Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Ce rost au toate actualele "beneficii"

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

Poll: Ce ati alege? (67 member(s) have cast votes)

Ce ati alege?

  1. Voted Viata la oras? (45 votes [67.16%] - View)

    Percentage of vote: 67.16%

  2. Viata intr-un satuc? (22 votes [32.84%] - View)

    Percentage of vote: 32.84%

Vote Guests cannot vote

#343
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Lasand gluma la o parte, cred ca sunt ceva inadvertente logice aici. Inteleg ca Ion si-a improvizat cam toate chestiile de care are nevoie in gospodarie (nu ma prind cum isi improvizeaza captorii de energie solara, dar poate se fac si astia din galeti de plastic si tuburi din PVC) :w00t: si ca si-a usurat munca (nu mult fata de un taran "clasic".

Ce nu pot sa pricep este de unde dreq castiga asta 2000 de lei pe luna? Ca pe cazare am inteles ca nu cere bani, daca are "clienti" si astia binevoiesc sa-i plateasca ia si bani, daca nu nu; legume si fructe abia poate sa faca pentru el pe 1000 mp, cu toate sistemele moderne, plus ca astea nu produc decat 3-4 luni pe an, restul pauza. Asa ca de unde atatia bani castigati si fara sa investesti aproape nimic? :huh: Cred ca bilantul ar trebui sa sune asa: 200 lei venituri - 100 lei cheltuieli (si aici am fost optimist), deci tot cam ca la oras, dar in plus stai si in creierii muntilor, fara sa te intalnesti decat eventual cu violatorul satului venind de la casa babei din varfu' dealului...

#344
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Te-a trecut si pe tine Matei pe lista neagra.   :lol:

#345
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

 CFF, on 09 septembrie 2012 - 20:33, said:



Rob este atunci cand esti dependent de toti operatorii de servicii si platesti la facturi luna de luna, pt a-ti asigura confortul asta modern de care tot scrieti toti. Independent esti atunci cand ai intregul confort, dar fara sa platesti nimic pt ele (nicio factura zic). Posted Image Ce e asa greu de priceput ? Posted Image

Un reporter si doi sateni:
Reporterul:
- De ce v-ati luat telefoane?
Gheorghe, vorbind la telefon cu Nelu, aflat la 3 metri distanta:
- I-auzi ba Nelule, de ce ne-am luat, ba, noi celulare?
Nelu:
- Ca sa vorbim intre noi. Da’ de ce ?
Gheorghe:
- Pai ma tot intreaba un reporter.
Nelu:
- Si pe mine!
Reporterul:
- Haideti, lasati putin telefoanele… sa vorbim…. Dumneavoastra cat platiti pe luna?
Gheorghe:
- Eu nu platesc nimic, dom’ne!
Reporterul:
- Cum, domnule, daca vrei sa vorbesti cu domnu’ Nelu, cum faci?
Gheorghe:
- Pai sun numai la numerele netaxabile… zic.. “Alo… pompierii ?.. Vedeti c-a luat foc casa lu’ Nelu… daca tot ajungeti acolo spuneti-i ca-l astept la 8 la carciuma!”
Reporterul:
- Si dumneata cum ii raspunzi?
Nelu:
- E… pai eu nu pot sa fiu marlan ca asta…. auzi.. dai telefon la pompieri. Dau la salvare! “Alo, salvarea? Vedeti c-a murit Gheorghe… si daca n-a murit s-aduca tablele !”

#346
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

 pufonel, on 08 octombrie 2012 - 22:50, said:

Ce nu pot sa pricep este de unde dreq castiga asta 2000 de lei pe luna? Ca pe cazare am inteles ca nu cere bani, daca are "clienti" si astia binevoiesc sa-i plateasca ia si bani, daca nu nu; legume si fructe abia poate sa faca pentru el pe 1000 mp, cu toate sistemele moderne, plus ca astea nu produc decat 3-4 luni pe an, restul pauza. Asa ca de unde atatia bani castigati si fara sa investesti aproape nimic? Posted Image

De la Trump. :console:

#347
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Cu privire la bazinul alimentat cu apa de un nor, nu inteleg ceva, de ce mai e nevoie de bazin daca comanzi oricum norul sa se descarce cand vrei tu, nu merge sa pui noru sa dea drumu la ploaie de cate ori e nevoie ? Sau norul ala e fix si nu stie sa se deplaseze la fiecare planta ? Sau e ceva ce imi scapa

#348
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

 LunaCrystal, on 13 octombrie 2012 - 23:18, said:

Cu privire la bazinul alimentat cu apa de un nor, nu inteleg ceva, de ce mai e nevoie de bazin daca comanzi oricum norul sa se descarce cand vrei tu, nu merge sa pui noru sa dea drumu la ploaie de cate ori e nevoie ? Sau norul ala e fix si nu stie sa se deplaseze la fiecare planta ? Sau e ceva ce imi scapa

Ba da, de fapt norul face asa cum ai zis tu, descarca apa cand e nevoie, si se deplaseaza oriunde, dar faza cu bazinul am scris-o, pt ca unii de pe aici ati catalogat norul ca fiind de fapt bazin de colectare apa sau vreun rezervor de apa... Posted Image   Eu ce puteam sa va mai zic, cand vad ce scrieti ? Posted Image

#349
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 CFF, on 14 octombrie 2012 - 12:45, said:

faza cu bazinul am scris-o, pt ca unii de pe aici ati catalogat norul ca fiind de fapt bazin de colectare apa sau vreun rezervor de apa... Posted Image   Eu ce puteam sa va mai zic, cand vad ce scrieti ? Posted Image
Pt ca vad ca uiti repede (sau pricepi greu ?  :huh: ), iti fac eu serviciul de a-ti reaminti cum a decurs discutia:

 mateimateimatei, on 12 septembrie 2012 - 08:42, said:

Da,10 minute sa intind masa verde,sa arunc si ceva in "trocul" porcului plus pasari,si inca 5 pt gradina.Se iriga automat,prin scurgerea apei dintr-un bazin situat la 2  m inaltime.Nu trebuie sa stau eu langa sa observ ce si cum.A naibii gravitatie

 Barboso, on 12 septembrie 2012 - 10:51, said:

Lasand gluma, bazinul ala cum se umple ?   Ai improvizat si-acolo ceva ?

 edy_wheazel, on 12 septembrie 2012 - 11:24, said:

In teorie suna bine cu bazine si alte chestii. Numa' ca, la actualele tendinte climatice, ploaia sigur nu-ti umple bazinu'. Il umplii cu hidroforu'. Sau cu galeata. Deci bazinu' ii in plus in ecuatie.

 CFF, on 12 septembrie 2012 - 13:08, said:

Da, are un burlan inalt, in varful caruia este amplasata o palnie larga, si langa burlan, un snur cu clopotel. Toate sunt legate la un nor ce sta permanent deasupra. Cand trage de clopotel, norul directioneaza apa pt bazin prin palnie. Iar alimentarea norului se face prin alti nori, care vin de departe, exact ca alimentarea cu carburant a avioanelor SUA aflate in zbor.
In contextul in care Matei chiar a pomenit despre bazin pt irigatii, iar noi am intrebat cum il umple, tu ai venit cu idiotenia cu norul.  La asemenea raspuns, mi se pare normal ca, mai departe, sa te iau si eu la misto.

#350
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

 Barboso, on 14 octombrie 2012 - 13:28, said:

...

Posted Image

#351
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
"Bun" raspuns.  "Argumentat", asa...   :roflmao:
E tot ce poti ?   :lol:

#352
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

 LunaCrystal, on 13 octombrie 2012 - 23:18, said:

Cu privire la bazinul alimentat cu apa de un nor, nu inteleg ceva, de ce mai e nevoie de bazin daca comanzi oricum norul sa se descarce cand vrei tu, nu merge sa pui noru sa dea drumu la ploaie de cate ori e nevoie ? Sau norul ala e fix si nu stie sa se deplaseze la fiecare planta ? Sau e ceva ce imi scapa
Iti scapa ceva...Dorinta de a "improviza".

#353
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Am dorinta de a improviza, o folosesc cu sucees deseori, insa tot nu imi dau seama cum poate functiona un asa bazin, sa zicem ca odata la ceva timp il umple ploaia, dar s-ar goli in maxim 3-5 zile, iar cum ploile sunt doar o zi sau doua pe luna nu merge. Recunosc, sursa de apa daca exista atunci da, e foarte eficient sistemu de udat cu picurare.

#354
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Easy answer: troll

#355
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 CFF, on 08 octombrie 2012 - 21:44, said:

 Barboso, on 07 octombrie 2012 - 14:39, said:

Principala sursa de venit, la tara, agricultura.  Daca vine o inundatie sau o grindina, atunci cand nu trebuie, s-a dus naibii venitul tau.
Ai zis bine, daca.......... Posted Image

Legat de acel "daca", iata ce zic "fraierii" de pe la ONU:

Quote

ROMÂNIA, AMENINŢATĂ DE DEZASTRE NATURALE. Suntem pe locul 4 în Europa în ceea ce priveşte riscul de secetă, inundaţii, incendii sau alunecări de teren
Sursa

Mai c-as zice c-am fost prea optimist spunand "daca"; ar fi trebuit sa spun "cand".

#356
pokemonapa

pokemonapa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.07.2008
buna tuturor sunt nou pe aici  si sper sa ma descurc am luat o hotarire  sa ma mut la sat eu sunt din timisoara   si vreau sa ma mut in covasna  in zona de munte am fost de citeva ori pe acolo si imi place tare mult . Am bagt apartamentu la vinzare  si am inceput sa caut case  pe net  ca sa imi fac o ideie   ti sa spun ca nu am locuit toata viata la bloc   am crescut la casa  ciu porci gaini vaca  vitei gradina etc. Am gasit case foarte frumoase  la preturi bune    am gasit si in fundaturi de sat  dar am gasit  si case in sate care au gaz metan  drumuri asfaltate si trotuare   etc. Singurul inpendiment est locu de munca. dar am tatonat terenu am am o ideie de a deschide un magazin alimentar   sau un bar  ......in fine .... am facut o comparatie de nivel de trai intre  viata șla oras in timisoara care este un oras mare  si viata la sat .... lucrez ca bucatar am salar bun   dar dupa ce am platit cheltueli cablu  telefon net  transport  etc nu ramin cu mare lucru   sa nu mai spun ca trebuie sa dau bani si pe un fir de patrunjel    ....acolo am vazut oameni sunt asa de linistiti nu stiu   parca se bucura de viata  nu au salari mari   dar cine vrea sa aibe conditi si le face .....  ca peste tot si la sat  si la oras cine vrea sa minceasca  si sa aibe viata buna  munceste  cine nu ..eu zic ca totusi la sat e mai bine

#357
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012
Well, la cate de bine le ai cu romana, sunt sanse mari sa nu-ti iei omor de la bozgori. My honest advice: go for it!
Totusi, daca iti deschizi magazin e musai sa stii si alte cuvinte in afara de nem tu dom.

#358
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

 LunaCrystal, on 15 octombrie 2012 - 12:09, said:

Am dorinta de a improviza, o folosesc cu sucees deseori, insa tot nu imi dau seama cum poate functiona un asa bazin, sa zicem ca odata la ceva timp il umple ploaia, dar s-ar goli in maxim 3-5 zile, iar cum ploile sunt doar o zi sau doua pe luna nu merge. Recunosc, sursa de apa daca exista atunci da, e foarte eficient sistemu de udat cu picurare.

Hmmmm....eu credeam ca ploile-s pe pamant....La mine, cel putin, asa este..... Posted Image La tine se pare ca nu.... :D

Edited by CFF, 02 November 2012 - 16:10.


#359
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
@pokemonapa: daca esti bucatar si vrei sa-ti deschizi o afacere, de ce nu cumperi o pensiune cu cateva camere? Poti sa si locuiesti acolo si scoti si ceva bani.

#360
pokemonapa

pokemonapa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.07.2008

 pufonel, on 04 noiembrie 2012 - 21:55, said:

@pokemonapa: daca esti bucatar si vrei sa-ti deschizi o afacere, de ce nu cumperi o pensiune cu cateva camere? Poti sa si locuiesti acolo si scoti si ceva bani.
am gasit o casa mare  la 45 000 de euro   dar e chiar  pe munte   si mai trebuie bagat curent  si   putin de finalizat   nu dispun de atitia bani.........dar cunosc pe cineva care  a gazduit acum 3  sau 4 ani  u familie de englezi  si uite asa sa dezvoltat   a facut o camera   si mai una   si tot asa   si acuma are pensiune de toata frumusetea

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate