Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Omul superior

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
201 replies to this topic

#37
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
realitatea e ca sintem superiori, problema e ca nu sintem superiori asa cum ar trebui sa fim ......
"Atunci Isus a şezut jos, a chemat pe cei doisprezece şi le-a zis: „Dacă vrea cineva să fie cel dintâi, trebuie să fie cel mai de pe urmă din toţi şi slujitorul tuturor!”"

#38
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Asteptam sa vina cineva si sa spuna asta.. B)

Carevasazica, omul superior nu prin inteligenta, sau puterea pe care o are, sau alte talente se evidentiaza, ci prin dorinta lui de a fi in slujba binelui...

#39
seliana

seliana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 19.09.2012

View Postcirus6, on 30 octombrie 2012 - 22:42, said:

realitatea e ca sintem superiori, problema e ca nu sintem superiori asa cum ar trebui sa fim ......
"Atunci Isus a şezut jos, a chemat pe cei doisprezece şi le-a zis: „Dacă vrea cineva să fie cel dintâi, trebuie să fie cel mai de pe urmă din toţi şi slujitorul tuturor!”"

Superioritatea prin modestie si umilinta! De asta Isus le-a spalat picioarele apostolilor Sai!

#40
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postseliana, on 30 octombrie 2012 - 22:26, said:

Daca am putea spune ca exista oameni superiori, as da un exemplu: Mahatma Gandhi, cel care prin nonviolenta a gonit pe britanici din India fara sa fie tras macar un cartus.
De acord. si eu il includ in specia superioara.

View Postkaruna, on 30 octombrie 2012 - 22:30, said:


Stii de ce? Fiindca aceia isi dau seama ca sunt niste servitori...

Da, si-au depasit egoul.

#41
seliana

seliana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 19.09.2012

View Postdiogene_din_butoi, on 30 octombrie 2012 - 23:07, said:

De acord. si eu il includ in specia superioara.


Da, si-au depasit egoul.

Cand un ofiter grec s-a pus in fata butoiului lui Diogene umbrindu-l, acesta i-a spus:
- Nu-mi lua ceea ce nu-mi poti da. (adica Soarele). Asta apropo de nick-ul tau.Posted Image

#42
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postdiogene_din_butoi, on 30 octombrie 2012 - 23:07, said:


Da, si-au depasit egoul.

Asta in limbajul de lemn...

#43
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postseliana, on 30 octombrie 2012 - 23:52, said:

Cand un ofiter grec s-a pus in fata butoiului lui Diogene umbrindu-l, acesta i-a spus:
- Nu-mi lua ceea ce nu-mi poti da. (adica Soarele). Asta apropo de nick-ul tau.Posted Image

Eu stiam ca era vorba de Alexandru cel Mare, care i-a spus lui Diogene(care statea la soare): "Cere-mi orice vrei si iti voi da!", la care D. a raspuns: "Atunci da-te la o parte ca-mi iei lumina soarelui!" Posted Image

View Postkaruna, on 31 octombrie 2012 - 00:28, said:

Asta in limbajul de lemn...

Da, dar si asta e greu de priceput de catre unii Posted Image

#44
seliana

seliana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 19.09.2012

View Postdiogene_din_butoi, on 31 octombrie 2012 - 00:36, said:

Eu stiam ca era vorba de Alexandru cel Mare, care i-a spus lui Diogene(care statea la soare): "Cere-mi orice vrei si iti voi da!", la care D. a raspuns: "Atunci da-te la o parte ca-mi iei lumina soarelui!" Posted Image


Da, dar si asta e greu de priceput de catre unii Posted Image

Da, nu mai tineam minte despre cine era vorba. Multumesc!

#45
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postdiogene_din_butoi, on 31 octombrie 2012 - 00:36, said:


Da, dar si asta e greu de priceput de catre unii Posted Image

E greu de priceput fiindca e incomplet exprimat; de aceea si devine...lemn...

#46
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postdiogene_din_butoi, on 30 octombrie 2012 - 16:12, said:

Oare, chiar asa? Si de ar avea nevoie celelalte specii de cineva care sa aiba grija de ele?
Nu au nevoie. De aia au si disparut 99% din ele.

#47
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View PostTOPCATBV, on 31 octombrie 2012 - 11:14, said:

Nu au nevoie. De aia au si disparut 99% din ele.

Din vina cui? Ca unele specii au disparut pentru ca asa a vrut universul, asta nu prea e treaba noastra. Dar hai sa ne gandim cate specii sunt chiar acum in pericol sa dispara din cauza "superioritatii" si "grijei" oamenilor.

View Postkaruna, on 31 octombrie 2012 - 00:48, said:

E greu de priceput fiindca e incomplet exprimat; de aceea si devine...lemn...
Da' tu ai inteles, nu? Atunci de ce te plangi? Posted Image Oricat de complet ar fi exprimat un lucru, tot se vor gasi multi care sa nu-l priceapa. Pe de alta parte, cei capabili sa-l priceapa nu vor avea nevoie de multe explicatii. Traim intr-o stare de constiinta in care totul este relativ, nu?Oricum fiecare intelege ce vrea si ce poate. "Din ceea ce vrei sa comunici, nu stii niciodata ce prinde radacini in cel ce te asculta."

#48
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postdiogene_din_butoi, on 31 octombrie 2012 - 22:25, said:

Din vina cui? Ca unele specii au disparut pentru ca asa a vrut universul, asta nu prea e treaba noastra. Dar hai sa ne gandim cate specii sunt chiar acum in pericol sa dispara din cauza "superioritatii" si "grijei" oamenilor.
Am spus ca omul e prima specie care are capacitatea de a gandi global, nu am spus ca se comporta in sensul asta.

#49
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postdiogene_din_butoi, on 31 octombrie 2012 - 22:25, said:



Da' tu ai inteles, nu? Atunci de ce te plangi? Posted Image Oricat de complet ar fi exprimat un lucru, tot se vor gasi multi care sa nu-l priceapa. Pe de alta parte, cei capabili sa-l priceapa nu vor avea nevoie de multe explicatii. Traim intr-o stare de constiinta in care totul este relativ, nu?Oricum fiecare intelege ce vrea si ce poate. "Din ceea ce vrei sa comunici, nu stii niciodata ce prinde radacini in cel ce te asculta."

Te-ar deranja?... De ce ai ramas tu cu impresia ca m-as fi plans?
Chestia e ca cei care folosesc limbajul de lemn, adica fara sa atinga de fapt esenta, de fapt nu inteleg nici ei mare lucru din vorbe, ci doar se prefac ca inteleg... Bine, ca nu-i cazul tau, fiindca eu exclud intotdeauna persoanele care sunt de fata.. Partea buna este ca acele persoane nu sunt de rea intentie, de aceea si simt ele ca sunt pe undeva prin preajma adevarului, chiar si atunci cand folosesc un limbaj de lemn...

Una peste alta, depasirea egoului este de fapt un efect secundar si nu unul esential...
Alt hint, cine a spus "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", nu a spus ca nu trebuie sa te iubesti si pe tine.. Ca daca pe tine te iubesti prea putin, atunci nici pe aproapele nu ai sa il iubesti prea mult...

#50
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postkaruna, on 01 noiembrie 2012 - 10:19, said:

Te-ar deranja?... De ce ai ramas tu cu impresia ca m-as fi plans?
Chestia e ca cei care folosesc limbajul de lemn, adica fara sa atinga de fapt esenta, de fapt nu inteleg nici ei mare lucru din vorbe, ci doar se prefac ca inteleg... Bine, ca nu-i cazul tau, fiindca eu exclud intotdeauna persoanele care sunt de fata.. Partea buna este ca acele persoane nu sunt de rea intentie, de aceea si simt ele ca sunt pe undeva prin preajma adevarului, chiar si atunci cand folosesc un limbaj de lemn...

Una peste alta, depasirea egoului este de fapt un efect secundar si nu unul esential...
Alt hint, cine a spus "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", nu a spus ca nu trebuie sa te iubesti si pe tine.. Ca daca pe tine te iubesti prea putin, atunci nici pe aproapele nu ai sa il iubesti prea mult...

Ne cam jucam cu cuvintele. Apropo de adevar, sa ne amintim de Lao Tzu: "Cei ce stiu, nu spun. Cei ce spun, nu stiu." Din aceasta perspectiva, tot ce discutam noi aici e subiectiv(si, probabil absolut inutil).
Feferitor la "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", parerea mea este ca omul cam respecta acest sfat, si isi iubeste aproapele chiar ca pe el insusi(cred ca asta spune multe).
Sper ca nu confundam iubirea de sine cu egoul.

View PostTOPCATBV, on 01 noiembrie 2012 - 09:46, said:

Am spus ca omul e prima specie care are capacitatea de a gandi global, nu am spus ca se comporta in sensul asta.

Eu am intrebat la un moment dat daca ne referim la potentialul omului sau la ceea ce este de fapt.

#51
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postdiogene_din_butoi, on 01 noiembrie 2012 - 15:39, said:

Ne cam jucam cu cuvintele.


Apropo de adevar, sa ne amintim de Lao Tzu: "Cei ce stiu, nu spun. Cei ce spun, nu stiu."



TE joci tu doar, sau esti departe sa fi inteles ce am spus, sau chiar nu te lasa orgoliul ranit sa accepti adevarul, fiindca eu am vorbit cat se poate de serios....


Poate ca un "Lao Tzi" la betie, care cand n-a mai stiut sa raspunda la intrebari, nu doar ca a facut-o pe misteriosul, ci, de ciuda, a mai si improscat cu noroi in cei care chiar puteau sa dea niste raspunsuri bune...

Edited by karuna, 01 November 2012 - 20:46.


#52
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
N-am nicio problema cu oamenii care se considera a fi la acelasi nivel cu animalele, acestia pot trai chiar relativ ok in limita sistemul de legi si reguli din societate. Ceea ce trebuie inteles este ca genul asta de atitudine nu ajuta cu nimic la evolutie, aceasta chestiune nefiind intalnita la animale, ele nu evolueaza, dispar specii, apar specii, ele nu isi formeaza si transforma mediul in care traiesc, creierul lor functioneaza doar in doua sensuri, supravietuire si reproducere, nu au alte curiozitati.
Si mai mult ca sigur nu cred ca activeaza pe forumul asta postand mesaje "anti-discriminare". Posted Image

#53
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postdiogene_din_butoi, on 01 noiembrie 2012 - 15:39, said:


Feferitor la "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", parerea mea este ca omul cam respecta acest sfat, si isi iubeste aproapele chiar ca pe el insusi(cred ca asta spune multe).

Sper ca nu confundam iubirea de sine cu egoul.


Pai eu nu cred deloc ca ai fi realist aici. Intalnesc destui oameni care pe ei insisi se iubesc suficient de mult, cat sa le zici egoisti, dar nu dau doi bani pe aproapele lor, in sensul ca pot fi in stare sa il impiedice pe acela sa evolueze, chiar daca  nu le-a facut niciun rau si incearca si el sa traiasca cinstit...

De ce te-ai speria se fie asa? Ti-a zis cineva(!) ca ar fi vreo erezie??

#54
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postkaruna, on 01 noiembrie 2012 - 20:45, said:

TE joci tu doar, sau esti departe sa fi inteles ce am spus, sau chiar nu te lasa orgoliul ranit sa accepti adevarul, fiindca eu am vorbit cat se poate de serios....
E nevoie de mult mai mult decat parerile unor persoane pe care nu le cunosc pentru a-mi rani orgoliul.(dar nu ma cunosti si e de asteptat sa faci asemenea presupuneri)


View Postkaruna, on 01 noiembrie 2012 - 20:45, said:

Poate ca un "Lao Tzi" la betie, care cand n-a mai stiut sa raspunda la intrebari, nu doar ca a facut-o pe misteriosul, ci, de ciuda, a mai si improscat cu noroi in cei care chiar puteau sa dea niste raspunsuri bune...
Tu chiar crezi asta? Pentru ca mie mi se pare ca stie foarte bine ce vorbeste.

View Postkaruna, on 01 noiembrie 2012 - 22:17, said:

Pai eu nu cred deloc ca ai fi realist aici.
E dreptul tau sa crezi ce vrei.

View Postkaruna, on 01 noiembrie 2012 - 22:17, said:

Intalnesc destui oameni care pe ei insisi se iubesc suficient de mult, cat sa le zici egoisti, dar nu dau doi bani pe aproapele lor, in sensul ca pot fi in stare sa il impiedice pe acela sa evolueze, chiar daca  nu le-a facut niciun rau si incearca si el sa traiasca cinstit...
Eu n-as numi asta iubire de sine. In momentul in care faci intentionat  rau altuia, iti faci si tie rau.

View Postkaruna, on 01 noiembrie 2012 - 22:17, said:

De ce te-ai speria se fie asa? Ti-a zis cineva(!) ca ar fi vreo erezie??
LOL!

View PostNotEasy, on 01 noiembrie 2012 - 21:19, said:

N-am nicio problema cu oamenii care se considera a fi la acelasi nivel cu animalele, acestia pot trai chiar relativ ok in limita sistemul de legi si reguli din societate. Ceea ce trebuie inteles este ca genul asta de atitudine nu ajuta cu nimic la evolutie, aceasta chestiune nefiind intalnita la animale, ele nu evolueaza, dispar specii, apar specii, ele nu isi formeaza si transforma mediul in care traiesc, creierul lor functioneaza doar in doua sensuri, supravietuire si reproducere, nu au alte curiozitati.
Dar oamenii care se situeaza la un nivel inferior animalelor? (De exemplu, animalele nu omoara din placere)

View PostNotEasy, on 01 noiembrie 2012 - 21:19, said:

Si mai mult ca sigur nu cred ca activeaza pe forumul asta postand mesaje "anti-discriminare". Posted Image
Asa e. Dar asta nu e neaparat o dovada de inferioritate. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate