Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Android vs iOS vs Windows Phone

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6803 replies to this topic

Poll: SO Android vs IOS vs Windows Phone (871 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare vi se pare mai bun? Argumentati.

  1. Voted SO Android (472 votes [54.19%] - View)

    Percentage of vote: 54.19%

  2. Voted IOS (158 votes [18.14%] - View)

    Percentage of vote: 18.14%

  3. Voted SO Windows Phone (241 votes [27.67%] - View)

    Percentage of vote: 27.67%

Vote

#6247
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,131
  • Înscris: 10.03.2012
Pt cei cu telefoane windows, update pe oficial

#6248
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Daca te tine 2 zile telefonul mi se pare bine. Depinde si cum il folosesti. Eu, orice telefon am avut, il incarcam zilnic.

#6249
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Posthansoloro2, on 14 martie 2017 - 19:39, said:

Pt cei cu telefoane windows, update pe oficial

I-am dat si eu drumul. A sosit simultan cu cel pentru PC.
Nu pare sa fie prea important. Peste o luna vine Redstone 2 cu multe imbunatatiri.

View PostParanoir, on 14 martie 2017 - 20:38, said:

Daca te tine 2 zile telefonul mi se pare bine. Depinde si cum il folosesti. Eu, orice telefon am avut, il incarcam zilnic.

Am zis "cel mult doua zile" (asta se intampla cand ma folosesc ceva mai mult de iPhone).
De regula il reincarc dupa doar o zi si jumatate, in conditii de utilizare normala.

730-ul il incarcam si la 5 zile cand aveam WP 8.1 (de regula, la 3-4 zile). Diferenta de autonomie este mare.

In alta ordine de idei, era cat pe ce sa cumpar un XIAOMI Redmi Note 4 Dual SiM la 800 RON pentru ca suporta 4G pe un SIM si 3G pe celalalt, are fingerprint reader, constructie din aluminiu etc. Stiu ca are camera foarte slaba, dar oricum as folosi doar camera de la Lumia.
Nu stiam daca aplicatia BT24 suporta logarea cu amprenta ca pe iPhone (cei de la banca ziceau ca nu functioneaza decat pe iPhone), asa ca m-am lasat pagubas, plus ca am unele rezerve fata de Android.

Edited by _-_, 14 March 2017 - 21:12.


#6250
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Funcționează logarea cu amprenta in bt24 si pe android, la fel ca pe iphone.

#6251
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Esti sigur?
Eu am sunat ieri la telefonul pentru suport BT24 si consultantul mi-a spus ca autentificarea cu amprenta nu functioneaza pe Android.

Oricum, am observat ca modelul acela era doar cu 2 GB RAM. Varianta cu 3 GB RAM este mai scumpa. Si 2 GB pentru Android mi se pare cam putin.
Telefonul arata bine (in linii mari imita iPhone-ul, inclusiv pe partea de software/ interfata), dar nu stiu daca realmente ar insemna un pas inainte comparativ cu iPhone 5S-ul meu. Mi-e sa nu regret, mai ales ca este vorba de un model entry level (pana acum m-am orientat spre telefoane mai apropiate de zona de varf), iar bani multi pe un telefon cu Android nu o sa mai dau niciodata.
In plus, este un telefon mare si destul de greu. Ar insemna sa car doua telefoane mari dupa mine. Deja uneori mi se pare incomod sa car cu mine Lumia 950 XL si iPhone 5S, chiar daca iPhone-ul este mic.
Totusi as renunta la iPhone, deoarece ultima versiune de iOS a redus autonomia pe baterie foarte mult, spatiul liber dispare din senin (am modelul cu 16 GB) si m-am confruntat de mai multe ori cu probleme software care s-au rezolvat doar prin reset (cum pateam si pe Android). Celalalt telefon este Dual-SIM si suporta 4G pe un SIM si 3G pe celalalt SIM (din pacate, nu este DSFA).
Ramane sa ma mai gandesc.

#6252
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

View Postkatti, on 14 martie 2017 - 15:02, said:

Ce telefon ai? Daca e model cu 1 GB RAM, nu uita ca e la limita inferioara a specificatiilor hardware necesare pt W10m.
Si eu am W10m pe Lumia 640 si sunt multumit, pentru nevoile mele e suficient si merge OK pentru cati bani am dat pe telefon. (dar, nevoile mele sunt diferite probabil, eu nu folosesc nici o aplicatie Youtube, de fapt nu folosesc mai deloc youtube pe telefon Posted Image)

Tot 640.
Ma astept sa fie limitat si sa gafaie in anumite situatii, dar nu cu lucruri atat de banale.

Pana si un Android cu 1GB RAM reuseste sa duca un 9gag sau twitter fara sa se inchida. Refuz sa cred ca e o probleme de resurse, ci pur si simplu de bug-uri uriase.
Iar daca e o problema de resurse, atunci WM devine un gunoi, la fel ca Android. E inadmisibil sa pui la dispozitie posesorilor de 640 o versiune de windows care se presupune ca va functiona decent, dar care sa faca smartphone-ul inutilizabil din multe puncte de vedere. Ma astept la asta de la Android, dar nu de la Windows.

Acum incerc sa gasesc un Android cu 3GB RAM la un pret decent. E al naibii de dificil.

Edited by MrDerpson, 15 March 2017 - 10:44.


#6253
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Nu e neapărat nevoie de 3Gb RAM pentru ce zici că ai nevoie. Folosesc Moto G4 fara probleme. Am și un 640 și e diferență enormă in utilizare intre ele.

#6254
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Acum nu, insa peste 2 ani?

#6255
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
Este OK si 2gb ram daca ai cel putin Android 6 si un telefon cu un SOC decent gen S808, 650, 625 etc.
Evident ca nu vei putea tine multe aplicatii in background cu 2gb ram dar fluiditatea generala a sistemului de operare nu este afectata.

#6256
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 17.09.2007

View PostMrDerpson, on 15 martie 2017 - 10:36, said:

Acum incerc sa gasesc un Android cu 3GB RAM la un pret decent. E al naibii de dificil.
Eh. La pret ultradecent am luat OPX, are si design ok si e cel mai mic pe care l-am gasit. Daca cumperi versiunea UE n-ai bataie de cap cu bloatware chinez; mi-a mers fara repros pana acum.
La Xiaomi nu m-am bagat din motive de bloatware iar un S7 nu merita pentru ce aveam nevoie.

#6257
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostMrDerpson, on 15 martie 2017 - 10:36, said:

Iar daca e o problema de resurse, atunci WM devine un gunoi, la fel ca Android. E inadmisibil sa pui la dispozitie posesorilor de 640 o versiune de windows care se presupune ca va functiona decent, dar care sa faca smartphone-ul inutilizabil din multe puncte de vedere. Ma astept la asta de la Android, dar nu de la Windows.

Acum incerc sa gasesc un Android cu 3GB RAM la un pret decent. E al naibii de dificil.

Si pe mine m-a deceptionat faptul ca W10M consuma mult mai mari resurse si nici nu este (inca) la fel de stabil ca WP8.1, dar si mai mult eram dezamagit ca intalneam tot mai multe aplicatii noi care cereau neaparat W10M.
Totusi Microsoft anuntasera ca W10M va fi disponibil pentru mai multe telefoane care au venit cu WP8.1, dar ca in functie de caracteristicile telefonului vor exista anumite limitari (mai multe sau mai putine). Nu aveam asteptari foarte mari cand am upgradat la W10M pe Lumia 730 si dupa ce l-am testat (cred ca in jur de o luna) revenisem la WP 8.1. Ulterior am preferat sa cumpar un telefon cu un hardware suficient de bun ca sa faca fata la W10M, chiar daca aceasta insemna sa renunt dupa 2 ani pentru prima data la un telefon care functiona impecabil.
Daca esti dispus sa cumperi alt telefon, atunci iti recomand cu caldura Lumia 950 XL Dual-SIM. La pretul cu care se gaseste acum nu vei gasi niciun alt telefon cu o configuratie macar apropiata. In cazul meu este de departe cel mai bun telefon pe care l-am avut si in ciuda neajunsurilor pe care le are, tot platforma Windows o prefer in primul rand pe telefon (chiar daca pe "desktop" prefer macOS).
Daca te-ai saturat de Windows, atunci poti gasi la acelasi pret un iPhone 5S/ SE (preferabil cu mai mult de 16 GB spatiu de stocare) sau un telefon cu Android, dar mai slab la componente.
Si eu consider ideea inlocuirii iPhone-ului cu un telefon Android (ca sa il utilizez pe langa Lumia 950 XL), dar numai daca gasesc ceva cu un hardware suficient de potent si cu o implementare reusita de Android, ceea ce pare cam greu de gasit, spre imposibil, la un pret mai mic decat costa in prezent Lumia 950/ 950 XL sau un iPhone SE. In cazul meu, fiind vorba de un telefon secundar, as prefera tot unul micut (cam cat este iPhone 5S), dar par a fi pe cale de disparitie telefoanele mici (cu exceptia unor modele care au un hardware de toata jena).

#6258
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Am comandat un Huawei Nova: http://www.gsmarena....i_nova-8284.php . :)
1,200 lei cu ceva reducere.

3GB RAM - check
procesor decent, 625 - check
frumos foc, design premium - check (l-am "butonat" acum cateva saptamani si mi s-a parut a fi cel mai frumos telefon pe care l-am vazut in ultimii ani)
compact - check
display foarte bun - check
camera decenta - check (cu OIS era perfecta, dar la banii astia deja cam multe pretenii)
baterie buna (3020 mAh, cica tine foarte bine) - check

Dupa foarte foarte multe cautari, sunt convins ca am facut cea mai buna alegere.
Singura alternativa, putin mai scumpa (~1400 lei) era Asus Zenfone 3: http://www.gsmarena....e520kl-8197.php
Probleme:
1. Bateria foarte slaba.
2. E Asus - asa ca ma astept sa se strice sau sa aiba probleme tehnice dupa maxim o saptamana (sunt patit cu toate produsele Asus).


Acum, sunt curios cat ma tine Androidu' asta.
Meanwhile, urmaresc cu interes ce se mai intampla cu WM10. Astazi am instalat un update pe 640, dar am aceleasi probleme. Tot nu pot instala nicio aplicatie din store + nu functioneaza cum trebuie aplicatiile de Youtube.

#6259
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 29.06.2011
Oare cum ar fi acel telefon cu W10mobile ? Pacat ca Microsoft nu doreste sa faca nimic cu W10mobile.

#6260
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@MrDerpson
Sa il stapanesti sanatos si sa ne comunici impresiile!

@CGDBZ
In afara de a oferi update-uri pentru OS, o platforma universala pentru aplicatii Windows si servicii ce te-ai astepta sa faca Microsoft cu W10M?

#6261
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007

View PostLiptonel, on 15 martie 2017 - 00:19, said:

Funcționează logarea cu amprenta in bt24 si pe android, la fel ca pe iphone.

View Post_-_, on 15 martie 2017 - 09:32, said:

Esti sigur?
Eu am sunat ieri la telefonul pentru suport BT24 si consultantul mi-a spus ca autentificarea cu amprenta nu functioneaza pe Android.
Confirm  ca functioneaza autentificarea cu amprenta in BT24 pe Android. Ar trebui sa-si mai instruiasca cei de la BT consultantii...

#6262
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
[ https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/p280x280/18425346_1381578438595946_195147302292118442_n.jpg?oh=f191fc5ee969e1eb02d98f9e4eb1355f&oe=59ADED2B - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6263
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Esti ingramadit rau daca descarcatul de muzica pe iphone iti pune probleme.
Nu e drag and drop, dar totusi...

#6264
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
Ingramadit esti tu Posted Image
Sa vezi ce misto e cand nu se sincronizeaza din senin biblioteaca aia cretina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate