Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Omul superior

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
201 replies to this topic

#55
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 diogene_din_butoi, on 01 noiembrie 2012 - 15:39, said:

Eu am intrebat la un moment dat daca ne referim la potentialul omului sau la ceea ce este de fapt.
Acest potential exista in fapt.

#56
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 diogene_din_butoi, on 02 noiembrie 2012 - 00:33, said:

E nevoie de mult mai mult decat parerile unor persoane pe care nu le cunosc pentru a-mi rani orgoliul.(dar nu ma cunosti si e de asteptat sa faci asemenea presupuneri)


Tu chiar crezi asta? Pentru ca mie mi se pare ca stie foarte bine ce vorbeste.

E dreptul tau sa crezi ce vrei.

Eu n-as numi asta iubire de sine. In momentul in care faci intentionat  rau altuia, iti faci si tie rau.

LOL!


Cum acolo a fost scrisa o insiruire de posibilitati, din care se pare ca te-a atins una anume...


De fapt sunt convinsa ca e asa.  Fiindca ar insemna sa afirmi despre toti cei care ti-au fost profesori ca sunt niste tampiti, iar despre idioti ca sunt niste intelepti. Fraza aia e facuta, cum am spus deja, doar ca sa inchida gura celor care considera ca au ceva de spus, de catre cineva nu foarte bine intentionat...


Am si dovedit ca nu esti realist; ca doar as fi crezut era doar un fel de a spune...


Doar ca aceia care fac rau altuia nu recunosc ca ar fi adevarat ce spui...


Pai...

Edited by karuna, 02 November 2012 - 09:40.


#57
seliana

seliana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 19.09.2012

 TOPCATBV, on 01 noiembrie 2012 - 09:46, said:

Am spus ca omul e prima specie care are capacitatea de a gandi global, nu am spus ca se comporta in sensul asta.

Oare multinationalele precum Monsanto, Du Pont, Coca Cola sau Mc Donalds au capacitatea de a gandi global?
Omul are o singura capacitate: Sa distruga Natura. Atunci cand inceteaza sa o distruga, Natura are puterea sa se refaca singura si sa se reechilibreze. Omul nu poate face mai nimic favorabil naturii, dar poate cel mult coopera cu ea, si in urma acestei cooperari sa primeasca adapost si hrana dar si siguranta viitorului.

#58
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
Ce-l face pe om superior, ca toti parem evoluati.

#59
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 seliana, on 29 octombrie 2012 - 18:39, said:

Omul este cu adevarat superior intr-o singura directie: Este singura vietate care are capacitatea sa distruga intreaga planeta. Este singura vietate capabila sa-si distruga propria specie.

pai mai intai defineste termenul "superior".

#60
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

 TOPCATBV, on 02 noiembrie 2012 - 09:16, said:

Acest potential exista in fapt.

Categoric. Vorba bancului: -Stimabile student, in capul tau se ascunde o inteligenta sclipitoare. Pacat ca se ascunde asa de bine!

 karuna, on 02 noiembrie 2012 - 09:37, said:

Cum acolo a fost scrisa o insiruire de posibilitati, din care se pare ca te-a atins una anume...
Daca m-a atins ceva sau nu, asta e strict problema mea, ca n-am sarit sa scot ochii nimanui Posted Image


 karuna, on 02 noiembrie 2012 - 09:37, said:

De fapt sunt convinsa ca e asa.
Ok. E dreptul tau sa crezi ce vrei. Dar, apropo de convingere, mi-am amintit de asta:
The devil once went for a walk with a friend. They saw a man ahead of them stoop down and pick up something form the ground. 'What did that man find?' asked the friend. "A piece of truth,' said the devil.
'Doesn't that disturb you?' asked the friend.
'No," said the devil. 'I shall let him make a belief out of it.'

 karuna, on 02 noiembrie 2012 - 09:37, said:

Fiindca ar insemna sa afirmi despre toti cei care ti-au fost profesori ca sunt niste tampiti, iar despre idioti ca sunt niste intelepti. Fraza aia e facuta, cum am spus deja, doar ca sa inchida gura celor care considera ca au ceva de spus, de catre cineva nu foarte bine intentionat...
Asta este o generalizare care nu-si are rostul.  Eu altceva am inteles din asta, dar fiecare intelege ce vrea. Si ce poate.


 karuna, on 02 noiembrie 2012 - 09:37, said:

Am si dovedit ca nu esti realist; ca doar as fi crezut era doar un fel de a spune...
Felicitari!Da' nu stiu de ce te-ai straduit, ca eu nu incercam sa par o persoana realista. Spre deosebire de altii.


 karuna, on 02 noiembrie 2012 - 09:37, said:

Doar ca aceia care fac rau altuia nu recunosc ca ar fi adevarat ce spui...
Treaba lor daca recunosc sau nu. Nu am nici cea mai mica nevoie de "recunoasterea" lor si nu m-ar incalzi cu absolut nimic s-o primesc. Fiecare e liber sa se minta cat si cum vrea. Fiecare cu karma lui.

 nuda, on 02 noiembrie 2012 - 20:21, said:

pai mai intai defineste termenul "superior".

Buna intrebare.

 seliana, on 02 noiembrie 2012 - 15:50, said:


Omul are o singura capacitate: Sa distruga Natura. Atunci cand inceteaza sa o distruga, Natura are puterea sa se refaca singura si sa se reechilibreze. Omul nu poate face mai nimic favorabil naturii, dar poate cel mult coopera cu ea, si in urma acestei cooperari sa primeasca adapost si hrana dar si siguranta viitorului.

Aici nu-s tocmai de acord. Eu cred ca omul are si capacitatea de a crea si de a vindeca, nu doar de a distruge. Problema e ce face, nu ce poate.

Edited by diogene_din_butoi, 03 November 2012 - 02:02.


#61
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 seliana, on 30 octombrie 2012 - 22:26, said:

Daca am putea spune ca exista oameni superiori, as da un exemplu: Mahatma Gandhi, cel care prin nonviolenta a gonit pe britanici din India fara sa fie tras macar un cartus.

Daaaaa, si prin miscarea asta a provocat un conflict sangeros ce produce si acum victime, intre India si Pakistan. Paradoxal, nu musulmanii au fost aia care l-au kilarit.

 seliana, on 30 octombrie 2012 - 22:57, said:

Superioritatea prin modestie si umilinta! De asta Isus le-a spalat picioarele apostolilor Sai!

Omul nu ajungea niciodata superior prin mentalitatea asta.

 seliana, on 02 noiembrie 2012 - 15:50, said:

Omul are o singura capacitate: Sa distruga Natura. Atunci cand inceteaza sa o distruga, Natura are puterea sa se refaca singura si sa se reechilibreze. Omul nu poate face mai nimic favorabil naturii, dar poate cel mult coopera cu ea, si in urma acestei cooperari sa primeasca adapost si hrana dar si siguranta viitorului.

O multime de specii au disparut fara interventia omului. Omul poate sa ia masuri pentru a impiedica aceste lucruri.

#62
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

 edy_wheazel, on 03 noiembrie 2012 - 07:36, said:


Omul nu ajungea niciodata superior prin mentalitatea asta.
Depinde ce intelegem prin superioritate.


 edy_wheazel, on 03 noiembrie 2012 - 07:36, said:

O multime de specii au disparut fara interventia omului. Omul poate sa ia masuri pentru a impiedica aceste lucruri.
Daca universul asa a avut chef, sa faca sa dispara anumite specii,asta e fix problema lui, nu ne datoreaza explicatii. a fost aici inainte. Ceea ce face omul este responsabilitatea lui. Intr-adevar poate sa ia masuri, dar hai sa ne limitam la ceea ce face omul, nu ce poate.

#63
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
Superior e o notiune relativa la fel cu "bun", daca un urs polar e bun moare de foame.
Ce insemna sa fii bun la atei? Sa te dai dupa cei din jur? Da poate aia vor sa se sinucida vorbind frumos si facand legi aparent "bune".

Edited by Takumi, 03 November 2012 - 18:21.


#64
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Takumi, on 03 noiembrie 2012 - 18:18, said:

Ce insemna sa fii bun la atei?

Fix ca la crestini, numa' ca nu de frica iadului.

#65
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
Nu chiar fix, un ateu daca moare maine bun sau rau il doare in cur, la crestini e atlfel.
Functie de asta iti faci viata.

Edited by Takumi, 03 November 2012 - 18:24.


#66
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Takumi, on 03 noiembrie 2012 - 18:23, said:

Nu chiar fix, un ateu daca moare maine bun sau rau il doare in cur, la crestini e atlfel.

Crezi ca ateu' nu se gandeste la ce lasa in urma sau la ce a facut?

#67
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
Ba da, dar dat fiind faptul ca pentru el dupa moarte nu exista nimic e mai inclinat spre egoism.

#68
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Takumi, on 03 noiembrie 2012 - 18:30, said:

Ba da, dar dat fiind faptul ca pentru el dupa moarte nu exista nimic e mai inclinat spre egoism.

Nu vad cum apare egoismu' in ecuatie.

#69
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
Eu tin la mine si la confortul meu, chiar daca asta insemna disconfortul tau. Intelegi?

#70
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Takumi, on 03 noiembrie 2012 - 18:34, said:

Eu tin la mine si la confortul meu, chiar daca asta insemna disconfortul tau. Intelegi?

De ce ai impresia ca ateii ti-ar produce disconfort pentru binele lor? De asemenea, crezi ca unii crestini nu ti-ar produce disconfort?

#71
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
N-am zis ca e regula, am zis ca esti predispus la egoism ca ateu mai mult decat un crestin.
Reciteste.

#72
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Takumi, on 03 noiembrie 2012 - 18:38, said:

N-am zis ca e regula, am zis ca esti predispus la egoism ca ateu mai mult decat un crestin.
Reciteste.

Io n-as zice. Exista multi crestini egoisti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate