Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Duster 4x2 Probleme Franare Abs

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
pai tu, dar valyvis10?

#20
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007

 Alice, on 24 septembrie 2012 - 13:08, said:

pai tu, dar valyvis10?
El zicea "don't pump the brakes" pentru eficienta maxima, nu ca se dezactiveaza ABS-ul. La masinile cu ABS daca faci asta maresti distanta pana la oprire, insa nu deactivezi ABS-ul. Pur si simplu daca apesi pedala, o lasi, o apesi, o lasi, ABS-ul nu intra in actiune pentru ca roata nu se blocheaza.

Daca rotile s-ar bloca pe franare te duci sanie si nu mai poti evita obstacolul. Pe vremuri franai si dadeai drumul la pedala (pump the brakes) ca sa incerci sa eviti, sa mai ai un oarecare control asupra directiei (desi majoritatea soferilor blocau rotile din panica si se duceau sanie in obstacol). Bine, la unele masina mai "pompai" pedala si pentru ca frana nu tinea la fel de bine de prima data, dar vremurile alea s-au cam dus.

Edited by abunea, 24 September 2012 - 13:40.


#21
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005

 Alice, on 24 septembrie 2012 - 12:48, said:

OK, si explica: cum naiba ridicarea piciorului de pe pedala si apasarea ei a 2-a oara deazactiveaza ABS-ul?

Nu dezactiveaza, reinitializeaza.
Lucru pe care trebuie sa-l eviti in cazul unei franari de urgenta deoarece masina se va opri intr-un spatiu mai mare.

#22
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 dan781, on 23 septembrie 2012 - 23:30, said:

In momentul in care pun frana lunga ,nu foarte brusca si dau de niste denivelari (gen cele pe care le fac autobuzele in apropierea statiilor din cauza caldurii), intra ABSul in functiune desi unei masini fara ABS nu i sar bloca rotile,iar masina in loc sa se opreasca in mai putini metrii, ea se duce de nu se mai opreste decat daca iau piciorul de pe frana si pun iar ca sa se anuleze ABSul.

Aceeasi chestie mi se intampla la Clio, de altfel deja stiu ca pe denivelari nu trebuie sa pun frana brusc pentru ca intra ABS si imi lungeste distanta de franare cand nu e cazul.

NU ti se anuleaza ABS la a 2-a pedala, pur si simplu ai trecut de acele denivelari care fac ABS sa actioneze atunci cand nu ar trebui Posted Image.

Edited by RealThing, 24 September 2012 - 18:41.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003
Corect.

#24
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
Contrar convingerii populare, in cele mai multe cazuri ABS-ul creste distanta de franare.

#25
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Principalul avantaj al ABS-ului este ca iti permite sa mai ai control asupra directiei in cazul unei franari de urgenta. In rest, distanta de franare cu/fara ABS depinde multi factori (tipul de suprafata, precipitatii, anvelope, etc)

#26
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

 Alice, on 24 septembrie 2012 - 23:53, said:

Contrar convingerii populare, in cele mai multe cazuri ABS-ul creste distanta de franare.
Tin sa te contrazic. Am facut testul (deh, curiozitatea) si pe asfalt, si pe zapada si, culmea, nu a marit distanta de franare. Daca aderenta este buna, micsoreaza distanta de franare pt. ca nu mai "aluneci" pe suprafata de rulare. Senzatia ca nu se mai opreste masina vine din faptul ca pedala de frana incepe sa tremure si ai impresia ca nu se apasa pana la capat. Dar, cum mai ziceam e doar senzatia ca nu se opreste.
Totusi, faptul ca poti evita obstacolul in timp ce franezi e un mare avantaj, care de multe ori face diferenta intre morga / spital si a te da jos din masina intreg.

Edited by robbie_ro, 25 September 2012 - 08:50.


#27
dan781

dan781

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.12.2009
UAU.Va multumesc pentru timpul acordat acestui subiect.Am citit cu atenti toate comenturile voastre si am tras concluzia: 1. ca si altcineva mai pateste asta (cineva cu Clio zicea ca deja stie asta si nu pune frana pe denivelari) si 2. Luni ma duc la service si va anunt rezultatul.OK?
Ca sa raspund unor nelamuriri:Am permis de 13ani si conduc zilnic tot felul de masini mici,medii si diferite marci, am presiune in pneuri atat cat a scris producatorul pe masina , stiu ce inseamna sa franezi cu o masina care are ABS si cum se comporta.Nu am impresia ca atunci cand ridic si pun piciorul de pe pedala se opreste mai repede ci chiar asa se intampla.Intradevar trec de denivelari si masina nu mai "topaie" dar daca as tine in continuu pedala apasata,ea parca nu stie acest lucru si pedala trepideaza la fel ca si pe denivelari. Ma gandesc si ca suspensiile sant mai rigide dar asa cum a spus cineva "Si noi avem Duster si ne lipeste de parbriz" deci poate am avut ghinion si am luat-o eu stricata.Nu ca ar fi prima data....Am cumparat Solenza la 0 Km si la primul viraj batea o planetara asa ca nu e nimic neobijnuit sa fie si asta. Va multumesc inca o data pentru timpul pe care il dedicati rezolvarii problemelor altora. Numai bine si promit ca revin cu coment dupa service.;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate