Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Asus Transformer Infinity PAD TF700

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Posesori de asemenea gadget, uniti-va  :)

Ma interesa ce accesorii ati cumparat, daca a inceput ecranul sa se zgaraie, cum se misca la voi tableta, probleme, nemultumiri etc.

Din fericire, personal, mari minusuri nu am gasit pana acum. Totusi, cel mai dureros dintre acestea ar fi delay-ul sunetului in filmari de peste 10min. Sper sa nu fie de la incalzirea senzorului! Am gasit insa pe unele forumuri o veste buna - update-ul la JB (apropo, in saptamana aceasta cica ar veni) va rezolva desincronizarea.

Ecranul nu s-a zgariat deloc, dar desi e marketizat ca si Gorilla Glass 2, nu stiu daca voi avea curaj sa risc pana la final mergand pe mana lor. Am zis ca la prima zgarietura imi comand un zagg.

Era buna si o husa, dar aici inca mai sap, caci s-ar putea sa fie nevoie de doua, una pentru momentele cand cari dupa tine doar tableta si alta pentru momentele cand anticipezi ca vei folosi si tastatura.

#2
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu o tin deocamdata in teste, se misca binisor si se vede absolut grozav, revin cu impresii.

#3
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pe posesorii acestei tablete iii invidiez

#4
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostFC72, on 01 octombrie 2012 - 07:21, said:

Eu o tin deocamdata in teste, se misca binisor si se vede absolut grozav, revin cu impresii.
Daca tot testezi, sa verifici te rog faza cu desincronizarea sunetului, pe o filmare de 20 de min. de exemplu. Banuiesc ca nu e o problema particulara.

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu am filmat inca nimic cu ea cu atat mai putin...20 minute continuu?!
Calitatea imaginii este grozava, contrast si lumina de neegalat, gradienti afisatii bine fara banding, filmele 720p arata spectaculos iar pozele bine facute cu DSLR arata ca printurile de calitate pe hartie speciala.
Viteza conexiunii wi-fi este foarte buna ca si viteza transfer precum si navigare pe net.Sensibilitatea wi-fi este mai buna ca la un Galaxy Nexus (telefon) la fel si antena GPS.
Pot apare uneori, rar mici agatari sau usor lag, nu este la fel de smooth ca iPad3 dar nimic deranjant.
Are acces la Google Market fiind compatibila cu aproape toate aplicatiile Android.

#6
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostFC72, on 01 octombrie 2012 - 14:08, said:

Nu am filmat inca nimic cu ea cu atat mai putin...20 minute continuu?!
Eu am folosit-o pentru un interviu pe un blog, de exemplu...  Mi-as fi dorit si mai multa luminozitate in cadru, macar software, dar aplicatia default e slabuta si aplicatii pentru filmare nu prea exista.

Quote

pozele bine facute cu DSLR arata ca printurile de calitate pe hartie speciala.

Am observat ca folosirea aplicatiei implicite de vizualizare a fotografiilor (rezolutie 8MP, DSLR, marime 3-4MB/poza) face ca pe ecran sa apara ca niste dungi orizontale care clarifica imaginea dupa cateva secunde de ceata. Dar asta e doar o problema software a programului default. O aplicatie dedicata nu va avea probleme, dupa cum m-am convins deja.

Edited by Lyvyoo, 01 October 2012 - 14:16.


#7
s1mplu

s1mplu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.04.2006
Mi-am luat pana la urma Asus Transformer Infinity. Sper ca nu incalc vreo regula zicand ca am gasit-o la cel mai mic pret pe vexio.ro (cu aprox. 100 ron mai ieftin decat pe celelalte magazine online). Nu fac reclama, dar ma gandesc ca, cu totii o cautam la un pret mic. Doar e criza. Intindem margarina pe tablete.
Nu am mai folosit de mult timp Android, pe telefon avand WP. Android-ul are probleme mari de management al resurselor (probabil ca pt unii nu spun nimic nou). Deschide ca prostu pe aplicatii si le ruleaza in background chiar daca nu ai nevoie de ele. Cel mai enervant mi se pare Google+, care e integrat si din ce am observat nu poti scapa de el. In jocuri se misca foarte bine. Cu toate ca sunt putine jocuri HD, se vad bine. Nu am nimic ce reprosa aici, pana acum. Rezolutia Full HD a tabletei era, oarecum, un minus pt ca nu exista jocuri la o asemenea rezolutie. Sau sunt extrem de putine.
De blocat nu mi s-a blocat. Cel mai greu a mers cand am folosit uTorrent. Dai 2 torrenturi simultan sa descarce si atunci incepe sa raspunda mai greu la comenzi. Si, si, din ce am observat, mai are nevoie de cate un restart din cand in cand. Cu cat e tinuta mai mult "aprinsa" cu atat incepe sa mearga mai greu. Un alt lucru enervant e la Chrome. Nu tine minte "Request desktop site". Rusine! Nu consider aceste minusuri ca fiind unele mari sau de nesuportat.
Instaland jocuri si aplicatii, am vazut ca multe cer acces la Contactele tale, cu toate ca aplicatia nu are nevoie de ele pt a rula. Daca ai telefon, acest lucru mi se pare foarte naspa. Adica, tu oferi acces diferitelor firme sau persoane, acces la Contactele tale si cine stie la ce altceva. Nu mi se pare prea sigur Androidu. De asta si evit sa iau telefon cu Android. Sper sa rezist.
M-am uitat la film, seriale (mkv-uri), stand pe scaun cu ea in brate. Wifi-ul, bluetooth-ul, gps-ul erau oprite. Nu se incalzeste ca si Noul iPad, o poti tine cu mainile si nu te frige. Bateria tine destul de mult. Daca stai pe scaun, cum am stat eu, pozitia mufei de la casti e una proasta, pt ca nu poti tine tableta cu mana stanga. Asa ca trebuie sa o intorci ca mufa sa fie in dreapta sus.
Constructia ei e una solida. Daca o tii in maini, nu simti ca ai ceva ieftin, ca si plasticul, de exemplu, de la Samsung SIII, pe care foarte multi il contesta (stiu, am comparat o tableta cu un telefon. dar nu aveam alt exemplu in cap). Mi se pare lipsit de gust si deranjant acele abtibilde din partea dreapta cu caracteristile tabletei. Vreau sa le dau jos, dar mie frica sa nu ajung cumva sa zgarii tableta. Era mai bine si mai frumos daca nu le puneau.
Merita luata pt rezoluta Full HD. Ma bucur ca Asus a indraznit sa faca o tableta cu o asemenea rezolutie.
Un alt minus e ca se gasesc greu accesorii pt ea. Am cautat adaptorul pt port USB, si nu se gaseste pe stocul niciunui magazin online. De cele care nu sunt online, cred ca nici nu se mai pune problema. Acolo, iPad rullz. Probabil daca ii intrebi, "Aveti adaptor USB pt Asus Transformer Infinity?", se blocheaza pt ca in propozitie nu se afla cuvantul "iPad", si/sau "Apple". "Va pot ajuta cu altceva?".
Sunt curios daca, dupa ce pun mana pe un adaptor USB, va merge stick-ul de net de la Digi.

Cam atat am avut de zis. Am ajuns sa fac un mic review.

Daca avea 2GB RAM, era dumnezeu pe pamant tableta asta.
Tocmai am facut update la JB. Parca se misca mai bine.

Edited by d4m4g3, 02 October 2012 - 01:21.
completare post


#8
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Cred ca era o postare mai potrivita pentru noul topic dedicat Asus Infinity :)

Banuiesc ca nu ai luat si tastatura, caci acolo ai un full USB incorporat. Pentru tableta, ai adaptor USB "tata" la incarcator, caci firul nu e lipit ci mufat USB. Pentru stick poti folosi cordonul de care vorbeam, cu un adaptor de 5lei USB "mama" la USB "mama".

De problema incetinirii la torentii se stia, insa nici nu e o cauza prea ortodoxa pentru care sa-si piarda orele. Suna cam deranjant pentru unii sa aiba in lista de bugfixes "Solved bug with download big torrents" :) Desi majoritatea utilizatorilor ar aprecia, desigur...

Pentru aplicatii in background exista Android Assistant care le omoara subtil. Oricum, eu am mereu grija sa nu ramana deschise. Apas icon-ul de multitask si inchid dintr-un gest ,ce nu folosesc. Pentru permisiuni mai detaliate, inclusiv setarea frecventei procesorului, eliminarea reclamelor din aplicatiile gratuite etc., exista root.

Chrome este enervant si pt. ca nu ofera full screen browsing, la fel ca Dolphin de exemplu. Insa se misca mult mai bine decta cel din urma, in forma sa primitiva. Sa vedem ce se intampla pe JB care a inceput sa intre deja pe TF700. Check for firmware updates :)

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am facut update JB prin OTA ieri tarziu.
A durat suspect de mult, peste 25 minute dar atentie ca nu se pierd date, programe.
Nu am sesizat imbunatariri semnificative doar ca apar optiuni suplimentare si viteza de reactie este mai mare.Parca totul este ceva mai mai smooth dar exista inca rar momente cand agata, inca nu este la nivel de iPad3 la operare.
Apar setari suplimentare la iesirea HDMI care apropo este super, imaginea este afisata corect pixel cu pixel fara frame(rama) full-screen.Setarile sunt legate de scaling putand reda direct materiale in rezolutia nativa sau sa scaleze la 1080p.Default este 1080p 60Hz iar sunetul este passtrough adica trimite digital fara procesari.
Dupa cum se stie JB nu mai are suport pentru Flash Player dar in browserul default(nu Crome) se poate instala Flash player 11.

#10
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Am reusit sa tin bateria in viata timp de 8h (doar tableta), intrerupand wifi-ul cand nu-l foloseam. E drept nu m-am jucat, am inchis aplicatiile din background, folosind doar Chrome, mail, office.

#11
dark1226

dark1226

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.04.2011
Mi-am cumparat si eu tableta asta cu dock acum 2 zile. Tableta o consider cu nimic mai prejos decat ipad 3 sau orice alta tableta. Filmele hd merg perfect, browsing-ul cu flash merge fara probleme. Mi-am bagat si niste jocuri si am observat ca la nici un joc nu dispare acel "taskbar" de jos, cum fac sa nu se mai vada si sa fie fullscreen in jocuri?

Edited by dark1226, 02 October 2012 - 14:04.


#12
KMLon

KMLon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.06.2005
cum ati reusit sa faceti update la JB? mie imi apare la firmware update ca exista un update si incearca sa se tot conecteze la server dar zice ca e "busy". chiar e solicitat acum sau asa e de obicei.
am vers 9.4.5.26 dar stiu ca exista si .30 pe site-ul asus si cred ca o sa incerc sa il instalez manual, sa vad daca se rezolva problema cu OTA.
voi ce recomandati sa fac?

#13
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
@dark1226 - Nu merge! Trebuie sa faci  root (apropo, poate imi spune un moderator daca discutia despre root este in afara regulamentului sau nu) apoi sa instalezi un program de multitouch, bestial de altfel, care imita iPad. Este vorba de GMD Gesture Control.  Oricum, devreme ce aplicatia se afla in Google PLay si cere express root, nu cred ca este o discutie tip warez pe forum.

@KMLon Nu te chinui cu modul manual. Eventual schimba punctul de wireless cu unul mai stabil, mai liber si mai putin aglomerat. De preferat sa fii chiar tu singurul utilizator. Trebuie sa mearga...

#14
KMLon

KMLon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.06.2005
M-am ambitionat si am reusit sa fac upgrade manual la vers 9.4.5.30. Dupa asta tot asa imi face la firmware update, zice ca exista un update si incearca sa se conecteze la server dar trece repede prin cele doua mesaje de parca a luat-o razna. Nu cred ca e de la wireless ca de navigat pe net merge bine pe tableta, o fi poate de la setarile wireless, habar n-am ce-o avea...
Sper totusi sa apara cat de curand JB si pe site-ul ASUS si o sa instalez firmware-ul la fel de pe card, ca alta varianta deocamdata nu stiu.

#15
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Pai e normal sa-ti spuna ca ai inca un firmware update. Este vorba de JB, dar nu sccrie nicaieri "vezi ca tableta vrea sa se updateze la JB". E considerat inca un update de firmware.

Eventual da-i o revenire la setarile initiale si vezi daca se rezolva problema.

#16
KMLon

KMLon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.06.2005
Chiar a mers cu factory restore. Am instalat JB si pot spune ca se misca un pic mai bine decat inainte. Multumesc pentru ajutor Posted Image

#17
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Treaba cu factory restore este recomandabila dupa update-ul la JB.
Se pierd toate datele, documentele si programele instalate dar tableta se misca dupa asta impecabil.
Au reusit sa ofere posibilitatea sa anulezi singura chestie care ma deranja si anume variatia luminozitatii ecranului pentru a economisi energie.Functia asta nu avea legatura cu automatic brightness pur si simplu lumina varia in functie de continutul cadrului, treaba vizibila si chiar deranjanta la filme.Pe Android ICS nu era posibil sa anulezi asa ceva.

#18
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Pai la mine era anulata din fabrica. Auto brightness off. Nu la asta te referi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate