Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

NOILE Tarife Cable Link!!!

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
takeda

takeda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.12.2001
Nu are cum sa rezulte clar, depinde de banda alocata de RDS pentru cablelink; daca e sa zicem 1MBps extern lucrurile nu mai sunt asa roze... Btw sper ca nu s-a micsorat banda externa o data cu modificarea abonamentelor - azi merge mai prost ca pe dialup, sper ca e o coincidenta si problema (temporara) are alta cauza.

#38
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Oricum, toate modem-urile de cablu se "varsa" in inelul GigaBith al RDS si stiind ca aproape tot content-ul web-ului romanesc este pe reteaua RDS cred ca va merge destul de bine.

Cat priveste iesirea la internet, nu stiu ce banda share-uiesc clientii CableLink, rugati-va doar sa nu faca toata lumea download de pe net in acelasi timp.

Greets,
Speedo

#39
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002
RDS Arad limitare 128/128 indiferent de unde ce si cum
sa activat traficul nelimitat si la mine in contract imi verific traficul la http://contorizarea.rdsar.ro poate asha ii si la oradea a vedea hell

#40
alex

alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 18.02.2002
Tocmai ma bucuram si eu, da RDS nu are inca acoperire in zona mea (pantelimon - iancului)

#41
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

Quote

Originally posted by Speedo
Echipamentele care se folosesc la RDS si probabil si Astral, ca nu difera ca standarde, (adica terminatoarele de magistrala de cablu sau cum se cheama), , sunt capabile de 34Mbps download   spre useri si 10Mbps up-load  pe o retea de cablu, astfel un astfel de echipament poate sa deserveasca un cvartal de blocuri sau mai multe, depinde si de calculele economice si de numarul clientilor din zona.
CMTS se numesc (Cable Modem Termination Systems).
Da shi nu; CMTS-urile DOCSIS au largimea de banda in functzie de modulatzia aleasa (QPSK, QAM) atat pe downstream cat shi pe upstream. Poate fi atata cat zici tu.
Ambii mai folosesc shi Lancity care este QPSK/6MHz, adica 10Mbps up respectiv down, numai ca CMTS-ul are interfatza 10Mbps half-duplex...
Kappa (Astral) mai avea Zenith-uri in BPSK, dar probabil nu mai au abonatzi pe ele.

Oricum, in general, limitarile nu provin din capacitatea retzelei de cablu atata vreme cat modemurile sunt limitate puternic (128kbps, adica echivalent ISDN).

#42
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002
modemurile sunt limitate sau isp-ul ne limiteaza ?

#43
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

Quote

Originally posted by dragosul
modemurile sunt limitate sau isp-ul ne limiteaza ?
Modemurile nu sunt un "god given"; da, modemurile te limiteaza efectiv, dar ele sunt configurate de cel care ofera local loop-ul (nu neaparat ISP-ul in state de ex.).
In Romania se practica shi limitarea pe uplink dupa ce ai ajuns in core network-ul ISP-ului.

#44
pinkish

pinkish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.11.2002
TipiTop , si eu stau in Titan, mai precis in spatele blocului cu MatSports, Segarcea, etc... Tu unde stai? Stii mai multe detalii legate de cand or sa ajunga RDS-u cu CableLink in zona noastra?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate