Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Monoteismul islamic in doctrina scolii Ahul Baiyt

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
105 replies to this topic

#37
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 20:37, said:

as - Alehi salam = pacea fie asupra lui, formula de respect
sawas - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui si familiei sale curate, in relatie cu profetul Muhammad


Asta e o traducere voit eronata ca sa se acopere greseala din Quran  . De fapt sawas nu inseamna pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, ci ca Allah  se roaga asupra lui Mohamed !   Salehi inseamna ruga nu binecuvantare !  Allah se roaga la creatie !! Shirk , ( cel mai mare pacat islamic  ) in Quran savarsit de musulmani la fiecare rostire a lui Mohamed  !
Arabul asta din videoclip va desfiinteaza minciunile in 22 de minute ! Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rkVEvOmCkko?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mihaela5, 14 October 2012 - 10:52.


#38
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Nu este adevarat. Nu mai crede tot ce gasesti e videouri anonime pe net, asta nu e informare. Si ai vazut ca te-ai inselat de 2 ori pana acum. Cine vorbeste nu stie araba.

Uite versetul din Coran:

( إن الله وملائكته يصلون على النبي يا أيها الذين آمنوا صلوا عليه وسلموا تسليما

Daca ai stii araba, nu ai putea folosi acest termen , cu aceasta semnificatie, de a te ruga, nici fata de Allah. Sallaa inseamna  a te ruga, dar si a binecuvanta, a face dua, a adora, iar prepozitia de dupa iti spune cu ce sens e folosit. Cu على , si daca il asociezi cu Allah, nu are sens, deci nu inseamna a te ruga sau a adora, ci a binecuvanta.

Acelasi cuvant folosit cu alte prepozitii, da sensul de a te ruga sau a face dua:

نصلي لله   .
نصلي من اجلك

Si sunt mai multe explicatii gramaticale, simple, insa decisiv este tafseerul la acest verset, felul in care a interpretat Profetul sawas aceste cuvinte.

Edited by poarta-cunoasterii, 14 October 2012 - 12:04.


#39
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmihaela5, on 14 octombrie 2012 - 10:46, said:

Asta e o traducere voit eronata ca sa se acopere greseala din Quran  . De fapt sawas nu inseamna pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, ci ca Allah  se roaga asupra lui Mohamed !   Salehi inseamna ruga nu binecuvantare !  Allah se roaga la creatie !! Shirk , ( cel mai mare pacat islamic  ) in Quran savarsit de musulmani la fiecare rostire a lui Mohamed  !
Arabul asta din videoclip va desfiinteaza minciunile in 22 de minute ! Posted Image
Uite cu genul asta de informatii te decredibilizezi de-ti sar fulgii.
Unde in Quran apare chestia respectiva?
Aleichem shalom este in ebraica.
Alaikum salam este in araba.
Inseamna pacea sa fie cu tine, in sensul de in tine, pace sufleteasca.

View Postpoarta-cunoasterii, on 14 octombrie 2012 - 11:35, said:

Uite versetul din Coran:

( إن الله وملائكته يصلون على النبي يا أيها الذين آمنوا صلوا عليه وسلموا تسليما


In romana l-as asocia cu termenul de binecuvantare.
Sa fii binecuvantat de Dumnezeu  si ingerii lui.

#40
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Hadithurile despre felul in care sa invoci binecuvantari asupra Profetului sawas sunt identice la sunniti si shiiti, cu toate acestea doar noi spunem in mod regulat formula integtrala, care impl.icfa si fami;ia sa:

Sahih al-Bukhari Hadith:
Volumul 6. Cartea 60. Numarul 320
Relatata de Ka’b bin Ujra:

Este spus: “O Trimis al lui Allah!
Stim cum sa te salutam, dar cum sa ne rugam lui Allah pentru tine?”
Profetul a raspuns:
“Spuneti: O Allah! Trimite binecuvantarile Tale (salawat) asupra lui Muhammad si a familiei sale, asemeni cum Tu ai trimis binecuvantarile Tale asupra familiei lui Avraam.
Cu adevarat Tu esti Cel mai vrednic de toata lauda si Cel mai vrednic de toata slava”

Multe dintre hadisurile referitoare la acest aspect, in special Bukhari in Sahih, volumul III, Muslim in Sahih, Volumul I, Suleyman Balkhi in a  Yanabiu'l Mawadda,  Hajar in Sawa’iq il citeaza pe Ka'b Bin Ajza spunand: ’ Cand versetul: ‘Cu adevarat, Allah si ingerii Sai l-au binecuvantat pe Profet .. ‘ (33:56), a fost revelat, l-am intrebat pe Profet ‘Cum ar trebui sa ne rugam ca sa trimitem binecuvantarile noastre asupra ta, Trimis al lui Allah?’ Profetul a raspuns: ‘Rugati-va pentru binecuvantarile voastre in acest mod: ‘O, Allah, binecuvanteaza Profetul Muhammad si pe Ahle Muhammad.’

#41
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View PostThinkAbout, on 14 octombrie 2012 - 12:07, said:

Uite cu genul asta de informatii te decredibilizezi de-ti sar fulgii.
Unde in Quran apare chestia respectiva?
Aleichem shalom este in ebraica.
Alaikum salam este in araba.
Inseamna pacea sa fie cu tine, in sensul de in tine, pace sufleteasca.

Nici macar nu esti atenta la ce scriu si vad ca sari mereu  sa ma ataci !  Chiar nu iti inteleg scopul  !

NU despre salutul  Alaikum Salam este vorba aici ci   despre  formula de respect adresata lui Mohamed saws  ( sallallâhû `alayhî wa sallam ) Sau pt tine nu este nici o diferenta ?????  
De fapt mai degraba te discreditezi tu din lipsa de informatie !

Peace be upon him (Islam)
Peace be upon him is a phrase that practising Muslims often say after saying (or hearing) the name of one of the Prophets of Islam.
There are three variants of this phrase in Arabic:
  • "Peace be upon him": (Arabic: عليه السلام‎ ʿalayhi s-salām - A.S.) - this expression follows after naming any prophet other than Muhammad, or one of the archangels (i.e. Jibreel, Mikaeel, etc.)
  • "May Allah pray on him and grant him peace.": (Arabic: صلى الله عليه وسلم‎ ṣall Allāhu ʿalay-hi wa-sallam - S.A.W., SAAW, or SAAS) - this expression follows specifically after saying the name of the last prophet of Islam, Muhammad.
  • "May Allah grant peace and pray on him and his family.": (Arabic: صلى الله عليه وآله‎ ṣall Allahu ʿalayhi wa-’ālih - S.A.W.W.) - this expression follows specifically after saying the name of the last prophet of Islam,
In Arabic these salutations are called ṣalawāt, and are abbreviated by some with the use of SAW (in accordance with the Arabic words sallallahu alayhi wasallam) or PBUH (which stands for Peace be upon him in English). However, this practice is considered to be controversial among senior Islamic scholars who disagree with this use on the basis that it demonstrates a lack of respect and laziness.[1][2][3]

  Quranic evidence for asking the prayers on Muhammad    Islam
In the translation of the meanings of the Qurn in Surah 33 entitled Al-Ahzab (The Confederates), ayah (verse) 56:


Allah and His angels send prayers on the Prophet: O ye that believe! Send ye prayers on him, and salute him with all respect.
—Al-Ahzab[5]


Deci ramane cum am stabilit ! Allah si ingerii lui se roaga pt Mohamed ! Posted Image Posted Image
http://en.wikipedia....upon_him_(Islam)

Edited by mihaela5, 14 October 2012 - 20:17.


#42
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Eu nu te-am atacat, ca eu sunt pasnica.


(Arabic: صلى الله عليه وآله‎ ṣall Allahu ʿalayhi wa-’ālih - S.A.W.W.) - this expression follows specifically after saying the name of the last prophet of Islam,

Pai vezi urmeaza  numele lui Mohammad.
Este un apel la binecuvantare

Surat Al`Azhab 33:56 spune asa
Allah si ingerii sai se roaga pentru profet
O voi cei care credeti rugati-va pentru el si salutati-l pe el cu tot respectul

View Postmihaela5, on 14 octombrie 2012 - 20:08, said:

Nici macar nu esti atenta la ce scriu si vad ca sari mereu  sa ma ataci !  Chiar nu iti inteleg scopul  !

NU despre salutul  Alaikum Salam este vorba aici ci   despre  formula de respect adresata lui Mohamed saws  ( sallallâhû `alayhî wa sallam ) Sau pt tine nu este nici o diferenta ?????  
De fapt mai degraba te discreditezi tu din lipsa de informatie !

Deh...sar peste insulte ...
ma b7eb el 3alam yalli ma by3erfo shi w byetfalsafo w 3atool bdo ykoon l7a2 ma3on w henni lmazbootin

View Postmihaela5, on 14 octombrie 2012 - 10:46, said:

Asta e o traducere voit eronata ca sa se acopere greseala din Quran
Erau 2 ai uitat sa indici care dintre ele.
Eu ti-am aratat ca nu este nimic eronat in formula de salut servindu-ti un exemplu comun in limbile semitice.

#43
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View PostThinkAbout, on 14 octombrie 2012 - 20:27, said:

Eu nu te-am atacat, ca eu sunt pasnica.


(Arabic: صلى الله عليه وآله‎ ṣall Allahu ʿalayhi wa-’ālih - S.A.W.W.) - this expression follows specifically after saying the name of the last prophet of Islam,

Pai vezi urmeaza  numele lui Mohammad.
Este un apel la binecuvantare

Surat Al`Azhab 33:56 spune asa
Allah si ingerii sai se roaga pentru profet
O voi cei care credeti rugati-va pentru el si salutati-l pe el cu tot respectul




Deh...sar peste insulte ...
ma b7eb el 3alam yalli ma by3erfo shi w byetfalsafo w 3atool bdo ykoon l7a2 ma3on w henni lmazbootin


Erau 2 ai uitat sa indici care dintre ele.
Eu ti-am aratat ca nu este nimic eronat in formula de salut servindu-ti un exemplu comun in limbile semitice.


Bonus , doamna Solstice ! http://translate.goo...r/binecuvantare  !
Q.E.D

Edited by mihaela5, 14 October 2012 - 20:57.


#44
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Prin engleza nu o sa intelegi niciodata ce se intampla in limba araba. V-am explicat mai sus foarte clar despre semnificatiile multiple ale verbului respectiv si decodarea in functie de prepozitie. Intrebati orice arabist, e o chestiune simpla si necontroversata.

#45
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmihaela5, on 14 octombrie 2012 - 20:48, said:

Bonus , doamna Solstice ! http://translate.goo...r/binecuvantare  !
Q.E.D
Translate la ce?

#46
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postpoarta-cunoasterii, on 14 octombrie 2012 - 20:54, said:

Prin engleza nu o sa intelegi niciodata ce se intampla in limba araba. V-am explicat mai sus foarte clar despre semnificatiile multiple ale verbului respectiv si decodarea in functie de prepozitie. Intrebati orice arabist, e o chestiune simpla si necontroversata.

Tocmai de aia am bagat pe google translate in romaneste  cuvantul "binecuvantare"  si nu mi-a dat de nici un fel sallah ci mi-a dat  birkha بركة

iar cand am bagat "ruga" mi-a dat  صلى sallah !

#47
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Pai chiar asa scrie in sura respectiva.
Allah si ingerii sai se roaga pentru profet
O voi cei care credeti rugati-va pentru el si salutati-l pe el cu tot respectul.

Vrei sa-ti traduc din romana in romana?

View Postmihaela5, on 14 octombrie 2012 - 21:07, said:


Tocmai de aia am bagat pe google translate in romaneste  cuvantul "binecuvantare"  si nu mi-a dat de nici un fel sallah ci mi-a dat  birkha بركة

iar cand am bagat "ruga" mi-a dat  صلى sallah !

Fraza corecta este
baraka allaho fik

ce vrei sa spui cu ruga habar nu am

#48
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View PostThinkAbout, on 14 octombrie 2012 - 21:06, said:

Translate la ce?

Am bagat atat cuvantul binecuvantare cat si ruga in romaneste pt tradus in araba ! Baga si tu si vezi ca sallah nu apare atunci cand bagi cuvantul  binecuvantare ( blessings) ci doar atunci cand bagi ruga !

Deci e clar,  Allah si ingerii lui se roaga la Mohamed ! Si mai spun musulmanii ca noi crestinii ne rugam la creatie ( Isus )  cand Allah insusi si cu ingerii se roaga la Mohamed ! Posted Image  Dar Quranul e perfectiunea intruchipata , de aia nu se poate traduce adecvat ci sunt traduse doar sensurile , care sensuri sunt date de invatati ( mari savanti ) care sunt invartite si rasvartite Posted Image dupa cum le cade lor bine !  Asta e doar un mic exemplu cum se deturneaza sensurile cuvintelor din Quran de catre invatati pt ca nu se pot traduce toate ineptiile si atunci se inventeaza tot felul de sensuri , ca si cu virginele care sunt intrerpretate ca rauri,  ca adaugarea cuvantului "spune"  atunci cand  se vorbeste de Allah la persoana a treia , ca , cuvantul Lightly care s-a adaugat la bataia femeilor si multe multe altele . Dar ce mai conteaza ,  musulmanii traiesc cu iluzia ca , Quranul e cartea perfecta si indrumar pt intreaga lume !

#49
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postmihaela5, on 14 octombrie 2012 - 21:07, said:


Tocmai de aia am bagat pe google translate in romaneste  cuvantul "binecuvantare"  si nu mi-a dat de nici un fel sallah ci mi-a dat  birkha بركة

iar cand am bagat "ruga" mi-a dat  صلى sallah !

E chiar adevarat ce spuneti? Eu va dau explicatii despre limba araba si dvs imi aduceti ca argument google? Google pune doar semnificatiile primare , nu si conotatiile sau sensurile secundare care depind de context si prepozitii.

#50
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View PostThinkAbout, on 14 octombrie 2012 - 21:12, said:

Pai chiar asa scrie in sura respectiva.
Allah si ingerii sai se roaga pentru profet
O voi cei care credeti rugati-va pentru el si salutati-l pe el cu tot respectul.

Vrei sa-ti traduc din romana in romana?


Fraza corecta este
baraka allaho fik

ce vrei sa spui cu ruga habar nu am

Pai tocmai asta am spus si eu ! Ce ineptie fara margine sta scrisa in Quran si musulmanii o repeta de fiecare data cand rostesc cuvantul Mohamed  ! Pai la cine mama dracului se roaga Allah si ingerii lui pt profet ????  Mai este un Allah la care se roaga Allah ? Si ca sa acopere aceasta ineptie musulmanii au deturnat sensul cuvantului sallah  care inseamna ruga,  in baraka care inseamna binecuvantare ! Posted Image

Edited by mihaela5, 14 October 2012 - 21:33.


#51
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postmihaela5, on 14 octombrie 2012 - 21:32, said:

Pai tocmai asta am spus si eu ! Ce ineptie fara margine sta scrisa in Quran si musulmanii o repeta de fiecare data cand rostesc cuvantul Mohamed  ! Pai la cine mama dracului se roaga Allah si ingerii lui pt profet ????  Mai este un Allah la care se roaga Allah ? Si ca sa acopere aceasta ineptie musulmanii au deturnat sensul cuvantului sallah  care inseamna ruga,  in baraka care inseamna binecuvantare ! Posted Image

Lasa google translate ca e ridicol si intreaba un arabist ce iti explic eu aici:
Uite versetul din Coran:
( إن الله وملائكته يصلون على النبي يا أيها الذين آمنوا صلوا عليه وسلموا تسليما
Daca ai stii araba, nu ai putea folosi acest termen , cu aceasta semnificatie, de a te ruga, nici fata de Allah. Sallaa inseamna  a te ruga, dar si a binecuvanta, a face dua, a adora, iar prepozitia de dupa iti spune cu ce sens e folosit. Cu على , si daca il asociezi cu Allah, nu are sens, deci nu inseamna a te ruga sau a adora, ci a binecuvanta.
Acelasi cuvant folosit cu alte prepozitii, da sensul de a te ruga sau a face dua:
نصلي لله   .
نصلي من اجلك

#52
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmihaela5, on 14 octombrie 2012 - 21:32, said:

Pai tocmai asta am spus si eu ! Ce ineptie fara margine sta scrisa in Quran si musulmanii o repeta de fiecare data cand rostesc cuvantul Mohamed  ! Pai la cine mama dracului se roaga Allah si ingerii lui pt profet ????  Mai este un Allah la care se roaga Allah ? Si ca sa acopere aceasta ineptie musulmanii au deturnat sensul cuvantului sallah  care inseamna ruga,  in baraka care inseamna binecuvantare ! Posted Image
Pai expune-ti ideea pana la capat.
Felicitari pentru logica, nu m-a dus mintea la asocierea asta.
Eu am computat pe modul mental crestin de Binecuvanteaza Doamne! si era ok in logica mea.
Deci poarta cunoasterii avand in vedere ca traducerea versetului in romana este corect, intreb si eu ca Mihaela, la cine se ruga Allah?

#53
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 14 octombrie 2012 - 22:13, said:

Pai expune-ti ideea pana la capat.
Felicitari pentru logica, nu m-a dus mintea la asocierea asta.
Eu am computat pe modul mental crestin de Binecuvanteaza Doamne! si era ok in logica mea.
Deci poarta cunoasterii avand in vedere ca traducerea versetului in romana este corect, intreb si eu ca Mihaela, la cine se ruga Allah?

Parca stiai araba, iar te lasi pe traducerea din romana? Am explicat mai sus, يصلون على  ce inseamna pentru tine? In araba, يصلون على, cu aceasta prepozitie si in acest context = a binecuvanta, ca altfel trebuia alta prepozitie ca in :
نصلي لله   .
نصلي من اجلك
sensul de a te ruga sau a face dua.

In plus, ai tafseerul care iti indica acelasi sens de binecuvantare:
Multe dintre hadisurile referitoare la acest aspect, in special Bukhari in Sahih, volumul III, Muslim in Sahih, Volumul I, Suleyman Balkhi in a  Yanabiu'l Mawadda,  Hajar in Sawa’iq il citeaza pe Ka'b Bin Ajza spunand: ’ Cand versetul: ‘Cu adevarat, Allah si ingerii Sai l-au binecuvantat pe Profet .. ‘ (33:56), a fost revelat, l-am intrebat pe Profet ‘Cum ar trebui sa ne rugam ca sa trimitem binecuvantarile noastre asupra ta, Trimis al lui Allah?’ Profetul a raspuns: ‘Rugati-va in binecuvantarile voastre in acest mod: ‘O, Allah, binecuvanteaza Profetul Muhammad si pe Ahle Muhammad.’

#54
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Taci mai din gura.
Versetul este tradus corect.
Acolo scrie se roaga si nicidecum binecuvanteaza.
La cine se roaga Allah draga?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate