Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Afumarea carnurilor

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Panterik

Panterik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2008

 richelieu, on 20 noiembrie 2012 - 10:15, said:

Aveti vreunul idee daca e prin Bucuresti vreun atelier de mobila...ceva, de unde sa pot face rost de rumegus de cires (de preferinta) sau alt pom fructifer?
Anul asta, mi-am propus ca dupa 10 ani...sa fac efortul s-o invat pe soacra-mea (olteanca) cum se fac mezelurile si afumaturile cu adevarat Posted Image

Numai la un gater gasesti rumegus din lemn natur

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,491
  • Înscris: 04.05.2006
Am gasit lemn ...si s-a rezolvat :). Rumegus se mai poate gasi pe la fabricile de mobila, dar sunt foarte putini care folosesc cires.

#39
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Vrei să foloseşti numai cireş pentru afumat? Eu ştiu că numai ultimul fum se dă cu rumeguş de cireş pentru a da culoare aurie jambonului sau pieptului de porc.
Idem pentru cotlet, ceafă sau muşchiuleţ.
La cârnaţi, tobă, costiţă (scăriţă) şi la slănină nu se foloseşte rumeguşul de cireş. Cel puţin aici pe la noi, nu.

#40
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Se vede ca nu prea cumperi carne.
Acuma poti sa cumperi carnea gata afumata ;)

SI daca te zice cineva la politie sau mai rau la sanepid sau cum ii se zice.
Tu crezi ca merge asa de usor o afacere?
Trebuie sa dai 24 % la stat, as zice sa stai pe curu tau sa nu te complici.

#41
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 NexT20, on 06 decembrie 2012 - 19:15, said:

Se vede ca nu prea cumperi carne.
Acuma poti sa cumperi carnea gata afumata Posted Image

Ce cumperi din magazine, numai afumată nu este. Ceea ce-ţi prepari tu acasă, dacă ai condiţiile necesare reţete OK şi experienţă cu grămada, nu se compară cu ceea ce găseşti prin magazine.
Dar ceea ce spun eu, este valabil doar pentru uzul personal.
În altă ordine de idei, nici mie nu mi se pare o afacere rentabilă. Merge ca hoby şi nimic mai mult.

#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,491
  • Înscris: 04.05.2006

 SylexMM, on 06 decembrie 2012 - 19:11, said:

Vrei să folosești numai cireș pentru afumat? Eu știu că numai ultimul fum se dă cu rumeguș de cireș pentru a da culoare aurie jambonului sau pieptului de porc.
Idem pentru cotlet, ceafă sau mușchiuleț.
La cârnați, tobă, costiță (scăriță) și la slănină nu se folosește rumegușul de cireș. Cel puțin aici pe la noi, nu.
Nu doar cires, ci un amestec de 25-30% cires, restul fag. Acelasi raport l-am folosit si pentru carnati. Celelalte inca sunt la saramura.

#43
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am afumat la rece cu trecerea fumului printr-un tub de aluminiu flexibil folosind lemn de fag,de fapt rumeguș de la tăierea cu polidiscul-ul mare și disc metalic de tăiat lemnul idem cu cel de circular iar camera de afumare am făcut-o cu scânduri de brad tip dulap la care am adaptat jos la bază un ștuț de țeavă de 4 țoli prevăzut în capăt cu sită metalică de inox pentru a reține eventual particule de funingine .La sfârșitul afumării în ultima zi am adăugat și rumeguș din lemn de corcoduș și toate cărnurile au ieșit super ok.Posted Image

#44
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hd1cx7_NLOA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Şi eu de abia aştept să pun carnea la afumat şi clisa, dar eu clisa o fierb în prealabil :P

#46
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Sare se preferă iodată sau neiodată? Unii scriu că neiodată, alţii spun că aia iodată protejează mai bine..

#47
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 benis, on 22 decembrie 2014 - 12:48, said:

Sare se preferă iodată sau neiodată? Unii scriu că neiodată, alţii spun că aia iodată protejează mai bine..
Folosesc sare dură din comerţ. Iodul nu afectează nici carnea şi nici murăturile. Cred că treaba cu iodul care afectează conservarea e un mit.

#48
marcelobene

marcelobene

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.12.2014
culoare portocalie pentru afumaturi se poate obtine punind peste rumegusul de fag care arde mocnit , ciocalai de porumb care degaje foarte mult fum.

#49
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 marcelobene, on 15 ianuarie 2015 - 19:20, said:

Totuşi, cea mai frumoasă culoare o dă rumeguşul de cireş. Dar asta aplicat numai la ultimele două fumuri.

#50
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
A venit vremea afumaturilor! Ma apuc sa fac carnati, pe care o sa-i afum, apoi ii las afara la uscat, pana la Craciun se pot manca cruzi/uscati. Problema este de unde cumpar carnea, am impresia ca marile supermarketuri au carne din Germania/alte tari, asa e ?

#51
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
http://www.business2...aign=Interpromo

#52
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 d-ardeleanu, on 30 octombrie 2017 - 11:53, said:

A venit vremea afumaturilor! Ma apuc sa fac carnati, pe care o sa-i afum, apoi ii las afara la uscat, pana la Craciun se pot manca cruzi/uscati. Problema este de unde cumpar carnea, am impresia ca marile supermarketuri au carne din Germania/alte tari, asa e ?
Din piata. Si, da, in supermarket predomina carnea de import. Incearca la Selgros, auzisem ca se aprovizionează de la Comtim . Pe catalogul lor nu e trecuta proveniența cărnii. La Metro carnea de porc e din Spania. Nu stiu daca e buna sau nu. Carnea din Polonia ca si lactatele nu au nici un gust.

#53
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
La o afumatoare facuta acasa dintr-un butoi de tabla, cum e mai bine sa lasi burlanul dintre  focar si butoi: deasupra pamantului, sau îngropat in pamant? Pt ca ma gandesc ca  in pamant nu ar face condens.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate