Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mentalitatea evreilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
283 replies to this topic

#271
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Mai sinteti multi provocatori?

Edited by barbu78, 08 March 2017 - 19:38.


#272
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postevreul, on 13 februarie 2017 - 10:58, said:

In incheiere,tu esti desigur foarte tanar ca  aduci aci "dovezi si idei" de copii mici.   Tu, daca esti cinstit, nu ai dreptul sa critici mentalitatea evreilor ca nu ei au omorat 450 000 de romani ci invers.
"În urma Pactului Molotov-Ribbentrop, pe data de 26 iunie 1940, Rusia a dat un ultimatum României, să evacueze Basarabia şi Bucovina de Nord. După cum ştiţi foarte bine, comuniştii ruşi imediat au activat Coloana a V-a din Basarabia şi Bucovina de Nord, formată din minorităţile ostile guvernării româneşti (ruseşti, ucrainene şi evreieşti), care au ucis mulţi români civili, autorităţi româneşti şi trupe româneşti care se retrăgeau. În urma acaparării de către comuniştii ruşi a Basarabiei şi Bucovinei de Nord, peste 350.000 de români au devenit refugiaţi. 200.000 de români au fost deportaţi în Siberia şi peste 150.000 de români, în special cei care în 1918 au militat pentru Unirea cu România, au fost exterminaţi. Noi, românii din Sighet, am trimis bani şi ajutoare refugiaţilor români din aceste provincii româneşti furate de ruşi. Poate vă aduceţi aminte că şi prin Sighet au trecut câteva sute de refugiaţi români din Bucovina de Nord."
http://www.cuvantul-...-Auschwitz-1944

Cind va cereti scuze publice prin intermediul sefilor vostri?

Attached Files


Edited by barbu78, 08 March 2017 - 21:34.


#273
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postbarbu78, on 08 martie 2017 - 21:31, said:

"În urma Pactului Molotov-Ribbentrop, pe data de 26 iunie 1940, Rusia a dat un ultimatum României, să evacueze Basarabia şi Bucovina de Nord. După cum ştiţi foarte bine, comuniştii ruşi imediat au activat Coloana a V-a din Basarabia şi Bucovina de Nord, formată din minorităţile ostile guvernării româneşti (ruseşti, ucrainene şi evreieşti), care au ucis mulţi români civili, autorităţi româneşti şi trupe româneşti care se retrăgeau. În urma acaparării de către comuniştii ruşi a Basarabiei şi Bucovinei de Nord, peste 350.000 de români au devenit refugiaţi. 200.000 de români au fost deportaţi în Siberia şi peste 150.000 de români, în special cei care în 1918 au militat pentru Unirea cu România, au fost exterminaţi. Noi, românii din Sighet, am trimis bani şi ajutoare refugiaţilor români din aceste provincii româneşti furate de ruşi. Poate vă aduceţi aminte că şi prin Sighet au trecut câteva sute de refugiaţi români din Bucovina de Nord."
http://www.cuvantul-...-Auschwitz-1944

Cind va cereti scuze publice prin intermediul sefilor vostri?

Dupa cum scrii, familile evreiesti au atacat pe romni,i-au omorat si ca represalii romanii au omorat evrei .   Este binecunoscut ca  evreii, in special copii micoi si batranii si babele evreice au omrat pe vitejii ostasi romani si din aceasta cauza romanii au omorat din ei cam 450 0 00. Nu as fii amintit asta daca nu tocmai guvernul roman a recunoscut  Holocaustul evreilor romani in timpul WWII.
Adevarul a fost pretins si de Antonescu inainea executarea lui care a declarat ca cica germanii au cerut ca sa fiu executate toate "elementele  dusmane" care s-a gasit in spatele frontului din est. Asta a fost numai  inca o minciuna ca de fapt generalul a cautat  sa trezeasca armata romana care a trait in transeiele ei la Cotul Donului departe de frontul cu rusii.
legenda romana care descrie cum evreii au omorat pe bietii ostasi romanicare erau in  cursul retragerii din Basarabia, se bazeza pe faptul ca in armata rusa au fost si evrei recrutati   care au cunoscut cum ostasii romani au exterminat 450 000 de evrei  numai ca au fost evrei.
Nu discuta cu mine ci cu guvernul tau.

View Postclasique, on 02 februarie 2017 - 14:20, said:

Ashkenazii de azi nu-s evreii din vechime. Deci Israelul nu-i un popor care a fost exilat 2000 de ani.
Ce rol mai are Dumnezeu dacă el ajută doar pe cine se poate ajuta singur? Presupunând că ar exista un Dumnezeu, n-ar fi el perfid sa lase în sărăcie atâtea persoane care NU se pot ajuta singure și să ajute doar pe cei care oricum au destul?
Cu ce ii mai încălzește pe copiii sarmani  din India că există Dumnezeu dacă ei oricum vor trăi la fel și fără el?
Asta e mentalitatea evreilor?
Am o singura intrebare: Cine te-a intrebat pe tine daca evreii sunt sau nu sunt?   Ce este sigur,este ca tu debitezi prostii antisemite  inventate  de palestinieni.   Mai caraghios ca ai pretentii si la Dumnezeu.  Tocmai evreii ti-au dat un evreu ca sa fie Mantuitorul tau.   Ce ai dat tu evreiilor?  In tot cazul astea nu depind de Mentalitatea  Evreilor ci de ignoranta unor ne-evrei.

#274
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View Postevreul, on 27 martie 2017 - 14:37, said:

Am o singura intrebare: Cine te-a intrebat pe tine daca evreii sunt sau nu sunt?   Ce este sigur,este ca tu debitezi prostii antisemite  inventate  de palestinieni.   Mai caraghios ca ai pretentii si la Dumnezeu.  Tocmai evreii ti-au dat un evreu ca sa fie Mantuitorul tau.   Ce ai dat tu evreiilor?  In tot cazul astea nu depind de Mentalitatea  Evreilor ci de ignoranta unor ne-evrei.
Nu m-a întrebat nimeni. Mi.a venit mie in cap sa spun un adevăr, te deranjează? Anti-semitismul in forma actuală e un curent grețos! Așkenazii NU sunt evreii istorici deci NU sunt semiți ! Vă puteți uita la toți așkenazi cunoscuți din ziua de azi. Și apoi veți spune " păi ăștia nu arată a nativ din Orientul mijlociu !"
Păi nu arată pentru că NU sunt de acolo.
Numește.mi un singur evreu de la Hollywood cu trăsături de middle easthern.
Referitor la recunoașterea de către guvernul României, s.a întâmplat în 2004 la presiunile unei fraude demonstrate numite Ellie wiesel. Acea recunoaștere NU are la bază probe/dovezi istorice!


#275
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postclasique, on 30 martie 2017 - 09:52, said:

Nu m-a întrebat nimeni. Mi.a venit mie in cap sa spun un adevăr, te deranjează? Anti-semitismul in forma actuală e un curent grețos! Așkenazii NU sunt evreii istorici deci NU sunt semiți ! Vă puteți uita la toți așkenazi cunoscuți din ziua de azi. Și apoi veți spune " păi ăștia nu arată a nativ din Orientul mijlociu !"
Păi nu arată pentru că NU sunt de acolo.
Numește.mi un singur evreu de la Hollywood cu trăsături de middle easthern.
Referitor la recunoașterea de către guvernul României, s.a întâmplat în 2004 la presiunile unei fraude demonstrate numite Ellie wiesel. Acea recunoaștere NU are la bază probe/dovezi istorice!

Vad ca tu vorbesti aici de mentalitatea europenilor si romanilor in particular.
Este offtopic.

Care este mentalitatea evreilor dupa tine ?

#276
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View Postvio69a, on 30 martie 2017 - 22:20, said:



Vad ca tu vorbesti aici de mentalitatea europenilor si romanilor in particular.
Este offtopic.

Care este mentalitatea evreilor dupa tine ?
Văd că voi creați un topic și apoi o dați în bălării. Și când cineva vă contracarează bălăriile îl acuzați de bălării.
Tipic mentalului colectiv al vostru!

#277
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postclasique, on 02 aprilie 2017 - 05:15, said:

Văd că voi creați un topic și apoi o dați în bălării. Și când cineva vă contracarează bălăriile îl acuzați de bălării.
Tipic mentalului colectiv al vostru!
Deci , contributia la mentalitate evreilor, care este ??

#278
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013
Nu tocmai mental colectiv. Spre exemplu evreii sint "oamenii dracului", unde am mai intilnit expresia asta? La unguri! Bozgori sau oamenii dracului sau care sint ai dracului (cam tot pe acolo). Chestia amuzanta esta ca la un moment dat populatia maghiara a fost la un pas de a fi asimilata de catre evreii veniti din est. Practic existau mai multe sinagogi decit biserici catolice iar majoritatea evreilor erau din clasa sociala superioara si ocupau in mod special posturi de conducere in armata ungara. Evident cel care a luat masuri a fost Papa. In concluzie Ungurii sint niste evrei neterminati ca mentalitate.

View Postdjl, on 23 ianuarie 2017 - 23:29, said:

Ce admir eu la evrei? Faptul că-s uniți și că-și urmăresc interesul. Mi-aș dori să văd asta și la RomĂąni. Plus că pun accentul pe educație. RomĂąnii Ăźncepuseră la un moment dat cu educația și după aia au lăsat-o baltă.

Romania este o tara, evreii nu locuiesc in Israel, nu de facto. Evreii si rromii nu au si nu au avut o tara a lor.

Edited by sagrid, 23 April 2017 - 17:47.


#279
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postsagrid, on 23 aprilie 2017 - 17:46, said:

Evreii si rromii nu au si nu au avut o tara a lor.


Au avut si tara si regat
Au avut si lupte de independenta si acte de vitejie
Au avut un teritoriu si l-au administrat.
Au fost cuceriti, raspanditi in lume de doua ori in istorie, s-au intors si si-au refacut tara.
Au pastrat ca niciun alt popor traditia, limba si religia, intacte pana azi.

Azi suna sirena doua minute.in Israel, tara locuita de evrei de facto
Doua minute
doua minute de nemiscare si reculegere.
Doua minute incomode pentru restul lumii care "au luat masuri" cum te exprimi tu.....

Edited by vio69a, 24 April 2017 - 08:10.


#280
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postevreul, on 27 martie 2017 - 14:37, said:

In tot cazul astea nu depind de Mentalitatea  Evreilor ci de ignoranta unor ne-evrei.
Din fericire exista si evrei adevarati, nu doar corcituri... si la propriu si la figurat!

Edited by barbu78, 27 April 2017 - 20:01.


#281
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postevreul, on 27 martie 2017 - 14:37, said:

Tocmai evreii ti-au dat un evreu ca sa fie Mantuitorul tau.
Nu evrei au dat Mintuitor, Dumnezeu a dat Mintuitor!
Evreii nu pot face asta, mai ales ca nu cred in El si chiar L-au omorit!

Edited by barbu78, 04 May 2017 - 12:47.


#282
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postvio69a, on 24 aprilie 2017 - 08:06, said:

Au avut si tara si regat
Au avut si lupte de independenta si acte de vitejie
Au avut un teritoriu si l-au administrat.
Au fost cuceriti, raspanditi in lume de doua ori in istorie, s-au intors si si-au refacut tara.
Au pastrat ca niciun alt popor traditia, limba si religia, intacte pana azi.
Dupa spusele lor , au primit de la un dumnezeu atat teritorii cat si regi .
Oh da , lupte/razboaie aduse tot de acel dumnezeu care i-a pedepsit
Teritorii care au fost confiscate cu aportul aceluiasi dumnezeu .
Daca nu asculta de dumnezeu vor fi continuu pedepsiti. Tara le-a fost confiscata pentru ca nu au fost vrednici sa primeasca un REGE pe vesnicie, pe Hristos isus.
Doi bani nu valoreaza traditia, religia si ce or mai crede ei . Daca sunt atenti la scrierile biblice vor intelege ca limbile sunt date tot de acel dumnezeu. Numai ca evreii si-au luat lumea in cap si se cred o rasa superioara. Ei trebuiau sa fie o LUMINA pentru intreaga omenire, nu sa-i jefuiasca prin diverse metode. Nu e scandal in lume sa nu fie un mahar evreu la baza escrocheriilor . Pai Dumnezeu vrea un popor de escroci cu care sa se laude ? Posted Image

#283
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ce-mi spui mie....ia-l la zor pe dumnezeu ca esti din aia de au fir direct cu el

Edited by vio69a, 05 May 2017 - 17:57.


#284
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postvio69a, on 05 mai 2017 - 17:45, said:

Ce-mi spui mie....i-al la zor pe dumnezeu ca esti din aia de au fir direct cu el
Hai ca m-ai facut sa zambesc .  Posted Image

Eu inca nu am fir direct cu el, am incercat de nenumarate ori sa discut cu EL , fara succes insa . Se pare ca vorbesc la pereti . Macar cateva sfaturi bune sa-mi fi dat atunci cand am cerut. O fi raspuns si EL in gand ca si tine  . . .  Ce-mi spui mie ? .
Acu sa revin la problema din discutie . . .  nu cred ca toti evereii sunt la fel in mentalitate , primul om pe care l-am iubit era un evreu , era batjocorit de multi insa nu punea la inima nimic din ce primea ca "rasplata" . Doar o ora l-am observat si mi-a ramas gandul la caracterul lui . Avea acelasi caracter pe care crestinii  il atribuie lui isus Hristos.  Cred ca era un convertit la crestinism, ce tin bine minte e ca multi il strigau in batjocura "Jidane" . Ceva ani mai tarziu auzeam un popa ca jidanii l-au omorat pe isus . Cred ca ignoranta face victime nu doar in randul nevinovatilor ci chiar intre cei care se cred invatati .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate