Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Evenimente care vor cutremura lumea, conform Scripturii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
414 replies to this topic

#19
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Stimabile, aia nu e profetie, e pur si si simplu natura oamenilor. Ai impresia ca acum + 2000 ani nu existau oameni rai, avari, aroganti sau oameni care nu dadeau doi bani pe orice fel de credinta intr-o entitate superioara ? Deci, pana una alta, n-ai reusit sa-mi demonstrezi ca biblia a prezis cu exactitate vreun eveniment viitor. Ca sa nu mai vorbim de multiplele intrerpretari ale oricarui eveniment. As putea sa-ti fac o paralela, poate exagerata, cu profetiile lui Nostradamus. Omul si-a asternut delirul pe hartie, iar la fiecare eveniment major (fie el bun sau rau) din istoria omenirii, s-au gasit destui care sa caute prin versetele lui si sa sustina ca Nostradamus a nimerit-o. Evident, cu putina imaginatie, poti regasi orice eveniment din istorie in profetiile lui Nostradamus. Nu-i greu sa gasesti o interpretare care sa-ti convina.

#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 31 octombrie 2012 - 08:20, said:

Faptul că unele animale au fost folosite în Biblie ca simboluri pentru nişte puteri mondiale este scriptural ...

(Daniel 8:20–22) . . .Berbecul pe care l-ai văzut şi care avea cele două coarne îi reprezintă pe regii Mediei şi Persiei. 21 Ţapul păros îl reprezintă pe regele Greciei. Cornul cel mare dintre ochii lui îl reprezintă pe primul rege. 22 Pentru că acesta s-a rupt şi în locul lui s-au ridicat în cele din urmă patru, din naţiunea lui se vor ridica patru regate, dar nu cu puterea lui.
Stimabile, ti se spune ca "Ţapul păros îl reprezintă pe regele Greciei". Pasul urmator este sa gasesti INTELESUL SPIRITUAL al acestui vers. Iar voi, ce faceti? Spiritual la voi inseamna sa spui ca Grecia este SUA sau orice alt lucru FIZIC?

Nu va este deloc rusine, stimabile...... Lipseste cu desavarsire intelesul spiritual!!!!!!

#21
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 31 octombrie 2012 - 08:20, said:


(2 Timotei 3:1–5) . . .Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă. 2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, aroganţi, trufaşi, blasfematori, neascultători de părinţi, nerecunoscători, neloiali, 3 fără afecţiune naturală, refractari la orice acord, calomniatori, fără stăpânire de sine, cruzi, neiubitori de bine, 4 trădători, încăpăţânaţi, umflaţi de mândrie, mai degrabă iubitori de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, 5 având o formă de devoţiune sfântă, dar negându-i puterea; şi de aceştia depărtează-te. . .

asta-i profetia?

omule, aici ai de-a face cu invatatura.

ca de profetit asta, si eu puteam, fara Duhul sfant !

#22
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postblueday, on 31 octombrie 2012 - 16:07, said:

asta-i profetia?

omule, aici ai de-a face cu invatatura.

ca de profetit asta, si eu puteam, fara Duhul sfant !
Sa vezi o profetie care nu e scrisa in biblie , dar femeia asta cu trei clase ce a putut sa scrie . http://www.intercer....ndex.php/T9/11/
Citeste versetul 11.2 cartea a aparut pe la inceputul secolului trecut

Edited by pacopaco1967, 31 October 2012 - 17:45.


#23
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 31 octombrie 2012 - 17:43, said:

Sa vezi o profetie care nu e scrisa in biblie , dar femeia asta cu trei clase ce a putut sa scrie . http://www.intercer....ndex.php/T9/11/
Citeste versetul 11.2 cartea a aparut pe la inceputul secolului trecut

Mincinoasa care a vorbit in biserica, contrar Scripturii?

1 Corinteni 14

34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.
35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.
37 Dacă crede cineva că este prooroc sau însuflat de Dumnezeu, să înţeleagă că ce vă scriu eu, este o poruncă a Domnului.

#24
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Zexelica ,tu cred ca ai o problema cu o anume femeie care iti este superioara spiritual si de fiecare data reactionezi aberant .Poate n-ai observat ,femeia asta (Ellen White ) a urmat doar trei ani cursurile unei scoli si totusi te depaseste .Ar fi bine sa citesti totusi ceva scris de ea ca sa te lamuresti
  http://intercer.net/egw/

#25
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postpacopaco1967, on 31 octombrie 2012 - 21:16, said:

Zexelica ,tu cred ca ai o problema cu o anume femeie care iti este superioara spiritual si de fiecare data reactionezi aberant .Poate n-ai observat ,femeia asta (Ellen White ) a urmat doar trei ani cursurile unei scoli si totusi te depaseste .Ar fi bine sa citesti totusi ceva scris de ea ca sa te lamuresti
  http://intercer.net/egw/


Cum se face ca ti-a scapat Tragedia Veacurilor unde dam ca proba a scripturii referinte istorice

Edited by husand, 31 October 2012 - 22:25.


#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Posthusand, on 31 octombrie 2012 - 22:25, said:

Cum se face ca ti-a scapat Tragedia Veacurilor unde dam ca proba a scripturii referinte istorice
Am citit-o .Cea mai buna carte a ei si ultima  este "Divina Vindecare"  tiparita in 1905

Edited by pacopaco1967, 31 October 2012 - 22:41.


#27
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postnasol2008, on 31 octombrie 2012 - 09:24, said:

Stimabile, aia nu e profetie, e pur si si simplu natura oamenilor. Ai impresia ca acum + 2000 ani nu existau oameni rai, avari, aroganti sau oameni care nu dadeau doi bani pe orice fel de credinta intr-o entitate superioara ?

Sigur că existau, dar nu în aceeaşi proporţie ca în zilele noastre.  În plus, această profeţie este strâns legată cu alte profeţii rostite de însuşi Isus Cristos despre zilele noastre.

(Matei 24:3–14) . . .În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el, deoparte, şi i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri şi care va fi semnul prezenţei tale şi al încheierii acestui sistem?“ 4 Răspunzând, Isus le-a zis: „Luaţi seama ca nimeni să nu vă inducă în eroare, 5 pentru că vor veni mulţi în numele meu, zicând: «Eu sunt Cristosul», şi îi vor induce pe mulţi în eroare. 6 Veţi auzi de războaie şi veşti despre războaie. Vedeţi să nu vă îngroziţi, fiindcă aceste lucruri trebuie să se întâmple, dar încă nu este sfârşitul. 7 Se va ridica naţiune contra naţiune şi regat contra regat, vor fi lipsuri de alimente şi cutremure de pământ dintr-un loc în altul. 8 Toate acestea sunt începutul durerilor. 9 Atunci vă vor da necazului, vă vor omorî şi veţi fi urâţi de toate naţiunile din cauza numelui meu. 10 Şi atunci mulţi se vor poticni, se vor trăda unii pe alţii şi se vor urî unii pe alţii. 11 Şi se vor ridica mulţi profeţi falşi şi îi vor induce pe mulţi în eroare, 12 iar, din cauza înmulţirii nelegiuirii, iubirea celor mai mulţi se va răci. 13 Dar cel care va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat. 14 Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

#28
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Daca atunci ar fi curs numai lapte si miere, n-ar fi existat razboaie, n-ar fi fost cutremure si toti ar fi avut mancare pe saturate, as fi putut cataloga asta drept profetie. Cum toate astea erau la ordinea zilei inca din negura vremurilor, biblia nu-mi spune nimic nou, ci doar faptul ca lucrurile vor continua la fel. Si ce e mai interesant: multe din razboaie s-au purtat si inca se mai poarta in numele religiei.

#29
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postnasol2008, on 01 noiembrie 2012 - 10:27, said:

Daca atunci ar fi curs numai lapte si miere, n-ar fi existat razboaie, n-ar fi fost cutremure si toti ar fi avut mancare pe saturate, as fi putut cataloga asta drept profetie. Cum toate astea erau la ordinea zilei inca din negura vremurilor, biblia nu-mi spune nimic nou, ci doar faptul ca lucrurile vor continua la fel. Si ce e mai interesant: multe din razboaie s-au purtat si inca se mai poarta in numele religiei.

Dacă meditezi la cuvintele lui Isus vei putea observa că el făcea referire la războaie de proporţii, mondiale.  Astfel de războaie nu au mai existat înainte de anul 1914.

În ce priveşte cealaltă afirmaţie despre războaiele purtate în numele religiei, aceasta este cât se poate de corectă.  În cele două războaie mondiale şi nu numai, membrii religiilor care se pretind a fi "creştine" s-au ucis unii pe alţii doar pentru simplul motiv că făceau parte din ţări diferite şi vorbeau limbi diferite.  Catolicii şi-au ucis proprii fraţi de credinţă, protestanţii au procedat la fel, ortodocşii aidoma, etc.

În timp ce aceştia participau la masacrul care a avut loc, în frunte cu conducătorii lor religioşi care îi binecuvântau de o parte şi de alta a taberelor, Martorii lui Iehova erau aruncaţi în închisori şi în lagărele de concentrare pentru că refuzau să ia parte la aceste războaie.

Adevăraţii creştini au respectat întotdeauna învăţăturile lui Isus Cristos care spunea:

(Ioan 13:34, 35) . . .Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; aşa cum v-am iubit eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. 35 Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi“.

(Romani 13:8) 8 Să nu datoraţi nimănui nimic, decât să vă iubiţi unii pe alţii, fiindcă cine îşi iubeşte semenul a împlinit legea.

Unul dintre motivele pentru care Dumnezeu va judeca religia falsă este tocmai acesta: "că este beată de sângele sfinţilor"

(Revelaţia 17:6) . . .Şi am văzut că femeia era beată de sângele sfinţilor şi de sângele martorilor lui Isus.. . .

Edited by Eugen3, 01 November 2012 - 10:37.


#30
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postpacopaco1967, on 31 octombrie 2012 - 17:43, said:

Sa vezi o profetie care nu e scrisa in biblie , dar femeia asta cu trei clase ce a putut sa scrie . http://www.intercer....ndex.php/T9/11/
Citeste versetul 11.2     cartea a aparut pe la inceputul secolului trecut

da, am citit,aia puteam scrie si eu.

#31
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
UN EVENIMENT MAJOR CARE NE STĂ ÎN FAŢĂ ESTE URMĂTORUL:

(1 Tesaloniceni 5:3) . . .Când vor zice: „Pace şi securitate!“, atunci o distrugere neaşteptată va veni brusc peste ei, ca durerile naşterii peste femeia însărcinată, şi nu va fi chip de scăpare.

Apostolul Pavel a fost inspirat să spună cu exactitate ce se va întâmpla înainte ca Dumnezeu să aducă distrugerea. Nu se menţionează ce anume duce la acest strigăt de aşa-zisă „pace şi securitate“. Numai timpul ne va dezvălui. Un lucru e însă sigur: acest strigăt nu va împiedica venirea zilei de judecată a lui Iehova.

#32
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Ce bine ca pace si securitate nu exista inca si nici nu va exista, in alta ordine de idei, ziua judecatii e amanata pe termen nelimitat.

#33
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postnasol2008, on 01 noiembrie 2012 - 11:23, said:

Ce bine ca pace si securitate nu exista inca si nici nu va exista, in alta ordine de idei, ziua judecatii e amanata pe termen nelimitat.

Observă faptul că Pavel a spus "când vor zice", NU CÂND VOR ÎNFĂPTUI ... Este cu totul altceva ...

(1 Tesaloniceni 5:3) . . .Când vor zice: „Pace şi securitate!“, atunci o distrugere neaşteptată va veni brusc peste ei, ca durerile naşterii peste femeia însărcinată, şi nu va fi chip de scăpare.

Când naţiunile vor considera că sunt pe cale să rezolve unele dintre problemele lor arzătoare, atunci va izbucni prezisul necaz. Distrugerea bruscă a ‘Babilonului cel Mare’, imperiul mondial al religiei false, va lua prin surprindere omenirea.

#34
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 01 noiembrie 2012 - 11:29, said:


Distrugerea bruscă a ‘Babilonului cel Mare’, imperiul mondial al religiei false, va lua prin surprindere omenirea.

din care fac parte si martorii lui iehova.

#35
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Pai de pace si securitate se vorbeste de mult. Daca iei cateva discursuri ale presedintelui american sau ale generalilor fortelor NATO vei vedea ca numai despre pace si securitate vorbesc. Deci lasa-ma sa cred ca este vorba de momentul cand va exista cu adevarat pace si securitate, moment pe care nu il vad deloc apropiat, ba chiar nu-l vad deloc.

Edited by nasol2008, 01 November 2012 - 11:32.


#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 01 noiembrie 2012 - 11:17, said:

UN EVENIMENT MAJOR CARE NE STĂ ÎN FAŢĂ ESTE URMĂTORUL:

(1 Tesaloniceni 5:3) . . .Când vor zice: „Pace şi securitate!“, atunci o distrugere neaşteptată va veni brusc peste ei, ca durerile naşterii peste femeia însărcinată, şi nu va fi chip de scăpare.
Si unde este pacea? Nu cumva in biserica? Te simti tu cumva amenintat? Nu esti sigur ca daca muschiul tau a ales pe Dumnezeu, esti mantuit? Sau, ma rog, asa te minte pastorul tau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate