Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Monoteismul islamic in doctrina scolii Ahul Baiyt

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
105 replies to this topic

#19
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 12 octombrie 2012 - 17:19, said:

Chiar ma faci sa rad. Te-ai straduit cu glume vulgare sa ma amuzi dar nu a mers, fara sa vrei, cu demonstratia ta de clasa a doua, chiar m-ai facut sa rad.

Te intreb doar atat: tu ai facut logica la scoala? Stii care sunt regulile unei gandiri corecte si argumentari? Le incalci pe toate. Dar chiar pe toate.
Tu nu stii sa raspunzi la intrebari elementare asa ca inlocuiesti argumentele cu insultele.
Intrebarile mele sunt scurte, clare concise si mai ales pertinente si nu am folosit un limbaj precum al tau.
A crede ca in Trinitate nu-i o gluma vulgara cum afirmi tu legat de esenta intrebarilor mele.
Acum iti dai seama insa, daca ma insulti, nu inseamna ca ai si raspuns ci doar te-ai eschivat.
Draguta in Quran scrie ca Fecioara Maria l-a nascut pe Isus.
Pe mataluta te-au nascut parintii tai, mama si tatal tau.
Din acest punct de vedere, Isus este deosebit de toti oamenii de pe planeta inclusiv Adam.
Mataluta ai tata si asa si Isus are tata.
De aia si este ca om Fiu a lui Dumnezeu, contopit cu el in trinitate sub forma de Dumnezeu Fiul

View Postpoarta-cunoasterii, on 12 octombrie 2012 - 17:19, said:

Ruh al Quds si Ruh , daca au identitate de termeni, aparent, nu desemneaza o realitate de acelasi ordin in care difera doar adjectivul, asta nu intelegi tu. Ruh e ruh si exista si in gandaci, dar despre Ruh al Quds se spune ca a intarit diferiti profeti, imami, ca a coborat impreuna cu ingerii (deci nu e inger ci o alta entitate, superioara, o creatie spirituala, dar nu Allah, precum in Trinitate) si in alte contexte.
Draguta da-mi versetele din Quran referitoare le ce spui tu mai sus.
Si eu vorbeam de diferenta dintre ruh-suflare de viata si Ruh al Quds aka Duh Sfant, ce vrei sa schimbam si terminologia araba ca nu-ti place tie ca suna asa Duh Sfant

View Postpoarta-cunoasterii, on 12 octombrie 2012 - 17:19, said:

Ce spui tu nu are nici o justificare, e o interpretare complet scoasa din context, complet nefondata din cauza ca nu cunosti araba si nici semnificatiile si implicatiile versetelor. E atat de penibila si fragila incat nici nu merita un raspuns personalizat. Dar am sa fac totusi acel articol din alta perspectiva. deci ai rabdare ca am sa iti dau toate versetele si toate opiniile si tot contextul.
Ce spun eu are la fel de mare justificare cu ce negati voi.
De ce crezi tu ca ai supradrepturi ca sa negi trinitatea si sa afirmi ca Isus este simplu om?
Sau ca Duhul Sfant este ba spirit, ba ingerul Jibril.
In cazul asta am si eu drepturi la fel ca tine.
Cand combati tu cu versete Quranice Trinitatea din Biblie, o apar eu civilizat folosind Quranul.Daca folosesc Biblia imi pui poezia cu "au masluit-o crestinii"
Tu negi trinitatea, eu o afirm
Pe principiul ce tie nu-ti place altuia nu-i face.
In plus Mesia in crestinism are sarcini mesianice de natura divina si asa se implinesc toate profetiile iar in Islam Mesiah nu este decat un simplu om.

View Postpoarta-cunoasterii, on 12 octombrie 2012 - 17:19, said:

De curiozitate, nu ai suficienta certitudine spirituala ca sa crezi in trinitate fara sa mutilezi si sa contorsionezi versetele Coranului?
Credinta mea este mareata ca mi-o apar iar a ta este infima ca in loc sa dialoghezi insultiPosted Image

Edited by ThinkAbout, 12 October 2012 - 17:55.


#20
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Nu te-am insultat, dar tu o faci in mod continuu. Ti-am zis ca iti voi da toate versetele, asta cere ceva timp, crezi ca am sa-mi las servicul, familia si copiii deoparte ca sa ma grabesc pentru tine? Am sa le traduc si pun, impreuna cu interpretarea inshaAllah.

Daca Iisus as nu are tata, nu inseamna ca Dumnezeu ii este tata in mod special si absolut. Adam nu are nici tata, nici mama, a fost creat din simpla porunca a lui Dumnezeu, asta inseamna ca i-ar fi, conform logicii tale, superior lui Iisus as, pentru ca natura sa e si mai pura, dublu mai pura decat a sa. Acestea sunt presupozitii umane, antropomorfice si absurde. Allah a spus clar in Coran:  El este cel care nu naste si nu a fost nascut, nu are fii si nici fiice, Ca tu vrei sa contrazici Coranul, esti libera, dar nu sunt obligat sa iau astfel de demersuri copilaresti in serios, cand nu ai argumente si faci silogisme eronate.

View PostThinkAbout, on 12 octombrie 2012 - 17:51, said:

Credinta mea este mareata ca mi-o apar iar a ta este infima ca in loc sa dialoghezi insultiPosted Image

Vrei sa iti dau copy paste la toate insultele tale din ultimele tale postari ca sa vedem cat de mareata e credinta ta?

Faptul ca ti-am spus ca nu respecti regulile logicii, e un adevar simplu, nu o insulta. Rescrie silogismul, deschide cartea de logica si vezi in ce categorie se incadreaza. Nu sunt aici sa-ti fac educatie si nu am timp sa iti explic de fiecare data unde gresesti. Ca si la ''cunostiinte'', ti-am spus de 3 ori, in final ai verificat singura si ai inteles. Nu am sa stau eu sa iti si explic de fiecare data cand chestiunile sunt foarte simple si te descurci si singura. Cand stiu ca nu esti capabila, te ajut. Un silogism, un cuvant in dictionar poti cauta si singurica.

Quote

Trinitatea este mentionata in Quran.
Exista Dumnezeu?
Exista, il cheama Allah.
Este Isus creat din fecioara?
Este.
Este Duh Sfant?
Este.
Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant.

Intreaba un profesor de logica daca asta e un rationament corect. :)

Edited by poarta-cunoasterii, 12 October 2012 - 18:39.


#21
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Tu vezi insulte si unde nu exista.
Pan` la varsta asta nu ati invatat voi astia de pe contu` portii ca nu puteti afirma la nesfarsit "insulte" ca sa va eschivati de la intrebari incomode?
Merge o data, de doua ori da` se prinde lumea ca nu puteti asa cum ati demonstrat sa raspundeti la niste intrebari elementare legate de ruh, Ruh al Quds, daca nu traduceti nush ce savant.

View Postpoarta-cunoasterii, on 12 octombrie 2012 - 18:13, said:

Daca Iisus as nu are tata, nu inseamna ca Dumnezeu ii este tata in mod special si absolut. Adam nu are nici tata, nici mama, a fost creat din simpla porunca a lui Dumnezeu, asta inseamna ca i-ar fi, conform logicii tale, superior lui Iisus as, pentru ca natura sa e si mai pura, dublu mai pura decat a sa. Acestea sunt presupozitii umane, antropomorfice si absurde. Allah a spus clar in Coran:  El este cel care nu naste si nu a fost nascut, nu are fii si nici fiice, Ca tu vrei sa contrazici Coranul, esti libera, dar nu sunt obligat sa iau astfel de demersuri copilaresti in serios, cand nu ai argumente si faci silogisme eronate.
Daca Isus nu are tata biologic fix asa inseamna, ca a venit pe lume altfel decat toti oamenii.
Dumnezeu este tatal lui Isus.Isus omul este Fiul lui Dumnezeu in cel mai desavarsit mod cu putinta.
Adam este lut cu suflare de viata, ruh. nici mama nici tata.
Isus are conform Quranului Ruh al Quds, aka Duh Sfant.
Voi astia de la poarta nu v-ati prins inca de faptul ca nu ma puteti ametii cu fraze pompoase.
Allah a spus in Quran ca are fice si ca le cheama Laz Uzza si Manat.
Dupa care s-a pasat vina pe Shaitan.
Ori Shaitan in Quran are functia de a-i demonstra lui Allah ca omu` nu este demn.
Shaitan nu are functia de a-l ispiti pe Allah, revelatiile lui ori alte cuvinte ce vin de la Allah.

Edited by ThinkAbout, 13 October 2012 - 14:48.


#22
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 13 octombrie 2012 - 14:47, said:

Allah a spus in Quran ca are fice si ca le cheama Laz Uzza si Manat.
Dupa care s-a pasat vina pe Shaitan.
Ori Shaitan in Quran are functia de a-i demonstra lui Allah ca omu` nu este demn.
Shaitan nu are functia de a-l ispiti pe Allah, revelatiile lui ori alte cuvinte ce vin de la Allah.

Unde a scris asa ceva??? Iar faceti confuzii in mod voit si pasati in carca shiitilor niste hadithuri absurde acceptate de salafiti? V-am mai explicat cum a fost cu falsificarea hadithurilor in scopuri politice. Noi nu acceptam si nu avem tampenia asta in traditia noastra.

#23
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 12 octombrie 2012 - 18:13, said:

Intreaba un profesor de logica daca asta e un rationament corect. Posted Image
Pai nimic mai simplu de aflat daca-i corect.
Prezinta-ne tu ce sarcini mesianice are Isus conform Quranului si am rezolvat dilema.
Daca sunt sarcini pe care oricare om poate sa le indeplineasca atunci, va trebui sa justifici de ce Isus s-a nascut din Fecioara fara tata biologic
Daca sunt sarcini pe care numai Dumnezeu le poate indeplini atunci Isus este parte din Trinitate.
As simple as that!

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 15:07, said:

Unde a scris asa ceva??? Iar faceti confuzii in mod voit si pasati in carca shiitilor niste hadithuri absurde acceptate de salafiti? V-am mai explicat cum a fost cu falsificarea hadithurilor in scopuri politice. Noi nu acceptam si nu avem tampenia asta in traditia noastra.
Eu nu pasez nimic in carca nimanui.
Uite ce scrie in Quran, surat An Najm versurile 19-20
Ati vazut voi pe Al-Lat si pe Al-`Uzza
Si pe Manat cea de-a treia?

Concluzie:In Quran scrie, insa asta care-i azi pe contu` cunoasterii nu stie nici ce scrie in Quran.

Edited by ThinkAbout, 13 October 2012 - 15:13.


#24
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 13 octombrie 2012 - 15:22, said:


Eu nu pasez nimic in carca nimanui.
Uite ce scrie in Quran, surat An Najm versurile 19-20
Ati vazut voi pe Al-Lat si pe Al-`Uzza
Si pe Manat cea de-a treia?

Concluzie:In Quran scrie, insa asta care-i azi pe contu` cunoasterii nu stie nici ce scrie in Quran.

Atentie la insulte!

Cum poti sa recurgi la niste metode atat de ieftine si nedemne doar doar poate reusesti sa demonstrezi si tu ceva? Daca ai deschis Coranul, de ce nu citesti ce scrie si mai jos. Scoti o fraza din context si o pui de parca ar fi un argument, penibil.
Asta e contextul in care SE NEAGA ca Allah ar avea baiat sau fiice, cum considerau paganii raportat la cele trei zeite.

[53:19]
Ați vãzut voi pe Al-Lat și pe Al-'Uzza
[53:20]
Și pe alta, pe Manat , cea de a treia?
[53:21]
Oare voi aveți bãiat și El are copilã?
[53:22]
Aceasta este, așadar, o împãrțire nedreaptã!
[53:23]
Ele nu sunt decât niște nume pe care le-ați dat voi și pãrinții voștri. Allah nu a trimis asupra lor nici o putere.
Ei nu urmeazã decât bãnuiala și ceea ce poftesc sufletele, în vreme...

View PostThinkAbout, on 13 octombrie 2012 - 15:22, said:

Pai nimic mai simplu de aflat daca-i corect.
Prezinta-ne tu ce sarcini mesianice are Isus conform Quranului si am rezolvat dilema.
Daca sunt sarcini pe care oricare om poate sa le indeplineasca atunci, va trebui sa justifici de ce Isus s-a nascut din Fecioara fara tata biologic
Daca sunt sarcini pe care numai Dumnezeu le poate indeplini atunci Isus este parte din Trinitate.
As simple as that!


Sarcini mesianice are si imamul Mahdi as, puteri neobisnuite si rol special. Inseamna ca si el e parte din trinitate? :)

Fiecare Profet sawas a avut rolul sau si misiunea sa. Asta nu ii face dumnezei. Apoi, intai ar trebui sa demonstrezi trinitatea, te invarti in cerc vicios, incercand sa intemeiezi una prin alta si ambele prin nimic. Allah e mai presus de aceste simple roluri, El este initiatorul creatiei si Cel care ii stabileste sfarsitul. Cum poti sa Il faci parte din creatie pentru a participa la micile evenimente ale creatiei? E o gandire antropomorfizanta despre divinitate. Ce facem, ne intoarcem la mitologia greceasca? Omenirea a evoluat, dupa cum ziceai si tu.

#25
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 15:37, said:

Atentie la insulte!

Cum poti sa recurgi la niste metode atat de ieftine si nedemne doar doar poate reusesti sa demonstrezi si tu ceva? Daca ai deschis Coranul, de ce nu citesti ce scrie si mai jos. Scoti o fraza din context si o pui de parca ar fi un argument, penibil.
Pai tu ma fortezi

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 15:07, said:

Unde a scris asa ceva??? Iar faceti confuzii in mod voit si pasati in carca shiitilor niste hadithuri absurde acceptate de salafiti? V-am mai explicat cum a fost cu falsificarea hadithurilor in scopuri politice. Noi nu acceptam si nu avem tampenia asta in traditia noastra.
Deci eu nu pasam nimic cu intrebarile despre Lat Al Uzza si Manat iar voi tot contu poarta cunoasterii ati sarit in sus din prea multe perle intelepte de toleranta predicate de imamu tabatai si ati acuzat pe alti musulmani.
Muuuulta toleranta-i in asta
Posted Image

Cinstit ma stric de ras nu de alta da` ce spusesem eu nu erau hadithe ci parere personala.
Eu cand v-am spus ca voi nu intelegeti basic-ul religios in lipsa` lu savantu` X nu m-ati crezut asa ca mi-ti servit voi argumentele.
Voi sunteti ca aia din Cartea lui Iov, va invatati unu` pe altu da` habar nu aveti despre ce
.....
Astept raspunsul la intrebarea cu privire la sarcinile mesianice a lui Isus.

Edited by ThinkAbout, 13 October 2012 - 15:49.


#26
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 13 octombrie 2012 - 15:47, said:

Pai tu ma fortezi

Deci eu nu pasam nimic cu intrebarile despre Lat Al Uzza si Manat iar voi tot contu poarta cunoasterii ati sarit in sus din prea multe perle intelepte de toleranta predicate de imamu tabatai si ati acuzat pe alti musulmani.
Muuuulta toleranta-i in asta
Posted Image

Cinstit ma stric de ras nu de alta da` ce spusesem eu nu erau hadithe ci parere personala.
Eu cand v-am spus ca voi nu intelegeti basic-ul religios in lipsa` lu savantu` X nu m-ati crezut asa ca mi-ti servit voi argumentele.
Voi sunteti ca aia din Cartea lui Iov, va invatati unu` pe altu da` habar nu aveti despre ce
.....
Astept raspunsul la intrebarea cu privire la sarcinile mesianice a lui Isus.

Te fortez eu? Raspunsul clasic al batausului. Nu eu sunt de vina, victima m-a provocat.

Ce le mai intorci... Exista hadithuri la salafiti, de fapt ele sunt sunnite dar doar salafitii s-au gandit sa le accepte, in care se face referire la povestea cu Sheitan care l-a inspirat in mod gresit pe profet sawas. Poti vedea ce spune Ibn Baz si toata grupa despre asta. Acele hadithuri au stat si la baza cartii lui Rushdie si cred ca chiar tu le-ai adus in discutie pe celalalt forum. Tu ii acuzi pe shiiti de idei salafite, normal ca am sa iti explic ca nu ne apartin. Nu mai generaliza. Teoretic iti sunt dragi sunniti, practic vad ca le contesti toate ideile si le pui pe seama shiitilor. Nu e corect. Trebuie sa iti faci ordine prin cunostinte si afinitati.

Noi nu avem acele hadithuri si ele contrazic Coranul in mod direct si clar, deci nu pot fi acceptate de orice musulman cu un minim de ratiune.

Ce intelegi tu prin sarcini mesianice? Pentru ca ceea ce este in conceptia ta, crestina, nu se suprapune decat partial peste ideea islamica. Deci spune-mi cum e la voi si iti spun ce e diferit.

Edited by poarta-cunoasterii, 13 October 2012 - 16:17.


#27
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 16:10, said:

Teoretic iti sunt dragi sunniti, practic vad ca le contesti toate ideile si le pui pe seama shiitilor. Nu e corect. Trebuie sa iti faci ordine prin cunostinte si afinitati.
Fac ordine repede, Saad Haririi impreuna cu toti sunniti neextremisti imi sunt tare dragi.
Shiiti neextremisti imi sunt tare dragi.
Suntem in aceasi alianta politica cu ei, ce crezi ca 14 martie contine doar crestini de dreapta?
Sar peste adjectivul cu extremista.
Nu draguta, contine oameni, iar religia vine pe locul zero, nu conteaza.
Crezi cumva ca daca un medic exceptional este shiit nu se duc crestinii in control la el?
Si exemplele pot continua la nesfarsit.
Inclusiv cele cu petreceri comune, manifestari artistice comune si universitatea facuta la comun.
Salafitii sunt extremisti, o pacoste ca si extremisti de la hezbollah ca si wahabiti ca toti extremistii fanatici care fac viata mizerabila omului de rand.


View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 16:10, said:

Ce intelegi tu prin sarcini mesianice? Pentru ca ceea ce este in conceptia ta, crestina, nu se suprapune decat partial peste ideea islamica. Deci spune-mi cum e la voi si iti spun ce e diferit.
Ce sarcini trebuie sa indeplineasca Isus ca Mesiah in Quran?

Edited by ThinkAbout, 13 October 2012 - 16:28.


#28
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 13 octombrie 2012 - 16:27, said:

Fac ordine repede, Saad Haririi impreuna cu toti sunniti neextremisti imi sunt tare dragi.
Shiiti neextremisti imi sunt tare dragi.

Nu draguta, contine oameni, iar religia vine pe locul zero, nu conteaza.
Crezi cumva ca daca un medic exceptional este shiit nu se duc crestinii in control la el?
Si exemplele pot continua la nesfarsit.
Inclusiv cele cu petreceri comune, manifestari artistice comune si universitatea facuta la comun.
Salafitii sunt extremisti, o pacoste ca si extremisti de la hezbollah ca si wahabiti ca toti extremistii fanatici care fac viata mizerabila omului de rand.


Ar fi normal si ok daca te-ai purta conform celor pe care le afirmi. Atunci de ce generalizezi si ii acuzi constant pe shiiti de idei si fapte atat atat de specific salafite? Nu cunosti diferentele sau iti e comod asa? Daca nu cunosti, ar trebui sa fii mai putin agresiva. Daca iti e comod si serveste demonstratiei, ar trebui sa iubesti si dreptatea, nu doar aparenta sa si dorinta de a ''invinge'' intr-o disputa.

View PostThinkAbout, on 13 octombrie 2012 - 16:27, said:


Ce sarcini trebuie sa indeplineasca Isus ca Mesiah in Quran?
Ce intelegi tu prin Mesia, intai. Intai sa lamurim conceptele ori vorbim in paralel. Explica tu ce e Mesiah in crestinism.

Edited by poarta-cunoasterii, 13 October 2012 - 16:35.


#29
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 16:35, said:

Ce intelegi tu prin Mesia, intai. Intai sa lamurim conceptele ori vorbim in paralel. Explica tu ce e Mesiah in crestinism.
Noblesse oblige, eu am intrebat prima.
Daca nu poti raspunde spui nu pot dupa care iti raspund eu despre sarcinile mesianice indeplinite de Isus conform Bibliei

#30
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 13 octombrie 2012 - 18:36, said:

Noblesse oblige, eu am intrebat prima.
Daca nu poti raspunde spui nu pot dupa care iti raspund eu despre sarcinile mesianice indeplinite de Isus conform Bibliei

Am vrut sa te las sa spui tu ce crezi, ca sa ma scutesti pe mine de scris suplimentar, dar ok. Prima idee e ca in traditia shiita (dar si la sunniti), nu e tocmai sfarsitul lumii atunci cand vor apare imamul Mahdi as si Iisus  as. Va mai fi timp indelungat dupa aceea pana la chemarea ultima, aici e diferit fata de conceptia crestina. In traditia islamica Iisus as si imamul Mahdi as vor aparea in aceeasi perioada, iar Iisus as este cel care va reforma  crestinismul, il va purifica de elementele straine importate in timp. Alt rol avut de Iisus as este uciderea lui Dajjal si, in general, lupta sa alaturi de imamul Mahdi as pentru reinstaurarea acelei lumi pline de dreptate si lumina. Ce e specific traditiei shiite: nu doar Iisus as va reapare, ci si alte fiinte speciale, de exemplu Khidr, cel care l-a invatat pe Profetul Moise as intelepciunea, si care este viu de veacuri dar ascuns in lume. Si el va fi alaturi de imamul Mahdi as si de Iisus as. E ca un fel de reconciliere a tuturor religiilor, ajungerea la acel adevar comun universal propovaduit de catre toti profetii prin intermediul prezentei directe a acestor exponenti ai respectivelor religii. Imamul Mahdi as, precum profetul Iisus as in cadrul crestinismului, va reforma si el islamul, aratand ce anume au deformat oamenii de-a lungul timpului, eliminand interpretarile gresite, explicand Coranul in mod desavarsit, precum profetul Muhammad sawas. Dupa acea perioada de pace, dreptate, credinta, lumina, imamul Mahdi as va fi otravit si atunci va incepe o perioada de intuneric, va fi inceputul sfarsitului, intr-adevar.

Care este legatura cu trinitatea? Sunt toti acestia parte din Duhul Sfant pentru ca au aceasta misiune divina? :)

Edited by poarta-cunoasterii, 13 October 2012 - 20:07.


#31
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
@poarta, care-i faza cu as şi sawas & şit? :huh: foloseşti cuvântu ăsta pe post de virgulă sau cum?

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 20:05, said:

Dupa acea perioada de pace, dreptate, credinta, lumina, imamul Mahdi as va fi otravit si atunci va incepe o perioada de intuneric, va fi inceputul sfarsitului, intr-adevar.

dacă tot va fi să fie pace credinţă lumină şi ce mai zici tu acolea, cin s-ar repezi să-l otrăvească pe sawasu ăla de mahdi? :D

#32
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postgigel de hohenţolărn, on 13 octombrie 2012 - 20:08, said:

@poarta, care-i faza cu as şi sawas & şit? Posted Image foloseşti cuvântu ăsta pe post de virgulă sau cum?
dacă tot va fi să fie pace credinţă lumină şi ce mai zici tu acolea, cin s-ar repezi să-l otrăvească pe sawasu ăla de mahdi? Posted Image

as - Alehi salam = pacea fie asupra lui, formula de respect
sawas - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui si familiei sale curate, in relatie cu profetul Muhammad


Va fi o perioada de lumina si pace, nu o vesnicie. Nu e inca raiul,ci adevarul de dinaintea intunericului final.

#33
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 20:05, said:

iar Iisus as este cel care va reforma  crestinismul, il va purifica de elementele straine importate in timp.
Interesant, deci in islam care este super divizat musulmanii cred ca Isus vine sa purifice crestinismul.
Pe islam sa inteleg ca-l lasa nepurificat, scindat necuratat de deviatii.
Taaaare interesant.

Edited by ThinkAbout, 13 October 2012 - 23:16.


#34
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 13 octombrie 2012 - 23:15, said:

Interesant, deci in islam care este super divizat musulmanii cred ca Isus vine sa purifice crestinismul.
Pe islam sa inteleg ca-l lasa nepurificat, scindat necuratat de deviatii.
Taaaare interesant.

Citeste toata postarea, domnisorica. Am scris ca imamul Mahdi as va veni cu interpretarea corecta a islamului.

#35
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 23:32, said:


Citeste toata postarea, domnisorica. Am scris ca imamul Mahdi as va veni cu interpretarea corecta a islamului.
Tare interesanta reforma, insa nu indreptatul virgulelor sunt sarcini mesianice.
E ca si cum vin 2 si spun fraierilor de pomana ati crezut ca oricum era stramb, da` indreptam noi la sfarsit.
Crezi ca Dumnezeu este pus pe glume...
Eu cred ca este doar glumet, insa nu in lucruri seioase.

#36
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 23:32, said:


Citeste toata postarea, domnisorica. Am scris ca imamul Mahdi as va veni cu interpretarea corecta a islamului.
fără doar și poate. căci acum numa interpretări tembele avem. burcate, femeia sclav, jihafd & șit. oh, veni-ar odată să vie mahdi popă, damă, ce să mai, chintă roială, da numa să vie. până nu s-alege colbu de interpretarea islamului -_-

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate