Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Internet Digi Mobil in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Stick-ul de internet digi mobil merge si in strainatate ? (just wondering)

Edited by rohen17, 29 August 2012 - 19:43.


#2
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,541
  • Înscris: 16.12.2006
Nu :)

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Daca stick-ul e blocat in reteaua Digi , nu .
Deblocat , merge cu orice cartela pt net din tara respectiva !
Cartela Digi merge doar in zona de acoperire , nu are roaming ca la voce .

#4
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Doar internetul pe telefon de la Digi functioneaza si in roaming

#5
geof333

geof333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 31.05.2008
Merg si datele in roaming , mai sapati pentru ce si cum. Lasam la o parte stick-ul, care nu trebuie sa fie blocat in retea, ca dealtfel la toti operatorii nostri nationali

#6
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Pai merg datele in roaming, dar nu pe stick, ci pe telefon

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Nu ştiu cum naiba să fac să meargă pe telefon, am sunat la ei, spun că mi-au activat serviciul şi nu merge. Am selectat IMSI-ul de roaming cu mi s-a spus şi degeaba.

#8
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Profilul de internet ramane acelasi ca in RO. In ce tara esti? Vezi ca pe unele retele e posibil sa nu mearga, incerca sa te inregistrezi in alta retea

#9
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

 benis, on 31 august 2012 - 13:37, said:

Nu ştiu cum naiba să fac să meargă pe telefon, am sunat la ei, spun că mi-au activat serviciul şi nu merge. Am selectat IMSI-ul de roaming cu mi s-a spus şi degeaba.
Daca ai Android trebuie sa recreezi APN-ul.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Aaa, ok. Dar nu ştiu ce trebuie să scriu acolo.

#11
OctiPsy

OctiPsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.06.2010
La apn se scrie "internet".

#12
sorin1985

sorin1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 10.01.2012
Dar daca bagam cartela din telefon (cu roaming de date activat) in stick, nu merge ?

Edited by sorin1985, 02 September 2012 - 08:13.


#13
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Ba da. Dar e cam scump.

#14
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Problema:

 DieselCRDI, on 02 septembrie 2012 - 14:57, said:

Grecia, roaming-ul de date activ in DigiCare, "Use packet data" si "Data roaming" activate in Android, in "Change IMSI" fiind pe modul "Naional" si inregistrat in reteaua Vodafone Greece. Cu toate acestea Internetul nu a functionat!
Mi-a scapat mie ceva sau mai trebuia sa fac ceva?

Rezolvarea?!?

 mtest, on 31 august 2012 - 14:18, said:

Daca ai Android trebuie sa recreezi APN-ul.

Eu unul nu inteleg nimic. De ce sa recreez APN-ul de vreme ce cu acelasi APN si inaintea plecarii din tara cat si la intoarcere, conectivitatea la Internet este ireprosabila?
Mai mult, dupa cum am mai spus, eram in modul "National" nu "Roaming" deci de unde nevoia sa recreezi APN-ul? Posted Image

Edited by DieselCRDI, 02 September 2012 - 22:13.


#15
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
La doar o zi dupa ce am facut sesizare in DigiCare, am fost sunat de o domnisoara foarte amabila de la RDS, care mi-a explicat cauza problemei mele: datele in roaming functioneaza DOAR in modul "Roaming", nu si in modul "National".
Felicitari RDS pentru promtitudine si suportul oferit! Posted Image

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,383
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am inteles ca pentru roming voce si roming net (date) trebuie sa merg la un centru, de acolo se activeaza pentru extern simul.

Totusi ei nu dau si lamuriri de amanunt... nu au rabdare.

Poate stie cineva aici:

-merg si activez la ei roaming date (net) si voce, reteaua ce face in acel moment ?!

1 Eu sint in Romania, ma taxeaza ca inainte, ,,simte '' reteaua ca eu sint inca in Ro ?

2 Dar cand trec granita, simte reteaua ca am trecut granita ?

3 Sau in momentul trecerii pe la granita cand ies din Ro bifez ROAMING din IMSI ?

4 Este pericol de taxare ca in afara tarii daca din greseala modific IMSI cat sint in tara sau nu functioneaza si sint atentionat ?!

Intrebarile sint si pentru voce si pentru date, sa nu ma trezesc ca ma taxeaza aici ca si cum as fi plecat.

Desi intrebarile par copilaresti, eu am intalnit astfel de discutii si pe alte forumuri, ma intereseaza si pe mine caci plec in Zona 2.

Multumesc celor binevoitori si rabdatori.

Edited by crisstonne, 31 January 2013 - 22:38.


#17
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Roamingul de date se poate activa din DIGI Care, nu este obligatoriu sa mergi in caserie

1. Cand esti in Romania, inregistrarea in retea se face pe baza IMSI-ului National (ca pana acum), si vei fi tarifat conform planului tarifar pe care il ai
2. Cand treci granita, nu vei mai avea semnal de la reteaua ta si telefonul va cauta sa se inregistreze pe o retea straina (lucru posibil doar daca in tara respectiva DIGI are cel putin un partener de roaming) , altfel va trebui sa schimbi IMSI-ul pe Roaming (caz in care SIM-ul tau va fi vazut ca SIM al TIM Italia)
3. Ti-am explicat mai sus
4. Cand esti in tara si ai IMSI-ul setat pe roaming, cartela pur si simplu nu se va inregistra in retea. Deci nu exista niciun pericol cu privire la taxare

P.S. Pentru a folosi datele in roaming, trebuie obligatoriu sa schimbi IMSI-ul pe Roaming, mai putin cand esti in Italia (caz in care trebuie sa te inregistrezi cu IMSI-ul National pe TIM)

Nu stiu daca / care / cati din partenerii de Roaming cu care DIGI are interconectare directa au acord si pentru partea de date , nu numai voce si SMS.

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,383
  • Înscris: 13.01.2011

 vasilemadalincristian, on 01 februarie 2013 - 16:35, said:

Roamingul de date se poate activa din DIGI Care, nu este obligatoriu sa mergi in caserie

1. Cand esti in Romania, inregistrarea in retea se face pe baza IMSI-ului National (ca pana acum), si vei fi tarifat conform planului tarifar pe care il ai
2. Cand treci granita, nu vei mai avea semnal de la reteaua ta si telefonul va cauta sa se inregistreze pe o retea straina (lucru posibil doar daca in tara respectiva DIGI are cel putin un partener de roaming) , altfel va trebui sa schimbi IMSI-ul pe Roaming (caz in care SIM-ul tau va fi vazut ca SIM al TIM Italia)
3. Ti-am explicat mai sus
4. Cand esti in tara si ai IMSI-ul setat pe roaming, cartela pur si simplu nu se va inregistra in retea. Deci nu exista niciun pericol cu privire la taxare

P.S. Pentru a folosi datele in roaming, trebuie obligatoriu sa schimbi IMSI-ul pe Roaming, mai putin cand esti in Italia (caz in care trebuie sa te inregistrezi cu IMSI-ul National pe TIM)

Nu stiu daca / care / cati din partenerii de Roaming cu care DIGI are interconectare directa au acord si pentru partea de date , nu numai voce si SMS.


Multumesc mult de explicatii. Posted Image

Asa ma informat un operator la *777, eu stiu ce sa cred...

Dar NU este Italia, este Germania destinatia.

Edited by crisstonne, 01 February 2013 - 16:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate