Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Comentarii la topicul "Amintiri din viată" - de pe "Taifasuri agreabile"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#19
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 04 octombrie 2012 - 14:52, said:

Deci suferinta este prezenta pentru ca organismele au evoluat prin selectie naturala. Interesant. Si zici ca la inceput, la primele vietuitoare, nu a fost prezenta suferinta? Si dupa aia a aparut ca si selectie naturala? Deci organismele care sufera mai mult sunt mai adaptabile si mai puternice? Ca sa vezi... Mie mi se pare ca in natura este exact invers.
In general organismele ce sufera mai mult vor incerca mai mult sa evite situatiile in care sufera. Suferinta e un semnal ca organismul e pe un drum gresit.

View Postnuda, on 04 octombrie 2012 - 15:01, said:

asa cum si tu faci apel la faptul ca realitatea obiectiva e necunoscuta.
Eu fac apel la ceea ce cunoastem din ea.

View Postnuda, on 04 octombrie 2012 - 15:01, said:

atunci ai postat foarte coerent o foaie alba la topicul cu pricina. in legatura cu realitatea rationala din teism, tin sa-ti spun ca ortodoxia are o viziune deosebita de cea catolica in privinta asta. si nu ca realitatea ar fi irationala ci ca nu poate fi cuprinsa rational de mintea omeneasca in intregime. Dumnezeu este "cel de necuprins". deci, e limpede, realitatea nu e rationala. cel putin in parte.
Foaia este alba pentru ca nu pot exista dovezi pro sau contra pentru o ipoteza in cadrul careia nu putem face predictii. O ipoteza ce poate explica absolut orice posibila observatie nu este o ipoteza care are dovezi si, din punct de vedere rational, nu explica absolut nimic.
Realitatea nu este rationala sau irationala, doar omul este rational sau irational ;)

View Postnuda, on 04 octombrie 2012 - 15:01, said:

raspunsul evolutionist nu ma satisface intrucat nu da sens existentei mele. si intrucat ceea ce traiesc confirma dogmele, fara sa existe o contradictie intre explicatia stiintifica si cea spirituala. ceea ce aduce in plus cea spirituala este sensul existential, care din punct de vedere evolutionist nu exista.
Vrei sa spui ca nu te satisface sensul existentei tale pe care raspunsul evolutionist ti-l da.
Care este totusi sensul existential pe care ti-l ofera dogma? Posibilitatea de a te raporta la ceva superior, din necesitatea de a depinde de parinti si la varste majore?

Edited by TOPCATBV, 04 October 2012 - 15:06.


#20
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostTOPCATBV, on 04 octombrie 2012 - 15:12, said:

Eu fac apel la ceea ce cunoastem din ea.
Foaia este alba pentru ca nu pot exista dovezi pro sau contra pentru o ipoteza in cadrul careia nu putem face predictii. O ipoteza ce poate explica absolut orice posibila observatie nu este o ipoteza care are dovezi si, din punct de vedere rational, nu explica absolut nimic.
Realitatea nu este rationala sau irationala, doar omul este rational sau irational Posted Image
Vrei sa spui ca nu te satisface sensul existentei tale pe care raspunsul evolutionist ti-l da.
Care este totusi sensul existential pe care ti-l ofera dogma? Posibilitatea de a te raporta la ceva superior, din necesitatea de a depinde de parinti si la varste majore?

pai sensul existential este si va ramane iubirea, raportata la Iubirea absoluta. cunoastem deci si invatam sa cunoastem iubirea dintre noi, facem apoi apel la ceea ce cunoastem spre a intelege cat se poate din realitatea obiectiva, Iubirea absoluta. la tine sensul existential e dat de replicatorul irational iar la mine e dat de iubire. sunt insa curios cum poti da exemple din viata ta personala astfel incat replicatorul existent ca si cauza sa iti confere si sens existential? presupun ca astfel chiar si terente ar fi putut explica sensul sau existential fara a putea fi contraargumentat riguros ci doar prin cutumele societatii, la un moment dat.

#21
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Pai hai sa luam cea mai puternica iubire din lume, cea a mamei pentru copilul sau. Cunoastem ca ea este o consecinta directa a genelor comune aflate in replicatorul ce a construit cele doua fiinte.
Iubirea ta e data de replicatorul meu Posted Image

Ce intelegi prin sens existential?

Edited by TOPCATBV, 04 October 2012 - 15:35.


#22
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTOPCATBV, on 04 octombrie 2012 - 15:12, said:

In general organismele ce sufera mai mult vor incerca mai mult sa evite situatiile in care sufera. Suferinta e un semnal ca organismul e pe un drum gresit.
Aha... Si alea de pe un drum gresit supravietuiesc nu? Tot nu ai raspuns cum e cu suferinta daca la inceput exista sau nu.

#23
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Supravietuiesc cele care stiu cel mai bine sa evite suferinta si sa caute placerea. Dar nu sunt singurele semnale ce ghideaza comportamentul unui organism.
Nu putem vorbi de suferinta in lipsa unui sistem ceva mai complex de senzori si un sistem neuronal ce este capabil sa analizeze semnalele lor.

Edited by TOPCATBV, 04 October 2012 - 17:44.


#24
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostTOPCATBV, on 04 octombrie 2012 - 17:44, said:

Supravietuiesc cele care stiu cel mai bine sa evite suferinta si sa caute placerea. Dar nu sunt singurele semnale ce ghideaza comportamentul unui organism.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yQ67zRFR5qE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Referitor la utlima ta postare, nuda, eu cred ca-i vorba de o coincidenta. M-am rugat si eu adesea sa-mi vina bani atunci cand am avut nevoie si chiar mi-au venit, tot de niste coincidente era vorba. :)

#26
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostTOPCATBV, on 04 octombrie 2012 - 13:32, said:

Explica-mi care ar putea fi ratiunea pentru care sufera un animal peste care cade un copac.

Si daca nu  iti explica, asta categoric  inseamna ca nu poate exista vreo ratiune...Posted Image

View PostTOPCATBV, on 04 octombrie 2012 - 13:47, said:

Mai precis, de ce ratiunea reuseste uneori sa invinga iubirea, chiar cu pretul suferintei proprii.

..Blabla.Nu inteleg de ce te multumesti cu atat de ingusta viziune teista.

Da' de unde... Fiindca taica-tu care te iubea te-a batut cu nuiaua, a facut-o tot din iubire pentru tine, fiindca nu a vrut sa faci idiotenii si astfel sa iti fie si mai rau, decat a fi batut de el cu nuiaua.... Iar ca unii tati mai bat si fara sa isi iubeasca fiii, asta nu ii face nicidecum mai rationali...

Iaca cine vorbeste de viziune ingusta...

Edited by karuna, 04 October 2012 - 21:21.


#27
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostOn_my_way, on 04 octombrie 2012 - 20:54, said:

Referitor la utlima ta postare, nuda, eu cred ca-i vorba de o coincidenta. M-am rugat si eu adesea sa-mi vina bani atunci cand am avut nevoie si chiar mi-au venit, tot de niste coincidente era vorba. Posted Image

da, dar sa te rogi pentru o canapea si sa-ti vina doua...mai rar. LOL

#28
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postnuda, on 04 octombrie 2012 - 20:14, said:

s-a rugat sa-i dea Dumnezeu o canapea pentru sufragerie

Coincidenta...instinctu de supravietuire...replicatorul ...LOL
Trebuie sa fi fost insusi dzeu, care i-a lasat naiba pe copiii din Somalia si s-a ocupat toata ziua cu canapeaua voastra. Adica, ce pana mea, doar e vorba de canapeaua nevestei lui nuda. Cred ca am si simtit in acel moment cum universul a ramas cateva secunde fara mecanismul de protectie care duce la haos, ca m-a durut capul.
Spune-i nevesti-tii sa nu mai faca de-astea sau sa ma anunte inainte, sa iau algocalminul preventiv.

View PostJosef_Mengele, on 05 octombrie 2012 - 02:01, said:

Eu am confirmari indirecte despre existenta lui Dumnezeu, in sensul ca am fost implicat in studiul demonologiei, satanismului si spiritismului, am citit o tona de carti, am ascultat o mie de piese muzicale, sa pot sa-l inteleg si sa scriu despre Tatal Minciunii;
Si ce ai inteles? Ca creierul uman e un mecanism ce se poate usor deregla?

View PostJosef_Mengele, on 05 octombrie 2012 - 02:01, said:

De aceea spun, ateistii fac mare greseala ca cer dovada de existenta Domnului, sa ceara lui Satan... el e dumnezeul acestei lumi - 2Cor 4:4 Si bucuros zic eu ca va va da acele raspunsuri.
Ca sa ii cer lui satan ceva ar trebui sa pot discuta cu el iar ateilor le lipseste capacitatea de a vorbi cu fiintele imaginare.

Edited by TOPCATBV, 05 October 2012 - 08:45.


#29
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostTOPCATBV, on 05 octombrie 2012 - 08:45, said:

Trebuie sa fi fost insusi dzeu, care i-a lasat naiba pe copiii din Somalia si s-a ocupat toata ziua cu canapeaua voastra. Adica, ce pana mea, doar e vorba de canapeaua nevestei lui nuda. Cred ca am si simtit in acel moment cum universul a ramas cateva secunde fara mecanismul de protectie care duce la haos, ca m-a durut capul.
Spune-i nevesti-tii sa nu mai faca de-astea sau sa ma anunte inainte, sa iau algocalminul preventiv.


sunt sigur ca somalezii ar avea ce posta pe topicul meu, chestii mult mai interesante deca o biata canapea aparuta in urma unei rugaciuni. poate la ei a aparut o paine in urma unei rugaciuni. si sunt la fel de sigur ca necredinta ta contribuie din plin la starea lor materiala, in rau, dupa cum rugaciunile sfintilor, in bine.

#30
blankaver

blankaver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 19.02.2012

View Postnuda, on 05 octombrie 2012 - 14:16, said:



sunt sigur ca somalezii ar avea ce posta pe topicul meu, chestii mult mai interesante deca o biata canapea aparuta in urma unei rugaciuni. poate la ei a aparut o paine in urma unei rugaciuni. si sunt la fel de sigur ca necredinta ta contribuie din plin la starea lor materiala, in rau, dupa cum rugaciunile sfintilor, in bine.


nu stiu sigur cine-i d-zo asta cu legile lui ceresti dar eu sigur is mai sus ca el. is un supravietuitor si in ciuda vointei lui inca sunt aici, acum. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xs1a36_OL-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postnuda, on 04 octombrie 2012 - 22:55, said:

da, dar sa te rogi pentru o canapea si sa-ti vina doua...mai rar. LOL
Stii cum se spune "ai grija ce-ti doresti, s-ar putea sa se implineasca" Posted Image Mai rar, dar nu imposibil, ca sa carcotesc pana la capat. Posted Image

Edited by On_my_way, 05 October 2012 - 19:04.


#32
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postnuda, on 05 octombrie 2012 - 14:16, said:

sunt sigur ca somalezii ar avea ce posta pe topicul meu, chestii mult mai interesante deca o biata canapea aparuta in urma unei rugaciuni. poate la ei a aparut o paine in urma unei rugaciuni. si sunt la fel de sigur ca necredinta ta contribuie din plin la starea lor materiala, in rau, dupa cum rugaciunile sfintilor, in bine.
Sincer, m-ai lasat fara replica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate