Anakin Skywalker, fara sa fii aparut in vreun film din trilogia originala.
Principalul atu al vizionarii filmelor in ordinea: 4, 5, 2, 3, 6 este ca pastreaza dezvaluirea despre Darth Vader, iar Anakin este introdus pana la episodul 6. Si bineinteles, fara episodul 1.  

Cand voi revedea toate filmele din saga Star Wars, am sa le vizionez in ,,ordinea Machete". Am sa va spun ce impresie mi-a facut.

#150
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postbadsica, on 21 aprilie 2015 - 15:22, said:

Si eu sustin sa le vezi in ordinea aparitiei, primele episoade sunt de-a dreptul jenante..jocul actorilor, replici, decor, efecte..erau anii 70-80 dar tot nu e o scuza.
Astea mai noi sunt cat de cat mai ok, cu actori in firea lor.

Oricum dupa parerea mea, seria Star Wars nu mai are farmec in zilele noastre, decat pentru nostalgici.
Eu cred că tu ai văzut seria ”A Nightmare on Elm Street” dar fișierele erau denumite Star Wars. :)

#151
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdualis, on 21 aprilie 2015 - 20:05, said:

Eu cred că tu ai văzut seria ”A Nightmare on Elm Street” dar fișierele erau denumite Star Wars. Posted Image

Neh, eu zic ca in principiu are dreptate. Adica in astea noi Anakin si Padme au fost penibili, posibil si datorita scenariului, insa Ewan McGregor drept Obi-Wan si restul actorilor au jucat excelent.

#152
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,512
  • Înscris: 30.10.2003
Mi s-a parut ca au jucat toti prost. Dar a fost vina lui George Lucas, a regizat f. prost filmele. Vorbesc de astea noi.

#153
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Ewan McGregor si Crostopher Lee au jucat bine; chiar si Anakin in partea a treia.

#154
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Vad ca explica un tip pe youtube care sunt modificarile din variantele remasterizate si e putin ofuscat :lol:

#155
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Pai sunt cateva modificari in plus fata de refinisarea efectelor sau efecte suplimentare adaugate.

Cateva scene suplimentare ( ex discutia lui Han Solo cu Jabba din Episodul IV - care  a fost filmata initial dar nu a fost bagata in primul film, sau scenele de artificii din diverse orase de la finalul episodului VI ), caractere adaugate pe fundalul unor scene ( ex in Episodul IV cand Luke si Ben ajung in oras sa inchirieze o nava apar ceva personaje CGI pe fundal asemanatoare cu cele din episodul I ) - si terminand cu mutra lui Anakin - cea noua - la scena de final, in locul celei originale.

Unora nu le-a placut in special modificarea scenei de final.

#156
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 15.10.2007

View Postbadsica, on 21 aprilie 2015 - 15:22, said:

Si eu sustin sa le vezi in ordinea aparitiei, primele episoade sunt de-a dreptul jenante..jocul actorilor, replici, decor, efecte..erau anii 70-80 dar tot nu e o scuza.
Astea mai noi sunt cat de cat mai ok, cu actori in firea lor.

Oricum dupa parerea mea, seria Star Wars nu mai are farmec in zilele noastre, decat pentru nostalgici.

pai daca nu contin si ceva dudui mai mult dezbracate decat imbracate, scene duioase de sex sa nu mai vorbin de cele brutale eu zic ca chiar nu mai are nici un farmecPosted Image . Eu va propun sa-l invitati la discutii si pe CTP- poate asa se traseaza o recenzie de nota 10 ...romaneasca de dambovita.

#157
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Eu m-am uitat din curiozitate la ele si am ramas cam dezamagit, ma asteptam sa fie....altfel.

PS: Daca vreau sa vad p*zde goale ma uit pe redtube ;)

View Postbadsica, on 16 martie 2015 - 09:25, said:

Nu inteleg ce-i toata agitatia asta mondiala privind filmele astea..dar ma rog, fiecare cu gusturile lui. Ma gandesc in aceea perioada erau deja aparute 2001: A Space Odyssey, Alien, Close Encounters of the Third Kind si altele...
Posted Image


#158
Glyf

Glyf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 23.02.2007
Nu se poate face o comparație între nivelul poveștilor sau efectelor folosite în filmele de pînă la Star Wars și cele din basmul lui Lucas.
Alien apare 2 ani mai tîrziu.
Și azi, dacă urmărești 2-3 episoade din Star Trek și apoi treci la Star Wars, vei rămîne impresionat de diferență.
Close Encounters  mi s-a părut supraapreciat iar Odiseea spațială e totuși alt gen.
Ce-mi pare rău e că din Stalker-ul lui Tarkovski n-au mai rămas decît niște resturi în urma sabotajului, mă gîndesc ce dimensiune filozofică ar fi avut originalul.

#159
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Pai alea sunt SF-uri serioase pe cand Star Wars e un SF (chiar ca poveste) pentru copii extrem de supraapreciat.

#160
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postbadsica, on 22 aprilie 2015 - 14:49, said:

Star Wars e un SF (chiar ca poveste) pentru copii extrem de supraapreciat.
Singurul lucru ce-l au in comun filmele 2001: A Space Odyssey (1968), Star Wars, Close Encounters of the Third Kind (1977) si Alien (1979) este faptul ca sunt Științifico-fantastic, știință-ficțiune, SF sau science-fiction Posted Image

Si fiecare film este presarat cu o anume poveste !
Exemplu:
Alien (1979) este un SF de groza;
Star Wars Episode IV: A New Hope (1977) este un SF poveste;
2001: A Space Odyssey (1968) este un SF cult/psihologic/mind-twisting....

#161
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,512
  • Înscris: 30.10.2003
Sau vreti sa ziceti ca Star Wars are un public tinta muuuuuuuult mai larg decat celelalte filme.

Star Wars supraevaluat? Ce? Muzica? Pai numai sa asculti muzica si tot merita sa te uiti la film :lol:

#162
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Star Wars e puternic inspirat de Printesa Martiana - practic tot o poveste mai mult fantastica decat stiintifico-fantastica.

Pai a avut vreo 10 Oscar-uri daca nu ma insel Episodul IV - si ptr muzica unul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate