Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Mentalitatea evreilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
283 replies to this topic

#55
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
Episodul 2: "Sa se faca mai multa lumina"

Zice abbu:

Quote

Tot din mentalitatea israeliana face parte lasarea ultimelor catorva zeci de victime ale holocaustului sa traiasca in saracie in tara lui Israel ??
Dupa ce s-au deturnat intr-o veselie bani de la nemti,alte fonduri stranse,zeci de fundatii si organizatii au crescut ca ciupercile din fondurile astea in timp ce batrani singuri,neputinciosi,sunt lasati in mizerie.Ultimii supravietuitori.

Birocratia, abbu, nu este numai boala romanilor. O avem si noi aici. Acesti ultimi supravietuitori - iarasi un subiect despre care am mai vorbit - nu sint cei care au fost in lagare sau in detasamente de munca fortata. Acestia au fost deja despagubiti. Nu spun ca suferinta lor nu conteaza, ci ca despagubirile pentru ei au venit foarte tirziu de la nemti, fiind ultimii de pe lista (banuiesc ca sint printre ei si supravietuitori veniti din fostele tari comuniste, care nu au prins "trenul" despagubirilor ca acolo nu se dadeau deloc). Pina se misca si rotitele administratiei, mai curge ceva apa pe Yarkon. Au fost dezbateri publice pe tema asta acu' vreo 10 ani si mai bine, banuiesc ca de atunci situatia s-a rezolvat.

S-au deturnat intr-o veselie bani? De catre cine, abbu? Se stie foarte bine ce s-a intimplat la o organizatie americana, a fost un grup care a falsificat acte, dar tu sustii ca este vorba de zeci de organizatii...nume, date, metode folosite, ceva care sa iti confirme spusele, ai?

Quote

Romania s-a procopsit si ea cu un institut de studierea Holocaustului -ce-o mai fi de studiat aici ? - condus de un colonel...(!) Mihai Popescu si o armata de functionari si gura casca.

Cam 12 milioane de oameni au fost omoriti cu singe rece pentru ca s-au nascut in anumite familii. Eu zic ca avem ce studia - cum a fost posibil asa ceva, si mai ales cum sa impiedicam repetarea istoriei. Subiect foarte actual in Romania, a carei vecina adopta din nou fascismul de tip horthyst.

Quote

De ca sa nu generalizez daca pensionari,oameni fara masina proprie nu se pot duce la un spital,la un film,la o plimbare sau vizita la rude ca nu au cu ce sa mearga ?

Tu daca te simti rau, iei autobuzul pina la spital? Un batrin in plin atac de cord, sau insuficienta respiratorie, poate calatori cu autobuzul?

Multi dintre pensionarii de care vorbesti nu ar urca oricum intr-un autobuz simbata, din motive de religie. Nu sint toti atei.


Quote

Vedeti dincolo de prafurile festiviste ce vi le servesc alde bengal si perpetunmobila.
Pe cat posibil am sa va ajut sa vedeti Israelul asa cum este in realitate nu in pliante

Zau? Si de unde stii tu cum este Israelul in realitate?

Posted Imageabbulafia
Publicat: Azi, 10:13
abbulafia
Member
  • Posted Image
  • Grup: Members
Mesaje: 851
  • Înscris: 18.02.2010
  • ID membru: 564.333
  • Locație: romania -bucuresti

Quote

Sambata noaptea se termina ceasul de vara.Mai devreme cu mult decat in alte state,decat in europa.
De ce ?
Pentru ca este greu de sculat dimineata la rugaciune.
Religiosii - minoritate impun si aici regula.
in stilul desigur al "singurei democratii din orientul apropiat"


Dupa cum ti-a spus si Think, rugaciunea de dimineata (in general rugaciunile) nu se face dupa ceas, ci dupa soare. Mai precis, atunci cind e destula lumina pentru a identifica o persoana pe care o cunosti de la vreo doi metrii distanta (netz hahama). Mai mult, rugaciunea de dimineata se poate face timp de trei ore de la netz hahama, sau in anumite cazuri chiar pina la prinz. Nu stiu de ce insista religiosii sa se schimbe ora inainte de Yom Kippur, dar banuiesc ca este legat de ritualurile specifice acestei sarbatori.

Imi imaginez cum ai reactiona, tu si altii, daca laicii si-ar impune punctul de vedere si ar obtine prelungirea orarului de vara - "vai, ce intoleranti sinteti, pentru inca o luna nu merita sa calci in picioare credinta altora, si ce daca patronii mai pierd niste bani marunti ca platesc mai mult curent, au de unde". Bine ca aperi dreptul indonezienilor de a da in cap crestinilor, dar te faci foc si para ca evreii isi apara traditiile si religia.

Quote

Desi te-au ales purtatorea de cuvant a grupului, a incepe prin denigrarea
postatorului este un truc vechi poate doar la voi se mai foloseste la cei cu propaganda.
Dar nu avea grija,am sa vin cu surse si poze, draguta

Daca tot vorbim de trucuri, al tau este vechi si rasuflat. Trucurile, spre deosebire de vinuri, nu se imbunatatesc odata cu trecerea timpului, dimpotriva.

N-am simtit nevoia sa citesc carti cu poze de pe la 5 ani, dar pentru tine o sa fac o exceptie.

Quote

Eghed este particular ?
Vrei sa citez ce a spus purtatorul de cuvant al Coperativei Eghed ??
Nu v-ar face cinste deloc.

Sunt autobuze care trec prin localitati mici si daca vad femei in statie nu opresc...
Ce crezi ca zis Eghed ????
hai sa te vad, ca le sti pe toate,

Egged este cooperativa. Si in Romania lui Ceausescu existau cooperative particulare, nu vad de ce te miri atita.

Egged a fost infiintata in 1933, inainte de renasterea statului Israel, asa ca nu are cum sa fie companie de stat. Aici nu au avut loc nationalizari.

Chestia cu autobuzele care nu opresc in statii daca vad femei este complet aberanta. Exemple, te rog. A zis Think ceva de o etiopianca, nu stiu despre ce este vorba, dar sa sustii ca asta este o practica obisnuita e absurd. Exista o lege prin care autobuzele nu au voie sa ia mai mult de zece pasageri in picioare, si in asemenea cazuri autobuzul nu opreste in statie sa ia pasageri, indiferent daca e vorba de femei, barbati, extraterestrii sau androizi.

Ce a spus purtatorul de cuvint al Egged?

Quote

Progresul cu perciuni poate fi oprit  

Cum ramine cu toleranta? Numai relgiosii au obligatia sa fie toleranti fata de laici, invers nu?

Sfirsitul episodului 2. In episodul urmator: nu numai abbu...

#56
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postperpetumobile, on 21 septembrie 2012 - 21:59, said:

Doamna Abbulafia a gasit de cuvinta sa puna o serie de fotografii cu multi "Pinguini" cum ii numeste dumneaei. Ea a inventat tot felul de manifestari sau alte acte barbare a lor.   Am mai scris doamnei ca daca ii este asa de penibil, nu trebuie sa ne sufere 20 de ani si poate sa se intoarca maine la Iasi in Romania. Eu ii promit ca nimeni din Israel nu se va supara. De fapt in zilele astea voi hotara daca sa  ajut ca sa ajunga la Iasi cat mai repede. Aceasta doamna  a intrat in Israel ca evreica cu toate ca este crestina ortodoxa contrar legii israeliene care permite cetatenie israeliana numai la persoane evreice.



Dragul meu, sa nu mori dracu de atata grije pentru mine ! Te am pe constiinta....
Spune ce vrei ? numarul de la pantofi ? numarul sutienului ? culoarea chilotilor ?daca ma depilez?
daca mai am menstruatie? cate plombe am in gura? daca ma rad la partile moi ???
Hai,spune ce te framanta ca  sa te duci la culcare impacat....


.........


Pisa....slab ca de obiicei...vorba multa saracia omului .
frectii la un picior de lemn...
incearca cu ventuze.

Edited by abbulafia, 21 September 2012 - 23:50.


#57
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Bunicul meu avea un prieten bun evreu. In anii 30 i-a zis: Arunca leii, cumpara dolari. Nu a cumparat dolari, mai tarziu aprindea focul cu leii.
In anii 40 i-a zis: Lasa leii, cumpara un Rollex din aur. Si l-a cumparat.
5 ani mai tarziu i-a zis: Pleaca din tara, iesi prin Iugoslavia, du-te in Grecia, Grecia e sigura, pana vin Americanii (si elibereaza Romania)
Nu l-a ascultat. Pana a murit, cand auzea un avion, se uita spre cer si zicea: Astia sunt americanii!

Intelepciunea Evreului a dat roade, Rollexul dupa 40 de ani inca mai ticaia, aurul inca mai stralucea, si familia mea a platit cu el un bilet la un meci de fotbal al Romaniei la Sevilia, de unde s-au mai intors cand a cazut regimul odios!

Edited by Josef_Mengele, 22 September 2012 - 00:03.


#58
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostJosef_Mengele, on 21 septembrie 2012 - 23:55, said:

Bunicul meu avea un prieten bun evreu.
Mi-a placut
Am dat like
sper ca virgula este intre "prieten" si "bun"

#59
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postabbulafia, on 21 septembrie 2012 - 23:49, said:

Dragul meu, sa nu mori dracu de atata grije pentru mine ! Te am pe constiinta....
Hai ca-ti spun eu ce vrea....este oricum simplu de inteles.
Vrea sa nu-l mai hartuiesti.
L-ai hartuit destul, l-ai balacarit destul pe blegul tau.
Si pe toate forumurile unde l-ai identificat ca user.
Nu ai inceput in forta bineinteles ci cu o intepatura ici colo sa zica lumea ca esti cu maner
Cine nu te cunoaste ma refer.
Pune-i capat Abbu si incearca un move on...

Edited by ThinkAbout, 22 September 2012 - 01:00.


#60
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postabbulafia, on 21 septembrie 2012 - 23:49, said:

Pe cat posibil am sa va ajut sa vedeti Israelul asa cum este in realitate nu in pliante
Vom apela la dv. numai daca va fi nevoie.
Intre timp va rugam sa va cosiderati in vacanta fara salariu - aka "leave of absence"
Deci
leave us alone
stim sa gresim si singuri.

View Postabbulafia, on 21 septembrie 2012 - 23:49, said:

Dragul meu, sa nu mori dracu de atata grije pentru mine ! Te am pe constiinta....
Spune ce vrei ? numarul de la pantofi ? numarul sutienului ? culoarea chilotilor ?daca ma depilez?
daca mai am menstruatie? cate plombe am in gura? daca ma rad la partile moi ???
Hai,spune ce te framanta ca  sa te duci la culcare impacat....


Framinta aluatul si se revarsa pe sutienas, chilotei, fustitza,
iar Isaya danseaza perinitza
n-are grija de fetitza
Caci la vara de mai tine
domnisoara-si va sustine
doctorat in palestine.

#61
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012

View PostBen_Gal_1, on 22 septembrie 2012 - 01:15, said:

Framinta aluatul si se revarsa pe sutienas, chilotei, fustitza,
iar Isaya danseaza perinitza
n-are grija de fetitza
Caci la vara de mai tine
domnisoara-si va sustine
doctorat in palestine.

Am auzit că răzuitul monezilor viteză e și astăzi probă sportivă la voi.

E adevărat?

Posted Image

Edited by Pejeu, 22 September 2012 - 01:35.


#62
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postabbulafia, on 22 septembrie 2012 - 01:41, said:

autovaicareala.
Care sa die diferenta intre vaicareala si autovaicareala?
Daca o persoana se spala si alta se auto-splala, oare nu se balbaie unul cu altul?
Si daca un auto-unul, vede ca auto-altul are un auto Ferrari, oare ce face?

#63
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostBen_Gal_1, on 22 septembrie 2012 - 04:07, said:

Care sa die diferenta intre vaicareala si autovaicareala?
Daca o persoana se spala si alta se auto-splala, oare nu se balbaie unul cu altul?
Si daca un auto-unul, vede ca auto-altul are un auto Ferrari, oare ce face?
Ma mir ca un scriitor asa de ..... autopostat peste tot nu stie ce e autovaicareala.
eu ma vaicaresc pentru tine ca esti amarat si te alearga arabii,tu iti autovaicaresti soarta, ca te si vezi ajuns din urma si dat cu DDT

apropo intreba pe aici cineva ceva de masti.
Ti-ai curatat masca de gaze ??Lasa forumelele si asculta de Isak-corneliu...cateaua e moarta in adapost

Edited by abbulafia, 22 September 2012 - 07:53.


#64
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postabbulafia, on 22 septembrie 2012 - 07:50, said:

Ma mir ca un scriitor asa de ..... autopostat peste tot nu stie ce e autovaicareala.
eu ma vaicaresc pentru tine ca esti amarat si te alearga arabii,tu iti autovaicaresti soarta, ca te si vezi ajuns din urma si dat cu DDT

apropo intreba pe aici cineva ceva de masti.
Ti-ai curatat masca de gaze ??Lasa forumelele si asculta de Isak-corneliu...cateaua e moarta in adapost
NEXT

#65
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
NEXT is dead

Edited by abbulafia, 22 September 2012 - 08:54.


#66
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postabbulafia, on 22 septembrie 2012 - 01:41, said:

Pana atunci il sicanez, asa cum a facut el cu mine, ca el a inceput sa dea adrese si amanunte de unde stau, de ce beau si cat beau si ce barbat am si ce schizofrnic este, etc...
Abbu enough is enough...sunteti 2 adrese de pe net in raport cu toti ceilalti, care nu va cunosc si pe care nu-i intereseaza ce aveti voi de impartit.
Si orice are un inceput are si un sfarsit.
Puneti punct la telenovela forumistica, comportati-va ca doi adulti, tu incearca sa raspunzi fara ironii, babe si alte insulte mascate, nu de alta dar ti-o iei ca nimeni nu sta sa fie insultat fara sa riposteze
iar tu Edgar depaseste momentul ca sa nu ajungi sa fii tu absorbit in el.
Cat priveste moderatorii softpediei, deh...nu sunt servitorii nimanui sa stea si sa pazeasca pe unul de altul doar pentru ca voi aveti ambatz nelimitat in a va certa.

#67
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postlucifer76, on 21 septembrie 2012 - 15:46, said:

VEzi tu, au auzit ca au fost si niste demonstratii impotriva comportamentului ultraortodoxilor. La musulmani, de ex, nu prea am vazut sa se intample asa ceva.

Domnul Lucifer,m-ai facut sa rad.  Stii dumneata de vre-o tara musulmana in OM care este adevarat democrata si in care fiecare poate sa manifesteze contra regimului si sa zicem  contra ultra religiosilor musulmani???   Uite ce se intampla in toata lumea ca un idiot a facut un film cu scop sa jigneasca pe Muhammed...
In Israel au fost facute manifestari in care sa cerut ca ultra religiosii care sunt istoric scutiti de serviciu militar,sa faca servici in folosul comunitatii lor.  Asta nu din ura sau antisemitism ci numai ca sa iau si acesti religiosi parte la datoriile care fiecare alt cetatean este nevoit sa-le  implineasca.
Este vorba numai de ultra religiosi care sunt numai un mic procent din religiosi. Religiosii zionisti- patrioti fac serviciu militar obisnuit.

#68
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Continuare la Mentalitatea evreilor.

Evreii laici au onoare si intelegere  la evreii religiosi exact cum ar vrea sa primeasca onoare  si intelegere de la ei. Probleme sunt intotdeauna in asa cazuri in special  intre  evreii laici traditionali si religiosi cu  evreii ultra religiosi. Acestia ,in parte ,nu recunosc statul Israel deoarece pretind ca reintemeierea statului Israel trebuie facuta numai concomitent cu venirea lui Mesiah.  Cu toate astea, Statul Israel se vede responsabil si fata de acesti  ultrareligiosi. Norocul nostru este ca ei numara numai cateva mii dintr-o populatie de 6.5 milioane de evrei israelieni.

Statul Israel este un stat ca toate altele dar problemele interne si externe a  lui nu seamana cu problemele altor state. Mai exact, fiecare stat cu problemele lui.

Mentalitatea evreilor si lunga lor istorie a facut ca tara sa aiba profilul cum are.  Faptul ca 64 ani dupa infintarea tarii in preajma la zeci de milioane de musulmani care majoritatea timpului au fost dusmani si   tara nu numai ca inca exista ci si prospera mai mult decat multe tari inaintate din Europa,ista este  semn ca suntem pe drumul  bun.

#69
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postabbulafia, on 22 septembrie 2012 - 08:53, said:

NEXT is dead
a fost
nu mai ie

View Postabbulafia, on 22 septembrie 2012 - 07:50, said:

Ma mir ca un scriitor asa de ..... autopostat

tot nu stie ce e autovaicareala.

Matale cine iti scrie compunerile
Si, abrobo de "autopostat": Doar un singur articol izista pe tot net-ul [sta scris auto-postat], dar si ala e o compozitie aiurea.:

#70
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Un domn care cred ca are o mentalitate evreiasca corespunzatoare,al carui dosar cred ca trece de filtrul Pisa,scrie in contemporanul:

A venit din nou toamna si asa ca intotdeauna, cu o ora mai devreme decat in europa. se intelege ca am scris „o ora” in gluma, fiindca este vorba aici de programul de vara care se intoarce in israel la cel de iarna, cu aproape o luna de zile inaintea europei. iar asta, cand, tinand seama de clima de aici si mai ales de cerintele economice, nu s-ar intampla nimic rau daca aceasta luna ar fi nu inaintea, ci dupa schimbarea orei pe batranul continent. dar israelul – intre altele – este supus unor norme religioase care impiedica desfasurarea normala a lucrurilor. reducerea programului de vara, cu aproape doua luni fata de alte tari, e datorata cererii extremistilor religiosi care vor ca rugaciunile sa aiba loc cu o ora mai tarziu, ca oamenii sa nu se scoale prea devreme. lasand la o parte problema „orei”, toamna israeliana se anunta bogata in activitati cultural-artistice, uneori fiind o avalansa de evenimente, incat spectatorii trebuie sa selectioneze cu atentie locurile catre care se indreapta. .......etc....etc....


Pe onorabilul domn il cheama G.Mosari si este presedintele Asociatiei scriitorilor de limba romana din Israel.
Cred ca si membru a Uniunii scriitorilor din Romania.
Cateodata domnia sa are si aprecieri nu tocmai laudative asupra locului unde traieste de 30 de ani ca avocat si publicist,dar nu vreau sa-l bag in gura lumii .

Edited by abbulafia, 22 September 2012 - 15:46.


#71
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postabbulafia, on 22 septembrie 2012 - 15:22, said:

Pe onorabilul domn il cheama G.Mosari si este presedintele Asociatiei scriitorilor de limba romana din Israel.
"g" de la "jorj" ?

#72
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Doamna Abbulafia  numai vrea sa ponegreasca dar sa gasit fara se vrea ca lauda Israelul ,democratia si libera exprimare care sunt la temelia statului.  Ca doamnei ,si lui acel onorat  director a scriitorilor in limba romana din Israel (nu am auzit niciodata de asa cineva deoarece in Israel nu sunt ziare si publicatii in limba romana cum nici nu se scriu carti) nu le place si convine ca ceasul a fost dat inapoi o ora acuma si nu in luna  octombrie dar ce sa faci daca 51% din cetateni ,sa zicem,daca nu mai mult vor ca sa trecem la ceasul de iarna deja-acuma.   Democratia =  Regimul majoritatii.
O data la 4 ani avem ocazia sa alegem pe cine dorim ca da conduca tara. Nu intotdeauna alesii nostrii sunt la sfarsit alesi sa conduca tara . In acet caz ne ramane numai sa ne supunem majoritatii.
Problema cu asta au acei care cred natural ca ei reprezinta majoritatea  si au uneori suprize.
Nici eu nu sunt fericit ca ceasul a mers inapoi o ora dar nu latru si nu musc. Asta este tara mea. Asa am vrut-o  si nu am de la nimeni pretentii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate