Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

prea de tot

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#19
bistibois

bistibois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 24.11.2004
putina teorie: despre ferestre sparte si toleranta zero

#20
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
of of mai doamne
sunt solidar cu fotografii carora li se fura imaginile dar cazul de fata mi se pare de-a dreptul hilar.

#21
KIKO

KIKO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.08.2005
mda...şi eu mă crizez când se fură poze, dar şi mie mi se pare puţin hilar.

să vă zic ceva: daţi o raită prin MediaGalaxy. am fost eu acu 2 zile (cel vizavi de Carrefour Orhidea) şi ce credeţi că am văzut? tone, repet tone de poze furate de la Getty, inclusiv imagini cu Brad Pitt, George Clooney, şi încâ câţiva actori super cunoscuţi. printuri de la cele mai mici până la din alea imense afişate pe toţi pereţii. ba mai mult, am văzut deunăzi chiar şi printuri outdoor, printuri pe tramvaie tot ale MediaGalaxy cu aceleaşi imagini ciordite. ăştia nu au dat nici măcar 1$ pt sutele de utilizări (vorbim de zeci de mii de $) şi vb în cunoştinţă de cauză. ăştia ar trebui castraţi de-a binelea. dar poliţia economică stă şi o freacă, iar ăia de la ORDA erau nişte impotenţi ca să mă exprim diplomatic. în contextul ăsta chiar mi se pare hilar ce a postat altfel cu puştiulică ăla. şi cazul MediaGalaxy nu e singular.

#22
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,079
  • Înscris: 12.06.2004
Acum depinde. Mi se pare normal ca pustiul ala sa retraga (de bunavoie sau nu) pozele de pe respectivul forum. E absolut elementar, el considera ca le poate folosi doar mentionand numele autorului si trebuie sa i se arate ca lucrurile nu merg asa (ce, voi furati masini dar e totul OK, ca puneti pe ele un afis cu numele proprietarului? :P ). Mai departe n-as merge.
Dar pe cei de la MediaGalaxy... asta-i deja utilizare comerciala, fac bani frumosi de pe urma acestora si-ar trebui sa plateasca cu varf si indesat.

#23
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
oops..ce-i cu mediagalaxy? astia ce au facut - nu ca pustiu n-ar fi de blamat -.....

#24
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Este de-a dreptul RIDICOL. Hai ca exagerati . Pustiul a facut ceva perfect LEGAL.

Quote

Legea nr 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe

Art. 33. —

Sunt permise, fara consimtamantul autorului si fara plata vreunei remuneratii, urmatoarele utilizari ale unei opere aduse anterior la cunostinta publica, cu conditia ca acestea sa fie conforme bunelor uzante, sa nu contravina exploatarii normale a operei si sa nu il prejudicieze pe autor sau pe titularii drepturilor de utilizare:
f)reproducerea, cu excluderea oricaror mijloace care vin in contact direct cu opera, distribuirea sau comunicarea catre public a imaginii unei opere de arhitectura, arta plastica, fotografica sau arta aplicata, amplasata permanent in locuri publice, in afara cazurilor in care imaginea operei este subiectul principal al unei astfel de reproduceri, distribuiri sau comunicari si daca este utilizata in scopuri comercial.

(4)In toate cazurile prevazute la alin. (1) lit. B), c), e), f), i) si la alin. (2) trebuie sa se mentioneze sursa si numele autorului, cu exceptia cazului in care acest lucru se dovedeste a fi imposibil; in cazul operelor de arta plastica, fotografica sau de arhitectura trebuie sa se mentioneze si locul unde se gaseste originalul

Care va sa zica daca poza este amplasata permanent intr-un loc public (site de internet accesibil oricui) inseamna ca o pot pune pe site-ul meu, daca specific autorul si locatia unde se gaseste poza.

#25
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,079
  • Înscris: 12.06.2004
Mirceao, vezi postul lui Kiko.
Renderman, sa fie vorba aici de "comunicare catre public a imaginii unei opere de arta fotografica", ori de utilizarea chiar a operei respective?

#26
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostKunzite, on Nov 11 2005, 16:44, said:

Mirceao, vezi postul lui Kiko.
Renderman, sa fie vorba aici de "comunicare catre public a imaginii unei opere de arta fotografica", ori de utilizarea chiar a operei respective?
Defineste utilizare

Mai mult, domnul Dinu Lazar a incalcat putin si codul penal:

  Defãimarea tãrii sau a natiunii

            *Art. 2361. - Manifestãrile publice sãvârsite cu intentia de a defãima tara sau natiunea românã se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Edited by renderman, 11 November 2005 - 17:07.


#27
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005

View Postrenderman, on Nov 11 2005, 16:47, said:

Mai mult, domnul Dinu Lazar a incalcat putin si codul penal:

  Defãimarea tãrii sau a natiunii

            *Art. 2361. - Manifestãrile publice sãvârsite cu intentia de a defãima tara sau natiunea românã se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
:blink:  :blink: poti dezvolta, te rog?

#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

Quote

o tzara de hoti, borfasi, nemernici, unde legea e un moft pentru fraieri si oricine poate face orice ii trece pe chelie fara nici o teama
Nu vad totusi intentia de a defaima. Era o constatare personala.  :D

Apoi, ce inseamna "Manifestare publica"? Nu cred ca o propozitie pe un forum.

Edited by don_dannielo, 11 November 2005 - 17:30.


#29
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
ce conteaza intentia?!?

defaimare prin imprudenta :D
am zis.

#30
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cere'i drepturi de autor, ia'i alocatia, da'i peste bot, sa stie sa nu se mai ia de DL. Huoo. Microbisti jmanglitori, hoti, nemernici, borfasi, huoo. :roflmao: Saracu baiat, daca nu pomenea "Dinu Lazar" si nu punea link spre fotografu.ro probabil nu il prindea mana lunga a google-ului, dar de, daca vrei poze de la noi trebuie sa le cumperi. Sa spuna DL ce pagube considera ca i'a adus, sa cuantifice si sa ne zica si noua cat valoreaza isprava baiatului, sa vedem cat costa acele thumbnailuri. Un sincer huoo trimis pe mail baiatului cu o recomandare sa isi retraga afisul si ia de altundeva pozele ca DL nu vrea sa il lase sa le puna acolo consider ca ar fi fost de ajuns, dar ne putem abtine sa nu ne facem de rahat unu pe altu si toti pe "Romanica, la hotzomani"? Nu putem. Si'a si gasit de cine sa se ia. :bigwhitegrin:

edit: sper sa se inteleaga ca nu am nimic impotriva microbistilor de orice culoare/culori ar fi respectivii si nici impotriva faptului ca unii se fac de miru/rasu lumii pe degeaba si fac un print A0+ dintr'un VGA, sau cu alte cuvinte, din tantar armasar. :rolleyes:

Edited by AlexIP, 11 November 2005 - 17:44.


#31
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Uite, spre exemplu acest user a cerut permisiunea fotografului care a realizat pozele cand a postat pozele aici pe forum? http://forum.softped...12
Este ciudat modul in care reactioneaza acum, cum se pot schimba oamenii  :naughty:

#32
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
il shtitzi pe ala cu [email protected], nu? e mai simpatic sau ce? personal eu i'ash taia mana... deshi pentru $250 de obicei itzi pierzi doar un deget... nu acum, ci cand nu te ashteptzi!

pushtiulica? trebuia sa'l intrebe pe mr Lazar de folosirea pozelor. n'a facut'o in tzara in care se fura de la cap la coada. e vinovat  shi faptul ca shi altzii fura nu e nici o circumstantza atenuanta.

consider totushi ca reactzia lu' mr. lazar e un pic exagerata... asta in contexul problemei, eu (in locul lui) ash trece cu vederea... luat la cunoshtintza, notat shi cam atat.

#33
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,079
  • Înscris: 12.06.2004
Reactia d-lui Lazar este exagerata pentru ca pustiul ala (probabil) chiar a crezut ca e OK sa-i foloseasca pozele specificand cine este autorul.

#34
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
necunoashterea legii nu ofera circumstantze atenuante. pushtiul e vinovat clar. ce e insa absolut neashteptat la reactzia lu' mr. lazar e ca sare la gatul pushtiului aluia... oricum a mai it el odata cand aia de la muzeul satului au pus nishte thumbnails facute dupa nishte imagini de'a lui odata... ama ce reactzie a fost... lol

in general e bine sa sari atunci cand ai CEVA DE PIERDUT. fara nici un dubie, din povestea cu pushtiu, mr. lazar ar fi avut doar de cashtigat...

ce situatzii, hehehe... te ard fraiere... te ard fraiere...

$250 = un deget, nu uita... cand? o sa uitzi... shi cand nu te ashteptzi...

#35
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
hahaha

pe mine m-au dezamagit si alte reactii de pe aici.

#36
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
un topic plin de dezamagiri, nu-i asa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate