Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Android vs iOS vs Windows Phone

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6803 replies to this topic

Poll: SO Android vs IOS vs Windows Phone (871 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare vi se pare mai bun? Argumentati.

  1. Voted SO Android (472 votes [54.19%] - View)

    Percentage of vote: 54.19%

  2. Voted IOS (158 votes [18.14%] - View)

    Percentage of vote: 18.14%

  3. Voted SO Windows Phone (241 votes [27.67%] - View)

    Percentage of vote: 27.67%

Vote

#6283
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 12.02.2014
...și eu 😁

#6284
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Chiar și Bill Gates a trecut pe Android:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lvvb4MHXfsk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6285
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Un articol despre de ce e foarte greu pentru competitori sa se apropie de Apple:
https://www.wired.co...martphone-foes/
Apple’s rivals love to take inspiration from the iPhone, but they can’t easily copy its chip strategy.

#6286
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Adevarul e ca ultimul os al marului e pur si simplu revolutionar, a introdus feature-uri care sunt pe piata din anii 2012.....intr-adevar surse de.....transpiratie!

#6287
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 26 septembrie 2017 - 08:17, said:

Un articol despre de ce e foarte greu pentru competitori sa se apropie de Apple:
https://www.wired.co...martphone-foes/
Apple’s rivals love to take inspiration from the iPhone, but they can’t easily copy its chip strategy.
Si totusi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2G669OgskM0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Se vede cat de bine se descurca Apple pe cum mai implementeaza din functiile disponibile pe Android.

Edited by OriOn20, 26 September 2017 - 10:47.


#6288
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Chestia este strict subiectiva si este greu sa spui care sistem de operare este mai bun. Android a crescut mult in ultimii ani. Imi amintesc de varianta de pe Galaxy S3, ceva 4.x.x. O mizerie. Restart aproape zilnic, blocari, iesire din aplicatii...
IOS mereu a ramas un sistem de operare solid. Iar faptul ca per total, cei care isi schimba "aifoanele" sunt (multi) mai putini fata de cei care fac asta cu Android, poate ca ar trebuie sa dea un pic de gandit. In zilele noastre inca mai sunt destui care folosesc Iphone 5, telefon lansat acum 4 ani. Ei bine, cei care folosesc Galaxy S3 sau S4, eu nu prea am mai vazut. La fel ca multe telefoane de top din acele vremuri. Bine, acum poate veti spune ca multi le schimba pentru ca vor ceva de top. Cei cu acele "aifoane" nu prea vor asta, pentru ca, desi acele terminale sunt destul de vechi, inca fac fata cu brio. Ghici de ce.
Cam asa e si cu WP. Pacat ca sistemul de operare e la pamant. Dar fluiditatea lui, inca este una foarte buna. Si cred ca asta se datoreaza faptului ca sistemul de operare nu e "modificat sau adaptat" de mai multe companii, pentru foarte multe telefoane.

#6289
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostOriOn20, on 26 septembrie 2017 - 10:47, said:

Si totusi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2G669OgskM0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Se vede cat de bine se descurca Apple pe cum mai implementeaza din functiile disponibile pe Android.

Mai discutam peste vreo 2 luni (dupa ce plateste amenda (Google) si se conformeaza cerintelor UE).

#6290
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View PostOriOn20, on 26 septembrie 2017 - 10:47, said:

Si totusi.
Se vede cat de bine se descurca Apple pe cum mai implementeaza din functiile disponibile pe Android.

Si totusi iutiubu... :D
Eu v-am pus un articol mai tehnic ma, daca voi vreti sa va alegeti informarea de pe iutiub eu nu am ce sa va fac. Unii oameni sint incorigibili.

#6291
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

View PostLauCalin, on 26 septembrie 2017 - 13:53, said:

Chestia este strict subiectiva si este greu sa spui care sistem de operare este mai bun. Android a crescut mult in ultimii ani. Imi amintesc de varianta de pe Galaxy S3, ceva 4.x.x. O mizerie. Restart aproape zilnic, blocari, iesire din aplicatii...
IOS mereu a ramas un sistem de operare solid. Iar faptul ca per total, cei care isi schimba "aifoanele" sunt (multi) mai putini fata de cei care fac asta cu Android, poate ca ar trebuie sa dea un pic de gandit. In zilele noastre inca mai sunt destui care folosesc Iphone 5, telefon lansat acum 4 ani. Ei bine, cei care folosesc Galaxy S3 sau S4, eu nu prea am mai vazut. La fel ca multe telefoane de top din acele vremuri. Bine, acum poate veti spune ca multi le schimba pentru ca vor ceva de top. Cei cu acele "aifoane" nu prea vor asta, pentru ca, desi acele terminale sunt destul de vechi, inca fac fata cu brio. Ghici de ce.
Cam asa e si cu WP. Pacat ca sistemul de operare e la pamant. Dar fluiditatea lui, inca este una foarte buna. Si cred ca asta se datoreaza faptului ca sistemul de operare nu e "modificat sau adaptat" de mai multe companii, pentru foarte multe telefoane.
Depinde la ce folosesti telefonul. Pentru 90% din sarcinile uzuale face fata si un S4, am in casa deci stiu ce vorbesc. Intr-adevar nu se compara fluiditatea unor sisteme chiar de acum 3-4 ani insa cei care schimba telefonul de mai multe ori pe an nu vor fluiditate, caci daca vroiau aveam si wphone si BlackBerry pe piata, nu doar android!

#6292
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 26 septembrie 2017 - 19:40, said:


Si totusi iutiubu... Posted Image
Eu v-am pus un articol mai tehnic ma, daca voi vreti sa va alegeti informarea de pe iutiub eu nu am ce sa va fac. Unii oameni sint incorigibili.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yjfVv2RPaGE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inca un clip.
Eu cand am spus ca era mai bine daca Apple punea mai mult RAM pe telefoane care incep de la 700 si 950 de dolari fanii de aici de pe forum mi-au sarit repede in cap cu aceleas scuze si aceasi pledoarie a lor ca :"nu este nevoie", "este suficient", "ios este optimizat" etc. Ei uite ca nu este chiar asa.
Nu stiu ce articol ai postat tu ca nu se deschide linkul dar foarte tenic si obiectiv nu poate sa fie avand in vedere citatul care banuiesc ca l-ai scos din articol.

#6293
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Ai dreptate, e o problema in forum. Aici e articolul.

Quote

dar foarte tenic si obiectiv nu poate

Posted Image

#6294
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

Quote

To compare the performance of chips, tech types rely on a concept called benchmarking
Posted Image
Incredibil de tehnic articolul si plin de informatii noi si foarte noi.

Fii serios. Este doar un articol cu opinia unui tip care nu prea le are deloc cu lucrurile despre care scrie.
Daca voiai sa postezi un aticol cu adevarat tehnic trebuia ca cauti unul pe Anandtech care este unul dointre putinele siteuri care au competenta necesara pe partea tenica a procesoarelor.

Hai ca iti postez eu unu.
https://www.anandtec...rin-970-details

Informatie relevanta si interesanta:

Quote


We did draw a few more specifications on the Kirin 970 out of senior management unrelated to the NPU. The display controller can support a maximum screen size of 4K, and the Kirin 970 will support two SIM cards at 4G speeds at the same time, using a time mux strategy. While the model is rated for Category 18 for downloads, giving 1.2 Gbps with 3x carrier aggregation, 4x4 MIMO and 256-QAM, the chip will do Category 13 downloads (up to 150 Mbps). The chip can handle VoLTE on both SIMs as well. Band support is substantial, given in the list below.

Edited by OriOn20, 26 September 2017 - 23:24.


#6295
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Nu inteleg ce ai impotriva articolului.
E un articol suficient de tehnic care iti arata ca atita vreme Apple are volumul si puterea finaciara sa-si faca singur chipurile (si nu e vorba numai de AP, au chipul lor si in casti, si in Apple watch acum) sint greu de ajuns. Atita vreme cit faci popriul chip si il integrezi cu propriul sistem de operare, un chip generalist nu poate sa te ajunga. E logica simpla, nu trebuie sa fii mare inginer.
Probabil ca singura companie care ar putea sa faca asta e Samsung. Dar Samsung nu are volumul apple in 2 telefoane foarte similare.

Quote

Kirin 970 will support two SIM cards at 4G speeds at the same time,

Kirin e facut de HiSilicon, o companie care numai pentru calitate nu e recunoscuta.
In contrast Apple e o companie care atrage cei mai buni designeri si plateste binisor peste pretul pietei. E greu sa intri la ei si e competitie (cum e de exemplu la Google daca esti programator). Inca n-am auzit sa vrea cineva sa se angajeze la HISilicon. Dupa pararea mea inceraca sa-si rezolve problemele prin brute force approach.

#6296
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 27 septembrie 2017 - 00:31, said:

Nu inteleg ce ai impotriva articolului.
E un articol suficient de tehnic care iti arata ca atita vreme Apple are volumul si puterea finaciara sa-si faca singur chipurile (si nu e vorba numai de AP, au chipul lor si in casti, si in Apple watch acum) sint greu de ajuns. Atita vreme cit faci popriul chip si il integrezi cu propriul sistem de operare, un chip generalist nu poate sa te ajunga. E logica simpla, nu trebuie sa fii mare inginer.
Probabil ca singura companie care ar putea sa faca asta e Samsung. Dar Samsung nu are volumul apple in 2 telefoane foarte similare.

Poate de aceea scrie Apple’s rivals love to take inspiration from the iPhone etc. pt. ca articolul este prea tehnic.
Si totusi cum explici cele doua clipuri care le-am postat mai sus? Sau ele nu conteaza desi arata acelasi lucru?


Quote

Kirin e facut de HiSilicon, o companie care numai pentru calitate nu e recunoscuta.
In contrast Apple e o companie care atrage cei mai buni designeri si plateste binisor peste pretul pietei. E greu sa intri la ei si e competitie (cum e de exemplu la Google daca esti programator). Inca n-am auzit sa vrea cineva sa se angajeze la HISilicon. Dupa pararea mea inceraca sa-si rezolve problemele prin brute force approach.

HiSilicon nu este cunoscuta pentru calitate de catre cine mai exact?
Si HiSilicon=Huawei, face chipuri de telefon in mare parte pentru Huawei.
Avand in vedere Kirin 950 si Kirin 960 nu vad ce probleme cu calitatea poate HiSilicon sa aiba.

De asemenea daca ai sti ce inseamna Huawei in general ti-ai da seama ca afirmatia ta in legatura cu: Apple e o companie care atrage cei mai buni designeri si plateste binisor peste pretul pietei nu are nici o relevanta.

#6297
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Stiu ce insemna Huawei in general. O companie in esenta de stat chinezeasca.

Quote

HiSilicon nu este cunoscuta pentru calitate de catre cine mai exact?

De rezultatele lor :)


Quote

Si totusi cum explici cele doua clipuri care le-am postat mai sus?

N-am nici un interes in ele. Inca n-am vazut iphone care sa fie prea incet. Am vazut o multime de androide cu lag.

#6298
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Si o companie care livreaza peste jumatate din totalul echipamentelor de telecomunicatii din lume.
Deci o companie care isi permite sa plateasca pe oricine la fel de bine sau daca vor chiar mai bine decat Apple.

Si normal ca nu te interesaza clipurile avand in vedere ca nu se potrivesc cu opinia ta ca e foarte greu pentru competitori sa se apropie de Apple.
Uite ca nu este chiar asa.

#6299
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Ce argumentatie mai buna decat "Da clic aici daca vrei sa vezi ce telefon foloseste Bill Gates! SOC! Nu o sa iti vina sa crezi!"

https://www.theverge...id-phone-switch

#6300
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View PostOriOn20, on 27 septembrie 2017 - 09:37, said:


Si normal ca nu te interesaza clipurile avand in vedere ca nu se potrivesc cu opinia ta ca e foarte greu pentru competitori sa se apropie de Apple.
Uite ca nu este chiar asa.

Eu tot nu inteleg ce vrei sa spui.
Nu e o opcinie e UN FAPT ca strategia Apple implica implicarea in designul de cipuri specializate pentru mentinerea sau creerea unor avantaje. Testele nu ma intereseaza citusi de putin atita vreme cit nu testeaza motivul pentru care au fost facute cipurile alea.

Cred ca in capul tau si Huawei isi face singur cipurile. Ghici ce, nu-i asa. Kirin nu e un cip specializat, ci e un procesor generalist similar cu Snapdragon sau ce face Samsung si mediatek. Fiind cam de rahat nu-l cumpara nimeni asa ca si-l vind singuri. Valabil si la Samsung care face chestii asa misto ca uneori nu se ating nici ei de ele si cumpara d ela altii pentru propriile telefoane.


View PostOriOn20, on 27 septembrie 2017 - 09:37, said:

Si o companie care livreaza peste jumatate din totalul echipamentelor de telecomunicatii din lume.
Deci o companie care isi permite sa plateasca pe oricine la fel de bine sau daca vor chiar mai bine decat Apple.

Fanboism penibil:

https://en.wikipedia..._companies#List

Huawei are de vreo 4 ori mai putine vinzari (majoritatea din echipamentele lor minune, nu din cipuri si nu din telefoane) ca Apple care face o mina de produse.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate