Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Ce rost au toate actualele "beneficii"

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

Poll: Ce ati alege? (67 member(s) have cast votes)

Ce ati alege?

  1. Voted Viata la oras? (45 votes [67.16%] - View)

    Percentage of vote: 67.16%

  2. Viata intr-un satuc? (22 votes [32.84%] - View)

    Percentage of vote: 32.84%

Vote Guests cannot vote

#73
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

 Dihorul Razboinic, on 08 septembrie 2012 - 12:52, said:

E un aspect care la oras a trecut neobservat: vara ziua-i lunga de ti se acreste, iar iarna ai tot timpul sa dormi. Posted Image
Nici batut, dupa doua zile de nesomn, nu pot s-adorm la ora 16, cand se-ntuneca iarna.

#74
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

 Barboso, on 07 septembrie 2012 - 22:56, said:

Si daca ai treaba la primarie/magazin/vecinu'/etc tot prin noroaie inoti. Posted Image

Tot n-ai raspuns cum scapi de mirosurile venite din vecini;   mergem pe ideea ca la porcii/vacile/gainile tale ai creat conditiile minune si miros a flori de iasomie sau parfum de roze...

In primul rand, eu n-as creste animale. In al 2-lea rand, este simplu : imi cumpar un teren suficient, iar casuta (nu vila sau palat) o ridic intr-un loc cat mai retras, astfel incat sa am aer curat si un nivel redus de zgomot mereu.

 quantiqus, on 07 septembrie 2012 - 23:03, said:

1. Se poate, dar necesita niste hartogaraie inainte. Daca vrei s-o faci complet legal, ca asa ma indoiesc ca il doare pe primar in cot ca ti-ai facut tu trotuar.

2. In afara de argumentul cu aracii, vad ca doar spui ca sunt solutii. Nu cumva sa zici si care sunt ca strica. N-am zis ca nu poti sa iti bagi apa si electricitate insa astea costa. Mai ales, daca uzi gradina si mai ai vreo 2 boilere si alte masinarii pe baza de curent in gospodarie. Iti trebuie si o slujba. Succes cu impartitul: gradina vs. job.

3. Cat despre aracii din fier beton, ar fi o idee. Problema e ca nu mai poti sa bagi minitractor sau cal, trebuie sa sapi gradina la cazma (ceea ce nu e mare chin, daca esti obisnuit cu efortul). Sau poti sa ii scoti iarna, sa ii bagi la loc primavara (dar si aici e aiurea, ca nu e ca la aracii de lemn, unde ii bati imediat).

1. Asa, si ? Le fac si tot imi fac trotuar.
2. Cand am vb in pm, am crezut ca esti serios. Dar nu, tu esti doar batjocoritor. De aceea, nu voi scrie care sunt acele solutii, le pastrez pt mine. Daca esti interesat cu adevarat sa le gasesti, internetul este plin de informatii. ;)
3. Asa, si ? Care-i problema ? Munca nu omoara pe nimeni.

 malls, on 08 septembrie 2012 - 11:27, said:

Nu stiu daca a adus cineva in discutie aspectul asta, dar eu una nu cred ca, in societatea de azi, e o idee tocmai buna sa-ti cresti copiii numai la tara. Adica in vacante e perfect, dar, daca le vrei un viitor promitator, in oras ar trebui sa creasca.

Vor avea o copilarie frumoasa si naturala la tara, e drept, dar mai apoi tot trebuie sa plece la liceu/facultate si atunci se vor vedea diferentele intre ei, care au crescut iepuri si stiu sa recunoasca toate flrorile de camp, si ceilalti copii crescuti la oras, care fac 2 limbi straine de la gradinita, merg la cursuri de balet/pictura/sah/pian/etc, sunt altfel dezvoltati, au alte abilitati, sunt mult mai sociabili, mai "pregatiti".

Corect ai spus. "Pregatiti" sa-si ia locul in marea gloata de robi ai sistemului. ;)

 Barboso, on 08 septembrie 2012 - 11:52, said:

Felicitari !   Prietenul tau a descoperit calatoria-n timp !   S-a intors in secolul XVII.   Totusi, mie parca-mi place mai mult secolul XXI...
As zice ca dedica mai mult timp, pe parcursul a mai multor luni.
Citeste (la) o carte de cand s-a mutat acolo, nu-i asa ?   Nu de alta, da' se-ntuneca si n-apuca sa citeasca mai mult de-o pagina pe zi...
Unde-i culca pe acei turisti care-l umplu de bani ?   Cu el in pat, sub/pe masa sau in camara ?   Poate-n baie ?   Posted Image
Suma de bani pe care "ala de la oras nu o viseaza nici in cele mai frumoase vise ale lui"...   Sa zicem dublul salariului mediu, adica vreo 3.500 ron/luna; rotunjim (in minus) si rezulta 100 ron/zi.   Cine dracu' da atatia bani ca sa doarma in conditiile alea ?  OK, da unu' disperat ca l-a prins noaptea pe coclauri...   Gaseste zilnic unu' de-asta ?
Sau "prinde" lunar/anual cate-un milionar excentric sa-i plateasca 800/9.600 € ca sa doarma o noapte in conditii de refugiat somalez ?   Sa-i trimita si la mine.   N-am conditiile lui, dar, pt suma modica de 500 €, parchez masina langa ghena si-i las sa doarma-n ea.   Cu geamul deschis...   Sau prin boschetii de langa bloc...
Cu prastia, mă, cu prastia.
Dar are-n lucru acum o catapulta, ca vrea sa extinda afacerea.   Posted Image
Ceva nu se pupa aici.   Doar mie-mi da cu virgula ?
Si asta cu doar 3 ore de munca, timp de doar cateva luni...

Chiar voiam sa-ti raspund, dar pt ca esti batjocoritor doar, nu se merita efortul. Valabil si pt quantiqus.

 mateimateimatei, on 08 septembrie 2012 - 12:30, said:

Vorbiti foarte multi in necunostinta de cauza si eu chiar n-am timp sa povestesc.

Sunt doar ironici.

#75
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
Nu-s batjocoritor, sunt doar usor ironic (pe alocuri) pt ca se spun niste lucruri ce nu prea se "pupă" cu logica/matematica/realitatea.
In rest chiar am "vorbit" serios...

#76
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

Quote

se spun niste lucruri ce nu prea se "pupă" cu logica/matematica/realitatea.

Cum ar fi ?

#77
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
Le-am comentat mai sus.   Nu vad cand poate citi prea mult/nu cred ca munceste doar cateva ore/zi, lucreaza strict pt el dar vinde surplusul la piata, fara sa aiba macar nevoie de transport, si mai face si gramezi de bani de la turistii pe care n-are nici macar unde sa-i culce...

Singurul lucru plauzibil este cantatul la vioara; nu ma pricep, dar presupun ca se poate si pe-ntuneric.

#78
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

 CFF, on 08 septembrie 2012 - 17:16, said:

Corect ai spus. "Pregatiti" sa-si ia locul in marea gloata de robi ai sistemului. Posted Image
Daca asta presupune si un trai bun, de ce nu?

As prefera, pentru copiii mei, sa fie robi ai sistemului, dar sa-si permita sa iasa zilnic in oras, sa mearga la toate filmele si piesele de teatru noi, sa isi permita vacante in Caraibe si-n Australia, sa traiasca lejer si sa se bucure de viata, sa cunoasca lumea si oamenii buni, sa calatoreasca, sa se dezvolte... decat sa fie robii nimanui si sa munceasca de le sar capacele pentru strictul necesar si atat.

Edited by malls, 08 September 2012 - 18:48.


#79
alex7787

alex7787

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.08.2012
E clar ca unu' care a trait de mic la oras e mult mai invatat cu jungla de afara. Asta e ideea!

#80
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Eu vreau sa ma retrag la tara mai la batranete. Mi se pare criminal pentru copii sa stai acolo la tinerete - scolile sunt un dezastru.

#81
alex7787

alex7787

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.08.2012

 River_Song, on 08 septembrie 2012 - 18:43, said:

Eu vreau sa ma retrag la tara mai la batranete. Mi se pare criminal pentru copii sa stai acolo la tinerete - scolile sunt un dezastru.
Macar de-ar fi scolile cea mai mare problema. Da' ca sa mearga la scoala ar trebui sa fie sanatos. Ca sa fie sanatos, mai dai si pe la clinici/spitale/dispensare sau cum dracu' s-or numi. S-acolo, prapad!

#82
euNemultumitul

euNemultumitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 05.11.2011

 malls, on 08 septembrie 2012 - 18:38, said:

Daca asta presupune si un trai bun, de ce nu?

As prefera, pentru copiii mei, sa fie robi ai sistemului, dar sa-si permita sa iasa zilnic in oras, sa mearga la toate filmele si piesele de teatru noi, sa isi permita vacante in Caraibe si-n Australia, sa traiasca lejer si sa se bucure de viata, sa cunoasca lumea si oamenii buni, sa calatoreasca, sa se dezvolte... decat sa fie robii nimanui si sa munceasca de le sar capacele pentru strictul necesar si atat.
De ce nu si-ar permite ?


 River_Song, on 08 septembrie 2012 - 18:43, said:

Eu vreau sa ma retrag la tara mai la batranete. Mi se pare criminal pentru copii sa stai acolo la tinerete - scolile sunt un dezastru.

Asa ar trebui sa faca toti dupa ce se pensioneaza. In oras nu faci decat sa incurci pe cei tineri ;). Mentalitatea asta inca nu e dezvoltata la noi.

#83
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

 euNemultumitul, on 08 septembrie 2012 - 18:56, said:

De ce nu si-ar permite ?
Cati dintre cei care muncesc la tara(si nu ma refer la medicul satului sau la primar, ci la cei care lucreaza pentru ei, in gospodarie si pe camp) isi permit toate cele mentionate?

#84
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

Quote

Le-am comentat mai sus. Nu vad cand poate citi prea mult/nu cred ca munceste doar cateva ore/zi, lucreaza strict pt el dar vinde surplusul la piata, fara sa aiba macar nevoie de transport, si mai face si gramezi de bani de la turistii pe care n-are nici macar unde sa-i culce...

Ai citit definitia permaculturii?Desigur ca nu.
Ai incercat sa cultivi macar odata in viata ta,o rosie,putin diferit fara de sistem actual?(Adica cel industrial)
O tii in continuu p-aia cu gramezi de bani.Am vb eu pana acum de gramezi de bani?
Gramezi de bani?Nu incepe sa arunci cu cacat pt ca asa vrei tu,pt ca stai la oras,pt ca nu percepi o altfel de viata decat ai tu.Recunosc,pana nu am vazut cu ochii mei am aruncat si eu cu noroi,pt ca nu percepeam  ca o leguma poate creste spontan.


Am mentionat mai sus,nu compar cu veniturile medii,care iti permit anumite avantaje etcc..Am comparat cu veniturile foarte mici.

#85
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

 mateimateimatei, on 08 septembrie 2012 - 06:44, said:

gazduieste turisti in casa lui si ramane cu o suma de bani pe care ala de la oras nu o viseaza nici in cele mai frumoase vise ale lui.

 mateimateimatei, on 08 septembrie 2012 - 19:11, said:

O tii in continuu p-aia cu gramezi de bani.Am vb eu pana acum de gramezi de bani?
Gramezi de bani?
Cand ai scris la betie, dimineata sau acum ? Posted Image

Edited by Barboso, 08 September 2012 - 19:20.


#86
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 euNemultumitul, on 08 septembrie 2012 - 18:56, said:

Asa ar trebui sa faca toti dupa ce se pensioneaza. In oras nu faci decat sa incurci pe cei tineri Posted Image. Mentalitatea asta inca nu e dezvoltata la noi.

Si pe buna dreptate. La tara mori cu zile, daca mai esti si batran, pana ajungi la un doctor, hehe, iti canta prohodu'. Daca stai intr-o casa taraneasca, e foarte greu cu spalatu', cu incalzitu', cu mersu' la toaleta, mai intra si cate un betiv peste tine si te violeaza/iti da in cap etc.

Eu sunt legata sentimental de tara, dar nu inseamna ca am o imagine idilica asupra vietii la sat.

#87
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

 malls, on 08 septembrie 2012 - 18:59, said:

Cati dintre cei care muncesc la tara(si nu ma refer la medicul satului sau la primar, ci la cei care lucreaza pentru ei, in gospodarie si pe camp) isi permit toate cele mentionate?

Eu te-as intreba altceva.
Cati dintre cei care muncesc la oras isi permit cele mentionate (adica vacanta in Caraibe, iesi in oras in fiecare seara la teatru/cinema/bordel)?
Asa, ca procent.
Bine, inainte de a-ti permite trebuie sa-ti doresti sa mergi la teatru. Si nu cred ca gasesti 5 romani doritori din 100.


 mateimateimatei, on 08 septembrie 2012 - 19:11, said:

Ai citit definitia permaculturii?Desigur ca nu.
Ai incercat sa cultivi macar odata in viata ta,o rosie,putin diferit fara de sistem actual?(Adica cel industrial)
O tii in continuu p-aia cu gramezi de bani.Am vb eu pana acum de gramezi de bani?

Gramezi de bani?Nu incepe sa arunci cu cacat pt ca asa vrei tu,pt ca stai la oras,pt ca nu percepi o altfel de viata decat ai tu.Recunosc,pana nu am vazut cu ochii mei am aruncat si eu cu noroi,pt ca nu percepeam  ca o leguma poate creste spontan.

Man, permacultura presupune munca. Nu lasi rosia sa creasca de capul ei ca nu rezolvi nimic. Doar ca o cresti printre alte culturi.
Ai spus ca acum multi ani rosia crestea singura, ca planta salbatica, printre porumbi si altele. Corect, dar nu se compara cu cea ingrijita, sapata, udata periodic, pusa pe arac.


Omul zice asta de la faza cu "bastinasul castiga bani la care majoritatea orasenilor doar viseaza".


 CFF, on 08 septembrie 2012 - 17:16, said:

1. Asa, si ? Le fac si tot imi fac trotuar.
2. Cand am vb in pm, am crezut ca esti serios. Dar nu, tu esti doar batjocoritor. De aceea, nu voi scrie care sunt acele solutii, le pastrez pt mine. Daca esti interesat cu adevarat sa le gasesti, internetul este plin de informatii. Posted Image
3. Asa, si ? Care-i problema ? Munca nu omoara pe nimeni.

1. In scula calului, ce trotuar iti faci tu? In jurul gardului tau? Te plimbi doar in jurul gardului tau? Altundeva nu mai mergi? Tu gandesti ce scrii, omule? Ai zis ca vii cu un desen. Arata dracu un desen sa vad cum scapi tu de balega si de noroi prin toate locurile prin care mergi. Gizas fucking Christ!
2. Prietene, daca la faza aia cu "Cine te-a pus? Posted Image " ai crezut ca sunt batjocoritor, e grav. Era o simpla gluma.
3. Ai muncit vreodata asa? (mai ales dupa o masa doar cu legume  Posted Image - again, gluma, nu batjocorire)
Nu stiu de ce, dar am o puternica impresia ca nu prea. Stii de ce? Ca, altfel, intrai in detalii cum am intrat eu. Dar vad ca nu poti.

 CFF, on 08 septembrie 2012 - 17:16, said:

Chiar voiam sa-ti raspund, dar pt ca esti batjocoritor doar, nu se merita efortul. Valabil si pt quantiqus.

Nu ai ce sa ii raspunzi pentru ca nu ai argumente. Daca chiar vrei sa mai fii luat in serios, recunoaste ca ideea aia cu "imi fac trotuar si am scapat de namol si balega" a fost o greseala grava.


 alex7787, on 08 septembrie 2012 - 18:45, said:

Macar de-ar fi scolile cea mai mare problema. Da' ca sa mearga la scoala ar trebui sa fie sanatos. Ca sa fie sanatos, mai dai si pe la clinici/spitale/dispensare sau cum dracu' s-or numi. S-acolo, prapad!

Cati de pe aici ati fost pe la spitale?
Eu am fost o singura data cu o problema la calcai pentru o radiografie. Am sarit de la etaj, m-au apucat durerile, nu au incetat nici dupa o perioada lunga, am crezut ca aveam ceva rupt. Nu se rupsese, au trecut de la sine durerile.
In rest, deloc.

 River_Song, on 08 septembrie 2012 - 19:20, said:


Si pe buna dreptate. La tara mori cu zile, daca mai esti si batran, pana ajungi la un doctor, hehe, iti canta prohodu'. Daca stai intr-o casa taraneasca, e foarte greu cu spalatu', cu incalzitu', cu mersu' la toaleta, mai intra si cate un betiv peste tine si te violeaza/iti da in cap etc.

Sa zicem ca pana la batranete ai acumulat ceva si iti permiti:
- o comuna cu acces la apa curenta;
- un boiler electric;
- un WC in casa;
- un doberman/pitbull/bull terrier sa violeze betivul.

Edited by quantiqus, 08 September 2012 - 20:01.


#88
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

 malls, on 08 septembrie 2012 - 18:38, said:

Daca asta presupune si un trai bun, de ce nu?

As prefera, pentru copiii mei, sa fie robi ai sistemului, dar sa-si permita sa iasa zilnic in oras, sa mearga la toate filmele si piesele de teatru noi, sa isi permita vacante in Caraibe si-n Australia, sa traiasca lejer si sa se bucure de viata, sa cunoasca lumea si oamenii buni, sa calatoreasca, sa se dezvolte... decat sa fie robii nimanui si sa munceasca de le sar capacele pentru strictul necesar si atat.

Oamenii buni, adica tot robii sistemului ? :lol: Prefer sa muncesc pt mine, decat pt altii. Ca sa te "bucuri" de "viata", trebuie sa platesti o groaza de taxe si chestii inutile. Din banii retinuti de la tine, statul asigura banii asistatilor social, care au, multi din ei, vile, masini, etc, sau ajuti la confortul puscariasilor. :) Spor atunci. ;) Multe din acele lucruri mentionate de tine ca facand parte dintr-o "viata buna" sunt complet inutile, si consuma o groaza de resurse financiare. Nu vad de ce trebuie sa fie aceasta risipa. :)

 malls, on 08 septembrie 2012 - 18:59, said:

Cati dintre cei care muncesc la tara(si nu ma refer la medicul satului sau la primar, ci la cei care lucreaza pentru ei, in gospodarie si pe camp) isi permit toate cele mentionate?

Majoritatea celor mentionate de tine, sunt complet inutile, si consuma o groaza de resurse financiare.

 River_Song, on 08 septembrie 2012 - 19:20, said:

Daca stai intr-o casa taraneasca, e foarte greu cu spalatu', cu incalzitu', cu mersu' la toaleta, mai intra si cate un betiv peste tine si te violeaza/iti da in cap etc.

Daca locuiesti singura, tot ce-i posibil. :) Dar cu restul nu este greu, sunt solutii. Doar ca multi dintre voi sunteti atat de agatati de orase, incat nu mai vedeti si alte variante / solutii pt viata la tara. :)

 quantiqus, on 08 septembrie 2012 - 19:55, said:

1. In scula calului, ce trotuar iti faci tu? In jurul gardului tau? Te plimbi doar in jurul gardului tau? Altundeva nu mai mergi? Tu gandesti ce scrii, omule? Ai zis ca vii cu un desen. Arata dracu un desen sa vad cum scapi tu de balega si de noroi prin toate locurile prin care mergi.
3. Ai muncit vreodata asa? (mai ales dupa o masa doar cu legume  Posted Image - again, gluma, nu batjocorire)
Nu stiu de ce, dar am o puternica impresia ca nu prea. Stii de ce? Ca, altfel, intrai in detalii cum am intrat eu. Dar vad ca nu poti.

Nu ai ce sa ii raspunzi pentru ca nu ai argumente. Daca chiar vrei sa mai fii luat in serios, recunoaste ca ideea aia cu "imi fac trotuar si am scapat de namol si balega" a fost o greseala grava.

Ok, mi-e clar. Pacat, aveam o parere buna despre tine ! Orvoar ! Posted Image

#89
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

 CFF, on 08 septembrie 2012 - 21:02, said:

Ok, mi-e clar. Pacat, aveam o parere buna despre tine ! Orvoar ! Posted Image

Orvoar, orvoar, ca pana pui desenul ala cu trotuarul mai trec 10 generatii! :lol:


Intrasem aici doar sa pun poza asta:
[ https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/402903_414213295294758_2085996321_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#90
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

 Barboso, on 08 septembrie 2012 - 19:19, said:

Cand ai scris la betie, dimineata sau acum ? Posted Image

Haoleo,mancati-as gura ta.Chiar asa e de greu de inteles?Adica de cate ori am spus tu nu ai inteles.O mai spun odata pt ca vad ca "suferi"

Personajele remacarbilei noastre povestiri sunt:Gheorge oraseanu si Ion bastinasu.

Gheorge oraseanul,se trezeste dimineata,pleaca la munca pt a isi castiga existenta.Insa doar atat,pt ca,actual sistem nu ii permite mai mult.El are cheltuieli,da multe baaa,pe care el nu concepe sa le elimine.Curent,Cablu Tv,Internet,Bautura Alcoolica pt a isi ineca amarul zilnic + Hrana aia de "2 lei" care oricum nu este direct proportionala cu veniturile lui lunare.Omul asta nu are cum sa ramana cu o anumita suma de bani,dimpotriva,el se imprumuta pt a "supravietuii".El nu prefera sa mearga intr-o biblioteca judeteana,unde are acces la foarte multe informatii pt o suma modica ci prefera internetul,cablul tv s.a.m.d.Cele din urma de fapt reprezinta o solutie pt a ii alimenta lui ura zilnica care o manifesta pt societate,clasa politica etc.
Gheorge are o viata de rahat,da rahat d-ala imputit.Singurul lucru care il impiedica pe el sa nu se arunce dupa un bloc cu 20 de etaje este ca stie ca mai sunt cateva sute de mii ca el si a ajuns o "normalitate" pt el sa fie un rahat imputit de care isi bate joc toata clasa politica in fiecare secunda a vietii lui.

Concluzia?Gheorge este un ratat,frustrat.Pt ca asa doreste el,nu pt ca ar exista o alternativa,dar care nu este agreata de prietenii lui oraseni."Cum sa ajung eu,orasean,sa traiesc ca un bastinas?


Ion Bastinasul a zis intr-o zi:bai ce fac eu aici,sunt sluga societatii pt ca imi pasa mie de "prietenii" mei care nu concep viata in noroaie,izolat de tot ce reprezinta societatea actuala?Numai,trebuie sa iau atitudine,nu mai suport ma.
Deci imi gasesc o casa,asa,putin darapanata,pe care s-o renovez cat de cat,in care sa ma pot adaposti,ca doar asta e rostul casei,si nu ala de a ma da mare in fata prietenilor.
Bun,am plecat,mi-am cautat si gasit o casa,neaparat sa fie langa o sursa de apa,neaparat gratuita,sa am si o padure cat mai aproape de mine si cam atat deocamdata.Acuma trebuie sa am si eu o sursa de venit ,cine stie ce se intampla.Hai sa ma apuc sa cultiv eu legume,dar nu asa industrial,cu hibrizi specializati pe productie ridicata,sensibili la factori de mediu.Trebuie sa ma apuc mai altfel(Zdringggg),permacultura,da ba,parca era o nebuna in oras care mi-a vorbit odata despre asa ceva.Ia sa ma interesez eu mai serios,poate o avea proasta aia dreptate.Citind,Ion,parca incepe sa inteleaga el una alta despre permacultura asta "ciudata".Leguma asta langa leguma asta,pt ca asta contine o asta care ii trebuie lu asta.Si incepu Ion sa puna in practica,si vede el ca incepe sa se lege ce scria nebunu ala in cartea aia.Ba dar stai,ia hai sa imi gasesc cativa eventuali consumatori carora sa le livrez legume,d-astea d-ale mele bune bune.Si uite asa Ion,isi dezvolta propria afacere,incet,care sa ii aduca insa si o sursa de venit.Baa da stiti ceva,Ion stia,ca el nu are cheltuielile lui Gheorghe,pt ca nu are nevoie de ele.Pt ca poate pur simplu sa isi cumpere o lampa pe gaz pe care sa o foloseasca pt a citi o carte,pt a scrie o poezie,o poveste.El mai poate sa mearga in oras sa isi faca abonament la o biblioteca judeteana,pt ca doar,ce naiba,doar nu o sa dau eu o carca de bani pt cablu tv,internet,care oricum sunt de calitate proasta acolo unde locuieste el.
Intr-o dimineata cand el isi bea ceaiul linistit,se uita pe geam(Zdringggggg),ba dar eu am o intreaga Padure la dispozitie,ce naiba o creste in ea ?Da baaa,fructe de padure,trufe,hribi.Dar ce sa fac eu ma,ca nu am cum sa le pastrez pe termen lung.O sa le transform in sucuri,gemuri,compoturi.. iar cu trufe si hribi iau contactu cu cineva poate o sa mi le cumpere.Si Ion afla ca are la dispozitie,materie prima,dar nu orice materie prima.Ci una care se adreseaza categoriei peste medie.Si asa incet incet Ion mai adauga o sursa de venit.

Ce face Gheorge?E vai mortii lui saracu,a ajuns sa se imbolnaveasca grav datorita alcoolului,alimentelor nesanatoase.Nu isi permite interventii chirurgicale scumpe.. si pe deasupra pana in momentul de fata nu a avut o viata "stralucita" a.i sa spuna:Ba nu-mi pare rau ca mor maine,adica am avut o viata frumoasa,sunt mandru de realizarile mele.

Ce face Ion?Se trezeste in fiecare dimineata cu zambetul pe buze,isi bea ceaiul,si incepe sa citeasca  dintr-o carte.Toate astea se intampla,la lumina unei lampi pe gaz,a unei lumanari,sau daca se hotaraste,pe viitor poate improviza ceva pe energie solara de mici dimensiuni.Ion are doua surse de venit si cheltuieli minime spre zero.Deci asta inseamna ca Ion face economie,nu pt ca este obligat datorita unui salariu mizer,ci pt ca el si-a creat un stil de viata sanatos,linistit.

Astazi Gheorge este in cosciug dupa o viata mizea,iar Ion bea un suc de mure,munceste in gradina(dar cu folos),spala haine la piatra. etcc..intre timp si-a improvizat o sursa de energie solara.Nu se mai "chinuie" la lumina lumanarii sa citeasca "Dragoste in vremea Holerei".

Ai inteles Barboso,de ce Ion are "gramezi de bani"?

Gheorge:Venituri(2000)-Cheltuieli(2500)=- 500
Ion:Venituri(2000)-Cheltuieli(50)=1950

Sa nu mai spun ca in fiecare luna,Ion este vizitat de Donald Trump,acesta dorind ca pt 24 h sa traiasca ca Homo gautengensis.Sa nu mai spun ce suma ii plateste acesta benevol,pt alea 24 h... este posibil sa faci infarct.

Edited by mateimateimatei, 08 September 2012 - 22:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate