Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Ce rost au toate actualele "beneficii"

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

Poll: Ce ati alege? (67 member(s) have cast votes)

Ce ati alege?

  1. Voted Viata la oras? (45 votes [67.16%] - View)

    Percentage of vote: 67.16%

  2. Viata intr-un satuc? (22 votes [32.84%] - View)

    Percentage of vote: 32.84%

Vote Guests cannot vote

#37
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postmateimateimatei, on 06 septembrie 2012 - 20:13, said:

Cum as putea eu sa nu aleg o viata linistita,aproape perfecta in care ma trezesc in fiecare dimineata de ciripitul pasarelelor?Sa ma plimb prin gradina mea in care eu imi cresc propria hrana?Sa muncesc din placere si nu din obligatie?Sa ma plimb cu persona iubita si copii mei pe coclauri inverzite in care zaresti o veverita,un iepure?Sa ne asezam seara toti la masa dupa ce am Intr-unul duci o viata mizera,bolnava si  plina de stres,in altul o viata in care iti petreci majoritatea timpului alaturi de famlie,in natura,o viata plina de impliniri interioare si fara stres.

Ete na. Nu e nimic mai nasol ca oraşul şi nimic mai perfect decît satul şi economia de tip închis în care îţi cultivi/creşti singur tot ce îţi trebuie şi nu ai nevoie să cumperi mai nimic (incidental, nici nu ai bani să cumperi, dacă munceşti toată ziua în grădina ta, nu mai ai prea mult timp de muncă pe bani).

Te întreb atunci, de ce s-or fi construit oraşele ? de ce cea mai mare parte a populaţiei trăieşte acum în oraşe, şi nu mă refer numai la România ?

Dar dacă asta e convingerea ta, pleacă la ţară, pune-o în aplicare şi basta.

#38
alex7787

alex7787

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.08.2012
N-am stat sa citesc toate cele 3 pagini, dar raspunsul meu e simplu si aleg viata la oras. Specific doar atat: viata la sat te limiteaza ingrozitor!

Dezvolt maine daca se mai discuta.

Edited by alex7787, 06 September 2012 - 23:28.


#39
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostDihorul Razboinic, on 06 septembrie 2012 - 23:15, said:

Trotuarele astea metaforice
Adica prin trotuare (metaforice) m-am gandit ca s-a referit, poate, la tot confortul urban...
Acum am vazut, in citat, ca a fost cineva care chiar s-a plans ca n-are trotuar; asa cum am mai zis, n-am remarcat prima data.

Cam asa e la tara  -  nu-i pt mine...

#40
GabiGGabi

GabiGGabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2012
Viata la tara e mai sanatoata :alimentatie,aer,miscare(vrei nu vrei), doar ca nu-ti prea permiti sa fii bolnav.Sa lenevesti sau sa n-ai chef, nici atat : majoritatea treburilor dintr-o gospodarie tin de vreme.Banii, ne trebuiesc oricum - sume mai mari sau mai mici - nu pica din cer.De un serviciu ai nevoie pentru ca vei imbatrani si vei avea nevoie de pensia aia, asa cum a fi ea.Unde mai pui ca iti vei dori pentru copiii tai , ce e mai bun si mai comfortabil.Sa ai concediu?De la ce?De la serviciu poate - in curte mereu vei avea ceva de facut.Trezirea , cel tarziu la 7.Indiferent de zi(pentru ca ai si animale/oratanii).Ne spalam la lighean si tremuram iarna cu nadragii in vine - n-a murit nimeni din asta.Macar avem apa de izvor si sapun de casa : chestii extrem de rare la oras.Pacat.

Ce-i drept, as da oricand rahateii de dimineata, de pe trotuare, ai cainilor pe o balega de vaca fie ea si-n fata portii.Cate noxe a elibera, tot nu intrece masinile din oras.

Televizorul,internetul trebuie sa existe : afara de crime ,scandaluri si minciuni gasesti si lucruri cel putin interesante.Reprezinta o sursa de cunoastere, la fel ca si cartile.Iar un om, are atat dreptul cat si nevoie de cunoastere.Fara ea nu evoleaza.Orice descoperire cat de mica, inventie, medicament nou, etc. ne face viata mai usoara ,ne infatiseaza noi variante de a alege cum sa traim sau ne da sperante de a merge mai departe si de a ne autodepasi.Oamenii au nevoie de asta.Cei care le-au descoperit ,si nu sunt putine cazurile, au platit si cu viata ca sa apere inovatia lor pentru a fi transmisa mai departe.Pentru a fi cunoscuta de toata lumea.Pentru a adauga inca o "treapta" pe scara evolutiei.
Si datorita lor, avem variante de a echilibra avantajele si dezavantajele intre ce avem si ce ar fi ideal sa avem sau ne dorim.

Scopul omului pe pamant nu e doar sa faca umbra si sa se inmulteasca.

#41
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
La oras e mult mai comod. Muncesti ~8 ore pe zi si apoi uiti de munca, iti vezi de familie, de prieteni, de orice altceva. Esti liber seara. Esti liber in weekend.
La sat trebuie sa muncesti in fiecare zi de dimineata pana seara. Cati credeti ca pot face asta? Nu mai spun de concedii de odihna sau cand te imbolnavesti.

#42
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
In primul rand nu m-am muta la sat din cauza diferentei de igiena. E imposibil sa fii la fel de curat la sat ca la oras, chiar daca te speli de 5 ori pe zi. Si mie imi place sa fac miscare si chiar simt nevoia des, dar prefer sa transpir la sala sau pe bicicleta sau in weekend pe vreun munte. Pot sa plec de acasa unde vreau, cand vreau sa stau relativ cat vreau fara sa ma gandesc ca n-am strans fanul, nu am hranit animalele, nu am inchis gainile etc.
Plus ca si in conditiile in care ai o viata destul de ok la tara, vine batranetea, cine iti va da pensie? Da, stiu, acum pensia e un vis indepartat, ca suntem tineri majoritatea, dar daca apuci varsta aia si nu iti vin niste bani in fiecare luna, ce faci? Mai tragi la 65-70 de ani ca acum?

#43
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Comoditatea excesiva va deranjeaza pe voi in mare parte.Unii se gandesc ca pt a creste 200 de gaini trebuie sa stai la curu lor 12 ore pe zii.Nu este deloc asa,poti improviza o adapatoare si hranitoare a.i sa aiba pt o zi intreaga chiar si pt mai mult.In legatura cu gunoiul.. hai sa fim seriosi al naibi de greu o fi sa dai cu grebla...10-15 minute de doua ori pe saptamana.Mai exista si rase care se bazeaza in mare parte pe masa verde...O idiotenie mare este ca tzaranii romani au dat rasele traditionale pe hibrizi care nu sunt deloc rentabili in sistem gospodaresc din nici un punct de vedere.Da-o naibi inteleg ca unii stau la oras,dar nu judecati aiurea

Am vazut pe cineva ca vorbeste de magazin,trotuare,canalizare etcc..Pt ce naiba te muti in zona rurala?Nu ca sa ai ceva diferit de oras?

In legatura cu,cultivarea legumelor..Nu va imaginati ca o familie formata din 4 membrii are nevoie de 1Ha pt a isi cultiva hrana pe un an intreg.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NCmTJkZy0rM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mateimateimatei, 07 September 2012 - 08:07.


#44
euNemultumitul

euNemultumitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 05.11.2011

View PostCFF, on 06 septembrie 2012 - 23:04, said:

Care se rezolva prin :

- Iti faci singur.
- Imi pot imprejmui terenul astfel incat mirosul sa nu fie puternic.
- Iti faci fantana sau captezi apa de undeva.
- Iti faci soba cu lemne.
- Iti faci put absorbant. Posted Image

-Trotuarul il face primarul, nu eu. Dar la satele din Romania, votul se acord pentru niste cadouri din timpul campaniei, nu pt ce a facut in timpul mandatului.

-Cu ce-l imprejmuiesti ? cu braduti parfumati pt masina?

-Clima devine mai arida, te poti trezi ca iti seaca fantana. Daca iti place apa de fantana e altceva, dar nu te poti baza numai pe asta.

-Pai da, soba cu lemne. Dupa ce ca padurile sunt pe duca, mai taiem si ce avem. Apoi stam si plangem ca e prea frig, prea cald, prea multe inundatii, prea lunga seceta, prea poluat aerul.

-canalizarea trebuie conectata la o statie de epurare. Nu se varsa detergentul, sapunul si alte substante unde vrei.

Edited by euNemultumitul, 07 September 2012 - 10:26.


#45
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postmateimateimatei, on 07 septembrie 2012 - 08:03, said:

Am vazut pe cineva ca vorbeste de magazin,trotuare,canalizare etcc..Pt ce naiba te muti in zona rurala?Nu ca sa ai ceva diferit de oras?
Corect este:  nu ma mut in zona rurala pt ca este diferit de oras.

Tie-ti place la tara, altii prefera facilitatile orasului si nu sunt dispusi sa renunte la ele.   Si altii (printre care ma numar si eu) chiar nu sunt tentati deloc de viata la tara, cu sau fara facilitati.   Chiar si-n Bucuresti, prefer sa stau la bloc decat la casa.
Tu o spui de parca noi ne-am dori sa ne mutam la tara, dar avem unele reticente din cauza trotuarelor/canalizarii...

Edited by Barboso, 07 September 2012 - 13:30.


#46
Them

Them

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 21.05.2012

View PostDihorul Razboinic, on 06 septembrie 2012 - 22:52, said:

Daca ar fi sa am optiunea mea, prefer oricind un munte impadurit, departe de oameni. Da' departe de tot. Buricul Siberiei, ceva.
Posted Image
Si eu m-as duce pe langa Tunguska si as incerca sa fac un loc de pelerinaj.

Definitiv ?
Ce te opreste ?

M-a prins seara, singur fiind, pe un varf de munte (printre cele mai inalte de la noi).
A fost una dintre cele mai stranii senzatii pe care le-am trait.
Parca as fi ajuns pe luna si m-ar fi parasit toti.
Cand am coborat si am intrat in padure se intunecase si nu aveam lanterna (de fapt nu aveam nimic la mine, nici macar haine groase, dupa ce a apus soarele am congelat) iar padurea e plina de zgomote.
Inca putin si tipam dupa maica-mea.

Imi place in pustietate.
As merge, poate chiar si pentru cateva luni, dar nu definitiv si nu singur.
In mijlocul Siberiei singur ?
Hmm, parca as spune pas.

Edited by Them, 07 September 2012 - 19:25.


#47
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

View PosteuNemultumitul, on 07 septembrie 2012 - 10:25, said:

1. Trotuarul il face primarul, nu eu.
2. Cu ce-l imprejmuiesti ? cu braduti parfumati pt masina?
3. Clima devine mai arida, te poti trezi ca iti seaca fantana. Daca iti place apa de fantana e altceva, dar nu te poti baza numai pe asta.
4. Pai da, soba cu lemne. Dupa ce ca padurile sunt pe duca, mai taiem si ce avem. Apoi stam si plangem ca e prea frig, prea cald, prea multe inundatii, prea lunga seceta, prea poluat aerul.
5. canalizarea trebuie conectata la o statie de epurare. Nu se varsa detergentul, sapunul si alte substante unde vrei.

1. Daca vrei musai trotuar, ti-l faci. Posted Image Legea nu interzice asta. Am sunat eu la primarie acum vreo 8 ani si mi s-a spus ca nu este nicio problema daca astup eu o groapa din asfaltuil strazii din dreptul meu. Nu vad de ce ar fi o problema sa-mi fac eu propriul trotuar. Posted Image
2. Sunt solutii. Dar vad ca tu esti doar ironic.
3. Dar de ce sa nu ma bazez doar pe asta ? Imi pot alege de la inceput o zona unde apele nu seaca niciodata. Da, prefer apa de fantana, deoarece asigura independenta.
4. Hai ca esti prea pretentios. Nu-ti convine, fa tu altfel.
5. Esti de-a dreptul obsedat de chestiile astea si tot incerci sa mi le vari. Ce nu intelegi tu, este ca eu doresc independenta totala. In alta ordine de idei, de unde statie de epurare la tara ? Repet : un put absorbant complet betonat, destul de mare, este suficient pt mine.

View PostThem, on 07 septembrie 2012 - 19:03, said:

iar padurea e plina de zgomote.

In mijlocul Siberiei singur ?
Hmm, parca as spune pas.

Padurea este plina de zgomote si ziua. Posted Image Am fost marti cu ceva treaba intr-o padure si era un zgomot ca si cum ar fi fost cineva la cativa m de mine. Nu vedeam pe nimeni, in final, am vazut intrusul : o mica pasare printre frunzele uscate.

Am fost eu acolo, iarna, pe zapezi si geruri puternice.

In afara de copaci, mesteceni albi / gri pal, nu ai ce vedea. Cat vedeam cu ochii, peste tot, un imens pustiu alb. Cerul se confunda cu pamantul. Ningea continuu si viscolit si nu mai faceai diferenta dintre cer si pamant in zare.

Edited by CFF, 07 September 2012 - 21:05.


#48
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

View PostCFF, on 07 septembrie 2012 - 21:00, said:

1. Daca vrei musai trotuar, ti-l faci. Posted Image Legea nu interzice asta. Am sunat eu la primarie acum vreo 8 ani si mi s-a spus ca nu este nicio problema daca astup eu o groapa din asfaltuil strazii din dreptul meu. Nu vad de ce ar fi o problema sa-mi fac eu propriul trotuar. Posted Image

Nu interzice legea, insa te costa.... mult. Ca doar nu-ti pui trotuar doar in dreptul gardului tau, ca doar nu te plimbi doar acolo inainte si inapoi. Rolul e sa scapi de namol pe drumurile pe care mergi. Magazin, crasma, biserica, curve, dispensar, veterinar etc... Deci trebuie sa pui cam peste tot.
Ah, urmeaza solutia "fac intrunire cu taranii si asfaltam noi tot?". Yeah, good luck with that!


View Postmateimateimatei, on 07 septembrie 2012 - 08:03, said:

Comoditatea excesiva va deranjeaza pe voi in mare parte.Unii se gandesc ca pt a creste 200 de gaini trebuie sa stai la curu lor 12 ore pe zii.Nu este deloc asa,poti improviza o adapatoare si hranitoare a.i sa aiba pt o zi intreaga chiar si pt mai mult.In legatura cu gunoiul.. hai sa fim seriosi al naibi de greu o fi sa dai cu grebla...10-15 minute de doua ori pe saptamana.Mai exista si rase care se bazeaza in mare parte pe masa verde...O idiotenie mare este ca tzaranii romani au dat rasele traditionale pe hibrizi care nu sunt deloc rentabili in sistem gospodaresc din nici un punct de vedere.Da-o naibi inteleg ca unii stau la oras,dar nu judecati aiurea

Am vazut pe cineva ca vorbeste de magazin,trotuare,canalizare etcc..Pt ce naiba te muti in zona rurala?Nu ca sa ai ceva diferit de oras?

In legatura cu,cultivarea legumelor..Nu va imaginati ca o familie formata din 4 membrii are nevoie de 1Ha pt a isi cultiva hrana pe un an intreg.

1. Pentru a creste 200 de gaini trebuie sa:
- le dai mancare de 2 ori pe zi (iarna e mai aiurea)
- le pui apa de 2 ori pe zi (vara, se incalzeste imediat, trebuie sa le pui mai des)
- sa le faci curat. Nu, nu greblezi decat daca le arunci buruieni. Cacatul lor se matura.
- sa le prinzi de cateva ori pe an cand vine cu vaccinul si sa ai cotete mici pentru asa ceva.
- sa le faci cuibare/cuibaruri (care-o fi)
- taiatul iarasi presupune o munca (fierbi apa, smulgi penele, scoti matele etc)
- daca vrei sa cresti tu pui si sa nu-i cumperi e chin. Iti trebuie siste de becuri, trebuie mutati ca se rahatesc imediat, sunt foarte sensibili la frig etc...
- masa aia verde merge primavara si vara. In rest, iti trebuie cereale pentru animale (poate vrei si porci sau mai stiu eu ce). Astea trebuiesc puse, ingrijite, depozitate (costa mult, daca nu ai masinile tale, si sunt sanse sa iesi in pierdere).

2. Ceva diferit de oras nu inseamna neaparat ca trebuie s-o arzi prin namol. Inseamna ca vrei sa stai la casa, si ca vrei gradina ta si animalele tale. Canalizarea e un mare minus. Cel putin, pentru aia care s-au obisnuit la oras. Una e sa intri sub dus si sa iasa apa calda, alta e sa scoti iarna, la minus enspe grade, cateva galeti de apa, sa le fierbi, sa le pui pe foc, sa te speli (bine, ai apa curenta si la tara, plus boilere, dar vad ca multi vor sa se refugieze in sate cat mai rasfirate, fara posibilitait din astea)

3. Nu, are nevoie de mai putin. Insa doar pe perioada vara si ceva din toamna. Ok, ok, se pot conserva. Nu stiu cati pot trai din muraturi, zacusca, gem. Ah, mai vrei lapte, branza (poti sa le cumperi, dar dai toti banii pe trotuar pana la popa si pana la Maricica, curva satului, deja am discutat asta)? Cresti vaca, oi, capre? Iarasi, e greu. Cineva trebuie sa le duca pe coclauri. Platesti om sau te duci tu? Iarna trebuie sa manance? Fan, coceni? Trebuie depozitati!
Iar gradina aia nu e asa de usor de intretinut cum cred unii. Iti ia ceva sa o sapi la cazma. Bine, poti sa bagi un mini-tractor (daca ai, daca nu, costa), taranul cu calul sa are sau motosapa (care nu e nici aia asa de simpla). Plantaturi - cumperi rasaduri sau pui seminte. Multe din culturi (rosiile, castravetii) au nevoie de araci/pari (care se deterioreaza la cativa ani, trebuie inlocuiti). Cresc, buruienile, scoate-le! E seceta in tara, baga apa zilnic (daca nu ai apa curenta, nu stiu cine dracu s-ar incumeta sa scoata sute de galeti din fantana zilnic - bine, merge cu pompa electrica, alti bani)

Se merita sa stai la tara in cazul in care:
- ai apa curenta, internet (pentru unii), electricitate.
- ai si ceva bani pusi deoparte pentru niste constructii mai trainice si anumite cheltuieli.
- nu ai probleme cu munca fizica;
- iarna iti mai place sa ingheti (pe lemne, e greu sa mentii o caldura constanta, doar daca nu te trezesti noaptea sa o mentii)
- nu esti genul sociabil sau iti place sa discutii cu satenii despre... i don't know what the fuck: cand e timpul pentru culesul porumbilor sau ce s-a mai intamplat la DDD aseara?

Edited by quantiqus, 07 September 2012 - 21:37.


#49
Them

Them

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 21.05.2012

View PostCFF, on 07 septembrie 2012 - 21:00, said:

Padurea este plina de zgomote si ziua. Posted Image Am fost marti cu ceva treaba intr-o padure si era un zgomot ca si cum ar fi fost cineva la cativa m de mine. Nu vedeam pe nimeni, in final, am vazut intrusul : o mica pasare printre frunzele uscate.

Am fost eu acolo, iarna, pe zapezi si geruri puternice.

In afara de copaci, mesteceni albi / gri pal, nu ai ce vedea. Cat vedeam cu ochii, peste tot, un imens pustiu alb. Cerul se confunda cu pamantul. Ningea continuu si viscolit si nu mai faceai diferenta dintre cer si pamant in zare.
Nu se compara.
Ziua scanezi din priviri intinderi mari de padure, gasesti instantaneu provenienta zgomotelor, esti sigur pe tine.
Noaptea, in padure deasa, neputand vedea nici cea mai pala licarire, te concentrezi pe auz si al naibii ca auzi de toate.
Pana sa-ti dai seama ca e troznitul unei craci, bubuitul unei pietre in cadere, falfaitul aripilor unei bufnite , maraitul usor al unei ...nu stiu ce o fi fost dar ma gandeam la ras, imi zbura mintea pret de cateva fractiuni de secunda numai la tampenii.
Trebuie sa te concentrezi si la drum ca e pe marginea prapastiei si e plin de stanci pe poteca, poti da coltul usor.


Da, padurile sunt cam monotone, dar ma gandesc ca nu regreti experienta.
Eu inca nu am vazut o padure de mesteceni.
Imi place foarte mult zapada.

#50
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostCFF, on 07 septembrie 2012 - 21:00, said:

1. Daca vrei musai trotuar, ti-l faci. Posted Image Legea nu interzice asta. Am sunat eu la primarie acum vreo 8 ani si mi s-a spus ca nu este nicio problema daca astup eu o groapa din asfaltuil strazii din dreptul meu. Nu vad de ce ar fi o problema sa-mi fac eu propriul trotuar. Posted Image
2. Sunt solutii. Dar vad ca tu esti doar ironic.

4. Hai ca esti prea pretentios. Nu-ti convine, fa tu altfel.
1.  Mira-m-as sa te lase cineva sa faci trotuare de capul tau, pe unde vrei.
OK, sa zicem ca te lasa, ai fost intrebat deja  -  faci trotuar in tot satul ?   Sau te plimbi doar cat e trotuarul/gardul tau ?

2.  Aici chiar m-ai facut curios.  Ce solutii exista sa nu mai vina mirosul de la vecin ?  Nu este o intrebare retorica.

4.  Fac altfel  -  stau la oras.

#51
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Eu nu ma vad vreodata mutandu-ma la tara . Stau la oras de cand m-am nascut si mi-ar fi greu fara stilul de viata pe care il am aici . Chit ca ma holbez ca bou' pe pereti , chit ca muncesc aici , chit ca iau strazile la picior cu castile in urechi . E adevarat ce spui cu comoditatea , la oras oamenii au mai putine responsabilitati zilnice si nu se trezesc cu noaptea in cap sa se apuce de treaba in gospodarie . La oras lucrurile merg dupa alt calapod . Si daca eu de exemplu as sta la sat , ce sanse as avea sa lucrez in IT sau telecomunicatii acolo ? Nu de alta , da' Vasile nu are nevoie de wireless sa-si numere gainile si Maria inca strange cocenii de mana . Si parca nici pe eventualii mei copii n-as vrea sa-i limitez intr-o plaja de meserii pe care o gasesc numai la sat . Vreau sa-si faca o idee in perspectiva , si asta nu prea merge la sat . Nu ma intelege gresit .

Morala nu e "satul e de cacat" . Dar oportunitatile si lucrurile care imi trebuie sunt deja langa mine , la oras . Din punct de vedere subiectiv , sa ma mut la sat in momentul asta ar insemna sa-mi dau singur cu stangu' in dreptu' .

Edited by jeffy86able, 07 September 2012 - 22:04.


#52
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

View Postquantiqus, on 07 septembrie 2012 - 21:35, said:

1. Una e sa intri sub dus si sa iasa apa calda, alta e sa scoti iarna, la minus enspe grade, cateva galeti de apa, sa le fierbi, sa le pui pe foc, sa te speli (bine, ai apa curenta si la tara, plus boilere, dar vad ca multi vor sa se refugieze in sate cat mai rasfirate, fara posibilitait din astea)

2. Iar gradina aia nu e asa de usor de intretinut cum cred unii. Multe din culturi (rosiile, castravetii) au nevoie de araci/pari (care se deterioreaza la cativa ani, trebuie inlocuiti). Cresc, buruienile, scoate-le! E seceta in tara, baga apa zilnic (daca nu ai apa curenta, nu stiu cine dracu s-ar incumeta sa scoata sute de galeti din fantana zilnic - bine, merge cu pompa electrica, alti bani)

3. Se merita sa stai la tara in cazul in care:
- ai apa curenta, internet (pentru unii), electricitate.
- nu ai probleme cu munca fizica;
- iarna iti mai place sa ingheti (pe lemne, e greu sa mentii o caldura constanta, doar daca nu te trezesti noaptea sa o mentii)

Vrajeli, tinere.

1. Solutii sunt peste tot, chiar si in sate rasfirate. Posted Image
2. Aracii pot fi facuti din fier beton. Ii vopsesti si n-ai treaba. Mai sunt si alte solutii, in afara de a fi caraus de apa sau pompa electrica.
3. Apa curenta, electricitate, iar iarna nu ingheti - toate astea se pot face, acum sunt solutii, nu mai este ca acum 10 ani.


View PostThem, on 07 septembrie 2012 - 21:43, said:

Nu se compara.
Da, padurile sunt cam monotone, dar ma gandesc ca nu regreti experienta.
Eu inca nu am vazut o padure de mesteceni.
Imi place foarte mult zapada.

N-ai pierdut nimic. Aratau ca niste lumanari : inalti, drepti si gri majoritatea.

View PostBarboso, on 07 septembrie 2012 - 21:52, said:

1.  Mira-m-as sa te lase cineva sa faci trotuare de capul tau, pe unde vrei.
OK, sa zicem ca te lasa, ai fost intrebat deja  -  faci trotuar in tot satul ?   Sau te plimbi doar cat e trotuarul/gardul tau ?

2.  Aici chiar m-ai facut curios.  Ce solutii exista sa nu mai vina mirosul de la vecin ?  Nu este o intrebare retorica.

4.  Fac altfel  -  stau la oras.

Vezi ? Ti-ai raspuns singur. Posted Image

Fac trotuar in dreptul gardului meu, evident. Pfuai, unora trebuie sa li se dea raspunsul cu lingurita........ Posted Image

Edited by CFF, 07 September 2012 - 22:42.


#53
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostCFF, on 07 septembrie 2012 - 22:42, said:

Fac trotuar in dreptul gardului meu, evident. Pfuai, unora trebuie sa li se dea raspunsul cu lingurita........ Posted Image
Si daca ai treaba la primarie/magazin/vecinu'/etc tot prin noroaie inoti.    :death:

Tot n-ai raspuns cum scapi de mirosurile venite din vecini;   mergem pe ideea ca la porcii/vacile/gainile tale ai creat conditiile minune si miros a flori de iasomie sau parfum de roze...

#54
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

View PostBarboso, on 07 septembrie 2012 - 21:52, said:

1.  Mira-m-as sa te lase cineva sa faci trotuare de capul tau, pe unde vrei.

Se poate, dar necesita niste hartogaraie inainte. Daca vrei s-o faci complet legal, ca asa ma indoiesc ca il doare pe primar in cot ca ti-ai facut tu trotuar.

View PostCFF, on 07 septembrie 2012 - 22:42, said:

Vrajeli, tinere.

1. Solutii sunt peste tot, chiar si in sate rasfirate. Posted Image
2. Aracii pot fi facuti din fier beton. Ii vopsesti si n-ai treaba. Mai sunt si alte solutii, in afara de a fi caraus de apa sau pompa electrica.
3. Apa curenta, electricitate, iar iarna nu ingheti - toate astea se pot face, acum sunt solutii, nu mai este ca acum 10 ani.

In afara de argumentul cu aracii, vad ca doar spui ca sunt solutii. Nu cumva sa zici si care sunt ca strica. N-am zis ca nu poti sa iti bagi apa si electricitate insa astea costa. Mai ales, daca uzi gradina si mai ai vreo 2 boilere si alte masinarii pe baza de curent in gospodarie. Iti trebuie si o slujba. Succes cu impartitul: gradina vs. job.

Cat despre aracii din fier beton, ar fi o idee. Problema e ca nu mai poti sa bagi minitractor sau cal, trebuie sa sapi gradina la cazma (ceea ce nu e mare chin, daca esti obisnuit cu efortul). Sau poti sa ii scoti iarna, sa ii bagi la loc primavara (dar si aici e aiurea, ca nu e ca la aracii de lemn, unde ii bati imediat). Bine, aracii erau doar una alea 10 puncte mentionate, bine ca te-ai oprit doar la araci.


View PostCFF, on 07 septembrie 2012 - 22:42, said:

Fac trotuar in dreptul gardului meu, evident. Pfuai, unora trebuie sa li se dea raspunsul cu lingurita........ Posted Image

Oh, yeah, makes sense!

Attached File  untitled.JPG   159.13K   41 downloads

Edited by quantiqus, 07 September 2012 - 23:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate