Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

dolce hd pvr : e nevoie de 2 cabluri?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 31.05.2012
Salut,o cunostinta si-a luat de la dolce 2 decodoare hd pvr. Am inteles ca pentru a vedea trebuiesc montate 2x2=4 cabluri coaxiale. Exista o alta posibilitate ,avind in vedere imposibilitatea trecerii a 4 cabluri ?
Lnb SCR  ar da rezultate?

#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
daca vrea sa si inregistreze, da, trebuiesc 4 cabluri. loc pentru 4 cabluri se face, numai sa se vrea.
cat despre SCR...in primu' rand nu cred sa gasesti in Romania un astfel de LNB deocamdata, in al
doilea rand, STB-urile alea nu-s pe lista celor ce suporta un astfel de LNB. 4 cabluri, end of story.

#3
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 31.05.2012
montajul se face in Italia,deci scr se gaseste.
nu cred ca va folosi inregistrarea,dar cu un singur cablu nu poti vedea toate canalele,doar daca schimbi cablul de la un  tuner la celalalt
si totusi in menu la decoder am vazut la tipul de lnb era trecut si scr,deci?

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
deci...daca are SCR in meniu, baga mare. eu m-am uitat in lista de STB-uri cu acea functie si nu l-am gasit.
cu un singur cablu la un STB poti vedea ce canale doresti, numai ca functia de inregistrare nu va functiona.
d-aia are tuner separat, special pentru PVR, nu pentru polaritati diferite.

#5
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 31.05.2012
la un altul montat in vara cu un singur cablu se vedeau la primul tuner canalele 111 113 115 117 ,iar la al doilea 112 114 116 samd deci ,nu avea legatura cu inregistrarea

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ok, cum spui tu. vezi ca iesirea aia LOOP OUT te poate scapa de doua dintre cabluri...

#7
tdcristi

tdcristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.09.2006
@dygey cu siguranta nu ai un astfel de receptor acasa. Daca ai avea nu ai sfatui oamenii aiurea. Receptorul asta foloseste indiferent daca inregistrezi sau nu ambele tunere.
Functioneaza cam asa :
- la inregistrare  un tuner e pt inreg si altul pt zapping
- cand nu inregistreaza foloseste alternativ ambele tunere. Adica daca acum esti pe un canal si e folosit tunerul 1 cand schimbi canalul trece pe tunerul 2 . Au facut asta pentru a schimba mai repede canalele (banuiesc). Problema cu loop-ul e ca daca esti pe un canal cu o polarizare si treci pe un altul cu o alta polarizare o sa ai "lipsa semnal" prin loop pentru ca sunt active ambele tunere. Nu ar fi o problema daca toate canalele ar fi pe aceaisi polarizare dar asa ...
Sa te ti distractie cand o sa incerci sa urmaresti cu un tuner legat la loop canalele de la 100-115 care sunt unul pe H si unul pe V. O sa mearga unul da unul ba.
CONCLUZIA . HD cu PVR de la Dolce merge bine DOAR  daca vin doua fire de la LNB.

#8
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
bre, care-i problema? ia arata-mi tu mie unde am dat eu sfaturi aiurea si in necunostinta de cauza. ACUM!
daca o sa te gandesti sa zici de faza cu LOOP-ul...iti recomand sa nu. si iti explic si de ce: am vazut destui
comozi d-astia si cu un mare simt al esteticului care preferau sa nu le intre doua cabluri in casa la receiver.
ca se vede dom'le, ca nu pot sa le maschez, ca e urat, ca e asa si pe dincolo. si preferau sa se uite asa,
minus acele canale din grila. e veche faza cu polaritatile diferite si iesirea in loop, inca de pe vremea cand
au aparut decodoarele duble de la Digi, chiar crezi ca nu stiam de lucrul asta? am niste ani prin domeniul
DVB-S-ului si cel putin de 100 de ori mai multe posturi pe aria DTH decat ai tu pe tot forumul...

omul a intrebat daca poate pune pe farfurie un LNB cu SCR. eu negasind modelul ala de decodor pe care-l
are el sau amicul lui in lista de functii a decodoarelor cu asa ceva (si lista e destul de cuprinzatoare totusi),
am zis ca nu merge. am fost contrazis, nu am comentat nimic. n-am butonat foarte in detaliu STB-urile alea
HD cu PVR de la Dolce si nici nu folosesc platforma asta de televiziune, dintr-un simplu motiv: greata.

am vazut destule legat de ceea ce se numeste receptie via satelit si recunosc, poate sunt inca lucruri pe care
nu le stiu, cum a fost si ala de mai sus. era simplu sa-mi spui sau sa ma corectezi, dar nu la modul la care-ai
facut-o. am si eu p-acasa niste conserve, incepand de la Amiko Alien si pana la Dreambox 8000 HD PVR DVD, iar
unele au si dublu-tuner, dar la nici unul n-am vazut sa foloseasca un tuner doar cand inregistreaza, iar cand
nu, sa le foloseasca p-amandoua alternativ. pe Dreambox am ocupat inclusiv sloturile de tuner optionale, cu
inca un tuner DVB-S2 si un tuner combo DVB-T/DVB-C si n-am observat, pe partea de satelit cel putin, sa faca
un astfel de "artificiu" la schimbarea postului. la schimbarea satelitului, da, poate fi setat ori sa faca asta, ori
sa-i comande antenei sa se plimbe. Kaon-ul asta al vostru e primul de care aud sa faca treaba asta. frumos
asa, daca ajuta la zapping, de ce nu? plus ca am mai aflat o chestie noua si pentru care iti multumesc, in ciuda
tonului intepat pe care mi-ai spus.

bafta, mersi inca odata de informatie si daca data viitoare mai vezi vreunul care nu stie ceva sau poate a uitat sa
mentioneze un anumit lucru, spune-i si tu in alt mod. numai bine.

Edited by dygey, 29 October 2012 - 23:38.


#9
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 31.05.2012
Baieti nu e vorba de ce avem pe acasa, de greata sau de comoditate. Problema e ca nu stiu daca pot ajunge in casa de pe acoperis cu un cablu ,si asta nu-i din comoditate, montez si eu antene de ceva ani,am putina experinta. Iar tipul asta de decoder e putin diferit de altele cu 2,3,sau 10 tunere .Deci , daca cineva a montat decoder dolce hd pvr cu un lnb scr ,rog sa-mi trimita configurarea montajului .Va multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate