Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Ce rost au toate actualele "beneficii"

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

Poll: Ce ati alege? (67 member(s) have cast votes)

Ce ati alege?

  1. Voted Viata la oras? (45 votes [67.16%] - View)

    Percentage of vote: 67.16%

  2. Viata intr-un satuc? (22 votes [32.84%] - View)

    Percentage of vote: 32.84%

Vote Guests cannot vote

#1
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Dupa o discutie cu o colega de forum am decis sa dau nastere unei discutii controversate pt unii.

De ce sa muncesti in oras?Sa iti dedici in fiecare zi cate 9 ore,pentru 3000RON lunar?iar majoritatea sumei de bani o cheltui pe chirie,mancare(cu siguranta nu iti permiti de banii astia produse de calitate),utilitati aberante.Iar toate acestea la un pret exagerat de mare?Se presupune ca viata la oras ar trebuii sa fie superioara celei de la tara.....

Se merita toate aceste "beneficii"?Sa platesc eu acesti bani doar de dragu a ce?A unei conexiuni la internet?Curent electric la discretie?Sa nu mai spun de stresul zilnic care influenteaza viata de famlie,sanatatea.
De ce sa alegi viata intr-un satuc?Pai pt ca imi pot asigura hrana zilnica(de calitate,organica).Pt ca,copii mei vor avea o copilarie sanatoasa,in natura,isi vor petrece copilaria invatand sa creasca un iepure,sau sa creasca o rosie din samanta pana la recoltare.Vor avea infinit mai multa satisfactie decat dacar s-ar juca Farmland pe Pc.De ce platesc lunar cablu Tv?Pt a viziona zilnic scandaluri mondene,politice?Manipulare excesiva de o parte si de alta?Violuri,crime?De ce  sa folosesc un "beneficiu" care nu aduce nimic benefic in viata mea ?Sau o conexiune la internet?Pt facebook,chat,presa zilnica.... etcc...
Cum as putea eu sa nu aleg o viata linistita,aproape perfecta in care ma trezesc in fiecare dimineata de ciripitul pasarelelor?Sa ma plimb prin gradina mea in care eu imi cresc propria hrana?Sa muncesc din placere si nu din obligatie?Sa ma plimb cu persona iubita si copii mei pe coclauri inverzite in care zaresti o veverita,un iepure?Sa ne asezam seara toti la masa dupa ce am cules roadele muncii noastre?

In ambele cazuri muncesti ca sa supravietuiesti.Intr-unul duci o viata mizera,bolnava si  plina de stres,in altul o viata in care iti petreci majoritatea timpului alaturi de famlie,in natura,o viata plina de impliniri interioare si fara stres.

Ce alegeti si de ce?

Edited by mateimateimatei, 06 September 2012 - 20:15.


#2
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
vezi tu, nu e asa usor, nu poti sa traiesti doar din gradina ta, iarna ce faci?
Da prefer viata la sat, dar nu orice sat, si mai am si preferinte ce ar face viata la sat mai grea.

#3
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Ai fost la ţară? Ai stat măcar o săptămână? Acolo cu ce plăteşti curentul?

#4
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Viata la sat e ca cea la oras . Daca iti creezi conditii nu e nici o diferenta. E chiar mai economic sa locuiesti la sat. Adica daca ai gradina + un solar deja te-ai scos. Legumele si fructele nu mai devin o problema. Carnea , daca iti cresti un porc si niste gaini , ai rezolvat-o . Nu mai zic ca nu mai trebuie sa cumperi oua , muraturi , legume , bulion , zarzavat , carne , de la super market .

Edited by emyboy, 06 September 2012 - 20:27.


#5
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
astea-s basme, nu e deloc usor la tara. spun asta din experienta proprie, acolo am crescut. chiar de curand am fost sa ajut "cules". ca orasean get-beget ti se poate parea o nimica toata, dar sa rupi si sa incarci o remorca de porumb la 20-30 de grade, nu-i deloc placut. in general muncile agricole nu-s deloc usoare asa cum le prezinti. :)

#6
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Eu momentan stau la sat. Stiu ce vorbesc . Si cu mana pe inima pot sa iti spun ca am conditii mult mai bune decat multi prieteni care stau la oras . Munca e ceva firesc . Cine nu munceste nu are . Preferi sa dai bani in loc sa produci singur ?

#7
Custom

Custom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 25.02.2010
Suna frumos ceea ce spuneti voi insa, nu e chiar asa simplu. Indiferent ca vrei sau nu, chiar si la tara ai nevoie de un venit. Intradevar, veniturile necesare sunt mai mici de obicei decat la oras. Si acolo trebuie sa platesti impozit, trebuie platita lumina, trebuiesc platite  anumite alimente (ulei, zahar, sare, etc.). Crezi ca toti tarani au pamant cu nemiluita pe camp? De unde bani pt furajere, lemne de foc si alimente pt a trece peste iarna? Ati fost la tara? ca mi se pare ca vorbiti prea din auzite. Fara o pensie mica pt batrani sau o sursa mica de venit pt cei tineri este dificil. Munca campului este si ea f. grea chiar daca nu este la fel de stresanta precum cea de birou.

Edited by Custom, 06 September 2012 - 20:37.


#8
euNemultumitul

euNemultumitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 05.11.2011

 emyboy, on 06 septembrie 2012 - 20:27, said:

Viata la sat e ca cea la oras . Daca iti creezi conditii nu e nici o diferenta. E chiar mai economic sa locuiesti la sat. Adica daca ai gradina + un solar deja te-ai scos. Legumele si fructele nu mai devin o problema. Carnea , daca iti cresti un porc si niste gaini , ai rezolvat-o . Nu mai zic ca nu mai trebuie sa cumperi oua , muraturi , legume , bulion , zarzavat , carne , de la super market .

Daca locuiesti aproape de un oras este ok, cu conditia sa ai transport asigurat din ora in ora (chiar mai des dimineata si seara + o sursa de transport noaptea), canalizare, apa curenta, un magazin in apropiere.

Dar uite niste probleme serioase:
- nu ai trotuare de multe ori
- mirosul de la porcii si gainile altora + muste cu miile
- lipsa apei curente, lipsa gazelor, lipsa canalizarii
- haite de caini


Daca vrei sa traiesti doar din ce produci nu cred ca este prea comod. Sa te trezesti la 6 si sa lucrezi prin ploaie si 40 de grade

#9
Them

Them

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 21.05.2012
Violuri si crime nu cred ca-s mai putine la sat.
Daca chiar sunt, nu cu mult.(am cautat pe net o statistica, ceva, dar nu am gasit)

Cat despre copii, degeaba le dai mancare pe care o socotesti tu mai sanatoasa si au idee cum arata iepurele si capra daca au in anturaj doar tarani.
Si pentru adulti aceeasi problema.

Nu multi sunt facuti pentru viata la fundul vacii.

Este ciudat cum se chinuie multi tarani la oras, chit ca o duc ca naiba.
Au apartament de pe vremea lui Ceasca, deci bani sa-si traga o gospodarie, au munca grea in sange, ar face fata cu brio la tara, de castigat castiga putin la oras, sunt oricum obligati sa cultive o ceapa si un morcov pe langa bloc (ii vad pe foare multi cum muncesc cand ma plimb pe campiile de langa oras) samd.
Chiar nu ii avantajeaza cu nimic orasul, dar se incapataneaza sa ramana acolo.

Mi-ar placea o cabana intr-o zona pitoreasca, asta da, dar sa ma stabilesc la tara, nici vorba.

#10
Reboko

Reboko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 29.07.2012
E prblema ta, altii au alte aspiratii in viata. Pentru mine se merita ca n-am venituri de doar 3000 ron Posted Image
N-am dorinta sa stau la curu vacii cu carute undeva izolat intr-un sat.

Mai mult, ai o atiudinea foarte ostila... auzi viata bolnava, plina de stres etc. Da ma, e greu sa-ti gasesti un loc de munca, sa faci o cariera, ceva in viata. Sa freci pamantul si sa speli procii la cur o face oricine cu stomacul puternic.

Edited by Reboko, 06 September 2012 - 20:43.


#11
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Eu de exemplu stau la sat . Dar de mic din cls 1 am invatat la oras (  ADJUD) . Deci nu am anturaje pe aici . 95% din prietenii mei sunt din oras.Pe majoritatea din sat nici nu ii bag in seama. Nu am nimic in comun cu ei . Mentalitatea difera prea mult .

Edited by emyboy, 06 September 2012 - 20:39.


#12
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
pustiule, tu la tara cotizezi ceva banuti? sau esti intretinut de ai tai? ca deja apare o problema la tot "discursul tau de aici". In momentul cand vei fi pe picioarele tale ai sa vezi cu alti ochi situatia de la tara. Nu traiesti doar cu morcovu si telina din gradina, daca ai tai n-ar avea salariu tu la ora actuala nu beneficiai nici de scoala la oras nici de calculator, la ora asta adunai paiele din grajd.
Viata la tara e faina, dar se sparg la bani uneori mai mult decat la oras. La bloc investesti banii doar in utilitati si camerele alea 2-3 care sunt, la tara bagi vesnic bani in anexe si gospodarii+terenuri vrand nevrand. Si nu-mi spuneti mie ca traiesti doar cu ce produci.  Intr-un fel sau altul bagi bani si in gaina aia si porcii aia sau ce-o fi, ori le cumperi mancarea ori primavara investesti in seminte, arat + restul procedurilor etc. Si...si la tara sunt impozite de plata+ curent+ utilitati+ caldura /lemne ptr iarna. Astea la prima vedere ca in realitate sunt o gramada. Daca nu ai familie., copii care sa mearga la scoli si sa faca naveta, da, poti trai la tara in vreo darapanatura, fara bani, dar fara bani nu faci nimic nici acolo, se alege prafu.

Edited by xkos, 06 September 2012 - 20:50.


#13
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Am vrut sa compar doua stiluri de viata diferite.Hai sa mai adaug un lucru,casa ar fi situata intr-o zona montana,mai izolata si cu case rasfirate.

Quote

astea-s basme, nu e deloc usor la tara.
Ce e greu?Sa intretii o gradina pt consumul propriu?Sa cresti cateva gaini?

Quote

vezi tu, nu e asa usor, nu poti sa traiesti doar din gradina ta, iarna ce faci?
De ce sa nu poti?Termenul conservare pe termen lung iti spune ceva?

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 euNemultumitul, on 06 septembrie 2012 - 20:35, said:

Daca locuiesti aproape de un oras este ok, cu conditia sa ai transport asigurat din ora in ora (chiar mai des dimineata si seara + o sursa de transport noaptea), canalizare, apa curenta, un magazin in apropiere.

Dar uite niste probleme serioase:
- nu ai trotuare de multe ori
- mirosul de la porcii si gainile altora + muste cu miile
- lipsa apei curente, lipsa gazelor, lipsa canalizarii
- haite de caini
Dacă faci toate aceste mofturi, eu îţi zic că ţi s-ar potrivi perfect viaţa la sat.

Într-o ţară din vest, desigur.

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Munca necesara pentru a autosustine o gospodarie pentru o familie cu 4 persoane e colosala,sa nu zic aproape ireala pentru cei neobisnuiti.Ziua incepe la 5 dimineata cand trebuie sa dai de mancare pasarilor/porci etc.Apoi,trebuie sa mergi sa lucrezi manual o gramada de pamant pentru ca infrastructura/tehnologia aferenta e ca absenta,pentru a face fata iernii.Lucrezi pana seara la 10 si vii acasa la fel de rupt ca si la oras,diferenta e ca nu iesi la o bere intr-un local cat de cat ci iesi la birt,bei 100 de monopol si gata ziua.Si maine din nou.A,si sa nu uit,nu ai weekend.

#16
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Si crezi ca nu am sa produc nimic cand va veni momentul ? Ce nu ati inteles voi . Ca orice om trebuie sa muncesti si pe bani . Aceste beneficii ale vietii la tara vin pe langa banii obtinuti din salariu. Astfel nu mai esti nevoit sa dai banii chiar pe tot , deoarece produci si singur. Sper ca ati inteles acum care este beneficiul .

#17
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

Quote

pustiule, tu la tara cotizezi ceva banuti? sau esti intretinut de ai tai? ca deja apare o problema la tot "discursul tau de aici". In momentul cand vei fi pe picioarele tale ai sa vezi cu alti ochi situatia de la tara. Nu traiesti doar cu morcovu si telina din gradina, daca ai tai n-ar avea salariu tu la ora actuala nu beneficiai nici de scoala la oras nici de calculator, la ora asta adunai paiele din grajd.

Daca tu traiesti la oras,asta nu inseamna ca eu nu imi pot asigura hrana pe un an intreg.Pe care am facut-o de multe ori.
Pana sa te adreszi cu pustiule,ar fi bine daca ai spune si ce varsta ai,ca sa vedem daca eu ma incadrez in termenul de pusti.

Edited by mateimateimatei, 06 September 2012 - 20:50.


#18
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

 mateimateimatei, on 06 septembrie 2012 - 20:13, said:

Dupa o discutie cu o colega de forum am decis sa dau nastere unei discutii controversate pt unii.

De ce sa muncesti in oras?Sa iti dedici in fiecare zi cate 9 ore,pentru 3000RON lunar?iar majoritatea sumei de bani o cheltui pe chirie,mancare(cu siguranta nu iti permiti de banii astia produse de calitate),utilitati aberante.Iar toate acestea la un pret exagerat de mare?Se presupune ca viata la oras ar trebuii sa fie superioara celei de la tara.....

Se merita toate aceste "beneficii"?Sa platesc eu acesti bani doar de dragu a ce?A unei conexiuni la internet?Curent electric la discretie?Sa nu mai spun de stresul zilnic care influenteaza viata de famlie,sanatatea.
De ce sa alegi viata intr-un satuc?Pai pt ca imi pot asigura hrana zilnica(de calitate,organica).Pt ca,copii mei vor avea o copilarie sanatoasa,in natura,isi vor petrece copilaria invatand sa creasca un iepure,sau sa creasca o rosie din samanta pana la recoltare.Vor avea infinit mai multa satisfactie decat dacar s-ar juca Farmland pe Pc.De ce platesc lunar cablu Tv?Pt a viziona zilnic scandaluri mondene,politice?Manipulare excesiva de o parte si de alta?Violuri,crime?De ce  sa folosesc un "beneficiu" care nu aduce nimic benefic in viata mea ?Sau o conexiune la internet?Pt facebook,chat,presa zilnica.... etcc...
Cum as putea eu sa nu aleg o viata linistita,aproape perfecta in care ma trezesc in fiecare dimineata de ciripitul pasarelelor?Sa ma plimb prin gradina mea in care eu imi cresc propria hrana?Sa muncesc din placere si nu din obligatie?Sa ma plimb cu persona iubita si copii mei pe coclauri inverzite in care zaresti o veverita,un iepure?Sa ne asezam seara toti la masa dupa ce am cules roadele muncii noastre?

In ambele cazuri muncesti ca sa supravietuiesti.Intr-unul duci o viata mizera,bolnava si  plina de stres,in altul o viata in care iti petreci majoritatea timpului alaturi de famlie,in natura,o viata plina de impliniri interioare si fara stres.

Ce alegeti si de ce?

Si la tara poti avea curent si net foarte usor. Iar astea cu munca din placere nu o inteleg.

Dezavantaje:
- ce dracu faci in satul Cucuvenii de Munte?
La oras poti iesi la terasa, club, cinema, concert, muzeu etc...  La sat ai optiunea birtului din sat cu tovarasii care discuta despre "bujetul tarii".

- munca e grea, totusi. Ai gradina ta. Trebuie sapata, apoi sa plantezi, apoi sa uzi, apoi sa o intretii (scoti iarba, pui pe pari, legi anumite plante, le stropestI). Vrei animale? Le hranesti, le faci curat, alea alea. Cu ce le hranesti? Cultivi hectarele cu porumb, grau, orz. Si costa... daca nu ai combina, semanatoare etc... Si s-ar putea sa iesi in pierdere.

- caldura.

- care va fi viitorul copiilor tai in Cucuvenii de Munte?


 doctorwho, on 06 septembrie 2012 - 20:30, said:

astea-s basme, nu e deloc usor la tara. spun asta din experienta proprie, acolo am crescut. chiar de curand am fost sa ajut "cules". ca orasean get-beget ti se poate parea o nimica toata, dar sa rupi si sa incarci o remorca de porumb la 20-30 de grade, nu-i deloc placut. in general muncile agricole nu-s deloc usoare asa cum le prezinti. Posted Image

Porumbul se culege o data pe an. Bine, mai trebuie depozitat, curatat (daca nu vrei s-o faci manual, iti trebuie batoza... nu nu ma refer la alea ale lui bogdanel).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate